1 Literat

download 1 Literat

of 6

description

document

Transcript of 1 Literat

coala de Arte i Meserii Mironeasa

coala de Arte i Meserii Mironeasa

Mironeasa Iai

PROIECT DIDACTIC

Data: 1. 04. 2009

Clasa: I

Aria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Limba romn

Unitatea de nvare: Farmecul textului literar

Subiectul: Litera ,,(mic, de mn)

Tipul leciei: predare - nvare

Scopul leciei: Formarea deprinderii de scriere corect a cuvintelor care conin, pe lng literele nvate , litera mic, de mn.

Obiective operaionale:

O1-s cunoasc elementele grafice componente ale literei ;

O2-s scrie corect litera , prin mbinarea elementelor componente i

respectarea spaiilor corespunztoare;

O3-s realizeze corect legtura dintre litera i alte litere;

O4-s scrie corect, din punct de vedere grafic i ortografic litere, silabe,

cuvinte, propoziii, prin diferite procedee de scriere (copiere, transcriere,

dictare);

O5-s compun la alfabetar cuvinte care conin litera ;

O6-s citeasc, n ritm propriu, cuvinte care conin litera nou;

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, munca independent, Materiale didactice: plana cu litera ,, (mic i mare, de tipar i de mn), fie, alfabetar. Moduri de organizare: individual, frontal Resurse umane: 18 elevi

Resurse temporale: 45 minute

Resurse spaiale: sala de clas

Resurse bibliografice:

-Silviu Ni,,,Metodica predrii limbii romne n clasele primare,

Editura Aramis, 2001;

-Marcela Pene, Vasile Molan, ,,ndrumtor pentru folosirea

Abecedarului, Editura Aramis, 2005;

- Elena Ilie, Evaluare formativ Ghid metodologic, Editura Polirom,

Iai, 1999;Desfurarea leciei:

Etapele lecieiOb.

op.Coninutul instructiv- educativMetode i procedee Evaluare

1. Moment organizatoric Asigurarea unui climat de ordine i disciplin pentru desfurarea n bune condiii a orei de limba romn.

2.Reactualizarea

cunotinelor Elevii sunt solicitai s spun despre ce au nvat ora anterioar la limba romn ( litera mic, de tipar).

- Ce se scriu cu litere de tipar? (cri, ziare)

- Noi, pentru a scrie, ce fel de litere folosim? (de mn)

conversaia

3.Anunarea

temei i a

obiectivelor - Ora aceasta, la limba romn, vom nva s scriem litera mic, de mn, pentru a putea scrie corect cuvinte care conin aceast liter.

4.Dirijarea

nvriiO1

O2

O3

O4

O4

O5

O3

O4

O6 Prezint plana cu litera mic de mn i stabilesc elementele componente: o linie de sprijin, o bastonat cu ntorstura n partea de jos, o linie orizontal i o virguli.

Scriu litera model la tabl cu explicarea scrierii.

Elevii simuleaz scrierea literei n aer, n palm, pe banc.

Exerciii pentru nclzire a muchilor mici ai minii.

Doi-trei elevi scriu litera la tabl.

Se reamintete poziia corect n banc n timpul scrierii.

Elevii scriu trei litere , iar dup controlul scrierii completeaz trei rnduri cu litera .

Scriu model la tabl cuvntul blni i explic legtura dintre i alte litere.

Elevii scriu pe caiete de trei ori cuvntul

blni. Se compune la alfabetar cuvntul Horaiu, i se transcrie pe caiete..

Elevii sunt solicitai s scrie dup dictare: a, Ria, cru,Ancua aduce elin.

Cuvintele i propoziia sunt analizate fonetic.

Activitate n perechi ( fie de lucru)

Realizeaz corespondena ntre cuvintele scrise cu litere de mn i cele scrise cu litere de tipar. Se deschid manualele i se citesc rndurile scrise cu litere de mn i pagina n ntregime. explicaia

observaia

demonstraia

explicaia

exerciiul

munca independent

explicaia

munca independent

explicaia

munca independent

conversaia

munca independent

exerciiul

exerciiulcapacitatea de a cunoate elementele componente ale literei

capacitatea de a scrie corect litera

capacitatea de a copia cuvinte

capacitatea de a transcrie cuvinte

capacitatea de a scrie dup dictare cuvinte i propoziii

capacitatea de a realiza corespondena ntre cuvinte

capacitatea de a citi cuvinte care conin litera

5.Activiti

de ncheiere Fixarea cunotinelor:- Ce litere ai nvat astzi?

- Din ce elemente sunt formate?

- Care este titlul textului?

Aprecierea leciei; notarea elevilor

Tem: de scris trei rnduri cu litera (mic, de mn) i de transcris cuvintele din coloane.conversaia

Descriptori de performan:

Foarte bineBine Suficient

Scrie corect litere, respectnd forma, mrimea, nclinaia, distana dintre acestea;

Scrie litere,

respectnd, cu mici

erori, forma,

mrimea, nclinaia,

distana dintre acestea; Scrie litere, cu abateri de la liniatura oblic, distana dintre acestea;

Copie i transcrie cele dou cuvinte, respectnd regulile grafice; Copie i transcrie cele dou cuvinte, cu unele imprecizii referitoare la nclinarea literelor sau a legturii dintre ele;

Copie i transcrie cele dou cuvinte, cu abateri;

Scrie corect dup dictare cuvintele i propoziia; Scrie corect dup dictare cel puin cuvintele;

Scrie corect dup dictare cel puin dou cuvinte;

Realizeaz corespondena intre cele dou coloane de cuvinte. Realizeaz corespondena intre cel puin patru cuvinte;

Realizeaz corespondena intre cel puin dou cuvinte.

FI DE LUCRU

Realizeaz corespondena ntre cuvintele scrise cu litere de mn i cele scrise cu litere de tipar.

codi

Vldu

opie

ururi

ip

brdu