0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

download 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

of 7

Transcript of 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

  • 7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

    1/7

    Proiect Didactic

    Data : 14 noiembrie 2006

    Obiectul :Limba si literatura romana

    Clasa :a VII-a

    Subiectul : Moduri personale si moduri nepersonale.

    Tipul lectiei :Recapitulare si sistematizare a cunostintelor.

    Competene generale:

    - asigurarea transferului si eliminarea lipsurilor ;

    - fixarea notiunilor.

    Obiective operationale :

    COGNITIVE :

    Elevii vor fi capabili sa :O1 - reactualizeze cunostinte dobandite anterior despre

    verb;O2 recunoasca categoriile gramaticale ale verbelor;

    O3- explice ortografierea unor verbe;O4 conjuge corect unele verbe mai dificile;

    O5 intuiasca forme verbale inverse;

    O6 - prezinte verbele copulative invatate.

  • 7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

    2/7

    AFECTIV- ATITUDINALE :

    O1 sa participe activ la lectie ;O2 sa coopereze in vederea realizarii tuturor

    exerciilor;O3 sa manifeste spirit competitiv.

    PSIHO MOTORII :

    O1 sa respecte ritmul cerut de desfasurareaactivitatilor ;

    CONDITII PREALABILE :- elevii sa aiba cunostinte teoretice despre verb.

    RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI :- capacitate normala de invatare ale elevilor ;- cunostinte anterioare ;- timp de lucru 50 de min. ;- resurse materiale : caiete , manuale , creta , fise de

    lucru

    TEHNOLOGII DIDACTICE :

    a)Metodele si tehnicile de invatamant : conversatia ,descoperirea , explicatia, expunerea, exercitiul.

    b)Mijloace : manualul , fise de lucru,..

    c)Material bibliografic : manualul ( Limba si literatura

    romana pentru clasa a VII-a, Ed.Humanitas)FORME DE ORGANIZARE :

    - frontal ;- individual .

  • 7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

    3/7

    EVALUAREA :

    -initiala (orala la inceputul orei ) , continua (pe tot

    parcursul orei , prin analiza raspunsurilor si stimularea

    creativa a elevilor) , finala (prin aprecieri asupra realizariiobiectivelor propuse).

    Nr.

    crt

    Secventele

    lectiei

    CONTINUTINFORMATIONAL

    Metode si procedee

    Activitatea Activitatea

  • 7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

    4/7

    profesorului elevului0 1 2 3 41

    Moment

    organizatoric

    Salutul , notarea

    absentelor.

    Pregatireaelevilor pentru

    lectie.

    Saluta si isi

    pregatesc

    materialelenecesare

    desfasurarii

    lectiei.

    Conversatia.

    2 Verificareacalitativa si

    cantitativa a

    temei.

    Profesorul

    verifica daca

    elevii si-au

    efectuat tema ,

    modul de

    realizare a

    acesteia sicorecteaza

    eventualele

    greseli.

    Elevii

    prezinta

    profesorulu

    i caietul cu

    tema

    efectuata ,

    argumenteaza modul

    de

    rezolvare a

    temei si

    corecteaza

    eventualele

    greseli.

    Conversatia,

    demonstratia.

    3 Actualizarea

    cunostintelorinvatateanterior.

    Profesorul

    urmareste caelevii sa-si

    reaminteasca

    notiuni referitoare

    la vreb si

    categoriile

    gramaticale ale

    acestora.

    Elevii isi

    actualizeazacunostintele

    dobandite

    anterior

    despre verbe.

    Conversatia

    explicative.exercitiuloral, definirea

    notiunii de categorie

    gramaticala .

    4 Captareaatentiei

    Profesorul scrie la

    tabla un text

    literar si propuneelevilor sa

    depisteze verbele

    si sa spuna tot ce

    stiu despre fiecare

    in parte .Se

    propune

    Elevii

    asculta ,

    concentrandu-se asupra

    explicatiei si

    se

    concentreaza

    asupra

    sarcinilor de

    Explicatia,

    demonstratia ,

    exercitiul.

  • 7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

    5/7

    conjugarea unor

    verbe si se da o

    scurta dictare prin

    care se urmareste

    utilizarea corectaa unor forme

    verbale inverse.

    lucru.

    5 Prezentareasarcinilor de

    lucru si

    dirijareainvatarii pe

    obiective

    Se anunta

    continutul

    invatarii.Se creaza

    motivatia

    invatarii.

    Elevii

    recepteaza,

    scriu titlul

    lectiei in

    caiete.

    Conversatia.

    6 Dirijarea noii

    invatarisi formarea

    de priceperi

    si deprinderi.

    Profesorul

    dirijeaza invatareaprin explicarea

    mai intai a

    tipurilor de verbe ,

    explica categoriile

    gramaticale ale

    verbului si

    categoria

    conjugarii ,

    trecand apoi laprezentarea

    modurilor

    personale si

    nepersonale si la

    functia sintactica

    a verbului.

    Pentru o mai buna

    organizare a

    raspunsurilor

    profesorul dasarcini de lucru

    individuale si de

    grup , folosind

    tehnici moderne

    de lucru

    Elevii

    rezolvaexercitiile .

    Elevii

    rezolvasarcina de

    lucru

    individual

    sau in grupe.

    Observa ,

    recunosc,

    raspund

    solicitarilorformulate.

    Conversatia frontala,

    argumentarea.

    Activitate frontala,

    individuala.

    Activitate

    individuala ,

    frontala.

  • 7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

    6/7

    Se prezinta

    verbele copulative

    a fi , a deveni , a

    ramane , a se face

    , a insemna , aparea .

    Profesorul cere

    elevilor sa

    alcatuiascapropozitii scurte

    prin care saevidentieze dubla

    valoare a acestor

    verbe.

    7 Asigurareafeed-back-ului

    Profesoruladreseaza elevilor

    intrebari

    referitoare la cele

    invatate,

    urmarindu-se

    indeosebi o

    observare

    completa a categ.

    gramaticale si arecunoasterii

    functiei sintactice

    a verbului cat mai

    corecta

    Elevii vor fi

    solicitati sa

    rezolve un tip de

    exercitiu care

    vizeaza analiza

    sintactica simorfologica a

    unor verbe.

    Recepteaza,efectueaza

    sarcina.

    Demonstratia.

    Exercitiul.

  • 7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.

    7/7

    8 Evaluarea

    performanteiPe tot parcursul

    invatarii

    profesorul face

    aprecieri verbale.

    Noteazaraspunsurile

    corecte ale

    elevilor.

    Rezolvarea ,

    pe parcursul

    lectiei , a

    sarcinilor

    cuprinse infisele de

    lucru.

    Conversatia,

    activitatea frontala si

    individuala.

    9 Asigurarea

    retentiei si a

    transferului

    Profesorul indica

    elevilor tema

    pentru acasa.

    Intregul

    colectiv

    noteaza tema

    data de

    profesor

    pentru acasa.

    Conversatia finala.