95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

10
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar” © Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar” PROIECT DE LECŢIE Data:14.01.2011 Unitatea şcolară: Şcoala cu clasele I-VIII Unirea Clasa: a VI-a Profesor: Ivan Doinita Aria curriculară: Consiliere şi orientare Disciplina: Consiliere şi orientare Unitatea de învăţare: Autocunoaştere şi dezvoltare personală Conţinutul învăţării: Imaginea de sine Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe Competenţe specifice/Obiective de referinţă: OBIECTIVUL CADRU:Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine Obiective operaţionale: Cognitive: --şi obiectiveze părerea despre sine --şi identifice punctele tari şi punctele slabe ale propriei persoane --şi dezvolte abilităţile de autocunoaştere şi intercunoaştere - Să identifice caracteristicile copiilor cu stimă de sine pozitivă, respectiv scăzută -recunoască experienţe care dezvoltă o imagine de sine pozitivă,respectiv negativă -Să prezinte implicaţiile stimei de sine negative -Să descopere modalităţi de dezvoltare a respectului de sine Afectiv atitudinale: - Optimizarea încrederii în sine; - Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele Psihomotorii: - colaborarea cu colegii în vederea soluţionării diverselor sarcini didactice

Transcript of 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Page 1: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

PROIECT DE LECŢIE

Data:14.01.2011

Unitatea şcolară: Şcoala cu clasele I-VIII Unirea

Clasa: a VI-a

Profesor: Ivan Doinita

Aria curriculară: Consiliere şi orientare

Disciplina: Consiliere şi orientare

Unitatea de învăţare: Autocunoaştere şi dezvoltare personală

Conţinutul învăţării: Imaginea de sine

Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe

Competenţe specifice/Obiective de referinţă:

OBIECTIVUL CADRU:Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de

sine

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine

Obiective operaţionale: Cognitive:

-Să-şi obiectiveze părerea despre sine

-Să-şi identifice punctele tari şi punctele slabe ale propriei persoane

-Să -şi dezvolte abilităţile de autocunoaştere şi intercunoaştere

- Să identifice caracteristicile copiilor cu stimă de sine pozitivă, respectiv scăzută

-Să recunoască experienţe care dezvoltă o imagine de sine pozitivă,respectiv negativă

-Să prezinte implicaţiile stimei de sine negative

-Să descopere modalităţi de dezvoltare a respectului de sine

Afectiv – atitudinale:

- Optimizarea încrederii în sine;

- Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele

Psihomotorii:

- colaborarea cu colegii în vederea soluţionării diverselor sarcini didactice

Page 2: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

Strategia didactică:

Resurse procedurale: - Conversaţia, explicaţia, descoperirea dirijată, demonstraţia, problematizarea, jocul didactic,

metoda ciorchinelui, brainstorming-ul, chestionarul

Resurse materiale:

Fişe de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustraţii, afişe,prezentare Power Point

1. Forme de organizare:

- Frontal,pe grupe

Forma de evaluare: - Observarea sistematică a comportamentului elevilor

- Analizarea modului de lucru şi a răspunsurilor

Durata: 50 minute

Locul desfăşurării: sala de clasă

Bibliografie:

2. Daniela Sălăgean; Silvia Ţinică; Dorin Pintilie Ed.EuroDidact-2004

3. CONSULTAŢII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIVĂ-Editura Eurobit-1996

Page 3: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observaţii

1.Moment organizatoric/Pregătirea clasei pentru activitate (durata)

- Se stabileşte prezenţa elevilor

- Verifică existenţa resurselor materiale

- Răspund la

întrebări.

- Prezintă aspectele de disciplină şcolară

-

2. Verificarea temei (durata)

Verifică modul cum elevii au

realizat tema - 2 min

Prezintă şi justifică

modul de rezolvare

-

3.Reactualizarea cunoştinţelor (durata)

Adresează întebări frontal şi

individual privitor la temele studiate

anterior şi care au legătură directă cu

lecţia de zi – 7 min

Răspund şi pun

întrebări legate de

subiect

-

4. Captarea atenţiei/Discuţie introductivă (pregătitoare) (durata)

Se stabilesc câteva reguli de

comunicare pentru această ora dar

şi pentru situaţiile de grup:

Fiecare părere trebuie ascultată Nimeni nu este întrerupt Toate întrebările au rostul lor Nimeni nu este criticat Fiecare are dreptul să fie ascultat Nimeni nu râde de colegul lui

Îşi reamintesc

regulile

-

5. Anunţarea conţinutului şi a obiectivelor (durata)

-Cere elevilor să prezinte tema

şi ajutată de elevi prezintă planul

lecţiei

Elevii notează tema şi planul lecţiei în caiete

-

Page 4: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

PLANUL LECŢIEI

1.Ce este imaginea de sine ?

2. Stima de sine

3. Copiii cu o stimă de sine pozitivă

4.Copiii cu o stimă de sine scăzută

5. Experienţe care dezvoltă o

imagine de sine pozitivă

6. Experienţe care dezvoltă o

imagine de sine negativă

7.Modalităţi de manifestare a

imaginii de sine negative

8. Modalităţi de dezvoltare a respectului de sine .

6. Dirijarea învăţării (durata)

-Dirigintele explică elevilor ce

reprezintă imaginea de

sine,respectiv stima de sine şi

distribuie elevilor un cerc din carton

ce cuprinde”Cercurile sinelui”,apoi îl

explică

-Drept recompensă pentru

răspunsuri primesc un colaj realizat

de diriginte ,cu autoportretele lor

realizate într-o oră anterioară la

desen

-Elevii răspund la întrebările puse şi conştientizează diferenţa dintre imagine şi stimă. -Lipesc „cercul” în caiete -desenează conturul mâinii drepte şi scriu pe fiecare deget cerinţa.

-

Page 5: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

-Se distribuie elevilor o fişă

„Cunoaşte-te pe tine însuţi”

-Li se cere să –şi facă conturul mâinii

şi să scrie pe fiecare deget cerinţa

din fişă

-Vor lipi fiecare mână lângă

„stâpânul ei” pe colaj

Elevii sunt împărţiţi în patru grupe şi

aleg un plic cu sarcinile de lucru

Grupa A : Li se cere să descopere

caracteristicile copiilor cu o stimă

de sine pozitivă alegând cartonaşele

corespunzătoare din plicul A

Grupa B. Li se cere să descopere

caracteristicile copiilor cu o stimă

de sine scăzută

Grupa C. Identifică experienţe ce

dezvoltă o imagine de sine pozitivă,

alegând cartonaşele din plicul primit

Grupa D. Identifică experienţe ce

dezvoltă o imagine de sine negativă

-Dirigintele enumeră modalităţile de

manifestare a imaginii de sine

negative şi implicaţiile acestora

-Elevii fiecărei grupe discută despre modul de colaborare -Stabilesc colegul care îi va reprezenta -Caută cartonaşele de care au nevoie pentru sarcina respectivă -Lipesc pe un carton mare sub diferite forme,realizând un colaj - După expirarea timpului de lucru fiecare grupă prezintă prin purtătorul de cuvânt realizările lor -Discutând cu ceilalţi colegi şi dirigintele descoperă caracteristicile copiilor cu o stimă pozitivă respectiv negativă,dar şi experinţele ce dezvoltă o imagine pozitivă sau negativă -Elevii motivează alegerile făcute

Page 6: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

-Dirigintele roagă elevii să se

autoaprecieze pe baza fişei şi

chestionarului ce fel de stimă au.

Dirigintele prezintă un material

PowerPoint ce sintetizează

dorinţele elevilor prezentate

într-o fişă”Dacă aş fi...........”

-Se descoperă prin discuţii

modalităţi de creştere a respectului

de sine.

7. Asigurarea feed-backului (durata)

-Li se cere elevilor să completeze o

fişă în care vor preciza ce le-a plăcut

în lecţie

∙ Exemplifică şi argumentează

-

8. Tema pentru acasă/Explicaţii pentru continuarea activităţii acasă (durata)

Dirigintele cere elevilor să afle din

tematică titlul următoarei lecţii

∙ Notează tema. -

Page 7: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

Page 8: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

Fişă de lucru

CUNOAŞTE-TE PE TINE ÎNSUŢI

În mijloc desenează mâna şi scrie pe fiecare deget :

Una dintre calităţile mele este :

Ce spun alţii Un lucru pe care

despre tine îl fac eu cel mai bine

Un lucru pe care vrei să-l

schimbi la tine

Un lucru de care

sunt mândru

Materialele folosite în cadrul lecţiei

Page 9: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

Imaginea de sine este modul în care o persoană îşi percepe propriile caracteristici fizice, cognitive, emoţionale, sociale şi spirituale.

In limbaj curent, imaginea de sine este părerea pe care o avem despre noi, despre "cine suntem noi" şi "ce putem face ".

Stima de sine reprezintă dimensiunea evaluativă a imaginii de sine şi se referă la modul în care ne considerăm ca persoane în raport cu propriile aşteptări şi cu ceilaiţi (de exemplu, mai buni sau mai puţin buni)

Componentele stimei de sine

Să te simţi important Să te simţi iubit Să ai simţul puterii Să ai încredere în tine Să te simţi matur Să te simţi respectat Să cunoşti şi să trăieşti după anumite valori Să te simţi unic Să te simţi plin de succes Să te simţi acceptat Să te justifici Să-ţi menţii integritatea Să controlezi stresul eficient Să îndrăzneşti să rişti Să fii disciplinat Să ai scopuri bine definite Să controlezi conflictele Să accepţi responsabilităţile şi provocările Să te simţi capabil să-i influenţezi pe alţii Să simţi că ai controlul asupra vieţii cuiva Să ai o imagine corporală pozitivă Să fii capabil să accepţi laudele şi criticile Să ai o sferă largă de emoţii Să poţi acţiona independent şi interdependent Să te simţi mândru

Page 10: 95188206 Proiect de Lectie Consiliere Si Orient Are Clasa a VI A

Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 Axa prioritară: 1 Domeniul major de intervenţie: 1.3 Numărul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carieră de succes în învăţământul preuniversitar”

© Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera

de succes in invatamantul preuniversitar”

Să fii capabil să dai şi să primeşti Să te simţi util Să te simţi legat de cei din jur

Să te simţi competent în luarea deciziilor Să tratezi eficient cu colegii/ autorităţile Să te simţi în siguranţă Să ştii că e uman să greşeşti Să ştii că se poate avea încredere în tine

MATERIAL REALIZAT DE: prof.__IVAN DOINITA_________ - profesor debutant FORCAD