0_clr_i

4
PROIECT DIDACTIC Clasa: I D Profesor învӑṭӑmânt primar Popov Anaida Obiectul: CLR Subiectul: Sunetul a ; Cârligul Timpul didactic: 45 min. Tipul lecţiei: predare-învăţare Obiective operaţionale: -Sӑ aplice metoda foneticӑ analitico – sinteticӑ: (-să pronunţe clar, corect sunetul ,,a”; -să distingă sunetul ,,a” în cadrul cuvintelor; -să reprezinte grafic componenţa cuvintelor date; -să exemplifice cuvinte care conţin sunetul ,,a”;) -să analizeze elementele componente ale semnului grafic; -să scrie corect semnul grafic în spaţiul caietului; -să distingă cuvintele din propoziţie, silabele în cadrul cuvintelor şi sunetele care alcătuiesc silabele; -să construiascӑ enunţuri logice, clare, corecte din punct de vedere gramatical; Metode şi procedee: -conversaţia dirijată, conversaţia euristică, brainstorming, metoda fonetică analitico-sintetică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, dramatizarea, explozia stelarӑ: Suport şi resurse: -auxiliar CLR SINAPSIS, caietul-tip I -caietul cu foaie velinӑ -beţişoare -planşă didactică ,,Cârligul” -fişa Albӑ ca Zӑpada -cântecul ,,Toamna” Forme de activitate: -frontală -individuală -în perechi -pe grupe

Transcript of 0_clr_i

Page 1: 0_clr_i

PROIECT DIDACTIC

Clasa: I DProfesor învӑṭӑmânt primar Popov AnaidaObiectul: CLR Subiectul: Sunetul a ; CârligulTimpul didactic: 45 min.Tipul lecţiei: predare-învăţare

Obiective operaţionale:-Sӑ aplice metoda foneticӑ analitico – sinteticӑ:(-să pronunţe clar, corect sunetul ,,a”;-să distingă sunetul ,,a” în cadrul cuvintelor;-să reprezinte grafic componenţa cuvintelor date;-să exemplifice cuvinte care conţin sunetul ,,a”;)-să analizeze elementele componente ale semnului grafic;-să scrie corect semnul grafic în spaţiul caietului;-să distingă cuvintele din propoziţie, silabele în cadrul cuvintelor şi sunetele care alcătuiesc silabele;-să construiascӑ enunţuri logice, clare, corecte din punct de vedere gramatical;

Metode şi procedee:-conversaţia dirijată, conversaţia euristică, brainstorming, metoda fonetică analitico-sintetică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, dramatizarea, explozia stelarӑ:

Suport şi resurse:-auxiliar CLR SINAPSIS, caietul-tip I-caietul cu foaie velinӑ-beţişoare-planşă didactică ,,Cârligul”-fişa Albӑ ca Zӑpada-cântecul ,,Toamna”

Forme de activitate:-frontală-individuală-în perechi-pe grupe

Page 2: 0_clr_i

Desfăşurarea lecţiei

Evocare:Intonarea primei strofe din cântecul „Toamna”: „A, a, a, acum e toamnă da....”

-se repetӑ/ învaţă prima stofă a cântecului Toamna:A, a, a, acum e toamnă, da!Frunza-n codru-ngălbeneşte,Iarba-n câmp se vestejeşte, A, a, a, acum e toamnă, da!

-se discută, pe baza versurilor, semnificaţia unor cuvinte:Cu rostirea cărui sunet începe cântecul?Ce înseamnă vestejeşte?În ce anotimp îngălbenesc frunzele?Ce este codrul?

-se identifică acele cuvinte care au în componenţa lor sunetul a-elevii dau exemple de alte cuvinte în care sunetul a se află la început, la mijloc sau la sfârşitBrainstorming: ToamnaAnunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale:Astӑzi , la ora de CLR , vom pronunṭa sunetul “a”, vom identifica poziṭia sunetului “a” în cadrul unui cuvânt (la început , în interiorul cuvântului şi la sfârşit ) ,vom scrie elementul grafic “cârligul” în caietul tip I.

Realizarea sensului:-se alcӑtuiesc propoziṭii cu 2, 3 cuvinte, cu integrarea cuvintelor consemnate prin brainstorming.Se aplicӑ metoda foneticӑ analitico-sinteticӑ, pentru analiza exemplelor, rezolvarea exerciṭiilor propuse în fişa de lucru: -Exerciții de identificare a unor imagini care ilustrează obiecte ale căror denumiri conțin sunetul a.-Exerciții de despărțire în silare și colorare a semnului grafic care desemnează locul sunetului a.Moment recreativ:

-pentru a exersa simţul fonetic, învăţătorul propune jocul didactic Găseşte sunetul!; el pronunţă cuvinte formate din 2-3 silabe, iar elevii aplaudă atunci când aud sunetul a

-se urmăreşte felul cum este scris cârligul pe spaţiul de scriere din abecedar, precizându-se elementele componente: o linie înclinată pe un spaţiu (pe rând) şi o linie pe două spaţii (pe rând şi subrând)-se prezintă planşa didactică Cârligul-elevii intuiesc elementele componente-învăţătorul explică modalitatea de scriere: linia înclinată se duce din colţul stâng de jos al căsuţei în partea de sus a colţului drept, apoi se trasează în jos linia pe două spaţii-pregătirea pentru scris se îmbină cu momentul recreativ prin intonarea cântecului Plouă, care permite încălzirea muşchilor mici ai mâinii:

Plouă uşor, să auzim, Cu vârf de degete banca lovim!Plouă mai tare, ploaia tot vine,Lovim cu degetele bine!Cad pietricele pe trotuare,Să ciocănim şi noi mai tare!

Tună departe, tună acum, Batem cu pumnii: bum, bum, bum!

Vreme frumoasă s-a făcut,Un curcubeu a apărut.Noi braţele uşor rotim Şi norii îi izgonim.

-profesorul execută la tablă semnul grafic, scriindu-l rar şi numărând: 1 – linia înclinată pe un spaţiu, 2 – linia pe două spaţii

Page 3: 0_clr_i

-se execută gestul grafic împreună cu elevii, în aer şi pe bancă – cu beţişorul - , numărând etapele scrierii celor două linii-se reaminteşte poziţia corectă a corpului, a caietului şi a stiloului la scris-profesorul observă,corectează scrierea-se fac exerciţii de relaxare a muşchilor mâinii-se scriu în caiete secvenṭial semnele sub îndrumarea profesorului. Moment recreativ:Decorarea rochiṭei Albei Ca Zӑpada cu semnele grafice cunoscute.Activitate în perechi:Joc de rol: mama vitregӑ- Albӑ Ca Zӑpada; piticii- prinṭesa....

Extensie:Activitate pe grupe:Explozia Stelarӑ:Elevii primesc postit-uri cu steluṭele : Ce...?, Cine....? Când...?, Unde...? Cum....?Fiecare grupӑ formuleazӑ întrebӑri referitoare la povestea Albӑ Ca Zӑpada şi solicitӑ rӑspunsuri potrivite.

Reflecṭie:Astӑzi am învӑṭat cӑ....Astӑzi mi-am amintit....Astӑzi am înṭeles...

-elevii îşi autoevaluează activitatea desenând pe caiete emoticoane, în funcţie de participarea la lecţie-profesorul asigurӑ feed-back.