0proiectdidacticv
Click here to load reader
-
Upload
dumbravescu-gheorghe -
Category
Documents
-
view
47 -
download
1
Transcript of 0proiectdidacticv
Prof. Diaconescu Gabriel VasileŞcoala cu cl. I-VIII Gramesti
PROIECT DIDACTIC
Data: 18 mai 2007
Clasa a V-a
Unitatea de învăţare: Epoca Feudală
Lecţia: Constituirea regatelor barbare
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Timp: 50 minute
Obiectivul general: de a dobândi cunoştinţe privind constituirea primelor state europene dintr-o sinteză a populaţiilor autohtone cu cele barbare;
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
1. să plaseze în timp şi spaţiu constituirea regatelor barbare;2. să enumere principalele regate barbare apărute pe harta Europei;3. să identifice pentru fiecare regat în parte elementele care îl alcătuiesc;4. să descopere transformările politice şi sociale de la începutul epocii feudale;5. să caracterizeze pe scurt regatul franc în contextul dispariţiei Imperiului Roman de Apus şi marile
migraţii;
Metode de lucru: explicaţia, demonstraţia, descoperirea, comparaţia, modelarea, fişele de lucru, tabelul incomplet;
Strategii didactice: -lucrul cu manualul -exerciţii de lucru cu harta mută; -munca individuală -organizatorul grafic incomplet;
Resurse materiale: Istorie.Manual pentru clasa a V-a, Zoe Petre, Ed. All, 1998 Istorie.Manual pentru clasa a V-a, Liuba Gheorghiţă, Sorin Oane, Ed Teora, Caiet de aplicaţii practice la istorie, clasa a V-a. Coord. M.Rangu, Ed Lidana, 2006 Atlas de istorie universală, Ed Did. şi Pedag,
Bibliografie: Lucien Musset, Invaziile.Vol I: Valurile germanice, Ed. Corint, Bucureşti, 2002 P.Milza, S.Berstein, Istoria Europei, Vol.II, Ed.Institutului European, Iaşi, 1998 Ovidiu Drâmba, Istoria culturii şi civilizaţiei, VolII, Ed. Şt.şi Enciclopedică, 1987
Evenimentul didactic
Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare, instrumente,
indicatoriOrganizarea clasei
-consemnarea absenţelor-comunicarea scopulzui activităţii -prezentarea modului de desfăşurare a lecţiei
Evaluarea iniţială
Marile migraţii -cauzele migraţiilor -grupele de migratori: -europeni(germanici, slavi) -asiatici(huni, avari, bulgari, maghiari) -popoarele europene:-latine -germanice -slave
Conversaţia euristică
ExpunereaEvaluare orală
Pregătirea evenimentului
Lecţia Constituirea regatelor barbare -consecinţă a marilor migraţii şi a destrămării Imp.Roman de Apus
Explicaţia Observarea comporta-mentului elevilor
Desfăşurarea evenimentului
Prin lecturarea manualului şi completărilor făcute de profesor sunt prezentate principalele regate barbare de neam germanic: -Vizigoţii-aşezaţi în Pen Iberică -au format un regat condus de Alaric -va fi cucerit de arabi în 711
Vandalii –trec Gibraltarul în nordul Africii -au format un regat condus de Genseric -înfrînţi de bizantini în 534d.Hr
Ostrogoţii- se aşează în Pen. Italică -formează regatul condus de Atilla şi apoi de Teodoric; -înfrânţi de bizantini
Anglo-saxonii- se stabilesc după retragerea romanilor în Insulele Britanice -uniţi în sec IX de Alfred cel Mare -cuceriţi de danezii conduşi de Kanut -1066 regele normand Wilhelm Cuceritorul îi înfrânge pe saxoni la Hastings -se formează poporul englez
Francii –s-au aşezat în Galia sub Clovis -au format un regat condus de Carol cel Mare (768-814) proclamat la800 împărat-843 –Verdun-apar trei state:-Franţa -Germania -Italia
Caietul de aplicaţii practice
Completare organizator grafic
Completarea hărţii mute(fişa de lucru)
Explicaţii cu ajutorul hărţii
Rezultatele finale vor fi trecute sub forma schematică în caietul de aplicaţii sau caietul de notiţe
Observarea dirijată
Completarea corectă a organizatorului practic
Dirijarea activităţii elevului
Se analizează puterea de analiză şi sinteză a elevilor
Feudalismul=sistem de organizare bazat pe proprietatea asupra pămîntului(feudă) -domeniul feudal-componenţă -clasele sociale feudale-nobili(senior-vasali -ţărani aserviţi
Definirea termenilor
Lucrul individual
Feed-back-ul -migratorii şi statele întemeiate de aceştia;-regatul franc-importanţă şi continuitate;
-Ciorchinele dirijat Evaluare frontală
Tema pentru acasă
Folosind manualul şi textele aferente alcătuiţi o scurtă compunere cu titlul Migraţiile şi popoarele barbare
Evaluare frontală în ora următoare
Regatele barbare
Insulele Britanice..................................
Pen Iberică......................
Nordul Africii........................
Pen Italică........................
Galia....................
Harta migr aţiilor şi constituirea regatelor barbare
1.Coloraţi cu culori diferite cele două imperii rezultate în urma migraţiilor. 2.Completaţi în dreptul numerelor regatele apărute pe harta Europei.