1activitatematematica

3
PROIECT DIDACTIC Grupa mică ACTIVITATE: Activitate matematică TEMA: „Unde s-au ascuns jucăriile?” TIPUL DE ACTIVITATE: consolidarea şi verificarea cunoştinţelor FORMA DE REALIZARE: joc didactic SCOPUL ACTIVITĂŢII: Recunoaşterea şi denumirea corectă a poziţiei spaţiale Consolidarea cunoştinţelor referitoarea la denumirea grupelor de obiecte, a mărimii şi culorii acestora Consolidarea deprinderii de a plasa o grupă de obiecte într-un spaţiu dat Trezirea interesului pentru activitate şi a dorinţei de a participa alături de colegi la joc. OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Să utilizeze limbajul adecvat relaţiilor spaţiale însuşite: sus, jos, pe, sub, lângă. Să denumească grupe de obiecte, mărimea şi culoarea acestora Să ordoneze obiectele în spaţiul solicitat Să participe cu plăcere la activitate. METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul MATERIAL DIDACTIC Păpuşi mari şi mici, mingi colorate, steguleţe colorate Păpuşa Amalia, o baghetă „fermecată” Fişe individuale, creioane colorate Ecusoane cu păpuşa Amalia. 1

Transcript of 1activitatematematica

Page 1: 1activitatematematica

PROIECT DIDACTICGrupa mică

ACTIVITATE: Activitate matematică

TEMA: „Unde s-au ascuns jucăriile?”

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidarea şi verificarea cunoştinţelor

FORMA DE REALIZARE: joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Recunoaşterea şi denumirea corectă a poziţiei spaţiale Consolidarea cunoştinţelor referitoarea la denumirea grupelor de obiecte, a mărimii şi

culorii acestora Consolidarea deprinderii de a plasa o grupă de obiecte într-un spaţiu dat Trezirea interesului pentru activitate şi a dorinţei de a participa alături de colegi la joc.

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Să utilizeze limbajul adecvat relaţiilor spaţiale însuşite: sus, jos, pe, sub, lângă. Să denumească grupe de obiecte, mărimea şi culoarea acestora Să ordoneze obiectele în spaţiul solicitat Să participe cu plăcere la activitate.

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul

MATERIAL DIDACTIC Păpuşi mari şi mici, mingi colorate, steguleţe colorate Păpuşa Amalia, o baghetă „fermecată” Fişe individuale, creioane colorate Ecusoane cu păpuşa Amalia.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC Liliana Ezechil „Laborator preşcolar” V & integral, Bucureşti,2001. Florica Andreescu/Julieta Alexandru „Jocuri didactice pentru activităţi matematice”

E.D.P. Bucureşti, 1979.

DURATA: 15-20 min.

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluarea

1

Page 2: 1activitatematematica

didactic(instrumente şi

indicatori)1 2 3 4

I Organizarea activităţii

Aranjarea mobilierului în careu deschis.Pregătirea materialului didactic

II Captarea atenţiei

Educatoarea o prezintă pe Amalia copiilor spunându-le că ea este supărată deoarece a aflat că aici în sala lor de grupă unele jucării s-au ascuns. Copiii sunt rugaţi să o ajute să le găsească împreună.

Conversaţia Explicaţia

III Anunţarea temei

„- Copii, eu sunt păpuşa Amalia şi am venit la voi să ne jucăm împreună jocul ‘Unde s-au ascuns jucăriile?’ ”Se prezintă obiectivele pe înţelesul copiilor.

Explicaţia

IV Desfăşurarea

activităţii

„Bagheta fermecată,Îl va atinge îndatăPe cel ce ghiceşteUnde s-a ascuns… GRUPA DE PĂPUŞI?”Copilul atins cu bagheta va căuta grupa de păpuşi.„- Grupa de păpuşi s-a ascuns sus pe dulap.”- Păpuşile sunt la fel de mari?- Sunt păpuşi mari şi păpuşi mici.- Te rog să ordonezi grupa de păpuşi pe măsuţa din faţa Amaliei. Grupele de păpuşi vor fi plasate pe, sub, lângă măsuţă.

Recitare Explicaţia Demonstraţia Grupe de jucării

Exerciţiul

V Asigurarea retenţiei şi transferului

Se cere copiilor să formeze grupe de jucării după criteriul mărimii şi culorii şi să le aranjeze în spaţiul solicitat.

Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul

VI Evaluarea

Prin intermediul păpuşii se împarte copiilor fişele de lucru.

Explicaţia Itemi Să coloreze

grupa de ursuleţi aflată pe raftul de sus.

VII Încheierea activităţii

„- Păpuşa Amalia v-a pregătit câte un ecuson deoarece aţi răspuns corect şi v-aţi jucat foarte frumos azi.”

Conversaţia Aprecieri verbale, recompense (ecusoane).

2