153795239 Educatie Pentru Societate Inspectie

5
PROIECT DE LECŢIE ŞCOALA: Gimnazială Nr.2 CLASA: pregătitoare B PROPUNĂTOR: Molnar Annelisse UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate DISCIPLINA: Educaţie pentru societate DOMENII INTEGRATE: Educaţie pentru societate / Comunicare în limba română/ Dezvoltare personala SUBIECTUL LECŢIEI: Eu şi vieţuitoarele FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL ACTIVITĂŢII: recapitulare/sistematizare COMPETENTE SPECIFICE: Educaţie pentru societate : 1.1. Identificarea unor norme elementare de conduită în contexte familiare; 2.2. Aplicarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte familiar; Comunicare în limba română: 1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute; 2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală; Dezvoltare personală: 2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1

Transcript of 153795239 Educatie Pentru Societate Inspectie

PROIECT DE LECŢIE

ŞCOALA: Gimnazială Nr.2

CLASA: pregătitoare B

PROPUNĂTOR: Molnar Annelisse

UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor

ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate

DISCIPLINA: Educaţie pentru societate

DOMENII INTEGRATE: Educaţie pentru societate / Comunicare în limba română/ Dezvoltare personala

SUBIECTUL LECŢIEI: Eu şi vieţuitoarele

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂŢII: recapitulare/sistematizare

COMPETENTE SPECIFICE:

Educaţie pentru societate :1.1. Identificarea unor norme elementare de conduită în contexte familiare;2.2. Aplicarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte familiar;

Comunicare în limba română:1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în

contexte de comunicare cunoscute;2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;

Dezvoltare personală:2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1

să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;

să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;

să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat;

să schimbe impresii, opinii, păreri transmiţând cu sinceritate experienţele, părerile despre un anumit eveniment;

să comunice pe baza unei idei elaborate;

să realizeze corespondenţe între diferite animale şi urmele paţilor acestora;

să adopte un comportament de relaxare, bună dispoziţie, empatie.

SRATEGII DIDACTICE:

o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul, exercitiul;

o ELEMENTE DE JOC: mişcarea, surpriza, mânuirea materialelor;

o RESURSE MATERIALE: Agenda zilei, Calendarul naturii, planşă cu animalele şi urmele acestora, carioci groase, fişe de lucru,

creioane colorate;

o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

o FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza produselor

activităţii;

o RESURSE TEMPORALE: 35 minute + 15 minute activităti în completare.

BIBLIOGRAFIE:

- Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului – Programa şcolară pentru Clasa pregătitoare, 2012. - Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului,- Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani, 2008.

2

ETAPELEINSTRUIRII/DOZAREA

C.S.CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMetode şi procedee

Forme deorganizare

1. Moment organizatoric

Verific existenţa materialelor necesare .Asigur un climat optim pentru desfăşurarea lecţiei.

-frontal

2. Captarea atenţiei

DD2.2

În cadrul întâlnirii de dimineată, se completează calendarul naturii, prezenţa şi se anunţă noutatea zilei (aniversarea unui

copil).Prezint o planţă cu diferite animale şi urmele acestora (Anexa

nr.1) şi propun desfăşurarea unui joc intitulat ”A cui e urma?”, în care elevii trebuie să realizeze corespondenţe între fiecare animal

şi urma sa.

Calendarul naturiiConversaţia

Joc didactic

Exerciţiul

- frontal

Observarea reacţiilor copiilor

3.Anunţareatemei

Anunţ tema zilei ”Lumea animalelor” din care extrag subiectul lecţiei ”Eu şi vieţuitoarele” şi obiectivele învătării: identificarea unor comportamente moral civice pozitive şi neadecvate, norme

de conduită corecte şi incorecte faţă de vieţuitoare.Expunerea -frontal

4. Dirijarea învǎţǎrii CLR

1.52.3

Pe baza poveştilor despre animale învăţate anterior: ”Muzicanţii din Bremen”,”La grădina Zoologică”,”Noi, albinele” se fac

discuţii asupra felului în care oamenii se poartă cu animalele.- ”Cum s-au purtat stapânii cu animalele atunci când acestea au

îmbătrânit şi au devenit nefolositoare?”- ”Ce părere aveţi despre animalele închise la grădina

Zoologică?”- ”De ce a fost pedepsit trântorul din stup?”,”Ce l-aţi sfătui să

facă pentru a îndrepta situaţia?”Solicit elevilor să-şi exprime părerea despre comportamentele

corecte sau greşite ale oamenilor în diverse situaţii, venind chiar

Conversaţia

Explicaţia

-frontal

-frontal

Analiza răspunsurilor

Observarea sistematică

3

ES1.12.2

cu argumente acolo unde este cazul.

ConversaţiaAnaliza

răspunsurilor

5. Obţinerea performanţei ES

1.2

Distribui fişe de lucru (anexa nr.2) în care elevii trebuie să recunoască şi să coloreze comportamentele pozitive ale omului

fată de animale - explic cerinţa, apoi supraveghez realizarea acesteia.

Fişele terminate se aşează la panou pentru a fi evaluate.

Explicaţia

Exerciţiul

-frontal

-individual

Observarea sistematică

Analiza produselor

6. Încheierealecţiei

Fac aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul

orei.

Conversaţia

Explicaţia-frontal

Aprecierea verbală

4

Anexa nr. 1

“A cui este urma?”

5