29 Proiect de Lectie

4
Proiect de lecţie Profesor: Grindei Rodica Data: 11.03.2011 Şcoala cu cls. I- VIII Frumuşica Clasa a VI-a Locul de desfăşurare: Laboratorul de istorie Unitatea de învăţare: Naşterea lumii moderne Titlul lecţiei: Reforma şi Contrareforma Tipul lecţiei: de consolidare Obiective generale: Transmiterea, sistematizarea, consolidarea unor cunoştinţe referitoare la reforma şi contrareforma religioasă Competenţe specifice: C1- să explice termenii istorici: indulgenţă, lutheranism, contrareforma C2- să precizeze mari reformatori protestanţi C3- să menţioneze principalele principii introduse de reformatori Metode şi procedee: brainstorming, ciorchine, conversaţia euristică, expunerea, învăţarea prin descoperire Forme de organizare: activitate frontală Mijloace de învăţământ: Videoproiector Manualul de istorie, edit TEORA Dicţionar istoric Bibliografie: Mariana Pintilie, Dicţionar istoric şcolar, Ed. Eurodidact, Cluj- Napoca, 2006 Constantin Cucoş, Pedagogie, Ed. Polirom, Iaşi, 2006

Transcript of 29 Proiect de Lectie

Page 1: 29 Proiect de Lectie

Proiect de lecţie

Profesor: Grindei RodicaData: 11.03.2011Şcoala cu cls. I- VIII FrumuşicaClasa a VI-a Locul de desfăşurare: Laboratorul de istorieUnitatea de învăţare: Naşterea lumii moderneTitlul lecţiei: Reforma şi ContrareformaTipul lecţiei: de consolidare

Obiective generale:Transmiterea, sistematizarea, consolidarea unor cunoştinţe referitoare la reforma şi contrareforma religioasă

Competenţe specifice:C1- să explice termenii istorici: indulgenţă, lutheranism, contrareformaC2- să precizeze mari reformatori protestanţiC3- să menţioneze principalele principii introduse de reformatori

Metode şi procedee: brainstorming, ciorchine, conversaţia euristică, expunerea, învăţarea prin descoperire

Forme de organizare: activitate frontală

Mijloace de învăţământ:VideoproiectorManualul de istorie, edit TEORADicţionar istoric

Bibliografie: Mariana Pintilie, Dicţionar istoric şcolar, Ed. Eurodidact, Cluj- Napoca, 2006 Constantin Cucoş, Pedagogie, Ed. Polirom, Iaşi, 2006

Page 2: 29 Proiect de Lectie

Scenariul didactic

Moment organizatoric 2'- profesorul notează absenţele

Desfăşurarea activităţii- profesorul le scrie pe tablă cuvinte cheie: reformă, precursori,

contrareformă- după care elevii vor explica, pornind de la cuvintele cheie,

cauzele reformei, prin ce s-au caracterizat reforma şi contrareforma

- între timp, conform răspunsurilor elevilor profesorul realizează un ciorchine

Cauzele Reformei

Religioase IntelectualeEconomice şi

sociale

Page 3: 29 Proiect de Lectie

Precursori

Jan Hus SavonarolaErasmus din Rotterdam

Reforma

Martin Luther Jean Calvin Henric VIII

Contrareforma

Conciliul de la Trento

Compania lui Isus

Inchiziţia şi indexul cărţilor

interzise