0lazoo

8

Click here to load reader

Transcript of 0lazoo

Page 1: 0lazoo

Şcoala GeneralăHolbav

PROIECT DIDACTIC

- LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ- - La grădina zoologică, Marin Sorescu -

CLASA a II-a

AN ŞCOLAR: 2009 – 2010

ÎNV. MOARCĂŞ ALEXANDRA

Page 2: 0lazoo

DATA: 9.II.2010ÎNVĂŢĂTOR: Moarcăş AlexandraARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareOBIECTUL: Limba şi literatura românăSUBIECTUL: La grădina zoologică, Marin SorescuTIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelorOBIECTIVE CADRU:

1. Dezvoltarea capacitaţii de receptare a mesajului oral2. Dezvoltarea capacitaţii de exprimare orală3. Dezvoltarea capacitaţii de receptare a mesajului scris (citirea / lectura)4. Dezvoltarea capacitaţii de exprimare scrisă

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:1.1. să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat1.2. să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ

2.1. să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu 2.2. să pronunţe clar şi corect enunţuri 2.4. să adapteze vorbirea în funcţie de partenerul de dialog 3.2. să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunţuri 4.4. să scrie corect, lizibil şi îngrijit texteOBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să citească lecţia La grădina zoologică în mod cursiv- să urmărească indicaţiile primite prin cub- să descrie grădina zoologică şi animalele ce trăiesc în ea- să compare viaţa animalelor din zonele calde şi din zonele reci- să analizeze motivul pentru care animalele de la zoo sunt „ursuze”- să realizeze un dialog imaginar între un copil şi un lup- să-şi susţină punctul de vedere prin argumente rezonabile- să alcătuiască propoziţii corecte pe subiecte date

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, brainstorming, copacul ideilor, metoda cubului, exerciţiulMATERIAL DIDACTIC: manualul, fişe de lucru cu Copacul Ideilor, un cub mare din carton, planşe, markereMOD DE INSTRUIRE: frontal, individual, pe grupe DURATA: 50 min

2

Page 3: 0lazoo

3

Page 4: 0lazoo

EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFICSTRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMETODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

FORME DE ORGANIZARE

1. MOMENT ORGANIZATORIC

Asigur climatul necesar desfăşurării în bune condiţii a orei de matematică. Se va aerisi sala de clasă şi se vor pregăti materialele didactice necesare orei.

Conversaţia Frontal

2. REACTUALIZA-REA CUNOŞTINŢELOR DOBÂNDITE ANTERIOR

Pentru reactualizarea cunoştinţelor se citeşte în lanţ lecţia La grădina zoologică de Marin Sorescu.

Manual Individual Evaluarea imediată a ritmului de

citire3. CAPTAREA ATENŢIEI

Elevii sunt solicitaţi să închidă manualele pentru a-şi putea concentra toată atenţia asupra momentului următor.În mijlocul tablei, învăţătoarea desenează un cerc în centru căruia scrie LUMEA NECUVÂNTĂTOARELOR. Timp de 5 minute se notează în jurul acestui cerc toate ideile ce le trec copiilor prin minte referitor la tema propusă.

Brainstor-ming

Frontal

4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE

Elevii sunt anunţaţi că pe baza lecţiei reactualizate anterior vor desfăşura o activitate pe echipe în cadrul căreia să descopere în spatele textului lecţiei informaţii preţioase pe care să şi le însuşească şi să le coreleze cu altele deja deţinute. Pentru aceasta se vor urmări cu atenţie indicaţiile furnizate de un cub (se prezintă cubul care pe fiecare faţă conţine cuvintele: Descrie, Compară, Analizează, Asociază, Aplică, Argumentează) Sub fiecare faţă există un bileţel pe care sunt notate indicaţii.

Explicaţia Cubul

Bileţele cu indicaţii,

ascunse în spatele feţelor cubului

Frontal

5. CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR DOBÂNDITE ANTERIOR

Colectivul de elevi este împărţit în 6 echipe, după numărul feţelor cubului. Fiecare echipă extrage de pe cub bileţelul cu indicaţiile următoare.Descrie în 5 rânduri cum arată o grădină zoologică şi ce animale găzduieşte ea.Compară viaţa animalelor din zonele calde cu viaţa animalelor din zonele reci.

Metoda cubului

ExplicaţiaExerciţiul

Bileţele cu indicaţii Planşe

Markere

Pe grupe Evaluare imediată a muncii în

echipă

4

Page 5: 0lazoo

Analizează propoziţia: Elefantul, care vă priveşte ursuz, e întrebuinţat în loc de troleibuz. De ce poate fi ursuz elefantul? În ce fel poate fi întrebuinţat elefantul pe post de troleibuz?Asociază fiecărui animal o culoare care să-i redea starea de spirit descrisă în text. Desenează-le cu această culoare.Aplică. Realizează un dialog între lup şi un copil pe baza propoziţiilor: Rogi lupul să te ia puţin în cârcă şi, când acolo, te mănâncă. Ca pe Scufiţa Roşie te-ar mânca, cuşca de l-ar lăsa.Argumentează. Adu argumente Pro/Contra vieţii în captivitate.În timp ce fiecare echipă lucrează, învăţătoarea verifică modul de gândire şi de lucru al fiecărei echipe şi intervine cu sugestii acolo unde consideră că este necesar.După ce toate echipele şi-au îndeplinit sarcinile, fiecare prezintă celorlalţi produsul muncii lor. Pentru fixarea noţiunilor şi realizarea feed-back-ului fiecare copil completează individual fişa Copacul Ideilor în care li se cere să alcătuiască propoziţii despre lumea necuvântătoarelor, încercând să cuprindă informaţiile descoperite pe parcursul muncii de echipe şi pe cele comunicate de celelalte grupe.

Copacul ideilor

ExplicaţiaExerciţiul

Evaluarea calitativă a lucrărilor

fiecărui grup (respectarea indicaţiilor)

6. EVALUARE FINALĂ

Câţiva copii sunt numiţi să citească propoziţiile alcătuite de ei. se apreciază modul de lucru al fiecărei echipe, fiecare elev fiind recompensat cu un poster cu animal.

Explicaţia Conversaţia

Postere FrontalIndividual

Evaluarea activităţii fiecăruia

7. MOMENT ORGANIZATORIC FINAL

Elevii ies în pauză în mod organizat. ExplicaţiaConversaţia

Frontal Evaluarea activităţii

fiecărui elev

5

Page 6: 0lazoo

LUMEA NECUVÂNTĂTOARELOR

6