0_educarea_limbajului
-
Upload
nicoleta-cristina-sava -
Category
Documents
-
view
215 -
download
0
Transcript of 0_educarea_limbajului
-
8/17/2019 0_educarea_limbajului
1/4
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 12.06.2013
UNITATEA: Grădiniţa Dumbrava Minunată, Constan aț
PROPUNĂTOR : Leancă Georgiana Valentina
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ: Când, cum şi de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: În lumea insectelor
SUBIECTUL: Cuvânt. Sunet.Silabă. Propoziţie
DOMENIUL EXPERENŢIAL: DOME!"L L!M#$ %! COM"!C&'E
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de c(no)tinţe
MIJLOC DE REALIZARE: *oc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
• Ed(carea e+ri-ării er/ale orale corecte din (nct de edere onetic, le+ical )i sintactic
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
• O1 să den(-ească o/iectele de e *eton• O2 să identiice s(net(l iniţial al c(nt(l(i ron(nţat• O3 să desartă corect c(intele 4n sila/e• O5 să alcăt(iască rooiţii si-le )i deoltate olosind c(nt(l ce den(-e)te o/iect(l
din i-agine• O7 să identiice litera cores(nătoare s(net(l(i iniţial al c(nt(l(i ce den(-e)te
i-aginea• O8 să -anieste interes entr( actiitate.
-
8/17/2019 0_educarea_limbajului
2/4
SARCINA DIDACTICĂ: Den(-irea corectă a i-aginilor. Coiii identiică s(net(l iniţial al
iecăr(i c(nt ce den(-e)te i-aginea dată, identiică litera cores(nătoare s(net(l(i,desart 4n
sila/e c(intele, alcăt(iesc rooiţii si-le sa( deoltate
ELEMENTE DE JOC: ala(ele, s(rria, reco-ensa
REGULI DE JOC:
9etoanele s(nt a)eate c( aţa sre -asă. La se-nal(l ed(catoarei, coil(l n(-it alege (n *eton,
den(-e)te i-aginea, identiică s(net(l iniţial )i litera cores(nătoare, desarte 4n sila/e
c(nt(l )i alcăt(ie)te o rooiţie c( acesta.
METODE ŞI PROCEDEE: conersaţia e(ristică, e+licaţia, e+erciti(l, ro/le-atiarea,
arecierea er/ală
MATERIAL DIDACTIC: *etoane c( dierite i-agini, i)e de l(cr(, sti-(lente.
FORMĂ DE ORGANIZARE:
• rontală
• indiid(ală.
DURATA: 3037 de -in(te
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Nr.
Ctr.
Ev!"#!t$% &"&'(t"( O).
O*.
C+!,"!$t$% -t""!,""( Str't/"" Ev'%$'r
1. Or/'!"0'r'
'(t"v"t1,""
&erisirea sălii de gr(ă.
regătirea -aterial(l(i necesar
desă)(rării actiităţii
2. M+#!t '*r(*t"v ;e a realia rin scrisoarea
al/in(ţelor adresată gr(ei
e+licaţia rontal
-
8/17/2019 0_educarea_limbajului
3/4
regătitoare. oestirea
3 A!$!,'r' t#" -" '
+)"(t"v%+r $r#1r"t
9oc(l ro(s de al/in(ţe se
n(-e)te C$v2!t. S$!t.
S"%')1. Pr+*+0",".
;olicit coiii să reete
den(-irea *oc(l(i.
e+licaţia rontal
5. Pr0!t'r'
(+!,"!$t$% -"
&"r"3'r' '(t"v"t1,""
;arcina n(-ăr(l 1: ;ă
den(-ească o/iectele de e
*etoane.
;arcina n(-ăr(l 2: ;ă
identiice s(net(l iniţial al
c(nt(l(i den(-it.
;arcina n(-ăr(l 3: ;ă
identiice litera
cores(nătoare s(net(l(i
iniţial al c(nt(l(i.
;arcina n(-ăr(l 5: ;ă desartă4n sila/e c(nt(l.
;arcina n(-ăr(l 7: ;ă
alcăt(iască o rooiţie
olosind c(nt(l dat.
E+lic reg(lile *oc(l(i.
E+ec(tarea *oc(l(i
de-onstrati de către (n coil.
e+licaţia
7. J+($% *r+*r"$40"5 O1 E+ec(tarea *oc(l(i de către
coii.
conersaţia rontal
-
8/17/2019 0_educarea_limbajului
4/4
C+#*%"('r' 3+($%$"
O2
O3
O5
O7
O6
O8
9oc(l se desă)oară conor-
reg(lilor reentate.
;olicit coiii să găseacă )i alte
c(inte care 4nce c( acela)i
s(net, săl desartă 4n sila/e,
să alcăt(iască rooiţii c( el
)i să n(-ere c(intele din
rooiţie.
e(ristică
e+erciţi(l
er/al
ro/le
-atiarea
indiid(al
6. O),"!r'
*r+r#'!,"
Coiii reolă i)a de l(cr(. conersaţia
e(ristică
rontal
indiid(al
8. C+!(%$0"" -" '*r("r" ;e ac arecieri generale c(
riire la desă)(rarea
actiităţii
arecierea
er/ală.
rontal.