12 Proiect de Lectie

download 12 Proiect de Lectie

of 6

Transcript of 12 Proiect de Lectie

  • 7/28/2019 12 Proiect de Lectie

    1/6

    PROIECT DE LECIE

    Obiectul: Matematic

    Data:

    Clasa: a V-a

    Subiectul leciei: Mulimi

    Scopul leciei: Recapitularea i sistematizarea cunotinelor nsuite despre mulimi

    Competene specifice:

    1) Elevul s scrie i s citeasc o mulime.

    2) Elevul s treac de la o form de scriere a mulimilor la alta.

    3) Elevul s stabileasc relaiile dintre un element i o mulime sau dintre dou mulimi

    i s foloseasc corect simbolurile acestor relaii.

    4) Elevul s efectueze operaii cu mulimi.

    5) Elevul s utilizeze cunotinele nsuite la rezolvarea problemelorTipul leciei : Lecie de recapitulare, consolidare si sistematizare a cunotinelor preda

    Strategie didactic: activ-participativ

    Metode i procedee didactice: conversaie euristic,exerciiul,demonstraia, ciorchine

    Material didactic utilizat: Fie de lucru,manual,culegere.

  • 7/28/2019 12 Proiect de Lectie

    2/6

    Scenariul activitii didactice

    Timpul Evenimentuldidactic

    Coninutul leciei Tehnici deinstruire

    Organizarea nvrii Mijloace nvmColectiv Grup Indiv.

    1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.5 min Captarea

    atenieiSe verific tema Conversaia Dirijat

    1 min Enunareaobiectivelor

    -n aceast or vom recapitula cele nvate despre mulimi,cum se scrie o mulime, cum se citete, cum se trece de la o

    scriere la alta i vom efectua operaii cu mulimi. Pentruaceasta vei primii fiecare cte o fi de lucru. Prima parte afiei conine recapitularea cunotinelor nsuite despremulimi, iar cea de a doua conine probleme aplicative.

    Expunerea Dirijat

    8 min Reactualizareacunotinelornsuiteanterior

    - V rog s v grupai cte 3 elevi ntr-o grup.- Pentru a recapitula cunotinele nsuite despre mulimi scompletm n figur tot ce tim despre mulimi de lapunctul I al fiei.I.

    Pe tabl avem acelai desen, v rog s completm mpreuni desenul de pe tabl.

    ConversaiaFi de

    Lucru

    Mulimi

    Mulimile senoteaz cu Mulimile se

    pot scrie n ....moduri

    Mulimeacare nu are

    nici unelement se

    numete........................... i senoteaz cu

    Cardinalul uneimulimieste ............................ elementeloracestei mulimi

    Operaii cumulimi:

    2

  • 7/28/2019 12 Proiect de Lectie

    3/6

    35 min Evaluareaperformanei

    - Iar acum s folosim cele recapitulate la rezolvareaproblemelor de la punctul II de pe fia de lucru.II.1. Scriei n trei moduri mulimea literelor cuvntuluiverificare.

    A = { v, e, r, i, f, c, a }A = { x | x este liter a cuvntului verificare }

    2. Fie mulimea B = {x | x N i 3 x < 6 }.a) Enumerai elementele mulimii B.

    B={3, 4, 5 }b) Stabilii valoarea de adevr a urmtoarelor propoziii:2 B 4 B { 3, 4 } B.

    3. nlocuii litera cu un numr care s fac propoziiaadevrat:

    a) { 2, a } {1, 2, 3 }b) { b } { 7, 8, 9 }

    4. S se studieze valoarea de adevr a propoziiilor:{ x | x N, x + 3 5 } = { x | x N, 2x 5 }{ x | x N, 2 < x 7 } { x | x N, x < 8 }

    5. S se determine cardinalul mulimiiC = {x | x N, x are dou cifre i x < 21 }

    6. Determinai mulimile A, B, C, A B, A C, A B,B C, C A, A B C, A B C, reprezentate prindiagramele de mai jos.

    Exerciiu

    aplicativ

    Fis

    de

    lucru

    Av e

    r i

    f c a

    3

  • 7/28/2019 12 Proiect de Lectie

    4/6

    7. Determinai mulimile A i B care satisfac condiiile:A B = {a, b, c, d, e, f }A B = {b, c, d }A B = { a, e }

    8. Din cei 25 elevi ai unei clase, 19 elevi joac fotbal i 12joac volei. Ci elevi practic ambele jocuri?

    Exerciiu

    aplicativ

    DirijatFis

    delucru

    1 min Asigurareatransferului

    Tem:Din culegerea MATE 2000+10/11 de la pagina 97 testul 1.

    Exerciiuaplicativ

    independent

    Caiet deteme

    A B5

    2 3 46 9

    1 0

    7

    8

    C

    ** * *

    * * * ** * * * *

    * * *

    * * * ** * ** *

    4

  • 7/28/2019 12 Proiect de Lectie

    5/6

    FI DE LUCRUMULIMI

    I.

    II.1. Scriei n trei moduri mulimea literelor cuvntului verificare.

    2. Fie mulimea B = {x | x N i 3 x < 6 }.

    a) Enumerai elementele mulimii B.

    B=

    b) Stabilii valoarea de adevr a urmtoarelor propoziii:2 B 4 B { 3, 4 } B.

    3. nlocuii litera cu un numr care s fac propoziia adevrat:a) { 2, a } {1, 2, 3 }

    b) { b } { 7, 8, 9 }

    Mulimi

    Mulimile senoteaz cu Mulimile se

    pot scrie n ....

    moduri

    Mulimeacare nu are

    nici unelement se

    numete........................... i senoteaz cu

    Cardinalul uneimulimieste ............................ elementeloracestei mulimi

    Operaii cumulimi:

    5

  • 7/28/2019 12 Proiect de Lectie

    6/6

    4. S se studieze valoarea de adevr a propoziiilor:

    { x | x N, x + 3 5 } = { x | x N, 2x 5 }

    { x | x N, 2 < x 7 } { x | x N, x < 8 }

    5. S se determine cardinalul mulimii

    C = {x | x N, x are dou cifre i x < 21 }

    6. Determinai mulimile A, B, C, A B, A C, A B,

    B C, C A, A B C, A B C, reprezentate prin diagramele de mai jos.

    A B5

    6 2 3 49

    1 0

    78

    C

    7. Determinai mulimile A i B care satisfac condiiile:

    A B = {a, b, c, d, e, f }

    A B = {b, c, d }

    A B = { a, e }

    A =

    B =

    8. Din cei 25 elevi ai unei clase, 19 elevi joac fotbal i 12 joac volei. Ci elevi practic ambele jocuri?

    6