0eu Unic Ioriginal

10
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24 TIMIŞOARA Proiect didactic Clasa a VII-a Modulul tematic: Autocunoaştere şi dezvoltare personală Subiectul lecţiei: Eu – unic şi original Profesor: PLEŞ LUCICA Obiectiv cadru: Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine ca persoană unică şi valoroasă. Valori şi atitudini : Respect si încredere în sine si în ceilalti. Aprecierea unicitatii fiecaruia. Obiectivele lecţiei: Să înţelegă termenul de ,, imagine de sine” ; Să identifice cele trei aspecte ale eului ; Să înţeleagă termenul de ,, stimă de sine”; Să recunoască caracteristicile unei persoane cu stimă de sine scăzută sau ridicată. Metode si procedee: jocul didactic, munca independentă, munca în echipă, exerciţiul, conversaţia, explicaţia, studiu de caz. Mijloace didactice: fişe de lucru, , flipchart, marker, lipici, foarfece, post-it.

description

plan lectie

Transcript of 0eu Unic Ioriginal

Page 1: 0eu Unic Ioriginal

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24TIMIŞOARA

Proiect didactic

Clasa a VII-a

Modulul tematic: Autocunoaştere şi dezvoltare personală

Subiectul lecţiei: Eu – unic şi original

Profesor: PLEŞ LUCICA

Obiectiv cadru: Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine ca persoană unică şivaloroasă.

Valori şi atitudini : Respect si încredere în sine si în ceilalti. Aprecierea unicitatii fiecaruia.

Obiectivele lecţiei: Să înţelegă termenul de ,, imagine de sine” ; Să identifice cele trei aspecte ale eului ; Să înţeleagă termenul de ,, stimă de sine”; Să recunoască caracteristicile unei persoane cu stimă de sine scăzută sau ridicată.

Metode si procedee: jocul didactic, munca independentă, munca în echipă, exerciţiul, conversaţia, explicaţia, studiu de caz.

Mijloace didactice: fişe de lucru, , flipchart, marker, lipici, foarfece, post-it.

Bibliografie: Bogorin Veronica, Tudose Ruxandra, Jocul de-a viaţa, Editura Eikon, Cluj-Napoca, 2007 Consiliere şi orientare, ghid de educaţie pentru carieră, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2004

Page 2: 0eu Unic Ioriginal

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24TIMIŞOARA

Desfăşurarea lecţiei:

I. Spargerea gheţii

Profesorul le cere elevilor să deseneze propria mână, pe care trebuie să completeze câteva trăsături personale. Fiecare elev îşi va prezenta câte o trăsătură şi va lipi mâna pe un poster.. Elevilor li se va spune că informaţiile despre propriile abilităţi, despre interesele, valorile, motivaţiile, realaţiile pe care le avem cu ceilalţi formează imaginea de sine.

II. Activităţile specifice temei

1. Activitatea 1. Elevilor li se spune că atunci când vorbim despre o persoană avem în vedere atât trăsăturile fizice cât şi pe cele morale . Astfel se poate face o distincţie între cele 3 aspecte ale eului :- eul material/fizic - statura, greutate, culoarea părului, ochilor, aspecte de ordin material – proprietăţi de care se poate spune „este al meu”- eul social – totalitatea impresiilor pe care individul le face asupra celorlalţi- eul spiritual – se referă la capacitatea noastră de auto-reflecţie, trimite la experienţele noastre interioare, valorile, idealurile noastre,la ideile despre sensul vieţii, despre divinitate, etc.Elevilor li se dă o fişă de lucru pe care trebuie să o completeze. La sfârşit fiecare , pe rând, prezintă câte o caracteristică fizică sau morală.

2. Activitatea 2. Elevilor li se spune că în relaţiile cu ceilalţi, întotdeauna avem tendinţa de a evalua comportamentul celuilalt, dar in acelaşi mod fiecare dintre noi îşi evaluează propriile caracteristici, calităţi şi defecte. Astfel modalitatea prin care fiecare îşi evaluează propriul eu, poartă numele de stimă de sine.

Elevilor li se spune că atunci când individul are o impresie bună despre sine, se respectă, se acceptă şi se evaluează pozitiv are o stimă de sine pozitivă. Insă dacă o persoană se depreciază, se consideră respinsă de ceilalţi şi se evaluează negativ, are o stimă de sine negativă.Elevii vor fi grupaţi cîte 4 şi li se vor da cazuri concrete, ei având sarcina de a identifica trăsăturile unor persoane cu stimă de sine negativă respectiv pozitivă.

3. Activitatea 3. Fiecare elev primeşte două frunze galbene şi două frunze verzi pe care îşi va scrie defectele şi calităţile . Apoi frunzele vor fi lipite în copacul calităţilor sau defectelor.

4. Activitatea 4. Elevilor li se ofera o fişă de lucru individuală „ Cine sunt eu” ce are în vederea identificarea aspectelor propriului eu.

III. Evaluarea. Fiecare elev va lipi un post-it pe care va scrie cum s-a simţit în timpul orei.

Page 3: 0eu Unic Ioriginal

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24TIMIŞOARA

Fişă de lucru- imaginea de sine-

Cine sunt eu:

Eu sunt.................................................................................................................

Eu am culoarea părului........................................................................................

Eu am culoarea ochilor.......................................................................................

Eu am ( bunuri materiale despre care poţi spune „este al meu”)........................

............................................................................................................................

Doua lucruri pe care le-ar spune mama despre mine

...................................................................................................................................................................

.....................................................................................................

Două lucruri pe care le-ar spune cel mai bun prieten despre mine

...................................................................................................................................................................

....................................................................................................

Două lucruri pe care le-ar spune diriginta despre mine

...................................................................................................................................................................

............................................................................... ...................

Idealurile mele sunt ( ceea ce-mi doresc să realizez)

...................................................................................................................................

...................................................................................................................................

Valorile mele sunt ( idei în care cred eu cu tărie)

...................................................................................................................................................................

.....................................................................................................

Concepţia mea despre lume şi viaţă ( motto-ul meu, principiul meu de viaţă)

...............................................................................................................................................................................

.........................................................................................

Page 4: 0eu Unic Ioriginal

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24TIMIŞOARA

Fisa de lucru

Mana(in mijloc deseneaza mana)

Una dintre calităţile mele este :

Un lucru pe care îl fac eu cel mai bine

Un motiv pentru care te

apreciază oamenii :

Un lucru pe care il fac placere:

Un lucru pe careil aduci într-o prietenie :

Page 5: 0eu Unic Ioriginal

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24TIMIŞOARA

Fişă de lucru- stima de sine -

Identificaţi caracteristicile unei persoane cu stimă de sine scăzută:

Mihai a câştigat săptămâna trecută un premiu la concursul de istorie. El însă crede că nu-l merită. Profesoara i-a zis că a făcut o lucrare bună, însă el nu are încredere în capacităţile sale. Prietenii i-au spus că ar fi vrut să fie ca el, dar el este nemulţumit de el şi nu-şi dă seama de ce vreau ei acest lucru.

………………………………………………………………………………………………

Fişă de lucru- stima de sine -

Identificaţi caracteristicile unei persoane cu stimă de sine scăzută:

Ana are sentimentul că nu se cunoaşte prea bine, atunci când i se cere să vorbească despre sine o face într-o manieră neclară, nereuşind să-şi descrie propriile calităţi şi defecte. Părerea sa despre sine este influenţată de ceilalţi, dar şi de evenimente.

………………………………………………………………………………………………

Fişă de lucru- stima de sine -

Identificaţi caracteristicile unei persoane cu stimă de sine scăzută:

Mihaela când trebuie să ia o decizie încearcă să o amâne cât se poate de mult, este neliniştită, se gândeşte mereu la consecinţele posibile în urma alegerii sale şi îi este teamă să-şi asume aceste consecinţe.

………………………………………………………………………………………………

Page 6: 0eu Unic Ioriginal

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24TIMIŞOARA

Fişă de lucru- stima de sine -

Identificaţi caracteristicile unei persoane cu stimă de sine scăzută:

Maria a refuzat să fie şefa clasei cu toate că toţi colegii săi au vrut acest lucru. Nu- i place să-şi asume responsabilităţi şi sarcini noi, fiind mereu prudentă. Atunci când a aflat propunera colegilor s-a speriat şi a început să plângă

………………………………………………………………………………………………

Fişă de lucru- stima de sine -

Identificaţi caracteristicile unei persoane cu stimă de sine crescută:

Părinţii lui Andrei cred că fiul lor este un băiat inteligent. Şi el crede acelaşi lucru despre sine. Învaţă sârguincios şi este mândru de el şi realizările lui şi de faptul că ia mereu note mari.

………………………………………………………………………………………………Fişă de lucru

- stima de sine -

Identificaţi caracteristicile unei persoane cu stimă de sine crescută:

Cristian este cel mai bun jucător de fotbal din echipă. Îşi cunoaşte propriile abilităţi, ştie că are rezistenţă fizică, s-a antrenat mult, dar a avut încredere în el şi in efortul pe care l-a depus şi a reuşit. Ii place să se implice mereu in sarcinile noi propuse de antrenor, şi îşi asumă responsabilităţile pe care le are in cadrul echipei.

………………………………………………………………………………………………

Page 7: 0eu Unic Ioriginal

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24TIMIŞOARA

Page 8: 0eu Unic Ioriginal

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 24TIMIŞOARA

Eu sunt

Eu sunt ………………………………………………………………………………………….. (două lucruri adevărate despre tine) Aş dori să ştiu ………………………………………………………………………………….. (ceva care te interesează) Aud……………………………………………………………………………………………… (un sunet imaginar) Văd……………………………………………………………………………………………… (ceva imaginar) Vreau……………………………………………………………………………………………. (ceva ce-mi doresc mult) Eu sunt…………………………………………………………………………………………... (repetarea primului vers) Mă prefac……………………………………………………………………………………….. (ceea ce fac sau spun, prefăcându-mă că este adevărat) Simt……………………………………………………………………………………………... (ceva ce simt chiar acum) Ating…………………………………………………………………………………………….. (ceva ce-ţi imaginezi că atingi) Mă îngrijorează…………………………………………………………………………………. ( ceva ce te nelinişteşte cu adevărat) Plâng căci……………………………………………………………………………………….. (ceva ce te întristează foarte tare) Eu sunt………………………………………………………………………………………….. (repetarea primului vers) Ştiu……………………………………………………………………………………………… (un lucru care ştii că este adevărat) Spun…………………………………………………………………………………………….. (ceva în care crezi cu tărie) Visez……………………………………………………………………………………………. (ceva la care visezi de multe ori) Mă străduiesc…………………………………………………………………………………… ( ceva pentru care lupţi cu adevărat) Sper că………………………………………………………………………………………….. (ceva ce speri cu adevărat) Eu sunt ………………………………………………………………………………………….. (repetarea primului vers)