1proiectdelectie_1641

3
Liceul Teoretic N.Jiga – Tinca SO8 Gurbediu Profesor Fizică:Balaj Ana Proiect de lecţie Şcoala:cu clasele I-VIII Gurbediu Data:28 XI 2008 Clasa:a VI-a Obiectul:Fizică Unitatea de învăţare:Fenomene mecanice. Inerţia Subiectul lecţiei:Masa corpurilor.Măsurarea masei. Obiectiv cadru: dezvoltarea capacităţii de investigare experimentală şi a deprinderilor de muncă independentă Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să: -folosească balanţa pentru determinarea masei unor corpuri solide şi lichide; -cunoască etaloanele folosite pentru determinarea masei cu balanţa; -compare rezultatul obţinut prin cântărire cu balanţa,cu rezultatul obţinut cu cântarul electronic; -prin măsurări repetate să determine eroarea de măsurare; -cunoască unităţile de măsură pentru masă; -facă exerciţii de transformare dintr-o unitate în alta. Strategii didactice: a)Metode de învăţământ :explicaţia, conversaţia, experimentul b)Mijloace de învăţământ: -balanţă, cântar electronic, mase marcate, diferite corpuri. c)Forme de activitate:individuale, pe grupe şi frontală

description

vvcv

Transcript of 1proiectdelectie_1641

Liceul Teoretic N.Jiga TincaSO8 Gurbediu

Profesor Fizic:Balaj Ana

Proiect de leciecoala:cu clasele I-VIII Gurbediu

Data:28 XI 2008

Clasa:a VI-a

Obiectul:FizicUnitatea de nvare:Fenomene mecanice. Ineria

Subiectul leciei:Masa corpurilor.Msurarea masei.

Obiectiv cadru: dezvoltarea capacitii de investigare experimental i a deprinderilor de munc independent

Obiective operaionale:

La sfritul leciei elevii vor fi capabili s:

-foloseasc balana pentru determinarea masei unor corpuri solide i lichide;

-cunoasc etaloanele folosite pentru determinarea masei cu balana;

-compare rezultatul obinut prin cntrire cu balana,cu rezultatul obinut cu cntarul electronic;

-prin msurri repetate s determine eroarea de msurare;

-cunoasc unitile de msur pentru mas;

-fac exerciii de transformare dintr-o unitate n alta.

Strategii didactice:

a)Metode de nvmnt :explicaia, conversaia, experimentul b)Mijloace de nvmnt:

-balan, cntar electronic, mase marcate, diferite corpuri.

c)Forme de activitate:individuale, pe grupe i frontal d)Metode de evaluare: text lacunar Etapele leciei:

1.Moment organizatoric;

2.Verificarea temei de cas;

3.Reactualizarea cunotinelor;

4.Determinarea experimental a masei unor corpuri.

Se folosesc corpuri solide identice i cantiti egale de lichide n pahare identice pentru ca n final s se poat verifica rezultatele obinute.Activiti desfurate de profesorActiviti desfurate de elevi

-Noteaz absenele n catalog

-Verific tema de cas

-Reactualizeaz cunotinele elevilor referitoare la masa corpurilor

-Prezint fia de lucru

-ndrum elevii pentru a realiza o cntrire corect

-Supravegheaz operaia de cntrire i acord sprijin elevilor care nu se descurc singuriRspund ntrebrilor profesorului

Rspund ntrebrilor profesorului

-Citesc cu atenie fia

-Verific mijloacele de nvmnt aflate pe mesele de lucru

-Verific balana astfel nct acul indicator s fie pe poziia 0(zero).

-ncepe cntrirea cu un corp solid aezndu-l pe unul din talerele balanei.Adaug pe cellalt taler mase marcate pn la echilibrare.

-Adun masele marcate i determin masa corpului.

-Pentru cntrirea unui lichid,msoar masa paharului gol apoi a paharului cu lichid.

-Compar masa obinut prin cntrire cu balana cu cea obinut prin cntrire cu cntarul electronic.

-Calculeaz masa lichidului fcnd diferena

Pentru evaluarea activitilor elevii vor primi urmtoarea sarcin de lucruri:

Completai spaiile libere cu termenii corespunztori:Unitatea de msur n SI pentru mas este...............iar simbolul su este...............Un multiplu des utilizat este........1t=1000kg.Ca submultipli ai kilogramului se folosesc decagramul a crui simbol este............... i valoreaz.............. g i ..............kg. dg este simbolul decigramului i valoraez ................... g sau ................... kg.