118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

9
PLAN DE LECTIE UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul National,,Constantin Cantacuzino” DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIE CLASA: a V-a A UNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITĂŢII CON INUT Ț : Regate si imperii in Orientul Anti c. St de caz: Egipt TIPUL LECTI EI: Lec ie MIXTĂ(pred are-inva tare-ev aluare) ț STUDENTA : PALAGHIA(DIACONU)CRISTINELA DURATA: 50 MIN. DATA: 09.11.2012 . COMPETENTE SPECIFICE 3.3. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice; 3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informaţii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere; 4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informaţii referitoare la timp si spaţiu. tabel primele regate si imperii în baza informaţiilor din fişe; COMPETENTE DERIVATE C1 Identificarea spatiului istoric si geografic al Egiptului Antic C2 Expunerea informatiilor dobandite din citirea hartii istorice si a axei cronologice C3 Selectionarea,cu pricepere a principalelor fapte si procese istorice din materialele prezentate (scheme,tabele,texte) ACTIVITATI DE INVATARE A1 Exercitii de studiere a hartilor istorice in vederea formarii deprinderi de a localiza corect in timp si spatiu Egiptul Antic A2 Studierea,descrierea,citirea si comentarea izvoarelor si a axei cronologice despre Egiptul Antic A3 Intelegerea si uilizarea adecvata a limbajului de specialitate(faraon,piramida,vizir,regat,imperiu) A4 Analizarea evolutiei Egiptului: De la Regat la Imperiu ORGANIZAREA SPATIULUI DE INSTRUIRE SI A RESURSELOR a)Locul de desfasurare- Sala de clasa b)Clasa- omogena cu potential inelectual normal c)Material didactic-mape de lucru cu fise de lucru,harta istorica,rebusul

Transcript of 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

Page 1: 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 1/9

PLAN DE LECTIE 

UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul National,,Constantin Cantacuzino”DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIECLASA: a V-a AUNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITĂŢIICON INUTȚ : Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt TIPUL LECTIEI: Lec ie MIXTĂ(predare-invatare-evaluare)ț

STUDENTA : PALAGHIA(DIACONU)CRISTINELA DURATA: 50 MIN.DATA: 09.11.2012

.

COMPETENTE SPECIFICE

3.3. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surseloristorice;3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informaţii selectate din surse

istorice, cunoscute sau la prima vedere;4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informaţii referitoare la timp si spaţiu.tabel primele regate si imperii în baza informaţiilor din fişe;

COMPETENTE DERIVATEC1 Identificarea spatiului istoric si geografic al Egiptului Antic

C2 Expunerea informatiilor dobandite din citirea hartii istorice si a axei cronologice

C3 Selectionarea,cu pricepere a principalelor fapte si procese istorice din materialeleprezentate (scheme,tabele,texte)

Page 2: 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 2/9

STRATEGIA DIDACTICAMetode şi procedee: - conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, descrierea,

utilizarea documentului istoric; harta istorica, explicatia, comparatia , metoda,,

Stiu,Vreau sa stiu, Am invatat”- activitate frontală, individuală, pe grupe ;

 

MIJOACE DE INVATAMANT:

-Manualul clasei a V-a , autori:Valentin Băluţoiu, Constantin Vlad, Ed. All,Buc.,2001;

-Manualul clasei a V-a , autori:Liuba Ghiorghiţă, Sorin Oane,Ed. Teora,Buc.,2000

BIBLIOGRAFIE:• Ghid metodologic Aria Curriculară „ Om şi societate”, Ed. Sc. Aramis

Print, Buc., 2001;• Mihail Manea, Mic dicţionar de termeni istorici, Ed. All Educaţional,

Buc., 1999;• Bogdan Murgescu, Istoria lumii în texte, Editura Teora , 1999

• Minodora Perovici, Istoria universală în texte, Corint , 2003• Radu Manolescu, Istoria medie universală• Horia C. Matei,O istorie a lumii antice,Ed.Albatros,1984• Horia C. Matei,Enciclopedia Antichitatii,Ed.Meronia,1995

RESURSE: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă

-

umane: elevii clasei a V- aMETODE DE EVALUARE:

Page 3: 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 3/9

Page 4: 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 4/9

Page 5: 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 5/9

SECVENTELEINSTRUIRII

CREEAREA SITUATIILOR DE INVATARESTRATEGIIDIDACTICE

FORME DEINSTRUMENTE DEEVALUARE

ACTIVITATEAPROFESORULUI

ACTIVITATEAELEVILOR 

I.ORGANIZAREACLASEI SI

CAPTAREAATENTIEIELEVILOR 

-Consemnareaabsentelor

-Pregatireamaterialelor necesaredesfasurarii lectiei-Realizarea unui climatsocio-afectiv necesarinvatarii

-Elevul de serviciucomunica elevii absenti

-Pregatirea mapelor cumaterial

II.VERIFICAREA,REACTUALIZAREA;SISTEMATIZAREA

-Formuleaza intrebaricare fac apel lacunostintele dobanditepe parcursul lectiei

anterioare-Profesorul facecompletari daca estenecesar

Raspund la solicitare,utilizand informatiiledobandite anterior

-Conversatia euristica-Explicatia

Evaluare predictiva

III.ANUNTAREATEMEI SI ACOMPETENTELOR DERIVATE

-Realizeaza trecerea latema noua printr-unrebus-Noteaza pe tabla titlullectiei-Comunica

competentele derivateale lectiei

-Raspund la intrebarisi rezolva Rebusul-Noteaza titlul lectiei incaiete

-Conversatia

-Descoperirea

IV.DOBANDIREANOILOR CUNOSTINTE

-Profesorul alcatuiesteschema la tabla ameodei:,,STIU,VREAU SASTIU,AM INVATAT”-Dirijeaza discutiile-Le arata hartaEgiptului

Elevii noteaza celescrise pe tabla

-Raspund la intrebari-Studiaza harta siplaseaza Egiptul in

spatiu(N. Africii)

-Expunerea

-Conversatia euristicaEvaluare formativa

Page 6: 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 6/9

-Profesorul impartefoile si solicita elevilorsa isi spuna parereadespre primacerinta,iar pe tabla senoteaza lucrurile cucare sunt toti de acord-Profesorul solicitaelevilor sa formulezeintrebari desprelucrurile pe care vor sale invetete-Completeaza coloanadin mijoc,de la tabla-In continuare,li se cereelevilor sa urmareascaaxa cronologica dinmanual(iicoordoneaza)-Realizeaza pe tabla oschema cu noilecunostinte,ce reies dinlectura textului.-Completeazacoloana ,,AMINVATAT”

-Elevii isi expuncunostintele despreEgipt si vorcompleta,pe foaie ,inprima coloana atabelului

-Raspund lacerinte,intrebarile potfi produsul curiozitatiielevilor

-Noteaza in coloana dinmijloc-Elevii analizeaza axasi raspundcerintelor,coordonatide catre profesor

-IdentificacaracteristicileregatuluiEgipt,conditiile istoriceale evolutieiregatului,formareaImperiului,rolul siimportanta regatuluiEgiptean in OrientulAntic-Informatiile se trec incoloana,, AMINVATAT “

-Descoperirea

-Conversatia euristica 

-Explicatia

Evaluarea formativa

V.REALIZAREAFEED_BACK-ULUI

-Profesorul trece inrevista toateinformatiile noi si cere

-Raspund la intrebarileprofesorului-Completeaza fisa de

Conversatia euristicaEvaluare continua

Page 7: 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 7/9

elevilor sa completeze ofisa de evaluare pentrua consolidacunostintele noidobandite

evaluare primita de laprofesor

VI.TEMA PENTRUACASA

-Propune elevilor cacunostintele incerte siintrebarile fararaspuns sa ramanatema pentru acasa-Se fac aprecieriasupra calitatiiprestatiei elevilor sisunt notati

-Solicita informatiilegate de rezolvareatemei

-Au de pregatittema,,REGATULEGIPTULUI”

Page 8: 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 8/9

Fişa nr.2 Realizaţi o hartă conceptuală de tip  ,,pânza de păianjen”-  Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz:

 Egipt 

FARAONUL

Page 9: 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc

http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 9/9