activitate andrian

11
Proiect didactic Profesorul: Palanciuc Andrian Subiectul: Brain Ring Grupa: 32 OCE Timp: 45 min Obiective operaţionale: - Sporirea interesului faţă de informatică; - Lărgirea orizontului de cunoaştere în domeniul informaticii; - Consolidarea cunoştinţelor la obiect; - Deşteptarea către comunicare şi studierea independentă a obiectului; - Dezvoltarea asociativităţii, plasticităţii gîndirii, imaginaţiei, stimularea fanteziei. - Deşteptarea către perfecţionarea calităţilor creativ-artistice; - Descoperirea interesului de cunoaştere a elevilor; - Aprecierea gradului de creativitate; - Dezvoltarea curiozităţii, imaginaţiei, îndrăznelii şi înaintarea ipotezelor pentru rezolvări nestandarte; - Descoperirea părţilor estetice ale informaticii şi procesului de căutare a adevărului. Forme de lucru: în grup. Tehnici educaţionale: brainstorming, discuţie dirijată, problematizare, deducerea, asocierea, argumentarea, conversaţia euristică. Bibliografie: 1. A. Gremalischi, I. Mocanu Informatica. Manual cl. X-a, Ştiinţa 2000

Transcript of activitate andrian

Page 1: activitate andrian

Proiect didactic

Profesorul: Palanciuc AndrianSubiectul: Brain RingGrupa: 32 OCETimp: 45 min

Obiective operaţionale:- Sporirea interesului faţă de informatică;- Lărgirea orizontului de cunoaştere în domeniul informaticii;- Consolidarea cunoştinţelor la obiect;- Deşteptarea către comunicare şi studierea independentă a obiectului;- Dezvoltarea asociativităţii, plasticităţii gîndirii, imaginaţiei, stimularea

fanteziei.- Deşteptarea către perfecţionarea calităţilor creativ-artistice;- Descoperirea interesului de cunoaştere a elevilor;- Aprecierea gradului de creativitate;- Dezvoltarea curiozităţii, imaginaţiei, îndrăznelii şi înaintarea ipotezelor

pentru rezolvări nestandarte;- Descoperirea părţilor estetice ale informaticii şi procesului de căutare a

adevărului.

Forme de lucru: în grup.

Tehnici educaţionale: brainstorming, discuţie dirijată, problematizare, deducerea, asocierea, argumentarea, conversaţia euristică.

Bibliografie:1. A. Gremalischi, I. Mocanu Informatica. Manual cl. X-a, Ştiinţa 20002. Ion Bolun, Ion Covalenco, „Bazele informaticii aplicate”-Ediţia a doua.

Chişinău: Editura ASEM, 20013. A. Kuşnirenko Bazele informaticii şi ale tehnicii computaţionale. Lumina

19954. Х. Н. Угринович Информатика и информационные технологии.

Москва Школа - Пресс, 1999

Page 2: activitate andrian

Desfăşurarea activităţiiEvenimentele instrucţionale

Conţinuturile educaţionale Strategii didactice

Captarea atenţiei

EVOCAREA

REALIZAREA SENSULUI

REFLECŢIA

Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii, pregătirea materialului didactic necesar.Ghiceşte obiectul:Multe lucruri învăţămLa computer ne jucămAm învăţat Word şi ExcelÎndrumător a fost un şoricel!

Descifrarea motto-ului activităţii: Dacă găseşti un drum fără obstacole, probabil că drumul acela nu duce nicăieri.

La joc participă 3 echipe cîte 5 persoane dintr-o clasă . Iniţial a avut loc turul de selectare

Întrebările turului de selectare:1. Aranjaţi unităţile de măsură a

cantităţii de informaţie în ordine crescătoare: ( octeţi, megabiţi, kilocteţi, bit)

2. Numiţi cele mai mari companii producătorii de calculatoare: (IBM, HP, YAMAHA)

La masă se aşează echipa care a răspuns corect la întrebările turului de selectare.Se propun 5 sugestii:

1. Ajutorul sălii2. Ajutorul prezentatorului.

3. Substituirea întrebării.Regulamentul concursului: Un răspuns corect se apreciază cu cîte 1 punct. După 5 răspunsuri consecutive corecte se adăugă un punct, după 10 răspunsuri corecte - 2 puncte, după 15 - 3 puncte. Pentru gălăgie - penalizare 1 punct. Echipele au jucat pînă la sfârşit, acumulînd puncte.

Concursul se desfăşoară în trei etape, se pun întrebări suplimentare dacă cel puţin două dintre echipe au acelaşi număr de puncte. După fiecare etapă, se anunţă punctajul acumulat de fiecare echipă în parte.Prima etapă – 15 de întrebări (Anexa 1)A doua etapă – 15 de întrebări (Anexa 2)A treia etapă – 15 de întrebări (Anexa 3)Întrebări suplimentare (Anexa 4)

În final, profesorul remarcă încă o dată ideea principală. Revine la obiectivele operaţionale.

Brainstorming

Conversaţia euristică

AsociereaArgumentarea

ProblematizareaDeducerea ArgumentareaDiscuţia dirijată

Page 3: activitate andrian

Anexa 1

1. Care este distanţa minimă de la ochi la ecranul monitorului ? a) 20cm b) 40 cm c) 60 cm d) 80 cm

2. De ce este necesar în timpul pauzelor de lucru la computator? a) să citim o carte b) să privim televizorul c) gimnastică pentru tălpi

d) gimnastică pentru ochi3. Care vitamine e necesar de utilizat în timpul lucrului intens la calculator?

a) A, B6, F; b) A, B2, C; c) A, B12 ,D; d) A, B, C, D, E4. Care valoare este mai bună pentru frecvenţa unui microprocesor?

a)120 Hz b) 200 Hz c) 250 Hz d) 300 Hz5. Selectaţi dintre următoarele afirmaţii pe cea adevărată:

a) informaţiile conţinute în BIOS pot fi citite şi şterse b) capacitatea unui CD este 640 M c) modemul se utilizează pentru citirea discketelor

6. Ce puteţi spune despre placa video: a) este indispensabilă funcţionării calculatorului b) poate să lipsească din calculator c) se utilizează pentru citirea CD-urilor audio.

7. Rezoluţia este o caracteristică pentru: a) Mouse b) scanner c) harddisck

8. Selectaţi componenta care este dispozitiv periferic de ieşire: a) Mouse b) plotter c) placă de reţea

9. Selectaţi afirmaţia adevărată: a) informaţiile salvate pe dischete nu pot fi şterse b) fără placă de reţea nu funcţionează monitorul c) memoria RAM este o memorie nepermanentă

10. Prima maşină de calcul a fost construită de : a) J. von Neumann b)H. Viner c) G. W. Leibniz d) C. Babage11. Prima programă a fost scrisă de: a)H. Aiken b)G. W. Leibniz c)C. Babage d) A. Lavleis e)P.Alen12. Pentru a ieşi din Norton-Commander folosim:

a)butonul EXIT b) F10 c)tasta ESC d) F5 13. La care generaţie de maşini apar sistemele operaţionale? a)I b) II c) III d) IV14. Modemul este...a) programă de poştă b) protocol de reţea c)server Internet

d)dispozitiv tehnic15. Fie adresa poştei electronice [email protected]. Care este numele

calculatorului unde se păstrează poşta? a) mtu-net.ru, b) ru c) mtu-net d) user_name

Page 4: activitate andrian

Anexa 2

1. Care component poate influenţa dăunător asupra sănătăţii omului? a) blocul de sistem b) imprimantă c)monitor d) modem

2. Care e durata minimă a pauzelor? a)5-10 min b) 20-25 min c) 25-30 min d) 35-40 min

3. În ce parte a monitorului este radiaţia maximă? a)de la ecran în jos b) de la ecran înainte c) de la ecran în sus d) de la ecran în urmă

4. Ce componentă mai este numită "creierul" calculatorului? a)harddisck - ul b) memorie RAM c) microprocesorul

5. Numărul de culori este o caracteristică pentru : a)monitor b) harddisck c)modem

6. Care dintre următoarele dispozitive sunt considerate dispozitive periferice de ieşire? a)mouse-ul b) imprimanta c) microprocesorul

7. Ce poţi spune despre memoria ROM: a)informaţiile pot fi şterse b) conţinutul memoriei ROM se pierde la deconectarea calculatorului c) este o memorie permanentă8. Rata de transfer este o caracteristică pentru:

a)tastatură b) harddisck c) scanner9. Datele nu pot fi stocate pe: a)harddisck b) dischetă c)monitor10. Windows-ul este : a)editor de texte b) un program pentru desenare c) sistem de operare d)firmă producătoare de soft11. Prima MEC se numea: a)Minsk b) БЭСМ c) ENIAC d)IBM12. Elementele principale ale MEC de generaţia a III-a sunt:

a)semiconductoarele b) schemele integrate c) tranzistoarele d) procesoarele13. Modemul, care transmite informaţia cu viteza 28800 bps poate transmite 2

pagini de text (3600 octeţi) pe parcursul : a)1 min b) 1 oră c) 1 sec d) 1 zi14. Fie adresa poştei electronice : [email protected]. Care este numele

posesorului adresei electronice? a)int.glasnet.ru b) user_name c) glasnet.ru15. Numărul utilizatorilor Internet în toată lumea este în jur de: a)1 milion

b) 10 milioane c) 50 milioane d) 200 milioane

Page 5: activitate andrian

Anexa 3

1. Cum trebuie să privim la monitor? a) din stînga la dreapta b) de jos în sus c) de sus în jos d) de la dreapta la stînga

2. Cît de frecvent e necesar de făcut întrerupere în timpul lucrului intens la computator? a) nu se fac deloc b) fiecare oră c) fiecare trei ore d) fiecare 5 ore

3. Pentru ce ne serveşte "culerul"? a) uscare b) răcire c) umezire d) miros4. Rata de împrospătare este o caracteristică a :

a) imprimantei b) monitorului c) memoriei RAM 5. De cîte dischete am nevoie pentru a salva informaţiile conţinute pe un

harddisck de 3,4 Gb? a) 10 b) 202 c) 2420 d) 35006. Care dintre următoarele dispozitive sunt considerate dispozitive periferice de

intrare? a) tastatura b) monitorul c) imprimanta d) ploterul7. Care componentă se află pe placa de bază?

a) Microprocesorul b) unitatea de dischetă c) CD-ROM-ul8. Selectaţi dintre următoarele afirmaţii pe cea adevărată:

a) monitorul se utilizează pentru transformarea imaginilor în reprezentări binare b) microprocesorul se găseşte în harddisck c) imprimanta este dispozitiv periferic de ieşire

9. Placa video se mai numeşte: a) memorie Cache b) cuplor c) adapter d) video10. Sensul iniţial al cuvântului englez "computer" a) tip de telescop b) aparat

electronic c) tub cu raze electronice d) om care efectuiază calcule11. Prima MEC a apărut în a) 1823 b) 1946 c) 1949 d) 195112. Elementele principale al MEC de generaţia IV-a sunt

a) semiconductoarele b) circuitele electro mecanice c) tuburile electronice d) procesoarele)

13. E-mail permite de a transmite a) numai comunicări b) numai fişiere c) comunicări şi fişiere ataşate d) imagini video

14. Care este protocolul de bază în Internet? a) HTTP b) HTML c) TCP d) TCP/IP15. Paginile WEB au extensia a)*.txt b) *.htm c) *.doc d)*.exe

Page 6: activitate andrian

Anexa 4

Întrebări adăugătoare:1. Unde se află BIOS? a) în memoria operativă b) pe hard c) pe CD-ROM

d) în memoria permanentă.2. Mapa în care temporar nimeresc fişierele lichidate se numeşte

a) lada de deşeuri b) mapă operativă c) portofoliu d) blocnot3. Ce nume corespunde discului rigid? a) A: b) B: c) C:4. La momentul actual numărul de servere Internet numără circa

a) 400 mii b) 4 milioane c) 40 milioane d) 400 milioane5. Pentru transmiterea în reţea a paginii WEB se foloseşte protocolul:

a) www b) http c) ftp d) dns

Page 7: activitate andrian

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Şcoala Profesională din Soroca

ACTIVITATE EXTRACURRICULARĂ

Brain Ring

Elaborat: maistru I/PPalanciuc Andrian

Page 8: activitate andrian

Soroca, 2012