15-16 Combinări. Proprietăţi ale combinărilor. Legile combinatorii.

9
Proiect didactic la matematică Grupa: A-131; C-131 Data: 17.09.2013 Numărul lecţiei în modul (conform proiectului didactic de lungă durată): 15-16 Durata lecţiei: 80 de minute Modulul: Elemente de combinatorică. Binomul lui Newton. Subiectul lecţiei: Combinări. Proprietăţi ale combinărilor. Legile combinatorii. Competenţe specifice: 6.2.Identificarea în diverse contexte şi clasificarea după diverse criterii a tipurilor de probleme de combinatorică studiate. 6.3.Utilizarea permutărilor, aranjamentelor, combinărilor şi proprietăţile acestora in rezolvarea unor ecuaţii, inecuaţii, probleme practice, din alte domenii. Obiectivele lecţiei: La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O 1 Să definească noţiunile: permutări, combinări; O 2 diferenţieze aranjamentele de combinări; O 3 Să identifice formulele de determinare a combinărilor şi proprietăţile lor; O 4 Să aplice formulele de determinare a combinărilor la rezolvarea exerciţiilor şi problemelor; O 5 Să aplice proprietăţile combinărilor în calcule; O 6 Să manifeste interes faţă de tema dată. Tipul lecţiei: Lecţie mixtă Tehnologii didactice: a) forme: frontal, în perechi, individual; b) metode: conversatia euristică, metoda lucrului cu manualul, metoda

Transcript of 15-16 Combinări. Proprietăţi ale combinărilor. Legile combinatorii.

Proiect didactic la matematicăGrupa: A-131; C-131 Data: 17.09.2013 Numărul lecţiei în modul (conform proiectului didactic de lungă durată): 15-16 Durata lecţiei: 80 de minute

Modulul: Elemente de combinatorică. Binomul lui Newton.

Subiectul lecţiei: Combinări. Proprietăţi ale combinărilor. Legile combinatorii.

Competenţe specifice:6.2.Identificarea în diverse contexte şi clasificarea după diverse criterii a tipurilor de probleme de combinatorică studiate.6.3.Utilizarea permutărilor, aranjamentelor, combinărilor şi proprietăţile acestora in rezolvarea unor ecuaţii, inecuaţii, probleme practice, din alte domenii.Obiectivele lecţiei: La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili:O1 Să definească noţiunile: permutări, combinări;O2 Să diferenţieze aranjamentele de combinări;O3 Să identifice formulele de determinare a combinărilor şi proprietăţile lor; O4 Să aplice formulele de determinare a combinărilor la rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;O5 Să aplice proprietăţile combinărilor în calcule; O6 Să manifeste interes faţă de tema dată.

Tipul lecţiei: Lecţie mixtă

Tehnologii didactice:a) forme: frontal, în perechi, individual;b) metode: conversatia euristică, metoda lucrului cu manualul, metodaexerciţiului, metoda expunerii problematizatec) materiale didactice:1) ACHIRI, I.; GARIT, V.; EFROS, P. Manualul “Matematica pentru clasa X-a”. Chisinau   : Editura Prut International, 2007. 280 P. ISBN 978-9975-69- 893-1;2) ACHIRI, I.; EFROS, P.; GARIT, V.; PRODAN, N. Culegeri de exerciţii şi probleme la matematică pentru clasa X-a. Chişinău: Editura Prut Internaţional, 2001. 199 p. ISBN 9975-69-248-6;Evaluarea: formativă, întrebări şi răspunsuri orale şi în scris, lucrare independentă (fară aprecieri cu note).

Scenariul lecţiei

Nr.ctr.

Secvenţele lecţiei

Tim

pul

Obi

ecti

vel

e

Activitateaprofesorului

Activitateaelevilor

Evaluarea

1. Organizarea clasei

1' Înregistrarea lecţiei, verificarea prezenţei, crearea climatului adecvat pentru desfăşurarea activităţii didactice.

Pregătesc toate cele necesare pentru o desfăşurare cît mai eficientă a activităţii didactice. Elevul de serviciu anunta absentii.

Vizual se verifică dacăelevii au rechizitele necesarepentru lecţie.

2. Verificarea temeipentru acasă.Reactualizareacunoştinţelor şicapacităţilor

8' Verific însuşirea conţinutului teoretic. Solicit rezultatele exerciţiilor dînd explicaţii dacă e nevoie. Voi propune la 2 elevi fişe cu exerciţii spre rezolvare.

Răspund conţinutul teoretic.Anunţă rezultatele exerciţiilor.Rezolvă exerciţiile incluse în fişe.

Întrebăriorale şiexerciţiiîn scris

3. Predarea-învăţareamateriei noi

1 4 ' O1

O2

O3

O4

O5

O6

Se solicită ca elevii să scrie tema lecţiei în caiete. Se formulează obiectivele lecţiei. Conversaţia euristică

Fie mulţimea A={3,4,5 }-Calculaţi numerele:

a ) A3

1

;b ) A3

3

. Cîte submulţimi ordonate pot fi alcătuite din aceste mulţimi, care sunt ele?

-Cum s-au obţinut aranjamentele date?-Cu alte cuvinte permutînd elementele între ele.Deschideţi manualele la pag.53 şi citiţi

Elevii scriu tema lecţiei în caiete.

a) (3), (4), (5);b)(3, 4, 5),(3, 5, 4),(5, 3, 4), (5, 4, 3),(4, 5, 3), (4, 3, 5).

definiţia combinărilor.

Nr.ctr.

Secvenţele lecţiei

Tim

pul

Obi

ecti

vele

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea

Fie dată mulţimea B= {1,2,3,4 } . Trebuie să determinăm care sunt submulţimile acestei mulţimi şi cîte sunt ele.-Aceste submulţimi sunt: {Ø},{1 } , {2 }, {3 }, {4 } , {1,2 } , {1,3 } ,{1,4 }, {2,3 }, {2,4 }, {3,4 }, {1,2,3 } ,{1,2,4 }, {1,3,4 }, {2,3,4 } , {1,2,3,4 }.-Cîte submulţimi are mulţimea dată?

(C 4

0

+C 4

1

+C 4

2

+C 4

3

+

+C 4

4

=24

=16 )(îşi aduc aminte de booleanul mulţimii) Definesc noţiunea de combinări.Deschideţi manualele la pag.54 citiţi încă o dată definiţia şi notaţi-o în caiete.

Prin schimbarea cu locul a elementelor mulţimii.

Fac unele notiţe.

Elevii scriu tema lecţiei în caiete.

Pentru a nu confunda combinările cu aranjamente deschideţi manualele la pag.55 şi citiţi observaţiile. Identific împreună cu elevii formula de determinare a combi-nărilor.

A n

m

=C n

m

⋅Pm . Deci,

C n

m

=An

m

Pm

;

C n

m

=n !m! (n−m )! .

Cazuri particulare:

C n

0

=1 - orice mulţime are numai o submulţime fără nici un element-{Ø};

C n

1

=n - o mulţime cu n elemente are n submulţimi cu 1 element. Se trece la studierea şi demonstrarea a cîtorva proprietăţi ale combinărilor. (pa.55)

Citesc şi notează definiţia în caiete.

Analizează observaţiile.

Fac notiţe.

Analizează proprietăţile şi demonstrează prima proprieate.

4. Consolida-rea materiei şi formularea capacităţilor

4 5' O3

O4

O5

O6

O7

Exerciţiul 3(b,c) din A pag.58 (3 exemple) (1) Să se calculeze:

b) P3 , P5 ,P0 ;

c) C 10

4

,C 8

2

,C 16

16

.

Problema 246 pag.25 (2)Un elev are patru manuale. În cite moduri pot fi aşezate aceste manuale pe un raftExerciţiul 241(b,c,e) pag.25 (2)

b) 6, 120, 1;c) 210, 28, 1.

Rezolvare:

P4=4 !=24

Răspuns: 24 moduri.

Întrebări orale şi exerciţii în scris

Să se simplifice expresiile:

b)11!−10 !; b) 10 !¿10

c)

7 !+8!6 !

;

e)

100 !−98 !99 !

.

Problema 6 din A pag.58 (1)Avînd la dispoziţie 10 lalele roşii şi 6 lalele galbene, stabiliţi în cite moduri se poate forma un buchet alcătuit din 5 lalele. Exerciţiul 262(c,d) pag.26 (2)Calculaţi:

c) C 5

2

+C 5

4

;

d)

6 !

A10

7⋅(C 7

5

+C 7

3 ).

Exerciţiul 4(a,b,f) din A pag.58 (1)Să se calculeze:

a)

A5

4

P4

;

b) A 7

5

⋅C 5

3

;

f)

A5

3

+P5

C 6

4.

Exerciţiul 3(b) din B pag.59 (1)Să se calculeze:

b)

An−1

n−2

+Pn−1

C n−1

n−3.

c) 63

e)

989999

Rezolvare:

C 16

5

=4368

Răspuns: 4368 moduri.

c) 15 ;

d)

115

.

a) 5 ; b) 25200 ;f) 12 .

b)

5. Evaluarea 15' O4

O5

O7

Lucrare independenta Exerciţiul 240(b)pag.25 (1)Din elementele mulţimii A să se formeze toate permutările posibile:

b) A={a ,b } .b) (a ,b ) , (b ,a ) .

Lucrare indepen-dentă

Exerciţiul 262(a,e)pag.26 (2)Calculaţi:

a)C 7

3

; e) P8 .

Problema 271 pag.27(2)Avînd desenate 5 puncte asfel, încît 3 să nu fie coliniare, cite triunghiuri putem forma cu aceste puncte? Dar dacă avem nPuncte dintre care numai m sunt coliniare

a) 35 ; ; e) 40320 .

Rezolvare:

1) C 5

3

=10 ;

2)C n

3

−C m

3

.

Răspuns: 10 ; C n

3

−C m

3

.

6. Tema pentru acasă

2' De învăţat: Modulul IV, §1, 1.2-1.3 pag.53-56.De rezolvat: Exerciţiile: 3(b,c) din A-de finisat, 7(a,d) din B pag.58-59.

Notează tema pentru acasă în caiete.

7. Bilanţul lecţiei 5' Ce am învăţat nou astazi la lecţie? Se fac totalurile lecţiei. Elevii sunt apreciaţi cu note.

Răspund la întrebări, adresează întrebări. Întrebări orale

Profesor:_____________ Beşliu Aliona