0proiectcmetodica2010.doc

7

Click here to load reader

description

ssss

Transcript of 0proiectcmetodica2010.doc

Page 1: 0proiectcmetodica2010.doc

Proiect didactic

Data: Grădiniţa: Grupa: mareEducator: Anca RomanTema anuală de studiu: Cine planifica o activitateProiectul tematic: Domenii experienţiale: DLC, DSCategoria de activitate dominantă: Educarea limbajuluiSubiectul activităţii: Propozitie – Cuvant - SilabaTipul activităţii: predare-invatareMijloc de realizare: jocuri lingvisticeScopul activităţii: Familiarizarea prescolarilor cu notiunea de silabaObiective operaţionale:

O1: sa denumeasca obiectele si actiunile indicate: din mediul apropiat, de pe planse, de pe jetoane;O2: sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical;O3: sa precizeze forma de singular/plural pentru cuvintele indicate;O4: sa reprezinte grafic o propozitie, cuvintele care o alcatuiesc, silabele ce alcatuiesc cuvintele;O5: sa precizeze numarul de cuvinte ce alcatuiesc propozitia indicata, precum si locul acestora in propozitie;O6: sa dea exemple de cuvinte care incep cu aceeasi silaba.

Strategii didactice:a) Metode şi procedee: metoda fonetica, analitico-sintetica; conversatia euristica, explicatia, demonstratia,

observatia, exercitiul.b) Mijloace didactice: planse, carti de povesti, jetoane, betisoare, obiecte din sala de grupa, tabla magnetica, forme

geometrice magnetice, marckere, baloane de sapunc) Forme de organizare: frontală, individuală;

1

Page 2: 0proiectcmetodica2010.doc

d) Resurse: Umane: 12 copii ai grupei mari si educatoarea acestora Temporale: 35-40 minute; Spaţiale: sala de grupa Bibliografice: Hobjila, Angelica, Elemente de didactica a activitatilor de educare a limbajului, Iasi,

Editura Institutul European, 2008

2

Page 3: 0proiectcmetodica2010.doc

Secvenţele activităţii

Ob op. Conţinutul instructiv-educativ al

activităţii

Strategii didacticeEvaluare Metode şi

procedeeMijloace didactice

Forme de organizare

Tp.

1.Moment organizatoric

Asigur un climat optim pentru desfăşurarea activităţii;

Pregătesc materialele necesare; Aşez mobilierul astfel încât copiii

să aibă o vizibilitate foarte bună la materiale, precum şi să se poată privi unii pe alţii.

2. Captarea atenţiei

Folosindu-ma de baloanele de sapun, intreb prescolarii daca isi amintesc ce putem gasi in interiorul acestora.

Conversatia Baloane de sapun

Frontală Evaluez cunostinte insusite anterior

3. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale

Anunt prescolarii ca azi vom continua sa invatam alte lucruri noi despre cuvinte, din ce sunt alcatuite, felul in care trebuie sa le rostim, vom incerca sa creeam impreuna povesti scurte, iar in felul acesta vom invata sa vorbim corect.

Explicatia Frontală

4. Dirijarea învăţării

O1

Solicit un copil sa coloreze/sa decupeze/sa mearga intr-o anumita directie/sa manance etc., adresandu-le in acelasi timp celorlalti copii intrebarea:

Frontală

3

Page 4: 0proiectcmetodica2010.doc

O2

O3

O4

O6

Ce face?Prezint cate o plansa, solicit

prescolarii sa raspunda la intrebari: Spune ce vezi?/ Spune ce face?

Copiii vor denumi obiecte din sala de grupa de asemeni raspunzand la intrebari: Ce are fetita in mana?/ Ce este pe masa?/ Ce putem gasi pe patutul verde? etc.

Pornind de la imaginile de pe jetoane, voi incepe o propozitie pe care prescolarii o vor continua.

Voi selecta propozitii pe care prescolarii le vor reprezenta grafic pe tabla, utilizand semnul grafic corespunzator si explicand semnificatia acestuia.

Voi solicita prescolarii sa indice numarul de cuvinte ce alcatuiesc propozitia, locul lor in propozitie, precum si reprezentarea grafica a acestora.

Folosind baloanele de sapun, copiii vor observa baloane mai mici sau mai mari: in baloanele mai mari incap cuvintele, iar in baloanele mai mici incap doar „bucatele din cuvinte”, acestea se numesc silabe.

Voi rosti cateva cuvinte pe silabe,

ObservatiaConversatia

Explicatia

ExplicatiaDemonstratia

Jucarii din sala de grupa,

Jetoane,Tabla magnetica,Marcker

Baloane de sapun

Tabla

Individuala

Individual

Frontal,Individual

Evaluez capacitatea prescolarilor de a denumi obiecte, actiuni si de a alcatui propozitii

Apreciez dacacopiii si-au insusit notiunea de propozitie, semnificatia punctului, corectitudinea numeratiei;

Apreciez maniera in care copiii despart cuvintele in silabe;

4

Page 5: 0proiectcmetodica2010.doc

tinand mana sub barbie, solicitandu-i si pe prescolari la acelasi exercitiu, dupa care vom marca si pe tabla silabele cuvintelor.

Exercitiulmagnetica,Piese geometrice magnetice

5. Realizarea feed- back-ului O6

Voi da exemple impreuna cu copiii de cuvinte care incep cu aceeasi silaba.

Exercitiul Frontală

Individual

Apreciez capacitatea copiilor de a gasi exemple diferite de cuvinte care incep cu aceeasi silaba

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Rostind cuvintele pe silabe, voi solicita prescolarilor sa identifice imaginile obiectelor indicate si sa alcatuiasca propozitii.

Joc de creatie FrontalaIndividuala

Evaluez frontal, apoi individualmodul in care copiii s-au implicat in activitate.

5