18 Proiect Mate

download 18 Proiect Mate

of 8

description

mate

Transcript of 18 Proiect Mate

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

CLASA A I-ACLASA A II-A

Data : 29. XI. 2013coala Clasa : a I-a

Prof. nv. Primar:ARIA CURRICULARA:Arte i Tehnologii

DISCIPLINA: Matematic i explorarea mediului+Limb i comunicare +Arte vizuale i abilitati practiceTITLUL LECTIEI: ,, Stegulete veseleUNITATEA DE NVARE: Vietuitoarele

TIPUL LECTIEI: ConsolidareCOMPETENE SPECIFICE VIZATE:MEM: Manifestarea interesului pentrru crearea unor probleme simple de adunare i scdere cu 1-2 uniti n concentrul 0-10, prin explorarea unor contexte concrete;Rezolvarea de probleme n care intervin operaii de adunare sau scdere cu 1-2 uniti, n concentrul 0-10, cu ajutorul obiectelor ;2.1 Discriminarea unor forme geometrice plane n obiecte manipulate de copii i n mediul nconjurtor5.1 Sortarea / clasificarea pe baza unui criteriu datCLR:2.3 Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual;AVLM.1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictura/modelaj/colaj/film care reflect un context familiar 2.4. Transformarea unui material prin tehnici simpleObiective operaionaleMEM: O1 s opereze cu noiunile i expresiile matematice nvate: termeni, sum, rest sau diferen, desczut, scztor, mai mare, mai mic;O2 s efectueze corect exerciii de adunare i de scdere, in concentrul 0-100 de pe fisa;O3- s rezolve corect exerciiile de pe fia de lucru

AVAP: O4 sa coloreze steguletele respectand culorile drapelului romanesc;Strategia didactic: semidirijat, deductivMetode i procedee : m1 explicaia;m2 - conversaia;m3- demonstraiam4 exerciiulm5 munca independentMijloace didactice: M1 - fie de lucru;M2-creioane colorateForme de organizare: F1 - frontal; F2 - individual; Sistem de evaluareMetode:-O.c.observarea curent

-C.o.chestionarea oral

- A. i. aprecieri individuale i colective

Forme de evaluare: curentData: 29. XI. 2013coala Clasa: a II-a

Prof. nv. Primar: ARIA CURRICULARA: Matematic i tiine

DISCIPLINA: Matematic

TITLUL LECTIEI: ,, Stegulete vesele Adunarea si scaderea in concentrul 0 100, cu trecere peste ordinUNITATEA DE NVARE: Adunarea si scaderea in concentrul 0 100, cu trecere peste ordinTIPUL LECTIEI: Sistematizare si consolidare de cunostinte Obiectiv fundamental-Consolidarea cunotinelor (deprinderilor de calcul oral i scris) despre adunarea i scderea numerelor din concentrul 0-100, cu trecere peste ordin.S manifeste interes, curiozitate pentru aflarea rezultatelor exerciiilor i a problemelor;

Obiective operaionaleO1 s opereze cu noiunile i expresiile matematice nvate: termeni, sum, rest sau diferen, desczut, scztor, mai mare, mai mic;O2 s efectueze corect exerciii de adunare i de scdere, in concentrul 0-100 de pe fisa;O3 sa coloreze steguletele respectand culorile drapelului romanesc;O4- s rezolve corect exerciiile de pe fia de lucru ;

Strategia didactic: semidirijat

Metode i procedee: m1 explicaia;

m2 - conversaia;m3 - observaia; m4 - demonstraia; m5-exerciiulm6-munca independentMjloace didactice: M1 -creioane colorateM2 caiete;M3 fie de lucru;Forme de organizare: F1 - frontal; F2 - individual; Sistem de evaluareMetode:-observarea curent

-chestionarea oral

Forme de evaluare: curent

Resurse temporale: 45'Resurse umane: colectivul de elevi

SCENARIU DIDACTICPPEGTITOARECLASA A IA

Etapele

lecieiConinut tiinificStrategiiDidacticeEva-

luareEtapele

lecieiConinut tiinificStrategii didacticeEvalua- re

MetMijlF O MetMijlF O

1.Moment organizatoric

2 min2.Captarea ateniei3 min3.Reactualiza reacunotinelor 7 min4. Anunarea temei i a obiectivelor5.Dirijarea

nvrii

20 min6.Obinerea

performanei

6 min7. ncheiereaactivitatii5 min

Pentru buna desfurare a leciei avem n vedere urmtoarele aspecte:

aerisirea slii de clas;

pregtirea materialelor didactice necesare;

asigurarea ordinii i disciplinei;

adoptarea unei poziii corecte n banc.

Pentru a capta atenia elevilor vom spune cteva probleme ritmate:

3 iedui n-au ascultat

Lupu-n cas a intrat

i pe doi el i-a ppat .

Ci iedui au rmas ?

3 2 = ?

6 greieri i-o furnic

S-au oprit la-a mea bunic .

Vine i-o privighetoare .

Oaspei ci bunica are ?

6 + 1 + 1 = ?

ACTIVITATE INDEPENDENT Elevii vor primii o fis de lucru pe care trebuie s o coloreze conform codului.

Activitate direct

Se verific munca independent. Se realizeaz o coversaie pe baza plaei realizat dup povestea Scufia Roie:

-Ci copaci sunt in drumul Scufiei ?

- Cte flori sunt in total? Se anun titlul lecie i obiectivele pe nelesul copiilor.-Astazi, la ora de matematic vom compune probleme simple de adunare i scdere cu 1-2 uniti n concentrul 0-10, cu ajutorul figurilor geometrice . Pe urm vom confeciona casua bunicii cu ajutorul figurilor geometrice din hrtie colorat ;-Ce figuri geometrice am nvat? Cu material concret (figuri geometrice) vom compune diverse probleme i exerciii orale.

Activitate independentElevii vor avea de asamblat figurile geometrice pentru a construi casua bunicii.Activitate direct

Se verific modul n care au construit casua bunicii

Elevii vor avea de sortat figuri geometrice dup diferite criterii: form, mrime i culoare.Voi face aprecieri asupra modului n care elevii au participat la or i i voi recompensa pe cei care s-au remarcat.m2

m 1m 2m5m 2m 3m2

m 1m 4m 5m 1m 1

M2

M4M7M1

M2M2

M3

M5

M6F2F1

F1

F2F1

F2

F2F1F2

C.oC.oO.cA.i

1.Moment organizato

ric

2 min2.Captarea ateniei3 min3.Reactualizarea

Cunotine lor i verificarea temei de cas7 min4. Anunarea temei i a obiectivelor

2 min5.Dirijarea

nvrii

20 min6.Obinerea

Performan

ei

6 min7.Tema de cas/ ncheiereaactivitatii5 minPentru buna desfurare a leciei avem n vedere urmtoarele aspecte:

aerisirea slii de clas;

pregtirea materialelor didactice necesare;

asigurarea ordinii i disciplinei;

adoptarea unei poziii corecte n banc.Pentru a capta atenia elevilor vom spune cteva probleme ritmate:

3 iedui n-au ascultat

Lupu-n cas a intrat

i pe doi el i-a ppat .

Ci iedui au rmas ?

3 2 = ?

6 greieri i-o furnic

S-au oprit la-a mea bunic .

Vine i-o privighetoare .

Oaspei ci bunica are ?

6 + 1 + 1 = ?

Activitate direct1. Verificarea temei

Se efectueaz controlul cantitativ i calitativ al temei.

Se fac aprecieri generale privind realizarea temer

2.Voi adresa cateva intrebari referitoare la terminologia matematica.

* - Ce operatii am invatat noi la matematica ? ( adunarea si scaderea)* - Cum se numesc numerele care se aduna ( termeni )* - Dar rezultatul adunarii ? ( suma sau total )* - Cum se numeste primul numar la scadere Dar al doilea numar Dar rezultatul ( Numarul din care scadem se numeste descazut, cel pe care il scadem se numeste scazator ,iar rezultatul operaiei de scdere se numeste diferent sau rest.. )* - Ce operatie ne indica expresiile,, cu atat mai maresau ,, cu atat mai mult( operatia de adunare )* - Dar expresiile : ,,cu atat mai putinsau ,,cu atat mai mic? ( operatia de scadere )

* Se propun o serie de exercitii de calcul mintal :

* Aflati suma numerelor 4 si 10 , 12 si 7 !* Gasiti numerele cu 6 mai mari decat 2 , 10 !* Cu cat este mai mic 8 decat 10 , 12 decat 17 ?* La suma numerelor 10 si 3 adaugati diferenta lor!Activitate direct* - Astazi la matematica vom rezolva exercitii si probleme de adunare si scadere , cu numere naturale n concentrul 0 - 100 .

*. Atrag atenia asupra participrii active i cu interes la rezolvarea de exerciii i probleme cu operaiile matematice nvate. Prezint ntr-o form accesibil scopul i obiectivele operaionale ce vor trebui atinse.Se prezint plana i se precizeaz faptul c ei trebuie s o ajute pe Scufia Roie s ajung la csua bunicii. Scufia Rosie este speriat, deoarece n drum spre bunic, sunt copaci n care se gsesc exerciii de adunare i scdere i ea nu stie s le rezolve. Activitate IndependentCopiii rezolv exerciiile din fiecare copac care se afl n drumul Scufiei n caiet si la tabl.Activitate direct

Se vor verifica rezultatele.

* Ce am facut noi astazi la ora de matematica?

( La ora de matematica am efectuat exercitii si probleme cu cele doua operatii invatate: adunarea si scaderea.)

Se alctuiete oral o problem pe baza planei.Activitate independent

Elevii vor primi o fi de lucru care conine exerciii. Se verific rezultatele.

Se fac aprecieri asupra activitatii elevilor.

Se comunic tema pentru acasa. m2m 2m1m 2m 1m 4m2

m1

m5

m 4

m 2

m 3

m1

m 1M8

M1

M2M3

F1

F1

F1F1

F2F1 F2

F1

oral

C.o.C.oO.cC.o.O.c.