126 Pro i Ect Didactic

6
PROIECT DIDACTIC Data: 22.01.2015 Gradinita: Bocicau Grupa: mijlocie Educatoare: Malanca Veronica Tema anuala : Cand, cum si de ce se intampla? Tema proiectului : E iarna Subtema : Jocuri in anotimpul alb Activitatea: Educatie pentru societate Tema:”Unde si cum ne jucam iarna?” Tipul de activitate: formare de priceperi si deprinderi; Mijloc de realizare: convorbire; Scopul activitatii: insusirea unor notiuni morale cu privire la comportamentul copiilor la locul de joaca (alegerea locului de joaca); Obiective operationale: - sa reconstituie imagini date; - sa asocieze imaginea obtinuta cu cea de la panou; - sa descrie jocul reprezentat de imagine; - sa redea modul de joaca pentru a fi feriti de pericole; - sa realizeze sarcinile din fisa de lucru. Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupuri; Strategii didactice:

Transcript of 126 Pro i Ect Didactic

Page 1: 126 Pro i Ect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.01.2015Gradinita: BocicauGrupa: mijlocieEducatoare: Malanca VeronicaTema anuala : Cand, cum si de ce se intampla?Tema proiectului : E iarnaSubtema : Jocuri in anotimpul albActivitatea: Educatie pentru societateTema:”Unde si cum ne jucam iarna?”Tipul de activitate: formare de priceperi si deprinderi;Mijloc de realizare: convorbire;

Scopul activitatii: insusirea unor notiuni morale cu privire la comportamentul copiilor la locul de joaca (alegerea locului de joaca);

Obiective operationale:

- sa reconstituie imagini date;- sa asocieze imaginea obtinuta cu cea de la panou;- sa descrie jocul reprezentat de imagine;- sa redea modul de joaca pentru a fi feriti de pericole;- sa realizeze sarcinile din fisa de lucru.

Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupuri;

Strategii didactice:

a) Metode si procedee: expunerea, explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea, surpriza, puzzle;

b) Material didactic: Rila-Iepurila jucarie, plicuri cu piese de reconstituit, planse model , fisa de lucru;

Bibliografie: M.E.C.T- Curriculum pentru invatamantul prescolar 2008;Liliana Ezechil si M.P.Lazarescu- “Laborator prescolar- ghid metodologic”;

Durata: 20 min

Page 2: 126 Pro i Ect Didactic

Evenimentul didactic

Ob. Continutul stiintific Strategii didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric

Se asigura conditiile necesare inceperii activitatii: aerisire, mobilier, material didactic, intrarea copiilor.

2. Captarea atentiei

Copiii sunt rugati sa-si imagineze ca dorm si

ca viseaza un vis frumos. Iepurasul Rila

–Iepurila ii saluta suparat si le spune ca

este accidentat deoarece nu a condus bine sania si s-a lovit

la mana

Surpriza Observarea comportamentului copiilor

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Se propune copiilor ca prin activitatea desfasurata sa il invete pe iepuras unde si cum trebuie sa se joace iarna, ca sa nu se mai loveasca

Expunerea Observarea curenta

4.Prezentarea Sarcinilor si dirijarea invatarii

01

O3

Sa ne fie mai usor, am pregatit surprize in picuri.Reconstituind, veti descoperi o imagine cu un joc specific iernii. Cititi imaginea si o descrieti.Se cere apoi sa asocieze imaginea obtinuta cu una dintre plansele de la panou, si, pe rand se povesteste continutul

Explicatia

Exercitiul

Observarea curenta

Observarea comportamentului copiilor

Page 3: 126 Pro i Ect Didactic

fiecareia dintre ele5. Obtinerea performantei

O4 Se adreseaza intrebari despre cum si unde trebuie sa ne jucam in acest anotimp si de ce

Exercitiul Evaluarea orala

6. Asigurarea retentiei si a transferului

O4 Arat o plansa cu iepurasi ce se joaca cu sania pe soseaua cu masini, si-i intreb daca au gresit cu ceva prin jocul lor

Conversatia Evaluarea orala

7. Evaluarea cunostintelor

O5 Pfisa de lucru au ca sarcina sa coloreze e

copiii ce se joaca frumos, si sa-l

incercuiasca pe cel neascultator, care incalca regulile de

joaca

Executa sarcina data

8. Incheierea activitatii

Rila- Iepurila le multumeste copiilor ca l-au invatat sa se joace si el corect, si drept multumire ii serveste cu dulciuri

Aprecieri globale asupra activitati desfasurate