0_patimile_domnului

10
PROIECT DE LECTIE PROPUNĂTOR: Prof. Mititel Alexandra DATA: 5/6.03.2015 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şc. Gimnazială Giorocuta/Hurezu Mare CLASA: a IV-a DISCIPLINA: RELIGIE SUBIECTUL LECŢIEI: Patimile Domnului TIPUL LECŢIEI: mixtă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 3.3 Prezentarea Domnului nostru Iisus Hristos că Mântuitor al lumii şi Om adevărat; 3.4 Alcătuirea şi prezentarea de rezumate, scurte compuneri, desene, scenete pe teme din viaţa Mântuitorului. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1—să stabilească ordinea succesiunii evenimentelor legate de Patimile Domnului; O2—să identifice Patimile Domnului după imagini; O3—să enumere suferinţele îndurate de Domnul Iisus Hristos; O4—să compare atitudinea celor care îl batjocoreau cu cea a lui Iisus Hristos; O5—să explice motivul pentru care Mântuitorul S-a lăsat răstignit. STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. Metode şi procedee: prezentarea PowerPoint, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, observarea dirijată, stabilirea succesiunii evenimentelor . 2.Mijloace de învăţământ: planşe cu Patimile Domnului, fişe cu aritmogrif (rebus), coli A3, marker-e, flip-chart, calculator, video-proiector, Sfânta Scriptură, patafix, coli flip-chart. 3. Forme de organizare: frontal, individual şi pe grupe . RESURSE: 1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV- a; - Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV- a; - Proiectarea unităţii de învăţare „ Iisus Hristos— Dumnezeu şi Om”

description

patimile_domnului.doc

Transcript of 0_patimile_domnului

PROIECT DE LECTIE

PROPUNTOR: Prof. Mititel AlexandraDATA: 5/6.03.2015UNITATEA DE NVMNT: c. Gimnazial Giorocuta/Hurezu MareCLASA: a IV-a

DISCIPLINA: RELIGIESUBIECTUL LECIEI: Patimile Domnului

TIPUL LECIEI: mixt

OBIECTIVE DE REFERIN:

3.3 Prezentarea Domnului nostru Iisus Hristos c Mntuitor al lumii i Om adevrat;

3.4 Alctuirea i prezentarea de rezumate, scurte compuneri, desene, scenete pe teme din viaa Mntuitorului.OBIECTIVE OPERAIONALE: O1s stabileasc ordinea succesiunii evenimentelor legate de Patimile Domnului;

O2s identifice Patimile Domnului dup imagini;

O3s enumere suferinele ndurate de Domnul Iisus Hristos;

O4s compare atitudinea celor care l batjocoreau cu cea a lui Iisus Hristos;

O5s explice motivul pentru care Mntuitorul S-a lsat rstignit.

STRATEGIA DIDACTIC:

1. Metode i procedee: prezentarea PowerPoint, conversaia, explicaia, exerciiul, expunerea,observarea dirijat, stabilirea succesiunii evenimentelor .

2. Mijloace de nvmnt: plane cu Patimile Domnului, fie cu aritmogrif (rebus), coli A3, marker-e, flip-chart, calculator, video-proiector, Sfnta Scriptur, patafix, coli flip-chart.3. Forme de organizare: frontal, individual i pe grupe .RESURSE: 1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a IV- a;

- Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IV- a;

- Proiectarea unitii de nvare Iisus Hristos Dumnezeu i Om 2. Temporale: - numr de lecii: 2

- durata: 45 + 45

3. Bibliografie:

1. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai 1999;

2. Preot Prof. Univ. Dr. ebu, Sebastian, Prof. Opri, Monica, Prof. Opri, Dorin, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba- Iulia 2000;

3. Muha, Camelia, Religie- cretin ortodox, clasa a IV-a, Editura Sf. Mina , Iai 2012; 4. Mocanu, Elena, Ene, Ionela, Muha, Camelia, Panoschi, Mihaela, Ghid de proiectare didactic, Religie cretin ortodox, Editura Sf. Mina, Iai 2002; 5.***Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura IBMBOR, Bucureti 1997;

6. Opri, Dorin, Opri, Monica, Metode active de predare-nvare, Editura Sf. Mina, Iai, 2006, 7. ***Proloagele, vol. II, Editura Bunavestire, Bacu, 1999.

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. crt.Etapele lecieiOb.op./

TimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeMijloace

de nvmntForme

de organizareEvaluare

1.2.3.4.5.6.7.8.9.

1.Momentul organizatoric4min.- intr n clas i salut elevii;

- mpreun cu elevii rostete Rugciunea Tatl nostru;

-noteaz absenii i se intereseaz de motivul absentrii lor;

-scrie pe tabl data i Sfntul zilei i le spune elevilor cteva cuvinte despre sfnt.- rspund la salutul profesorului;

-rostesc rugciunea mpreun cu profesorului;

-spun absenii;

-noteaz i ei n caiete data i Sfntl zilei, iar apoi sunt ateni la cele spuse de profesor.Prezentarea PowerPointCalculatorul

Video-proiectorul Frontal

2.Verificarea i reactualizarea cunotinelor anterioare10 min.mparte elevilor fia cu aritmogrif, de la Anexa 1. Le cere acestora s rezolve corect cerinele pentru a descoperi titlul leciei de ora trecut.

Verific mpreun cu elevii rezolvarea corect a definiiilor aritmogrifului.

Deci despre ce am discutat noi ora trecut?Elevii rezolv cerinele urmnd indicaiile profesorului.Rspund atunci cnd sunt solicitai de profesor.

Cina cea de Tain.Exerciiul

Conversaia Fie A4 cu rebus

(Anexa 1)Individual

Frontal Chestionare scris

Chestionare oral

3.Captarea ateniei3 min.Unde a mers Domnul Iisus Hristos dup Cina cea de Tain?

Ce s fac acolo?

De ce voia s se roage? tia ce urmeaz? Ce urma s se ntmple?

Deci, fiind arestat ncepeau Patimile Sale, de aceea a i venit s se roage. n grdina Ghetsimani.

s se roage.

pentru c tia ce urmeaz. Fiind vndut chiar de propriul Su Apostol se atepta s vin s l aresteze.

Sunt ateni la cele spuse de profesor.

Conversaia

Explicaia Frontal

Frontal Chestionare oral

4.Anunarea titlului i a obiectivelor noii lecii3 min.Astzi vom continua s discutm despre evenimente ce au avut loc n sptmna patimilor i anume vom vorbi despre: Patimile Domnului.

Expune obiectivele pe care le urmrete la lecie i scrie titlul pe tabl. Sunt ateni la profesor.

Sunt ateni i noteaz titlul n caiete.Explicaia

Expunerea Flip-chart

Coal

flip-chart Frontal

Frontal

5.

Dirijarea nvrii

8 min.Le prezint elevilor o scurt istorisire nsoit de imagini, cu ajutorul prezentrii PowerPoint, despre evenimentele ntmplate imediat dup Cina cea de Tain i pn la momentul rstignirii.

Intervine cu explicaii suplimentare acolo unde este nevoie.

Noteaz i ideile principale pe tabl.Sunt ateni la prezentarea fcut i intervin cu ntrebri acolo unde este nevoie.

Sunt ateni la explicaiile suplimentare.

Noteaz ideile principale n caiete.Prezentarea PowerPoint

Conversaia

Explicaia

Calculatorul

Video-proiectorul

Sfnta ScripturFrontal

Frontal

5.Fixarea cunotinelorO1

O2

O4

O3

12 minmparte elevii pe grupe i le mparte fia de la Anexa 2, unde trebuie s stabileasc ordinea succesiunii evenimentelor.

Va ctiga grupa care va termina cel mai repede i va rezolva cerina corect.

Privind urmtoarele imagini s stabilim ce patimi a suferit Domnul Iisus Hristos.

Care era atitudinea lui Iisus n situaia aceasta? Dar, a celor care l batjocoreau?

Tot aa mprii pe grupe scriei suferinele ndurate de Domnul Iisus Hristos.

Va ctiga grupa care scrie cele

mai multe i corecte suferine.Se mpart pe grupe i rezolv cerinele trasate de profesor.

Stabilesc patimile suferite, dup imaginile prezentate.

ndura toate fr s se plng, gndindu-Se c numai aa lumea poate s se mntuiasc. batjocoritorii erau ri, nemiloi.

Rezolv cerinele trasate de profesor.Exerciiul

Stabilirea succesiunii evenimente

lor

Observarea dirijat

Conversaia

Exerciiul Fie A3

Marker-e

Patafix

Imagini cu Patimile Domnului

Coli A3

Marker-ePe grupe

Frontal

Pe grupeChestionare scris

Chestionare oral

Chestionare scris

6.Asocierea i generalizareaO52 min.De ce credei voi c Mntuitorul, Fiul lui Dumnezeu, S-a lsat rstignit?

Domnul nostru Iisus Hristos a acceptat toate aceste suferine, din iubire fa de oameni, pentru iertarea pcatelor tuturor oamenilor.nc de la nclcarea poruncii de primii oameni, Dumnezeu Le-a promis oamenilor un rscumprtor. Acesta este motivul, El era Rscumprtorul.

Sunt ateni la profesor.ConversaiaExplicaia Frontal Chestionare oral

7.Evaluarea1 min. Face aprecieri verbale att individuale ct i generale, referitoare la pregtirea elevilor i la implicarea n predarea noilor cunotine.Urmresc aprecierile profesorului.

8.ncheierea activitii

2 min.Ora urmtoare vom continua tot cu Patimile Domnului.

Rostete mpreun cu elevii Rugciunea la ieirea din clas.

i salut pe elevi i iese din clas.Rostesc rugciunea.

Rspund la salut.

OGLINDA TABLEI PATIMILE DOMNULUI

1. Rugciunea din Grdina Ghetsimani.

2. Prinderea lui Iisus.

3. Judecarea lui Iisus i lepdarea lui Petru.

4. Batjocorirea i condamnarea la moarte.

5. Merge pe drumul Crucii ctre Golgota i ntlnirea cu Veronica.

6. Rstignirea pe Cruce