1 in Lumea Povestilor

9
PROIECT DE LECŢIE CLASA PREGĂTITOARE CLASA A I-A Data :17. VI. 2013 Şcoala Clasa : Pregătitoare Prof. Înv. Primar: DISCIPLINA: Limbă și comunicare +Arte vizuale și lucru manual TITLUL LECTIEI : În lumea poveștilor UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Repet ce-am învățat! TIPUL LECTIEI: Consolidare COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE: CLR:2.3 Participarea la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală; AVLM.1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictura/modelaj/colaj/film care reflectă un context familiar 2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple Data: 17. VI. 2013 Şcoala Clasa: a I-a Prof. Înv. Primar: DISCIPLINA: Limba româna TITLUL LECTIEI: In lumea poveștilor- Albă-ca-Zăpada UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Propoziția.Textul TIPUL LECTIEI: Sistematizare si consolidare de cunostinte Obiectiv fundamental- Să citească corect, expresiv și fluent textul; Să manifeste interes, curiozitate pentru lumea poveștilor;

description

lumea povestilor

Transcript of 1 in Lumea Povestilor

Page 1: 1 in Lumea Povestilor

PROIECT DE LECŢIE

CLASA PREGĂTITOARE CLASA A I-A

Data :17. VI. 2013

Şcoala

Clasa : Pregătitoare

Prof. Înv. Primar: DISCIPLINA: Limbă și comunicare +Arte vizuale și lucru manual

TITLUL LECTIEI : În lumea poveștilor

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:

Repet ce-am învățat!

TIPUL LECTIEI: Consolidare

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:

CLR:2.3 Participarea la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală;

AVLM.1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictura/modelaj/colaj/film care reflectă un context familiar

2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple Obiective operaționaleCLR : O1-să recunoască imaginea din poveste ;O2-să răspundă la întrebările adresate ;O3- să rezolve corect fișa de lucru ;AVLM : O4-să coloreze personajele în culori potrivite O5. Să modeleze personajul preferat; O6. Să lucreze ordonat și îngrijit;

Data: 17. VI. 2013

Şcoala

Clasa: a I-a

Prof. Înv. Primar: DISCIPLINA: Limba româna

TITLUL LECTIEI: In lumea poveștilor- Albă-ca-Zăpada

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Propoziția.Textul

TIPUL LECTIEI: Sistematizare si consolidare de cunostinte

Obiectiv fundamental-Să citească corect, expresiv și fluent textul;

Să manifeste interes, curiozitate pentru lumea poveștilor;

Obiective operaționaleO1-să recunoască imaginea(personajele) din povestea Albă-ca-Zăpada ;O2-să citească corect și conștient textul, în mod independent  ;O3-să răspundă corect la întrebările adresate pe baza textului ;

Page 2: 1 in Lumea Povestilor

O7-să participe cu interes la oră ;

Strategia didactică: semidirijată, deductivăMetode şi procedee : m1 – explicaţia; m2 - conversaţia; m3 – exerciţiul m4- demonstrația m5 – munca independentă Mijloace didactice: M1-plansă M2 - fişe de lucru; M3-plastilină M4-planșeta M5-creioane colorateForme de organizare: F1 - frontală; F2 - individuală;

Sistem de evaluareMetode:-O.c.observarea curentă

-C.o.chestionarea orală

- A. i. aprecieri individuale și colective

Forme de evaluare: curentă

Resurse temporale: 35 ‘

O4-să pună în corespondență cuvintele cu sens asemănător ;O5-să ordoneze cuvintele date într-o propoziție ;O6-să participe cu interes la oră ;

Strategia didactică: semidirijatăMetode şi procedee: m1 – explicaţia; m2 - conversaţia; m3 - observaţia; m4 - demonstraţia; m5-exercițiul m6-munca independentă

Mjloace didactice: M1 – plansa; M2 – caiete; M3 – fișe de lucru;

Forme de organizare: F1 - frontală; F2 - individuală;

Sistem de evaluareMetode:-observarea curentă

-chestionarea orală

Forme de evaluare: curentă

Resurse temporale: 35'

Resurse umane: colectivul de elevi

Page 3: 1 in Lumea Povestilor

SCENARIU DIDACTIC

PPEGĂTITOARE CLASA A I–A Etapele lecţiei

Ob.Op.

Conţinut ştiinţific StrategiiDidactice

Sis.deev.

Etapele lecţiei

Ob.Op.

Conţinut ştiinţific Strategii didactice

Sis.De Ev.

Med.

Mij și for.

Met

Mij și f.

1.Moment organizatoric

2 min

2.Captarea atenţiei

3min

O2

O1

Pentru buna desfăşurare a lecţiei avem în vedere următoarele aspecte:

♦ aerisirea sălii de clasă;♦ pregătirea materialelor didactice necesare;♦ asigurarea ordinii şi disciplinei;

♦ adoptarea unei poziţii corecte în bancă.

Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”, prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii se salută între ei. Se realizează prezenţa la panou. Se poartă o discuţie referitoare la anotimpul în care ne aflăm, luna, ziua, anul, vremea, evenimentul zile şi se completează ,,Calendarul naturii”.

Captarea atenției se realizează printr-o plansă din povestea Albă-ca-Zăpada. Pe baza acestei planse se realizează o conversație despre poveste.

m2

M1

C.o

1.Moment organizatoric

2 min

2.Captarea atenţiei

O2

O1

Pentru buna desfăşurare a lecţiei avem în vedere următoarele aspecte:

♦ aerisirea sălii de clasă;♦ pregătirea materialelor didactice necesare;♦ asigurarea ordinii şi disciplinei;

♦ adoptarea unei poziţii corecte în bancă.

Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”, prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii se salută între ei. Se realizează prezenţa la panou. Se poartă o discuţie referitoare la anotimpul în care ne aflăm, luna, ziua, anul, vremea, evenimentul zile şi se completează ,,Calendarul naturii”.

Captarea atenției se realizează printr-o plansă din povestea Albă-ca-Zăpada. Pe baza acestei planse se realizează o conversație despre

m2

M1

orală

Page 4: 1 in Lumea Povestilor

3.Reactualiza reacunoştinţelor

7 min

4. Anunțarea temei și a obiectivelor

5.Dirijarea învăţării

O3O4O5

ACTIVITATE INDEPENDENTĂ Elevii vor primii o fisă de lucru cu personaje din poveste. Vor avea de colorant personajele pozitive și de încercuit pe cele negative.

Activitate directă

Se verifică modul în care au lucrat, se fac corectările necesare și se adresează întrebări pe baza fișei:

m 1m 2m5

m2

M2M5

3min

3.ReactualizareaCunoştinţe lor și verificarea temei de casă7 min

4. Anunțarea temei și a obiectivelor

2 min

5.Dirijarea învăţării

20 minO2

poveste.

Activitate directă

1. Verificarea temei

Se efectuează controlul cantitativ şi calitativ al temei.

Se fac aprecieri generale privind realizarea temelor

Se solicită 2 copii să spună alfabetul.

Activitate directă

* - Astazi la Limba română vom citi un text, vom răspunde la intrebări pe baza textului și vom rezolva exerciții.

*. Atrag atenţia asupra participării active şi cu interes la activitate. Se anuntă scopul lecțieiși câteva dintre obiectivele operaționale ce vor trebui atinse.ACTIVITATE INDEPENDENTĂElevii primesc fișa de lucru și citesc individual, în gând, fragmentul din textul Albă-ca –Zăpada.

m 2

m 1

M2 C.o.

Page 5: 1 in Lumea Povestilor

15 min

6.Obţinerea performanţei

4 min

O3

O5O6

- Din ce poveste face parte primul personaj din prima coloana?

- Dar al doilea?...- Mai cunoști și alte povești în care

sunt întâlnite aceste personaje?- Cu ce personaj din poveste vrei să

semeni?- De ce?

Ca si sarcină vor avea de pus în corespondență câte două personaje așa cum sunt prezentate în povesti.Se adresează diferite întrebări despre poveștile:

,, Fata babei si fata mosneagului” de Ion Creangă

,, Degeţica” de Hans Christian Andersen,, Scufiţa Roşie” de Fraţii Grimm

,, Ursul Păcălit de Vulpe ” de Ion Creangă

,, Albă-ca-Zăpada şi cei şapte pitici”de Fraţii Grimm

Activitate independentă

Elevii vor avea de modelat un personaj îndrăgit din povești.

m2

m5

M2

M4M3

C.o

6.Obţinerea Performanţei

4 min

O2O3O4

O5O6

Activitate directăSe citește textul în lanț de către elevi, se explică cuvintele noi , se alcătuiesc propoziții proprii cu acestea.Pe urmă se oferă în scris răspunsul la cele două întrebări și se pun în corespondență cele două coloane de cuvinte și se ordonează corect cuvintele pentru a obține o

m 2

m 1

M3

C.o

Page 6: 1 in Lumea Povestilor

7. Încheiereaactivitatii

4min

O7

Voi face aprecieri asupra modului în care elevii au participat la oră şi îi voi recompensa pe cei care s-au remarcat.

m2

O.c

7.Tema de casă/ Încheiereaactivitatii4 min

propoziție. Se amintesc regulile de scriere a unei propoziții

Se fac aprecieri asupra activitatii elevilor.

Se comunică tema pentru acasa.

Elevii vor avea de transcris de pe fișă dialogul dintre Albă-ca-Zăpada și împărăteasă.

m 4

m2 O.c

Page 7: 1 in Lumea Povestilor