0_mita_faramita_2

28
Proiect didactic Aria curriculară: LIMBĂ ŞI COMUNICARE Disciplina: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ Clasa: a II-a Şcoala cu clasele I-IV Oşvareu, Gherţa Mică Unitatea de învăţare: Vara Subiectul lecţiei: Miţă Fărămiţă, după Gica Iuteş Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe Scopul: îmbogăţirea vocabularului elevilor cu cuvinte şi expresii noi; dezvoltarea capacităţilor elevilor de explorare a unui text literar formarea unor atitudini pozitive, de admiraţie şi respect, faţă de vieţuitoarele care muncesc Obiective operaţionale : Cognitive: O 1 -să citească textul corect şi conştient O 2 -să integreze cuvintele noi în enunţuri proprii O 3 -să formuleze întrebări şi răspunsuri logice legate de text O 4 -să găsească cuvinte cu înţeles asemănător pentru cuvintele şi expresiile date O 5 -să desprindă informaţiile esenţiale din text (aşezare în pagină, titlu, autor, personaje, număr de aliniate) Psiho-motorii: O 6 -să participe activ la toate activităţile din timpul orei şi colaboreze cu colegii din grup Afectiv-atitudinale: O 7 -să manifeste o atitudine de interes şi curiozitate pe tot parcursul orei

description

rtrt

Transcript of 0_mita_faramita_2

Proiect didacticAria curricular: LIMB I COMUNICAREDisciplina: LIMBA I LITERATURA ROMNClasa: a II-a

coala cu clasele I-IV Ovareu, Ghera Mic

Unitatea de nvare: VaraSubiectul leciei: Mi Frmi, dup Gica IuteTipul leciei: nsuire de noi cunotineScopul: mbogirea vocabularului elevilor cu cuvinte i expresii noi; dezvoltarea capacitilor elevilor de explorare a unui text literar formarea unor atitudini pozitive, de admiraie i respect, fa de vieuitoarele care muncesc Obiective operaionale:

Cognitive:

O1-s citeasc textul corect i contient

O2-s integreze cuvintele noi n enunuri proprii

O3-s formuleze ntrebri i rspunsuri logice legate de text

O4-s gseasc cuvinte cu neles asemntor pentru cuvintele i expresiile date

O5-s desprind informaiile eseniale din text (aezare n pagin, titlu, autor, personaje, numr de aliniate)

Psiho-motorii:

O6-s participe activ la toate activitile din timpul orei i s colaboreze cu colegii din grup

Afectiv-atitudinale:

O7-s manifeste o atitudine de interes i curiozitate pe tot parcursul orei

Resurse

Materiale: ilustraia cu albina, coli flip-chart, marcre, manual, caiete, fie cu faguri

Procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, braistorming, tiu/ vreau s tiu/ am nvat, explozia stelar

Tipul de activitate: frontal, n grupe, individual

Timp: 50 min

Bibliografie: programa colar pentru clasa a II-a, Limba i literatura romn-manual, editura Aramis, autor Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu, caiete individuale, www.didactic.roPropuntor: Handro Ana profesor pentru nvmntul primar i precolarDesfurarea activitii

Etapele lecieiOb.

Op.Activitatea nvtoareiActivitatea elevilorTipul de activitateResurse

materialeproceduraletimp

Moment organizatoricO7O6Asigur climatul necesar.

M asigur c toi elevii i-au ocupat locurile n bnci. Pregtesc materialele necesare.ntlnirea de diminea

1. Salutul

Bun dimineaa copii harnici! i pregtesc materialele necesare.

Se adun n cerc i se salut.

-frontal, individual-coala cu IDD-conversaia, exerciiul5 min

Reactualizarea cunotinelor anterioareO72.tirile zilei

Azi este joi, 17 mai 2012.

Primim oaspei cu mult plcere.

Anotimpul vara se apropie cu pai repezi.

Lunile anotimpului vara sunt: iunie, iulie, august.Ascult cu atenie noutile.

Completeaz cuvintele care lipsesc.-frontal-explicaia, exerciiul5 min

Captarea atenieiO63. Activitatea de grup

Spune tot ce tii despre albine. (Completm fagurele cu idei)

Spun idei despre albine.- frontal, individual-plana cu IDD, marcre-explicaia, exerciiul, asaltul de idei5 min

Anunarea obiectivelorO6Scriu titlul leciei pe tabl i anun obiectivele.

-Din lecia de azi vom afla i alte lucruri despre albine. Vom descoperi cuvinte i expresii noi, vom formula ntrebri i rspunsuri. Ascult cu atenie.

Noteaz titlul n caiete.-frontal, individual-manual, caiete-conversaia5 min

Dirijarea nvrii

O1O2

O3

O4

O5O6

O7Cer elevilor s deschid manualul i s observe ilustraia.Purtm discuii pe marginea ilustraiei.

Citesc lecia model pentru a trezi curiozitatea elevilor n legtur faptele petrecute n text.Dirijez urmtoarele tipuri de citire cu elevii:

-citirea integral, n lan

Cer elevilor s selecteze cuvintele necunoscute din text.-citirea selectiv a enunurilor care conin cuvinte noiExplic cuvintele necunoscute din text.Afiez coala pe care scrie

TIU

1.Formulez ntrebri i rspunsuri

(Ce? Cine? Unde? Cum? Cnd? De ce?)2. Formuleaz rspunsul la ntrebrile scrise n mijlocul fagurelui.

Care este titlul textului?

Cine este autorul textului?

Care sunt personajele ntmplrii?

Cte alineate are textul?

3.neleg expresiile i cuvintele noi

a-i trece prin minte=

a-i face rost=

a scoate rcnete=

a avea grij=

a merge pe furi=

(a se furia, a rcni, a se ngriji, a-i procura, a se gndi)

4. Formulez enunuri cu cuvintele: stup, fagure, tiptil, a tbr, a rcniAvertizez elevii c trebuie s citeasc cu atenie textul pentru a rezolva corect sarcinile.Afiez rezultatele (fagurii) obinute.Observ i descriu ilustraia din manual.Urmresc i ascult cu atenie.

Citesc lecia integral i selectiv.

Selecteaz cuvintele necunoscute i noteaz explicaia n caiete.

Citesc enunurile i sunt ateni la explicaii.

Observ ceea ce trebuie s tie

Formeaz grupe i sunt ateni la indicaii.

Grupa 1

Trebuie s complteze fagurele cu ntrebri legate de text.(explozia de ntrebri).Grupa 2Vor completa fagurele cu rspunsul la ntrebri.Grupa 3

Vor alege cuvintele potrivite pentru fiecare expresie.

Grupa 4

Vor formula enunuri cu cuvintele noi.Fiecare lider prezint rezolvarea. (fagurele)

-frontal, individual, n grupe-fie cu faguri, coala flip-chart, manuale, caiete-tiu/vreau s tiu/am nvat, explozia stelar15 min

Feed-back-ulO5

O6

O7Citirea selectiv a textului:-enunul din care aflm unde se afla stupul

-primul enun din al doilea alineat

-enunul care exprim vorbirea direct

-enunurile din care aflm cum reacioneaz albineleCitesc lecia selectiv, cu intonaia potrivit.-individual-manuale-citirea, explicaia, exerciiul10 min

ncheierea activitii

-aprecieri finale

O7Felicit elevii pentru rezultatele obinute.i exprim bucuria.-frontal-conversaia5 min

Proiect didacticAria curricular: LIMB I COMUNICAREDisciplina: LIMBA I LITERATURA ROMN-ora a II-aClasa: a II-a

coala cu clasele I-IV Ovareu, Ghera Mic

Unitatea de nvare: VaraSubiectul leciei: Mi Frmi, dup Gica IuteTipul leciei: mixtScopul: dezvoltarea gndirii logice i a spiritului critic formarea priceperii i deprinderilor de explorare a unui text literarObiective operaionale:

Cognitive:

O1-s citeasc textul corect, contient, cursiv i expresiv

O2-s formuleze ideile principale ale fiecrui fragment

O3-s formuleze opinii cu privire la personajele ntlnite i ntmplrile petrecute n text

O4-s desprind nvtura din text

O5-s povesteasc oral textul

O6-s gseasc un final ntmplrii

Psiho-motorii:

O7-s participe activ i s utilizeze corect materialele didactice

Afectiv-atitudinale:

O8-s-i exprime curiozitatea, bucuria, mirarea fa de activitile desfurate pe parcursul orei

Resurse

Materiale: -coli flip-chart, marcre, manual, caiete, fie

Procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, tiu/ vreau s tiu/ am nvat, fagurele ideilor,

hrtia de un minut

Tipul de activitate: frontal, n grupe, individual

Timp: 50 min

Propuntor: Handro Ana - profesor pentru nvmntul primar i precolarBibliografie: programa colar pentru clasa a II-a, manualul de Limba i literatura romn, editura Aramis, autor Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu, caiete individuale, www.didactic.roDesfurarea activitii

Etapele lecieiOb.

Op.Activitatea nvtoareiActivitatea elevilorTipul de activitateResurse

materialeproceduraletimp

Moment organizatoricO7Asigur condiiile necesare pentru desfurarea orei n bune condiii. i pregtesc materialele necesare.

-frontal, individual-conversaia2 min

Captarea atenieiO8

Afiez coala pe care scrie VREAU S TIUi manifest bucuria.- frontal-coala flip-chart-explicaia, exerciiul3 min

Anunarea obiectivelorO8Citesc de pe plan ceea ce urmeaz s aflm:

1.Ideile principale

2.A procedat corect Mi Frmi?

3.Au procedat corect albinele?

4.Ce nvturi desprindem din text?5. Cum crezi c s-a sfrit ntmplarea?ntreb elevii dac vor s afle i alte informaii despre textul studiat.Citesc sarcinile.i exprm curiozitatea.-frontal-coli flip-chart-conversaia, explicaia,tiu/vreau s tiu/am nvat/5 min

Dirijarea nvrii

O1

O2

O71.Care sunt ideile principale? Prezint fagurele ideilor i explic sarcinile:

Fiecre grup are de stabilit ideea principal pentru un fragment. Ideile se vor scrie pe fagure (hexagon).

Reamintesc elevilor etapele pentru stabilirea ideilor principale:

-citirea fiecrui fragment

-povestirea oral

-formularea ideilorCitesc sarcinile afiate pe tabl.

Rezolv prima cerin:

Planul de idei

Grupele citesc fragmentul, povestesc oral, formuleaz ideea i scriu pe hexagon.

Fiecare grup prezint ideile.

Ideile corecte se lipesc pe fagure.

- n grupe-fie cu fragmente din text (fagure), coala flip-chart, - fagurele ideilor15 min

Obinerea performane-lorO3O4

O7

O82. Ce prere ai?Distribui sarcini grupelor:

-grupa 1-Ce prere ai despre fapta lui Mi Frmi?

-grupa 2-Ce prere ai despre modul n care au procedat albinele?

-grupa 3-Ce nvturi desprindem din text?

Prezint fiecrei grupe hrtia de un minut

Fiecare membru al grupei trebuie s-i exprime prerea (s scrie o propoziie)Grupele sunt atente la indicaii.

Scriu propoziii.

La final citesc propoziiile (prerile) cu voce tare.-n grupe-fie-hrtia de un minut15 min

Evaluarea performane-lorO63. Cer elevilor s gseasc un final ntmplrii.Elevii emit diverse preri. (4-5 elevi)-frontal-manuale-problematiza-rea5 min

Feed-back-ulO1O5Dirijez citirea i povestirea integral a textului, oral.

Citesc i povestesc textul, oral, n lan.

Frontal, individual-manuale-jocul didactic povestete mai departe7 min

ncheierea activitii

-aprecieri finale-tema de cas

O8Adresez aprecieri corespunztoare.Recomand ca tem de cas blazonul.Explic tema.i exprim bucuria.Elevii vor reprezenta printr-un desen lecia. (o plant, un animal, un peisaj, un obiect)-frontal-conversaia, explicaia3 min

Ce prere ai despre fapta lui Mi Frmi?_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Au procedat corect albinele? Argumenteaz.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ce nvturi putem desprinde din text?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

n grdina colii era un stup de albine. Cum l ngrijeau elevii, putea s vad oricine.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ce credei c-i trece prin minte ntr-o zi lui Mi Frmi? i fcu rost de un b i, tiptil, se strecur, ntr-o recreaie, pn la stup.

-Ce mai fagure dulce am s scot! i zise biatul.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

El umbl cu bul n stup pn ce trei albine ieir i tbrr asupra hoului. Miu ncepu s rcnesc, s dea din mini! Ca un val ieir roiul ntreg.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Cine_______________________________________________________?

Ce_______________________________________________________?

Unde_______________________________________________________?

Cnd_______________________________________________________?

De ce _______

____________________________________________?

Mi Frmi

dup Gica Iute

Cum_______________________________________________________?

tiptil, stup, fagure, au tbrt, recreaie, roi

tiptil, stup, fagure,

au tbrt, recreaie, roi

1.Care este titlul textului?

2.Cine este autorul textului?

3. Care sunt personajele ntmplrii?

4. Cte alineate are textul?

1.Care este titlul textului?

2.Cine este autorul textului?

3. Care sunt personajele ntmplrii?

4. Cte alineate are textul?

Mi Frmi

dup Gica Iute

a-i trece prin minte=

a-i face rost=

a scoate rcnete=

a avea grij=

a merge pe furi=

a-i trece prin minte=

a scoate rcnete=

a se furia, a se gndi, a rcni, a se ngriji, a-i procura

a-i face rost=

a avea grij=

a merge pe furi=