1_proiect_didactic_fractii (2)

8
PROIECT DE LECTIE DATA: ŞCOALA: CLASA: a-VI-a A, B grupa de lucru: 6 elevi cu CES OBIECTUL: Matematică SUBIECTUL: Operaţii cu fracţii TIPUL ACTIVITĂŢII: Recuperare şi sistematizare (fixare şi consolidare) SCOPUL: * formarea şi dezvoltarea competenţelor de efectuare a operaţiilor matematice; * recuperarea/reabilitarea elevilor cu CES la obiectul matematică. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: - să efectueze calcule conţinând adunări, scăderi, înmulţiri, împărţiri cu numere raţionale utilizând proprietăţile operaţiilor de adunare şi înmulţire;

description

proiect didactic

Transcript of 1_proiect_didactic_fractii (2)

Page 1: 1_proiect_didactic_fractii (2)

PROIECT DE LECTIE

DATA:

ŞCOALA:

CLASA: a-VI-a A, B grupa de lucru: 6 elevi cu CES

OBIECTUL: Matematică

SUBIECTUL: Operaţii cu fracţii

TIPUL ACTIVITĂŢII: Recuperare şi sistematizare (fixare şi consolidare)

SCOPUL: * formarea şi dezvoltarea competenţelor de efectuare a operaţiilor matematice;

* recuperarea/reabilitarea elevilor cu CES la obiectul matematică.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

- să efectueze calcule conţinând adunări, scăderi, înmulţiri, împărţiri cu numere raţionale utilizând proprietăţile operaţiilor de adunare şi înmulţire;

- să prezinte clar, corect, concis, oral sau scris, metode şi/sau operaţii utilizate în rezolvarea unor probleme;

- să investigheze valoarea de adevăr a uneiafirmaţii, prin construirea unor exemple sau contraexemple;

- să-şi formeze obişnuinţa de a transpune în limbaj matematic anumite fenomene sau relaţii din viaţa

cotidiană.

Page 2: 1_proiect_didactic_fractii (2)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul activităţii, elevii vor şti:

a) Obiective cognitive:

O1 – să definească noţiunea de fracţii ca ansamblu format din numitor, numărător şi linie de fracţie. Obiectivul se consideră realizat dacă toţi elevii răspund corect;

O2 – să scrie corect fracţiile exprimate literal. Obiectivul se consideră realizat dacă 5 elevi răspund corect si 1 elev cu sprijin.

O3 – să efectueze corect operaţi de adunare şi scădere a fracţiilor cu acelaşi numitor, ţinând cont de paranteze. Obiectivul se consideră realizat dacă 4 elevi răspund corect si 2 elevi cu sprijin.

O4 – să utilizeze regula de calcul pentru aflarea valorii unei fracţii dintr-un intrg. Obiectivul se consideră realizat dacă 4 elevi răspund corect si 2 elevi cu sprijin.

O5 – să rezolve corect probleme aplicând cunoştinţe despre fracţii. Obiectivul se consideră realizat dacă 3 elevi răspund corect si 3 elevi cu sprijin.

b) Obiective psihomotorii: să-şi dezvolte deprinderile de lucru specifice temei de studiu – obiect permanent; să scrie corect la tablă şi pe fişele individuale utilizând instrumentele de scris – obiect permanent.

c) Obiective afective: să manifeste o atitudine pozitiva/afectiv-participativă pentru rezolvarea exerciţiilor şi problemelor –

obiectiv permanent; să prezinte interes/disponibilitate în utilizarea numerelor şi a calculelor în viaţa cotidiană - obiectiv

permanent

Page 3: 1_proiect_didactic_fractii (2)

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, observaţia dirijată, problematizarea, exerciţiul matematic, exeriţiul-joc, activitatea independentă;

Mijloace didactice: manual clasa a-VI-a, planşe, fişe de muncă independentă, fişe de

evaluare.

Forme de organizare: grupă de nivel, individual, frontal.

Strategii terapeutice: activităţi ludice

Durata: 50 minute.

Bibliografie:*** Programa şcoală, matematică, clasele V-VII;*** Metodica predării matematicii în gimnaziu1. G. Turcitu, C. Basarab, Manual de matematică, clasa a-VI-a2. D. Brânzei, A. Negrilă, culegere MATE 2000+8/9, clasa a-VI-a3. Ghid pentru cadrele didactice de sprijin, Reninco, Editura Vademonde, 2005.

Page 4: 1_proiect_didactic_fractii (2)

Etapele activităţii

Ob. Op.

Timp(min)

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

Strtegii didactice Evaluare

1.Moment organizatoric

1

*Se pregăteşte materialul didatic necesar şi se stabileşte climatul psiho-afectiv favorabil bunei desfăşurări a lecţiei *Prezentarea oaspeţilor

*Se pregătesc pentru începerea activitatii*Ascultă

*Conversaţia* Evaluare de expresie

2.Reactualizarea cunoştinţelor anterioare O1 5

*Se reactualizează cunoştinţele referitoare la fracţii: numitor, numărător, linie de fracţie *Se cere scrierea unor fracţii

*Identifică numitor, numărător, linie de fracţie şi dau exemple de fracţii

*Conversaţia*Explicaţia*Exerciţiul

*Evaluare frontală

3.Captarea atenţiei 3

*Se primeşte o scrisoare din partea Şc. „Grigore Alexandrescu” (Anexa 1)

*Un elev citeşte scrisoarea în timp ce ceilalţi ascultă atenţi

*Explicaţia *Evaluarea de expresie

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor 2

*Se anunţă că elevii Şc. „Grigore Alexandrescu” trebuie ajutaţi în rezolvarea unor exerciţii si probleme*Titlu: Operaţii cu fracţii

*Ascultă*Notează pe caiete

*Conversaţia*Explicaţia

*Evaluarea de expresie

5.Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţei

O2

O3

O4

O5

27

*Exerciţiile din fişe se rezolvă la tablă (Anexa 2)

*Elevii rezolvă pe rând exerciţiile la tablă ţinând cont de folosirea paranzelor

*Conversaţia*Explicaţia*Exerciţiul*Problematizarea*Ludoterapia

*Evaluarea frontală, individuală*Observaţia sistematică

6.Asigurarea feed-back-ului O2

O3 10

*Se dau fişele de evaluare*Exerciţiul-joc: „Adevărat sau fals”

*Calculează şi aleg varianta corectă

*Explicaţia*Conversaţia*Exerciţiul*Munca independentă*Fişe de evaluare

*Evaluare individuală

7.Încheirea activităţii

2

*Se fac aprecieri asupra felului în care au fost rezolvate fişele şi

*Ascultă *Conversaţia *Evaluare frontală*Evaluare