40524532 Proiect de Lectie Cultura Civica Desktop
-
Upload
rodica-florescu -
Category
Documents
-
view
48 -
download
7
Transcript of 40524532 Proiect de Lectie Cultura Civica Desktop
PROIECT DE LECŢIE
CLASA: a VII- a
DISCIPLINA: Cultură civică
ARIA CURRICULARĂ : Om şi societate
PROPUNATOR: Viorica Adriana Cuibus
SUBIECTUL: Funcţiile mass-mediei
TIPUL LECŢIEI : mixtă
OBIECTIVE GENERALE:
Scopul 1- Formarea şi dezvoltarea unor atitudini şi comportamente civice;
Scopul 2- Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice într-un discurs oral şi scris;
Scopul 3- Educarea elevilor pentru utilizarea raţională a mass-media de către elevi;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O 1 - să înţeleagă funcţiile pe care le îndeplineşte mass-media ;
O 2 –să conştientizeze faptul că mass- media prezintă şi disfuncţii;
O 3 – să compare diferite posturi de televiziune privind funcţiile mass-mediei;
O 4 - să cunoască efectele negative ale utilizării în exces ale televizorului şi
calculatorului
O 5 - să dea exemple de informaţii adevarate şi eronate prezentate în mass-
media ;
O 6 – să înţeleagă faptul că mass-media influenţează pozitiv sau negativ
dezvoltarea gândirii în funcţie de opţiunile personale.
RESURSE EDUCAŢIONALE:
I. Metode şi procedee :
m1 – conversaţia m4- explicaţia
m2 - descrierea m5- demonstraţia
m3 – problematizarea m6 – studiul de caz
1
II. Mijloace didactice : M1 – caiet
M2 – manual
M3 - articole educaţionale decupate din ziare, reviste
M4 - clip educaţional „Disfuncţiile mass- mediei”
III. Forme de organizare :
F1 – frontală F2 – individuală F3 – pe grupe
IV. Modalităţi de evaluare :
– observaţia sistematică – evaluare reciprocă
– autoevaluare – evaluare amânată
V. Temporale : 50 minute
Bibliografie :
Maria- Liana Lăcătuş şi George Paul Lăcătuş, Ghidul profesorului pentru clasa a VIII- a, Editura Corint, Bucureşti, 2000.
Ziauddin Sardar şi Borin Van Loon, Câte ceva despre mass-media, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2001.
Doru Pop, Mass-media şi democraţia, Editura Polirom, Iaşi, 2001.
2
3
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloa
ceI. Moment
organizato-ric
2 min. Se organizeaza materialele necesare
desfasurarii lectiei si se asigura
disciplina in clasa.
II. Reactuali- zarea cunoştinţe-lor
10 min. -Ce temă am discutat ora trecută la
cultură civică ?
-Ce reprezintă mas-media?
-Daţi exemple de presă scrisă!
-Ce înseamnă presă audiovizuală?
-Ora trecută am discutat
despre mass- media şi
categoriile de medii.
-Mass- media reprezintă
ansamblul mijloacelor
audio- video de informare
a maselor, comunicarea
fiind realizată prin presă
( publicaţiile periodice ),
radio, TV, internet etc.
-Exemple de presă scrisă :
Cutezătorii, Libertatea ş.a.
- Înseamnă posturile TV.,
de exemplu: Pro TV.,
Antena 1 ş.a.
-Putem distinge 3 categorii
Conversaţia
Descrierea
Conversaţia
4
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloa
ce-Care sunt cele 3 categorii de medii ? de medii :
1.medii autonome : cărţi,
ziare, reviste, imprimantă,
cameră video, CD ş.a. pe
care le folosim individual
2. medii de comunicare :
telefon, laptop, calculator
ş.a., ce măresc libertatea
utilizatorului
3. medii de difuzare :
radio, TV, ce permit
transmiterea informaţiilor
la un public numeros.
III. Captarea atenţiei
5 min. -Cât timp petreceţi în faţa televizorului şi calculatorului ?
2-3 ore pe ziConversaţia
Explicaţia
5
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloa
ce
IV.Anunţarea temei
2 min. Vom afla astăzi care sunt funcţiile mass-mediei.
Conversaţia
V. Dirijarea învăţării
23 min. Mass-media îndeplineşte 5 funcţii principale :
1. Funcţia de educaţie – mass-media transmite moştenirea culturală şi facilitează învăţarea individual şi colectivă
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de educaţie !
2. Funcţia de socializare - mass-media face posibilă participarea oamenilor la viaţa publică, la elaborarea şi luarea deciziilor, la soluţionarea unor probleme.
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de socializare !
3. Funcţia de informare - mass-media transmite informaţii
-Lumea copiilor , Călătorie în jurul lumii, Să vorbim corect, Supernany, Consilierul educativ, Parte de carte, Omul care aduce cartea ş.a.
-Supernany, Consilierul educativ, Poveşti de viaţă, România, te iubesc! , Acces direct, ş.a.
O1
O1
Explicaţia
Descrierea
Explicaţia
M1
M2
M1
M2
M1
6
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloa
ceimportante, ajutându-i pe oameni să-şi formeze opiniile.
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de informare !
4. Funcţia de persuasiune, de motivaţie, de interpretare - mass-media convinge, motivează, în vederea dezvoltării economice şi sociale.
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de persuasiune !
5. Funcţia de divertisment - mass-media oferă variate modalităţi de divertisment şi petrecere a timpului liber.
-Daţi exemple de emisiuni care se centrează pe funcţia de informare !
Mass-media are nu numai funcţii, dar şi disfunctii:- Promovarea nonvalorilor
-Ştirile, Naşul, În gura presei, Ce se întâmplă, doctore !, Bucătăria lui Radu, Pro Motor, ş.a.
-Săptămâna financiară, Salvaţi animalele, Grădina zoologică, Strada maimuţelor, De-a mama şi de-a tata, ş.a.
-Neaţa cu Răzvan şi Dani, Divertis Mall, Duminica în familie, Happy Hour, ş.a.
O1
O2
O3
O3
O3
Problemati-zarea
Conversaţia
Explicaţia
Demonstraţia
Studiul de caz
Demonstraţia
Studiul decaz
M2
M1
M3
7
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloa
ce- Stimularea delincventei, a
violenţei
- Înabuşirea creativităţii.
-Daţi exemple de emisiuni sau articole din ziare, reviste care să pună în evidenţă funcţiile şi disfuncţiile mass-mediei.- Daţi exemple de posturi TV care se centrează pe :
funcţia de educaţie
funcţia de informare
funcţia de divertisment
Mass-media furnizează nu numai informaţii corecte, ci şi eronate şi argumente false.
-Ce emisiuni TV preferaţi ? De ce ?-Ce părere aveţi despre afirmaţiile unor specialişti care consideră ca scenele violente determină un compotament agresiv, mai ales în rândul tinerilor ?
Să urmărim împreună un filmuleţ care prezintă „Disfuncţiile mass- mediei”.Utilizarea în exces a televizorului şi calculatorului (dacă depăşiţi 1 oră pe zi) are efecte negative foarte puternice,
Exemple:funcţia de educaţie - TVR cultural, Naţional Geografic, Animal Planet, Discovery
funcţia de informare – Antena 2, 3
funcţia de divertisment – posturile de muzică, Favorit TV.
Elevii urmăresc cu atenţie clipul educaţional„Disfuncţiile mass-mediei”.
O5
O6
O4
O4
O4
Explicaţia
Problematiza-reaStudiul de caz
Studiul de caz
Demonstraţia
Studiul de caz
M3
M4
M4
8
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloa
ceprintre care amintim :
a. Oboseală permanentăb. Socializare redusăc. Intensificarea stărilor de
nervozitate şi agitatie mentală, agresivitate, ADHD, hiperactivitate
d. Dificultăţi de concentrare a atenţiei, scăderea memoriei şi a motivaţiei
e. Anxietate, frustrări, lumea reală începe să devină plictisitoare
f. Tulburări de personalitate şi compotament
g. Bulimie, dorinţa de a mânca prea mult şi nesănătos, dezechilibrat.
Cum sunt informaţiile din acest clip? Sunt adevărate ? Ce v-a atras atenţia în mod deosebit ? Aţi întâlnit o informaţie care a tras un semnal de alarnă pentru voi ? În ce aspect din acest filmuleţ v-aţi regăsit ?
Problematiza-rea
Demonstraţia
M4
M4
VI. Tema pentru acasă
1min. Pentru data viitoare aveţi de scris un articol despre un eveniment deosebit petrecut la voi in scoala. Puteti scrie :
Elevii ascultă cu
Conversaţia
9
NR.CRT
Momentelelecţiei
Durata Desfaşurarea activităţii OB. OPER
Strategii didactice OBS.Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Mijloa
ce despre premiile de la olimpiade, despre solidaritatea scolii fata
de un copil bolnav, despre activitatile de
ecologizare s.a.
atenţie.
VII. Evaluarea 2min. Se fac aprecieri finale generale şi individuale.
Elevii ascultă cu atenţie aprecierile.
ConversaţiaExplicaţia
10