2_proiectdelec_ie2
-
Upload
stelian-alin-dumitru -
Category
Documents
-
view
213 -
download
1
description
Transcript of 2_proiectdelec_ie2
PROIECT DE LECŢIE
CLASA: a IX- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Național „Traian” Dr. Tr. Severin
DISCIPLINA: Religie
LECTIA: Adorarea lui Dumnezeu
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor Dumitru Stelian-Alin
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. Să argumenteze importanţei respectului persoanei faţă de Dumnezeu
2. Să cunoască modalităţile şi formele de cinstire a lui Dumnezeu
3. Să enumere păcatele împotriva lui Dumnezeu şi să conştientizeze gravitatea
aceatora
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.
3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:1. Manual – Auxiliar didactic, Editura Sf. Mina
2. Biblia sau Sfânta Scriptură
3. Cărţi de rugăciuni
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele instruirii (timp) CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi
procedeeForme de
organizareResurse
materiale
Modalităţi de
evaluareMoment organizatoric(2 min)
- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciuneaVerifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.
Rostesc rugăciuneaElevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.
Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
Captarea atenţiei (1 min)
-Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite
Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite.
Expunerea Frontal Tablă, cretă
-
Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(7 min)
Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din clultura lor generală despre sfinţi respectiv respectul pe care trebuie să-l ofere acestora.
Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere
Conversaţiaeuristică
Frontal Manual Evaluare
orală
Dirijarea învăţării.
O 1
O 2
O 3
Notează titlul lecţiei pe tablă. Prezintă elevilor respectul faţă de Dumnezeu, respectic importanţa acestuia pentru persoană.Explică elevilor modalităţile şi formele de cinstire a lui Dumnezeu.Prezintă elevilor păcatele împotriva lui Dumnezeu.
Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.
Elevii raspund eventualelor întrebări. Notează
ConversaţiaExpunerea Modelarea
Frontal ManualBiblia
Evaluare orală
Obţinerea performanţei
Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.
Elevii răspund. Pun întrebări. ExerciţiulFeed-back-
ul
Individual Manual Biblia
Evaluare scrisă
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.Rosteşte rugăciunea.
Sunt atenţi la cerinţeRostesc rugăciunea
-
Schiţa tablei
Adorarea lui Dumnezeu
Adorarea este cultul suprem adus lui Dumnezeu.
Modalităţi de adorare: 1. Direct: prin adorarea Lui
2. indirect: prin adorarea Sfinţilor
Posibilităţi de exprimare:
- Cuvântul
- Cinstirea sărdătorilor
- Participarea la slujbe
- Cinstirea icoanelor
- Aducerea de ofrande
Rugăciunea este forma de cinstire în cadrul cultului divin.
Păcate împotriva lui Dumnezeu: erezia, apostazia, superstiţiile, fanatismul religios,
ura, lenea, egoismul, spiritismul, vrajitori, blasfemia.