7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.
1/7
Proiect Didactic
Data : 14 noiembrie 2006
Obiectul :Limba si literatura romana
Clasa :a VII-a
Subiectul : Moduri personale si moduri nepersonale.
Tipul lectiei :Recapitulare si sistematizare a cunostintelor.
Competene generale:
- asigurarea transferului si eliminarea lipsurilor ;
- fixarea notiunilor.
Obiective operationale :
COGNITIVE :
Elevii vor fi capabili sa :O1 - reactualizeze cunostinte dobandite anterior despre
verb;O2 recunoasca categoriile gramaticale ale verbelor;
O3- explice ortografierea unor verbe;O4 conjuge corect unele verbe mai dificile;
O5 intuiasca forme verbale inverse;
O6 - prezinte verbele copulative invatate.
7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.
2/7
AFECTIV- ATITUDINALE :
O1 sa participe activ la lectie ;O2 sa coopereze in vederea realizarii tuturor
exerciilor;O3 sa manifeste spirit competitiv.
PSIHO MOTORII :
O1 sa respecte ritmul cerut de desfasurareaactivitatilor ;
CONDITII PREALABILE :- elevii sa aiba cunostinte teoretice despre verb.
RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI :- capacitate normala de invatare ale elevilor ;- cunostinte anterioare ;- timp de lucru 50 de min. ;- resurse materiale : caiete , manuale , creta , fise de
lucru
TEHNOLOGII DIDACTICE :
a)Metodele si tehnicile de invatamant : conversatia ,descoperirea , explicatia, expunerea, exercitiul.
b)Mijloace : manualul , fise de lucru,..
c)Material bibliografic : manualul ( Limba si literatura
romana pentru clasa a VII-a, Ed.Humanitas)FORME DE ORGANIZARE :
- frontal ;- individual .
7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.
3/7
EVALUAREA :
-initiala (orala la inceputul orei ) , continua (pe tot
parcursul orei , prin analiza raspunsurilor si stimularea
creativa a elevilor) , finala (prin aprecieri asupra realizariiobiectivelor propuse).
Nr.
crt
Secventele
lectiei
CONTINUTINFORMATIONAL
Metode si procedee
Activitatea Activitatea
7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.
4/7
profesorului elevului0 1 2 3 41
Moment
organizatoric
Salutul , notarea
absentelor.
Pregatireaelevilor pentru
lectie.
Saluta si isi
pregatesc
materialelenecesare
desfasurarii
lectiei.
Conversatia.
2 Verificareacalitativa si
cantitativa a
temei.
Profesorul
verifica daca
elevii si-au
efectuat tema ,
modul de
realizare a
acesteia sicorecteaza
eventualele
greseli.
Elevii
prezinta
profesorulu
i caietul cu
tema
efectuata ,
argumenteaza modul
de
rezolvare a
temei si
corecteaza
eventualele
greseli.
Conversatia,
demonstratia.
3 Actualizarea
cunostintelorinvatateanterior.
Profesorul
urmareste caelevii sa-si
reaminteasca
notiuni referitoare
la vreb si
categoriile
gramaticale ale
acestora.
Elevii isi
actualizeazacunostintele
dobandite
anterior
despre verbe.
Conversatia
explicative.exercitiuloral, definirea
notiunii de categorie
gramaticala .
4 Captareaatentiei
Profesorul scrie la
tabla un text
literar si propuneelevilor sa
depisteze verbele
si sa spuna tot ce
stiu despre fiecare
in parte .Se
propune
Elevii
asculta ,
concentrandu-se asupra
explicatiei si
se
concentreaza
asupra
sarcinilor de
Explicatia,
demonstratia ,
exercitiul.
7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.
5/7
conjugarea unor
verbe si se da o
scurta dictare prin
care se urmareste
utilizarea corectaa unor forme
verbale inverse.
lucru.
5 Prezentareasarcinilor de
lucru si
dirijareainvatarii pe
obiective
Se anunta
continutul
invatarii.Se creaza
motivatia
invatarii.
Elevii
recepteaza,
scriu titlul
lectiei in
caiete.
Conversatia.
6 Dirijarea noii
invatarisi formarea
de priceperi
si deprinderi.
Profesorul
dirijeaza invatareaprin explicarea
mai intai a
tipurilor de verbe ,
explica categoriile
gramaticale ale
verbului si
categoria
conjugarii ,
trecand apoi laprezentarea
modurilor
personale si
nepersonale si la
functia sintactica
a verbului.
Pentru o mai buna
organizare a
raspunsurilor
profesorul dasarcini de lucru
individuale si de
grup , folosind
tehnici moderne
de lucru
Elevii
rezolvaexercitiile .
Elevii
rezolvasarcina de
lucru
individual
sau in grupe.
Observa ,
recunosc,
raspund
solicitarilorformulate.
Conversatia frontala,
argumentarea.
Activitate frontala,
individuala.
Activitate
individuala ,
frontala.
7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.
6/7
Se prezinta
verbele copulative
a fi , a deveni , a
ramane , a se face
, a insemna , aparea .
Profesorul cere
elevilor sa
alcatuiascapropozitii scurte
prin care saevidentieze dubla
valoare a acestor
verbe.
7 Asigurareafeed-back-ului
Profesoruladreseaza elevilor
intrebari
referitoare la cele
invatate,
urmarindu-se
indeosebi o
observare
completa a categ.
gramaticale si arecunoasterii
functiei sintactice
a verbului cat mai
corecta
Elevii vor fi
solicitati sa
rezolve un tip de
exercitiu care
vizeaza analiza
sintactica simorfologica a
unor verbe.
Recepteaza,efectueaza
sarcina.
Demonstratia.
Exercitiul.
7/27/2019 0clasa 7 Proiect Moduri Personale Si Nepers.
7/7
8 Evaluarea
performanteiPe tot parcursul
invatarii
profesorul face
aprecieri verbale.
Noteazaraspunsurile
corecte ale
elevilor.
Rezolvarea ,
pe parcursul
lectiei , a
sarcinilor
cuprinse infisele de
lucru.
Conversatia,
activitatea frontala si
individuala.
9 Asigurarea
retentiei si a
transferului
Profesorul indica
elevilor tema
pentru acasa.
Intregul
colectiv
noteaza tema
data de
profesor
pentru acasa.
Conversatia finala.
Top Related