0_ala_proiect_1

8
PROIECT DIDACTIC Activități liber alese I (ALA I) GRUPA: mică-mijlocie EDUCATOARE: Antin Anda GRADINIȚA CU P.S. „Rudolf Walther” Timișoara DATA: 01.04.2011 TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” PROIECT : ,,Eu simt, eu creez, eu exprim” TEMA SĂPTĂMÂNII : „ Buchetul primăverii” TEMA ZILEI: “”Frumoasele mele lalele!” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi la alegerea copiilor, libere, creative(ALA 1) CENTRE DE ACTIVITATE: CONSTRUCȚII: -“Biluțe colorate, pentru lalele parfumate” (mototolire hârtie creponată-confecționarea materialului pentru activitate practică) BIBLIOTECA- “Cărticica florilor” (colorarea planșelor cu flori de primăvară și apoi capsarea lor pentru a forma o cărticică a grupei) SCOPUL ACTIVITĂȚII: Cultivarea capacităţii copiilor de a participa în grupuri mici la jocuri, stimularea activităţii intelectuale, a unor aptitudini şi înclinaţii, perfecţionarea deprinderilor şi a tehnicilor de lucru

Transcript of 0_ala_proiect_1

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICActiviti liber alese I (ALA I)GRUPA: mic-mijlocie

EDUCATOARE: Antin Anda

GRADINIA CU P.S. Rudolf Walther Timioara

DATA: 01.04.2011

TEMA ANUAL: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?

PROIECT : ,,Eu simt, eu creez, eu exprim

TEMA SPTMNII : Buchetul primverii

TEMA ZILEI: Frumoasele mele lalele!

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri i activiti la alegerea copiilor, libere, creative(ALA 1)CENTRE DE ACTIVITATE:

CONSTRUCII: -Bilue colorate, pentru lalele parfumate(mototolire hrtie creponat-confecionarea materialului pentru activitate practic)BIBLIOTECA- Crticica florilor (colorarea planelor cu flori de primvar i apoi capsarea lor pentru a forma o crticic a grupei)

SCOPUL ACTIVITII:

Cultivarea capacitii copiilor de a participa n grupuri mici la jocuri, stimularea activitii intelectuale, a unor aptitudini i nclinaii, perfecionarea deprinderilor i a tehnicilor de lucru nsuite; dezvoltarea independenei, creativitii, finalizarea aciunilor i cultivarea deprinderii de a fi activi.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul activitii toi copiii trebuie:Bibliotecaa)Obiective cognitive-S coloreze n contur imaginile primite-S compun n mod original i personal spaiul plastic-S recunoasc elemente ale limbajului plastic i s diferenieze forme i

culori n mediul nconjurtorb) Obiective afective - S participe cu interes la activitate - S doreasca s fie apreciaic) Obiective psihomotorii -S aib o poziie corect la msue -S mnuiasc cu ndemnare materialul primitConstruciia)Obiective cognitive-S explice pentru ce au construit aceste bilue de hrtie-S numeasc materialele folosite-S redea forma unor bile de hrtie folosind tehnici de mototolire-S numeasc culorile folositeb) Obiective afective -S participe cu interes la activitate -S doreasc s fie apreciaic) Obiective psihomotorii: -S aib o poziie corect la mse -S mnuiasc cu ndemnare materialul primitMETODE SI PROCEDEE:

-conversaia-explicaia-demonstraia-exerciiulMATERIAL DIDACTIC:

-fie de lucru-hrtie creponat-carioci-creioane colorate;-capsator-font colorat-ecusoane-cd MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programa activittilor instructiv-educative n grdinia de copii- Bucureti 2009;

Metoda proiectelor la vrste timpurii, Editura Miniped, Bucureti, 2009DURATA: 20-25 minuteDESFAURAREA ACTIVITAII

Evenimentul didacticConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

1. Momentul organizatoricPentru o bun desfurare a activitii se vor lua urmtorele msuri:

-aerisirea slii de grup;

-aranjarea mobilierului;

-pregtirea materialului n funcie de sector;

-intrarea ordonat a copiilor n sala de grup;

2. Captarea atenieiCaptarea ateniei se realizeaz prin intuirea materialului aflat la cele doua centre de interes : -constructii si biblioteca.-conversaia-analiza raspunsurilor

3. Anunarea temei i a obiectivelorSe va realiza n mod direct prin enunare verbal a obiectivelor operaionale la nivelul de nelegere al copiilor.

Voi anuna subiectele activitailor ce urmeaz a fi desfaurate:

- Construcii:Bilue colorate, pentru lalele parfumate

mototolire hartie creponata i pentru centrul de interesBiblioteca: Crticica florilor

colorarea fielor ,colorarea florilor de primvar i apoi capsarea lor pentru a forma o crticic a grupei.

-conversaia

4. Reactualizarea cunotinelorSe va face printr-o scurt conversaie despre primvar i florile de primvar.- conversaia- evaluare oral

5. Dirijarea invrii

Se vor prezenta zonele i sarcinile propuse, concomitent cu intuirea materialelor aflate pe msue.

Se va manifesta interes pentru orientarea copiilor n zonele de lucru i n stabilirea relaiei de cauzalitate ntre materialul pus la dispoziie i realizarea proiectuluicomun.

Se realizeaz mprirea copiilor pe arii de stimulare, dup ecusoanele acestora: lalele galbene, lalele roii.Explicarea modului de lucru. Se trece pe la fiecare sector i se dau indicaii. De asemenea se urmrete relaia dintre copii n timpul jocului.

Se realizeaz instructajul necesar fiecrui grup de copii. Educatoarea va dirija fiecare grup n parte.

Desfurarea activitii se va face pe fond muzical.-explicaia

-explicatia

-demonstratia

-exercitiul - analiza activitii copiilor

6. EvaluareaSe finalizeaz lucrrile de la centrele biblioteca i construcii. Se vor analiza lucrarile de la centru de interes biblioteca.

Se va realiza crticica grupei cu produsele realizate de copii in timpul activitii.- conversatia-analiza produselor activitii

7.ncheierea organizata a activitiiLa sfritul activitii voi face aprecieri generale i individuale asupra modului n care s-a desfaurat activitatea.-conversatia

-explicatia- aprecieri verbale