1miorita

6
LICEUL TEORETIC PECIU NOU PROFESOR: COZMA ALINA CARMEN PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ DATA: 19.11.2007 CLASA: a VIII a B LOC DE DESFĂŞURARE: sala de clasă DURATA: 50 min OBIECTUL: Limba şi literatura română DISCIPLINA: Literatura română SUBIECTUL: Mioriţa TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe; OBIECTIVE CADRU: - dezvoltarea capacităţii de exprimare a mesajului oral; - dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris OBIECTIVE DE REFERINŢÃ: să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură; să analizeze componentele structurale şi expresive ale textului şi rolul lor în tratarea temei să stabilească legături tematice înttre textul dat şi alte texte studiate să compare şi să argumenteze idei şi atitudini diferite în dezvoltarea şi interpretarea aceleiaşi teme literare să se adapteze la situaţia concretă de lectură; să manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: 1. Cognitive:

description

1miorita

Transcript of 1miorita

Page 1: 1miorita

LICEUL TEORETIC PECIU NOUPROFESOR: COZMA ALINA CARMEN

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 19.11.2007CLASA: a VIII a BLOC DE DESFĂŞURARE: sala de clasăDURATA: 50 min

OBIECTUL: Limba şi literatura românăDISCIPLINA: Literatura românăSUBIECTUL: MioriţaTIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe;OBIECTIVE CADRU:

- dezvoltarea capacităţii de exprimare a mesajului oral;- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris

OBIECTIVE DE REFERINŢÃ: să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură; să analizeze componentele structurale şi expresive ale textului şi rolul lor în tratarea temei să stabilească legături tematice înttre textul dat şi alte texte studiate să compare şi să argumenteze idei şi atitudini diferite în dezvoltarea şi interpretarea aceleiaşi teme literare să se adapteze la situaţia concretă de lectură; să manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:1. Cognitive: O1 - să relateze conţinutul operei literare "Mioriţa"; O2 - să selecteze cuvintele şi expresiile care exprimă însuşirile măicuţei bătrâne; O3 - să precizeze cele mai importante trăsături ale personajelui ; O4 - să alcătuiască portretul fizic şi moral al măicuţei; O5 – să identifice motivele textului; O6– să identifice pe text momentele subiectului operei literare;

Page 2: 1miorita

2. Afective: O7 - să fie dispuşi să recepteze informaţiile noi; O8 - să participe cu interes la lecţie; O9 -să manifeste grijă pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale cât şi pentru felul în care scriu; O10 - să aprecieze informaţiile ca relevante şi folositoare înţelegirii problematicii estetice a textului; O11 - să stăpânească informaţiile spre a le utiliza în povestirea textului; O12 - să-şi argumenteze propriile idei, opinii referitoare la înţelesurile textului; O13 -- să introducă noile achiziţii în propriul sistem de valori.

STRATEGIA DIDACTICĂ:a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, lectura, observaţia, lucrul cu manualul, exerciţiul de expresivitate, povestirea, învăţarea prin

descoperire explicaţia;b) MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: manualul, fişe de lucru, fişe cu citate, tabla, caietele elevilor, creta;c) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în perechi;

BIBLIOGRAFIE:1. Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare, Editura Cicero, Bucureşti, 1999;2. Marin Iancu, A. Gh. Olteanu, Ana Tulbă, Limba română manual pentru clasa a VIII a, Bucureşti, Ed. Corint, 2002.3. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999;4. Goia Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;5. Eminescu Mihai, Poezii, Editura Minerva, Bucureşti, 1970;

Page 3: 1miorita

SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţiei

Dirijarea învăţării

Tim

p

Mod deorganizare

Observaţii

MetodeActivitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Momentorganizatoric

Verificarea prezenţei elevilor Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei Stabilirea ordinii

Numesc elevii absenţi. Se pregătesc pentru lecţie.

1’Frontal

Conversaţia

Verificarea ancorelor pe care se sprijină lecţia nouă are loc pe tot parcursul activităţii de predare- învăţare.

Conexiunea inversă are loc pe tot parcursul lecţiei.

Realizarea sarcinii

2. Actualizareacunoştinţelor

Se va verifica tema pentru acasă atât calitativ, cât şi cantitativ.

Arată tema - răspund- observă- compară- reactualizează- explică - exemplifică

4’Frontal

Conversaţia

3. Captarea atenţiei

Profesorul spune că balada studiată, Mioriţa apare în peste 1700 de variante diverse, al căror motiv comun este cel al testamentului ciobanului. Varianta cea mai cunoscută –reprodusă în manual – a fost descoperită în Munţii Vrancei de Alecu Russo. Există variante în funcţie de zone geografice culese din Moldova, din Dobrogea, Muntenia, Oltenia, Banat, Transilvania.. Profesorul propune elevilor să asculte o altă variantă a baladei. Solicită elevilor să recunoască motive comune din cele două texte. Profesorul notează la tablă motivele baladei.

- ascultă- observă, recunosc- răspund solicitărilor formulate

5’

Frontal

Conversaţia

Page 4: 1miorita

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Profesorul spune că în această oră vor discuta despre motivele scrise la tablă, oprindu-se asupra portretului măicuţei bătrâne, enunţând obiectivele.

Elevii ascultă, acceptă, se mobilzează 1’

Frontal

Conversaţia

5. Dirijarea învăţării

Profesorul împarte fişele de lucru elevilor. Face, prin întrebări, reactualizarea cunoştinţelor despre baladă. Cere elevilor să prezinte oral, rezumatul subiectului. Solicită elevilor, organizaţi în grupe eterogene să recitească textul şi să noteze în fişele de lucru cuvintele -imaginile cheie ale baladei. După ce toţi elevii îşi notează în fişele de lucru, profesorul le propune să discute împreună motivul măicuţei bătrâne. Profesorul scrie la tablă Măicuţa – bătrână, personaj secundar imaginar. Cere elevilor să descopere figurile de stil care arată detalii fizice ale acesteia şi le notează la tablă: Măicuţă bătrână/ Cu brâul de lână(Arată : vârsta înaintată, portul popular românesc ce indică ocupaţia pastorală) - caracterizare directă făcută de către cioban;Din ochi lăcrimând-durere profundă, deznădejde; Pe câmpi alergând – dârzenie, energie, hotărâre, disperare cu care-şi caută fiul ;Pe toţi întrebând Şi la toţi zicând.Verbele la gerunziu sugerează suferinţa măicuţei.Rănită sufleteşte, îi realizează fiului său un portret înduioşător, cu o afectivitate maternă (diminutive).Prin replica în care-şi descrie băiatul cu multă dragoste, foloseşte dativul etic accentuând zbuciumul eiCine mi -au văzut…- caracterizare indirectă

- reţin- ascultă-se mobilizează-răspund

-rezolvă sarcina de lucru-desemnează un lider pentru răspuns- sunt antrenaţi într-o activitete individuală (sau pe grupe, după posibilităţi) cu sarcina de a identifica figurile de stil şi semnificaţia acestora în realizarea portretului bătrânei;- reţin sarcina de lucru;- observă;- compară;- deduc;- reactualizează;-exemplifică-notează în caiete de la tablă

33’Frontal

Conversaţie

Descoperire

Expunere

Expunere

6.Fixarea Se face prin întrebări recapitulative. Răspund 5’ Frontal

Page 5: 1miorita

Cunoştinţelor Conversaţia

7.Aprecieriasupraactivitatii

Se notează câţiva elevi.1’

8.Asigurarea transferului si a retentiei

Se dă tema pentru acasă: 1’Explicaţia