1proiectdidacticconsilieresiorientare

46
PROIECT DIDACTIC Propunator: inst. SIMION ANISOARA CLASA : I A DATA: 08.01.2010 ARIA CURRICULARA : Consiliere şi Orientare DISCIPLINA : Consiliere şi Orientare SUBIECTUL LECTIEI: Violenta –Nonviolenta ( modulul:Calitatea stilului de viaţă) OBIECTIVE CADRU: Exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: la sfarsitul orei, elevii vor fi capabili: - sa dea exemple de comportamente care ofera siguranta personala, în viata curenta si în situatii de risc OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul orei elevii vor fi capabili : 01_ să definească violenţa; 02 _ să identifice tipuri de violenţă; 03_ să precizeze factorii care provoacă violenţa;

description

consiliere

Transcript of 1proiectdidacticconsilieresiorientare

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Propunator: inst. SIMION ANISOARACLASA : I A DATA: 08.01.2010

ARIA CURRICULARA : Consiliere i OrientareDISCIPLINA : Consiliere i Orientare

SUBIECTUL LECTIEI: Violenta Nonviolenta (modulul:Calitatea stilului de via)OBIECTIVE CADRU: Exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate

OBIECTIVE DE REFERIN: la sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:- sa dea exemple de comportamente care ofera siguranta personala, n viata curenta si n situatii de risc

OBIECTIVE OPERAIONALE: Pe parcursul orei elevii vor fi capabili :

01_ s defineasc violena;

02 _ s identifice tipuri de violen;

03_ s precizeze factorii care provoac violena;

04_ s gseasc soluii n a preveni sau atenua violena;

RESURSE * procedurale: conversaia, explicaia, observaia, joc de rol, brainstorming, cadranele, Explozia stelara, exerciiul, Floarea de nufr

* materiale: plane , imagini, fie de lucru;

* bibliografice: Programe colare pentru disciplina Consiliere i orientare, suport de curs din cadrul Programului ZEP, Materiale aprute pe www.didactic.ro despre violen

Nr. crtMomentele leciei

metodeActivitatea elevilorActivitatea elevilorEvaluare

1.Spargerea ghetiiLe cer elevilor sa se gandeasca la o problema personala pe

care o au. Apoi, sa isi imagineze ca problema lor este

reprezentata de coala alba pe care o au pe banca. Le

sugerez ca pot scapa de acea problema daca vor mototoli

coala si o vor pune in banca. Raspund sarcinii dateObservarea comportamentului elevilor

Captarea ateniei

In drum spre scoala, am intalnit un catelus rebegit de frig, si care se deplasa foarte greu. De ce credeti oare?

Ati mai auzit cumva despre un astfel de catelus?

Poate cineva recita poezia ,,Catelusul schiop de Elena Farago?

Pe adresade mail, am primit o scrisoare, trimisa de un copil din alta localitate. Se pare ca are nevoie de ajutor. Scrisoarea era insotita de aceasta imagine.

Cum este biatul?(suprat)

De ce credei c este suprat?- se aplica brainstormingul , la tablaHaidei s vedem care este adevratul motiv al suprrii lui! Citesc scrisoarea .(anexa 1)Recit poezia ,,Celuul chiopde Elena Farago n lan.

Rspund la ntrebri.

Exprima propriile idei si argumenteaza in cateva cuvinte

Ascult cu atenie.Aprecieri verbale

2.Anunarea temei i a obiectivelor urmritePornind de la concluziile prezentate i voi anuna pe elevi c azi vom nva despre violena, de cte feluri este, care sunt cauzele i cum o putem preveni.Ascult cu atenie.

3.Dirijarea nvrii

Exerciiul nr.1

Ce vedei n imagine?( un celu)

l recunoatei?

S citim cerina celuului (anexa 2)-plansa la tabla-(completez cu litere de tipar)Exerciiul nr.2 Joc de rol: Catelusul si prietenii baiatuluiLi se sugereaza sa interpreteze o sceneta in care catelusul se intalneste cu cate un prieten de-al baiatului care l-a lovit si apoi chiar cu baiatul in cauza. Trebuie sa isi imagineze un final fericit Rspund la ntrebri.

Ascult cu atenie.Cei anuntati vor interpreta rolul catelusului care intalneste cate un prieten al baiatuluiAprecieri verbale

frontal

Autoevaluare

4Realizarea feedbacku-lui

Exerciiul nr.3 (anexa 4 )

Dup realizarea sarcinilor primite la acest ex., cte un reprezentant al fiecrei grupe va prezenta produsele obinute, iar acestea se vor lipi pe tabl.

Concluzie: violenta porneste de la o neintelegere, continua cu stari de enervare, certuri, injurii, jigniri, batai, sau

chiar crima.

Sunt atenti, fac aprecieri asupra produselor , aduc completariPe grupe,

frontal

5Retenie i transfer

Se reamintesc ideile eseniale ale leciei.

n ncheiere se cnt cntecelul,,Dac vesel se trieteElevii sunt rugati sa treaca fiecare pe o coala (care se afla la tabla) si sa faca un semn in dreptul ,,mutrisoareicare se potriveste cu starea lor de spirit de la sfarsitul orei.Se d tema pentru acas.-se anunta tema pentru ora viitoare si li se spune de ce materiale vor avea nevoie-

individual

Anexa 1

Anexa 2Bun ziua!

M numesc Doru, am apte ani i sunt elev n clasa I la coala nr.8 din Tulcea.

Sunt foarte suprat pentru c,recunosc sunt un copil foarte ru. Am visat, n noaptea care a trecut, un ngera care mi-a adus aminte de unele fapte rele pe care le-am fcut.

Am auzit c suntei nite copii foarte harnici i buni la suflet, i avei o activitate foarte interesant astzi despre violen, de aceea v rog s m ajutai s-mi ndrept greelile. ngeraul mi-a lsat cteva cerine i nu prea tiu s le rezolv. Dac m vei ajuta, ngeraul m va ierta pentru toate faptele rele pe care le-am fcut ,iar voi vei deveni adevraii mei prieteni .

V mulumesc i v doresc mult succes! Doru

Anexa 3Exerciiul 1.

1.Scrieti numarul strofei din care aflam de ce catelusul este schiop3.Exemplificai cu ajutorul textului nsuirile celuului :

2 Despre ce fel de violen este vorba n aceast poezie?

4 Desenai inimile celor dou personaje i n funcie de sufletul lor. Colorai-le! Expemplificai alegerea fcut.

Exerciiul 3

Anexa 4ngeraul i-a pregtit lui Doru doi boboci de floare .Ca s-l ajutm s rezolve i aceast cerin trebuie s deschidem petalele acestor flori. Pe fiecare petala este scris un mesaj./reprezentat prin desene .Trebuie grupate petalele dup denumirea lor:,,Aa da! i ,,Aa nu!

*Iubirea este medicamentul violenei!

*Nu lsa violena s intre n casa i n coala ta!

*Dac un coleg m lovete din greeal l iert!

*S exmatriculm violena!

*Dac un coleg m jignete l jignesc i eu!

*mi place s chinuiesc animalele!

*Violena este modul de a obine ceea ce vreau!

*mi place s mbrncesc colegii! PROIECT DIDACTIC

Propuntor: nv. LILIANA BUCUR

coala: Andrei Lupu Osebii, Luizi Clugra, Bacu

Clasa I

Data: 13. 12. 2007

Aria curricular: Consiliere i orientare

Modul tematic:Comunicare i abiliti sociale

Tema: Cum mi exprim emoiile

OBIECTIV CADRU:

Explorarea abilitilor de management al unui stil de via de calitate.

OBIECTIV DE REFERIN: 2.1.

La sfritul leciei elevii vor fi capabili s recunoasc emoii de baz aprute n situaii variate.

OBIECTIVE:-optimizarea ncrederii n sine i n ceilali;

-participarea activ la integrarea n viaa social;

-dobndirea unor capaciti de stpnire a propriilor emoii;

-identificarea i redarea strilor emotive n diferite feluri.

Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, metode activ participative (jocul de rol, discuia, cubul, tehnici ale gndirii critice).

Mijloace didactice: fie de lucru, plane, poster.

Modul de organizare: frontal, individual, pe grupe.

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE LECIEIACTIVITI DE NVARE STRATEGII

Metode i procedee, mijloace didactice, modul de organizare)EVALUARE

I. CAPTAREA ATENIEI

II. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

III. PREZENTAREA NOULUI CONINUT

IV. DIRIJAREA NVRII

V. OBINEREA PERFORMANEI

VI. FEEDBACK

VII. RETENIE I TRANSFEROrganizarea elevilor i pregtirea celor necesare.

Spargerea gheii de ctre nvtor prin exprimarea opiniei sale asupra vremii de afar. Elevii vor interveni, pe rnd, exprimndu-i propriile opinii.

Li se comunic elevilor, n limbaj accesibil, coninutul activitii. De asemenea, li se reamintesc regulile de conduit la lecie.

Li se prezint plana Cum m simt astzi i li se cere s observe i s identifice diferitele stri afective exprimate de chipurile desenate de pe plan.

(ANEXA 1)

n continuare sunt rugai s deseneze pe foi albe chipul care i reprezint pe ei astzi, iar la final s argumenteze alegerea fcut (ce stare sufleteasc au / din ce cauz se simt aa).

Se cere elevilor s numeasc personaje din basme n funcie de stri emotive precizate. De exemplu, s numeasc personaje speriate; elevii vor putea numi cei trei iezi n momentul apariiei lupului sau Alb ca Zpada dus de vntor n pdure pentru a fi ucis, etc.

Personaje triste: fata moului, Cenureasa

Personaje vesele: cocoul din Pungua cu doi bani, vulpea din Ursul pclit de vulpe etc.

Pe baz de dialog elevii vor fi condui de ctre nvtor s neleag c starea afectiv, emotiv a persoanelor poate fi recunoscut dup chip, dup expresia feei.

Elevii primesc fie de lucru cu imagini pe care le analizm mpreun. Li se d ca sarcin s bifeze doar acele variante care se potrivesc fiecruia.

(ANEXA 2)

Se discut, apoi, oral sarcina de pe fi. Elevii vor fi ndrumai s neleag c persoanele, adic oamenii, au sentimente i simt diferite emoii, iar acestea trebuie manifestate n funcie de situaia n care se afl persoana.

Elevii vor fi mprii n 6 grupe, fiecare grup primind cte o sarcin n funcie de numrul care s-a nimerit dup aruncarea cubului. (ANEXA 3)

Dup realizarea sarcinilor primite, cte un reprezentant al fiecrei grupe va prezenta produsele obinute, iar acestea se vor lipi pe posterul cu feele numerotate ale cubului.

Se reamintesc ideile eseniale ale leciei.

(ANEXA 4)

Li se d ca tem pentru acas s-l deseneze pe Mo Crciun.Frontal

Conversaia

Frontal

Conversaia

Frontal

Observaia

Exerciiul

Plan

Munca independent

Discuia

Foi albe, carioci

Frontal

Conversaia

Gndirea critic

Frontal

Dialogul

Explicaia

Munca independent

Discuia

Frontal

Discuia

Grupe

Cubul

Poster cu imaginea desfurat a cubului

Jocul de rol

Frontal

Conversaia -gradul de atenie fa de ideea lansat.

-capacitatea de observare i de asociere a expresiei feei cu starea afectiv corespunztoare

-recunoaterea strilor afective ale persoanelor.

-capacitatea de direcionare a emoiilor n funcie de situaia contextual.

-capacitatea de exprimare a propriilor emoii n diverse feluri.

ANEXA 2

NUME.. DATA.

Fi de lucru la consiliere, clasa I

Bifeaz cu x n caseta care i se potrivete ie:

TU

te bucuri eti indiferent eti trist

a) Fratele tu este bolnav.

b) Eti ascultat la lecie.C) Prinii se ntorc de la serviciu. ANEXA 3

CUBUL

Sarcini pentru activitatea pe grupe:

Faa 1: Descrie, oral, o situaie n care persoanele sunt triste.

Faa 2: Deseneaz o situaie n care persoanele sunt vesele.

Faa 3: Analizeaz imaginea primit (aceasta reprezint un copil trist) i

descoper un motiv pentru care copilul este trist.

Faa 4: Argumenteaz de ce n timpul leciilor toi trebuie s fim serioi i activi.

Faa 5: Imagineaz-i un dialog ntre un profesor i un elev, apoi prezint-l sub forma jocului de rol.Faa 6: Ordoneaz imaginile primite pe categorii de stri afective.

ANEXA 4 IDEILE LECIEI

persoanele deosebite ale saptamnii

Obiective:

Dup realizarea acestei lecii, elevii vor fi capabili:

1. s explice ce nseamn s fim deosebii;

2. s descrie cum ne simim cnd suntem ludai;

3. s descrie cum ne simim cnd ludm pe altcineva.

Concepte cheie

Mndrie

Respect de sine

Valori

Informaii preliminare

Elevii spun de multe ori lucruri rutcioase unii despre ceilali., de exemplu, cnd se tachineaz reciproc. Acest lucru i poate face pe elevi s se simt vexai sau, n cel mai bun caz, s cread c nu sunt apreciai. Activitatea care urmeaz ncearc s-i fac pe elevi s neleag ct de importante sunt aprecierile pozitive pentru propria imagine de sine.

Materiale

Hrtie i creioane

Activitate

1. Spunei elevilor c n fiecare sptmn vor fi trei persoane deosebite ale sptmnii, alese la ntmplare. (sau dup un criteriu stabilit). Numele acestor elevi vor fi scrise pe o tbli agat pe perete. Elevii vor avea posibilitatea s decid dac vor vrea sau nu s devin persoanele deosebite ale sptmnii.2. Elevilor li se va de asemenea posibilitatea de a hotr cum vor fi onorate persoanele deosebite ale sptmnii. De exemplu, elevii ar putea s le adreseze un compliment ori de cte ori se ntlnesc cu ele. Ei ar putea s le spun acestora c au impresia c persoanele deosebite au un zmbet plcut sau c sunt foarte detepte. Fcei-i pe elevi s neleag c aceste complimente trebuie s fie sincere i exprimate cu onestitate. Avem cu toii caliti sau pri tari. Ceilali ar putea s vad aceste pri tari ale noastre altfel dect le vedem noi nine. Aceast activitate ne permite s nvm n mod plcut despre felul n care ne vd ceilali. Numele persoanelor deosebite ale sptmnii ar putea fi afiate pe un perete. n cursul sptmnii, elevii ar putea aduga observaii laudative pe hrtie.ntrebri pentru discuii

(Aceste ntrebri ar putea fi puse la sfritul fiecrei sptmni sau oricnd credei c ar fi bine s le punei)

Cum v simii n situaia de a fi una din persoanele deosebite ale sptmnii?

Ce motive ar avea cineva, desemnat a persoan special a sptmnii, s se simt mai deosebit?

Este posibil s ne simim tot timpul deosebii? n ce fel?

De ce este o persoan deosebit?

Cum v-ai simit s facei complimente cuiva?

Cum v-ai simit cnd vi s-au fcut complimente?

De ce este uneori greu s acceptm complimentele cuiva?

Indicaii pentru invatoriAceast activitate s-ar putea s aib rezultate mai bune n unele clase n funie de maturitatea social a elevilor.

n situaia n care activitatea se poate realiza fr probleme, ea va merge foarte bine. S-ar putea s constatai c elevii au rezerve n ceea ce privete complimentarea deschis n scris; dar odat ce vor vedea evalurile pozitive se vor simi mndri i fericii.

Exist i posibilitatea ca elevii s necjeasc persoanele deosebite ale sptmnii. Dac observai c elevii se tachineaz reciproc, putei modera o discuie despre ce nseamn s tachinezi pe cineva sau s fii tachinat. Putei pune ntrebri precum:

De ce obinuiesc oamenii s tachineze?

Cum v simii cnd suntei tachinat?

Ce fel de persoan ar putea fi cea care i tachineaz pe alii?

Inst. Adriana Vasile

coala Lucian Grigorescu

Medgidia, jud. Constana

COALA DARIU POP

SATU MARE

PROIECT DIDACTIC

CONSILIERE I ORIENTARE

PROPUNTOR: nv. MARIA DOMNICA APAN

CLASA a III a, A

TEMA: CINE SUNT EU?OBIECTIVE:

Dezvoltarea abilitilor de autocunoatere i intercunoatere;

Optimizarea ncrederii n sine i n ceilali;

Pregtirea pentru succes;

Achiziionarea unor competene i aptitudini;

Creterea interesului pentru schimbare, nvare, dezvoltare;

nelegerea schimbrii ca parte a creterii i dezvoltrii;

Participarea activ la propria educaie i la integrarea n viaa social.

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia,

MODUL DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe de elevi.

MATERIAL DIDACTIC: fie de lucru, plan

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTELE LECIEIACTIVITATEA NVTORULIACTIVITATEA ELEVULUIEVALUAREOBSERVAII

-CAPTAREA

ATENIEI

- ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

-DIRIJAREA NVRII

-PREZENTAREA

NOULUI

CONINUT,

A SARCINILOR

I

OBINEREA

PERFORMANELOR

ASIGURAREA

FEED-BACK-lui

I

INTENSIFICAREA RETENIEISalutul de diminea:

BUN DIMINEAA, FRUMOILOR!

CUM V SIMII ASTZI?

Prezint elevilor o plan

(ANEXA 1)

CUM TE SIMI ASTZI?

-Motiveaz, de ce ?

astzi vreau s vd n ce masur voi v cunoatei pe voi

Activitate individual

- mpart elevilor nite fie

a.( ANEXA 2 ) HARTA INIMII- se vor citi cteva fie

b. (ANEXA 3 )

EU SUNTEU VREAU S FIU- se vor citi cteva fie i se vor comenta

se va face o scurt sintez a ceea ce s-a fcut n timpul orei

- se va face o scurt apreciere a felului cum a decurs lecia iar n ncheiere :

JOC : CIORCHINELE -EU

(ANEXA 4)

elevii se salut ntre ei atribuindu-i cte o nsuire

- se identific cu unul din chipurile de pe plan i motiveaz alegerea fcut -

- elevii vor primi nite fie de lucru

Elevii vor completa fia conform cerinelor

Elevii i vor spune prerea despre colegii lor iar acetia vor spune ideile crui coleg i-au plcut mai mult.

l va felicita i-i va spune ct de mult i-a plcut ceea ce a gndit

Copiii vor completa fia conform cerinelor prezentnd :

1.caracteristici fizice

2.caracteristici psihice

3.caracteristici sociale

4.caracteristici ideale

5.statut

6.caracteristici pozitive/negative

-Elevii vor iei pe rnd la tabl i vor scrie cte un animal, o floare,un personaj, culoare, copac, mncare, pasre cu care

s-ar identifica motiveaz de ceFrontal

Individual

Individual

Observarea curent

Individual

Individual

Frontal

Individual

COALA DARIU POP

SATU MARE

PROIECT DIDACTIC

CONSILIERE I ORIENTARE

PROPUNTOR: nv. MARIA DOMNICA APAN

CLASA a III a, A

TEMA: CINE SUNT EU?OBIECTIVE:

Dezvoltarea abilitilor de autocunoatere i intercunoatere;

Optimizarea ncrederii n sine i n ceilali;

Pregtirea pentru succes;

Achiziionarea unor competene i aptitudini;

Creterea interesului pentru schimbare, nvare, dezvoltare;

nelegerea schimbrii ca parte a creterii i dezvoltrii;

Participarea activ la propria educaie i la integrarea n viaa social.

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia,

MODUL DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe de elevi.

MATERIAL DIDACTIC: fie de lucru, plan

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTELE LECIEIACTIVITATEA NVTORULIACTIVITATEA ELEVULUIEVALUAREOBSERVAII

-CAPTAREA

ATENIEI

- ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

-DIRIJAREA NVRII

-PREZENTAREA

NOULUI

CONINUT,

A SARCINILOR

I

OBINEREA

PERFORMANELOR

ASIGURAREA

FEED-BACK-lui

I

INTENSIFICAREA RETENIEISalutul de diminea:

BUN DIMINEAA, FRUMOILOR!

CUM V SIMII ASTZI?

Prezint elevilor o plan

(ANEXA 1)

CUM TE SIMI ASTZI?

-Motiveaz, de ce ?

astzi vreau s vd n ce masur voi v cunoatei pe voi

Activitate individual

- mpart elevilor nite fie

a.( ANEXA 2 ) HARTA INIMII- se vor citi cteva fie

b. (ANEXA 3 )

EU SUNTEU VREAU S FIU- se vor citi cteva fie i se vor comenta

se va face o scurt sintez a ceea ce s-a fcut n timpul orei

- se va face o scurt apreciere a felului cum a decurs lecia iar n ncheiere :

JOC : CIORCHINELE -EU

(ANEXA 4)

elevii se salut ntre ei atribuindu-i cte o nsuire

- se identific cu unul din chipurile de pe plan i motiveaz alegerea fcut -

- elevii vor primi nite fie de lucru

Elevii vor completa fia conform cerinelor

Elevii i vor spune prerea despre colegii lor iar acetia vor spune ideile crui coleg i-au plcut mai mult.

l va felicita i-i va spune ct de mult i-a plcut ceea ce a gndit

Copiii vor completa fia conform cerinelor prezentnd :

1.caracteristici fizice

2.caracteristici psihice

3.caracteristici sociale

4.caracteristici ideale

5.statut

6.caracteristici pozitive/negative

-Elevii vor iei pe rnd la tabl i vor scrie cte un animal, o floare,un personaj, culoare, copac, mncare, pasre cu care

s-ar identifica motiveaz de ceFrontal

Individual

Individual

Observarea curent

Individual

Individual

Frontal

Individual

COALA DARIU POP

SATU MARE

PROIECT DIDACTIC

CONSILIERE I ORIENTARE

PROPUNTOR: nv. MARIA DOMNICA APAN

CLASA a III a, A

TEMA: CINE SUNT EU?OBIECTIVE:

Dezvoltarea abilitilor de autocunoatere i intercunoatere;

Optimizarea ncrederii n sine i n ceilali;

Pregtirea pentru succes;

Achiziionarea unor competene i aptitudini;

Creterea interesului pentru schimbare, nvare, dezvoltare;

nelegerea schimbrii ca parte a creterii i dezvoltrii;

Participarea activ la propria educaie i la integrarea n viaa social.

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia,

MODUL DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe de elevi.

MATERIAL DIDACTIC: fie de lucru, plan

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTELE LECIEIACTIVITATEA NVTORULIACTIVITATEA ELEVULUIEVALUAREOBSERVAII

-CAPTAREA

ATENIEI

- ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

-DIRIJAREA NVRII

-PREZENTAREA

NOULUI

CONINUT,

A SARCINILOR

I

OBINEREA

PERFORMANELOR

ASIGURAREA

FEED-BACK-lui

I

INTENSIFICAREA RETENIEISalutul de diminea:

BUN DIMINEAA, FRUMOILOR!

CUM V SIMII ASTZI?

Prezint elevilor o plan

(ANEXA 1)

CUM TE SIMI ASTZI?

-Motiveaz, de ce ?

astzi vreau s vd n ce masur voi v cunoatei pe voi

Activitate individual

- mpart elevilor nite fie

a.( ANEXA 2 ) HARTA INIMII- se vor citi cteva fie

b. (ANEXA 3 )

EU SUNTEU VREAU S FIU- se vor citi cteva fie i se vor comenta

se va face o scurt sintez a ceea ce s-a fcut n timpul orei

- se va face o scurt apreciere a felului cum a decurs lecia iar n ncheiere :

JOC : CIORCHINELE -EU

(ANEXA 4)

elevii se salut ntre ei atribuindu-i cte o nsuire

- se identific cu unul din chipurile de pe plan i motiveaz alegerea fcut -

- elevii vor primi nite fie de lucru

Elevii vor completa fia conform cerinelor

Elevii i vor spune prerea despre colegii lor iar acetia vor spune ideile crui coleg i-au plcut mai mult.

l va felicita i-i va spune ct de mult i-a plcut ceea ce a gndit

Copiii vor completa fia conform cerinelor prezentnd :

1.caracteristici fizice

2.caracteristici psihice

3.caracteristici sociale

4.caracteristici ideale

5.statut

6.caracteristici pozitive/negative

-Elevii vor iei pe rnd la tabl i vor scrie cte un animal, o floare,un personaj, culoare, copac, mncare, pasre cu care

s-ar identifica motiveaz de ceFrontal

Individual

Individual

Observarea curent

Individual

Individual

Frontal

Individual

ANEXA 1

nv. MARIA DOMNICA APAN

ANEXA 2

HARTA INIMII

nv. MARIA DOMNICA APAN

ANEXA 3

ANEXA 4

CIORCHINELE

PROIECT DE LECTIE

DATA:

CLASA I

PROPUNATOR INST.VOICULESCU SIMONATEMA:TRISTETEVESELIEMELANCOLIE

MODULUL II-COMUNICARE SI ABILITATI SOCIALEVALORI SI ATITUDINI: Receptivitate la emotiile celorlalti;

Valorizarea relatiilor inter-personale.

OBIECTIV CADRU:Formarea atitudinilor, achizitionarea cunostintelor si abilitatilor

inter-personale

OBIECTIVE DE REFERINTA:Sa recunoasca emotii de baza aparute in situatii variate

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O.1:sa identifice anumite stari emotionale;

O.2 sa redea prin mima anumite emotii;

O.3.sa manifeste receptivitate la emotiile celorlalti.

METODE;conversatia,explicatia, demonstratia,problematizarea,metoda ,,Diamantul

RESURSE MATERIALE;baloane,instrumente,fise individuale

RESURSE UMANE;colectivul de elevi.

DURATA;50minute

DESFASURAREA METODICA A LECTIEI

NR. CRTETAPELE LECTIEI OB.ACTIVITATI DESFASURATEMETODE

1.Moment organizatoricSe asigura conditii optime pentru desfasurarea activitatii

Se pregateste materialul didactic;

Se verifica prezenta.Conversatia

2.Captarea atentieiSe face prezentand baloane colorate pe care sunt desenate chipuri de copii care exprima anumite stari de spirit;bucurie, tristete, mirare

Se pun intrebari referitoare la starile emotionale care sunt exprimate de chipurile copiilor desenate pe baloane.

Cand ne bucuram?

Cand suntem tristi?

Cand suntem mirati?

Cand ne infuriem?Conversatia Dialogul euristic

Explicatia

3.Dirijarea invatariiJocuri de rol

,,Profesoara si elevii

,,La doctor

,,La cumparaturi

Cer elevilor sa exprime in cuvinte starile emotionale prin care trec in fata unui profesor,in fata unui doctor care il anunta ca este bolnav sau la magazin cand vad un produs al carui pret depaseste mult valoarea acestuia Jocuri de rol

Explicatia

4.Asigurarea

feed-back-uluiJocuri de mimica

Elevii sunt grupati in perechi. Unul mimeaza o anumita situatie exprimand o anumita emotie ,iar celalalt trebuie sa ghiceasca ce a mimat primul si de asemenea trebuie sa-l consoleze atunci cand e trist sau sa-l felicite atunci cand este bucuros.Mimica

Conversatia

Problematizarea

5.EvaluareSe impart fisele si se explica sarcina de lucru .Metoda ,,Diamantul

Explicatia

6.ConcluziiSe fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei si asupra completarii fiselor de lucru.Conversatia

7.Incheierea activitatiiSe anunta tema viitoare,,Cum imi stapanesc emotiile? si se solicita materialul necesar.Conversatia

,,DIAMANTUL

SHAPE \* MERGEFORMAT

De ce este suprat biatul?

pentru c.

celuul

parasit

trist

marinimos

pentru c.

pentru c

1. Descrie

2. Deseneaz

4. Argumenteaz

3. Analizeaz

5. Imagineaz

6. Ordoneaz

STAREA AFECTIV A UNEI PERSOANE SE POATE RECUNOATE DUP EXPRESIA FEEI.

FIECARE PERSOAN ARE EMOII I SENTIMENTE.

TREBUIE S RESPECTM STAREA EMOTIV A CELORLALI I S TIM S O CONTROLM PE A NOASTR.

nv. MARIA DOMNICA APAN

copil

Tt

nsuiri

aciuni

propozitii

sinonim

_1225811029.psd

_1226234919.psd

_1225810117.psd