61835499 Eu Spun Una Tu Spui Multe Joc Ed Limb 3

11

Transcript of 61835499 Eu Spun Una Tu Spui Multe Joc Ed Limb 3

PROIECT DE ACTIVITATEDATA: MARTIE 2011GRUPA : mijlocieDENUMIREA ACTIVITATII : D.L.C.- Educarea limbajuluiMIJLOC DE REALIZARE : joc didacticSUBIECTUL : ,, Eu spun una, tu spui multeTIPUL ACTIVITATII : predare-invatare

SCOP : Fixarea deprinderii de a folosi substantivele la singular si

plural in mod izolat sau propozitii; dezvoltarea atentiei si

rapiditatii in gandire.OBIECTIVE OPERATIONALE :

O : sa gaseasca jetonul pe care este reprezentat unul sau mai multe obiecte;O : sa precizeze forma opusa imaginii si sa descopere jetonul

potrivit;O : sa formuleze cate o propozitie cu substantivul la singular si alta

la plural sis a desparta cuvintele in silabe;O : sa corecteze propozitiile pronuntate gresit intentionat de catre

educatoare;O : sa respecte regulile joculuiSTRATEGII DIDACTICE :

a. metode si procedee : jocul, demonstratia, conversatia, explicatia, exercitiul, problematizareab. material didactic : jetoane pe care sunt reprezentate imagini cu un obiect/mai multe obiecte, petale de flori,

panou cu o floare careia i lipsesc petalele,fise de lucru. c. durata : 20-25REGULI DE JOC :

grupa este impartita in doua echipe;echipa buburuzelor si echipa fluturasilor; fiecare copil va primi cate un plic in care se afla un jeton si o petala de floare; copilul solicitat de mine va scoate din plic jetonul, va arata jetonul copiilor si va spune ce reprezinta imaginea de pe jetonul lui apoi va desparti cuvntul in silabe; membrii celei de-a doua echipe vor trebui sa gaseasca in plicurile lor jetonul care arata forma opusa imaginii de pe jetonul reprezentantului primei echipe si vor formula o propozitie cu acel cuvant; o echipa trebuie sa alcatuiasca o propozitie cu acel cuvant iar cealalta trebuie sa desparta cuvntul n silabe;

raspunsurile corecte sunt apreciate cu aplauze si petale de flori care vor fi lipite pe panou.ELEMENTE DE JOC : manuirea materialelor, surpriza, aplauzele,

Intrecerea,rezolvarea fiselor.ORGANIZAREA ACTIVITATII :

sala de grupa va fi bine aerisita; intrarea copiilor in sala de grupa se va face organizat; materialul didactic va fi pregatit pe o masuta; se va pregati un panou pe care sunt reprezentate 2 flori,dar care nu au petale; scaunele si mesele vor fi asezate pe doua echipe in forma de careu. la sfrsitul activitatii,copiii vor rezolva o fisa de lucru individuala;ETAPELE ACTIVITATIIOBCONTINUTUL

INSTRUCTIV-EDUCATIVMETODE SI PROCEDEEEVALUARE

12345

MOMENT

ORGANIZATORIC

Se asigura conditiile optime pt.desfasurarea activitatii:

-aerisirea salii de grupa;

-aranjarea mobilierului;

-pregatirea materialului didactic;

CAPTAREA ATENTIEI

Copii, pentru ca voi stiti lucruri asa frumoase despre anotimpul Primavara, eu am primit o scrisoare de la ZNA PRIMAVARA si un cos cu multe materiale si surprize si mi-a spus ca va veni si mai repede la noi daca i-ati arata ca va puteti exprima in propozitii,ca stiti sa despartiti cuvintele in silabe sis a lucrati correct o fisa de lucru.

conversatia

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOREXPLICAREA SI DEMONSTRAREA JOCULUIAstazi noi ne vom juca si-i vom arata ce multe lucruri stim.Eu m-am gandit sa desfasuram jocul Eu spun una tu spui multe.

Ce joc vom desfasura astazi?

Voi numi 2-3 copii sa repete denumirea jocului.

Voi aduce la cunostinta copiilor,obiectivele in termeni accesibili,apoi voi explica desfasurarea jocului.Copiii vor primi ecusoane si vor fi mpartiti in doua echipe : echipa buburuzelor si echipa fluturasilor. La indemnul meu un copil din echipa buburuzelor va scoate din plic jetonul si va spune ce imagine are pe el. Un alt copil din echipa fluturasilor va spune care e forma opusa a imaginii si toti din echipa fluturasilor vor cauta in plicuri pentru a gasi jetonul cu imaginea corespunzatoare. Echipa a carui copil a raspuns cel mai repede si mai corect va primi o petala de floare. Echipa care la sfarsitul activitatii va avea toate petalele explicatia

O

florii va fi declarata castigatoare iar echipa la care floarea nu are toate petalele va pierde. Echipa castigatoare va primi la sfarsitul activitatii un premiu surpiza.

Voi demonstra jocul o data pentru a fi intelese mai bine regulile. Daca este cazul vin cu explicatii suplimentare.

demonstratia

Evaluez capacitatea de a prezenta obiectul de pe jeton, de a preciza forma opusa, de a alcatui propozitii corecte din punct de vedere gramatical ,de a desparti cuvintele in silabe si de a respecta regulile jocului.

Evaluez capacitatea de a descoperi greseala si de a prezenta forma corecta.

EXECUTAREA JOCULUI

COMPLICAREA JOCULUI

O

O

O

O

Jocul se va desfasura pana la epuizarea jetoanelor.

Voi fi atenta la exprimarea corecta a copiilor.

Voi folosi cuvintele : albina, puisor, iepuras, fluture, buburuza, barza.

In cazul in care un copil nu raspunde repede si corect ii voi cere sa-l ajute cineva din echipa lui sis a alcatuiasca o propozitie cu acel cuvant.Copiii care au pe jeton un singur obiect,vor desparti in silabe acel cuvant. In complicarea jocului voi spune fiecarei echipe cate o propozitie formulate gresit. Ei trebuie sa fie atenti sa corecteze greseala.

Ex. : Fluturasii nu au aripi.

Buburuzele sunt verzi.Copiii se vor aseza la masute unde vor primi fisele de lucru.

Sarcini :

1)Denumeste imaginea din partea stnga (singular)si deseneaza mai multe in partea dreapta(plural).

2)Trasati linii intre imaginile ce reprezinta un obiect(fiinta)si cele care reprezinta mai multe obiecte(fiinte)de acelasi fel.exercitiul

problematizarea

INCHEIEREA ACTIVITATII Le voi cere copiilor sa se uite pe panou si sa vada daca ambele flori au toate petalele. Va fi desemnata echipa castigatoare.

Voi face aprecieri individuale si colective.

Ce joc am desfasurat noi astazi? (Eu spun una, tu spui multe)

Voi organiza iesirea ordonata a copiilor din sala de grupa.

_1265375097.unknown

_1265381162.unknown

_1265381184.unknown

_1265381357.unknown

_1265381173.unknown

_1265375181.unknown

_1265374984.unknown

_1265375047.unknown

_1265374466.unknown