0_8._pilda_semanatorului

8

Click here to load reader

Transcript of 0_8._pilda_semanatorului

Page 1: 0_8._pilda_semanatorului

Profesor Vleju Anişoara

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Vleju Anişoara Data: Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava Disciplina: Religie ortodoxă Clasa: a VIII-a Aria curriculară: Om – societate Unitatea de învăţare: Trăirea învăţăturii creştine Titlul lecţiei: Pilda semănătorului.- primire şi împlinire a cuv â ntului lui Dumnezeu Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe.

Competenţe generale: C.G.3 . Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente C.G.4. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri Competenţe specifice: 3.3 Explicarea mesajului pildelor Mântuitorului 4.1 Argumentarea importanţei conlucrarii omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii Competenţe derivate (Obiective operaţionale):

O1. să explice cuvântul “pildă”;O2. să explice simbolurile din Pilda semănătorului;O3. să rezume conţinutul acestei pilde;O4. să identifice o însuşire pentru fiecare categorie de oameni amintite simbolic în pildă;O5. să identifice “spini”ce îi împiedică pe oamenii de azi să asculte şi să împlinească Cuvântul lui Dumnezeu.;O6. să formuleze învăţături necesare progresului spiritual.

Strategia didactică

1. Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea dirijată, problematizarea, lectura, argumentarea, meditaţia religioasă, jocul didactic.

2. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, imagine cu Pilda semănătorului.

3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, acivitate individuală şi activitate pe grupe. Resurse

1. Oficiale : Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a; Planificarea calendaristică orientativă; Proiectarea unităţii de învăţare: Trăirea învăţăturii creştine

2. Temporale: număr de lecţii: 1; durata: 50’.

3. Bibliografice: Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române Bucureşti, 1992. Parabolele şi învăţăturile Domnului nostru Iisus Hristos , Ed. Vestala, Bucureşti, 1998. Cucoş, C–tin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura Polirom, Iaşi, 1998., Muha, Camelia, Caiet de Religie creştin–ortodoxă pentru clasa a VIII–a, Editura “Sf. Mina”, Iaşi, 2002. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura “Reîntregirea”, Alba–Iulia, 2000

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava

Page 2: 0_8._pilda_semanatorului

Profesor Vleju Anişoara

Nr.crt

Etapele lecţiei

Obop.

Timp (min)

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode şi procedee

Mijl. de învăţă– mânt

Forme de organi-zare

Evalu-are

1 2 3 4 5 6 7 8 9 101. Moment

organizato-ric

1’ • Salutul• Rugăciune• Notarea absenţelor• Pregătirea pentru începerea lecţiei

• Salutul• Rugăciunea

• Pregătirea pentru lecţie

2. Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

5’ • Se adresează elevilor următoarele întrebări:- Vi s-a întâmplat vreodată să vedeţi ceva ce nu v-aţi fi dorit să vedeţi ? Exemplificaţi!- Vi s-a întâmplat vreodată să nu vreţi să auziţi ce spune cineva, pentru că eraţi preocupaţi de altceva sau pentru că n-aţi vrut să fiţi deranjaţi? Exemplificaţi!

Precizare Deşi avem “ochi de văzut” şi “urechi de auzit”, totuşi nu vedem şi nu auzim întotdeauna. De cele mai multe ori avem nevoie de explicaţii sau de exemple pentru a înţelege lucruri mai dificile. Mântuitorul a folosit comparaţii sau exemple luate din viaţa de zi cu zi a oamenilor din acele vremuri, pentru ca aceştia să înţeleagă mai bine învăţătura Sa.

• Elevii dau variante de răspunsuri

- tineri care fură din buzunare- copii care înjură etc.

- Da, când mama mă trimite să cumpăr ceva, eu mă fac că nu aud ca să mai rămân la televizor.

• Elevii ascultă cu atenţie.

Conver-saţia

Explica-ţia

Acti-vitateFronta

-lă

Apreci-eri

verbale

3. Anunţarea titlului şi a obiectivelo

r

2’• Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei : Pilda semănătorului.

• Se precizează obiectivele lecţiei, în termeni accesibili elevilor.

• Elevii scriu data şi titlul lecţiei pe caiete, apoi ascultă explicaţiile profesorului.

Explica-ţia

Acti-vitateFron-tală

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava

Page 3: 0_8._pilda_semanatorului

Profesor Vleju Anişoara

4. Comunica-rea noilor cunoştinţe

O1 10’ • Se defineşte pilda sau parabola: povestire scurtă ce cuprinde învăţături desprinse din întâmplări din viaţa de zi cu zi a oamenilor se numeşte pildă sau parabolă.

• Se notează definiţia pe tablă.• Se citeşte Pilda semănătorului din Sfânta Scriptură, Ev. Luca 8, 5-15.

• Se prezintă imaginea reprezentând această pildă.

• Elevii ascultă şi notează în caiete.

• Elevii ascultă cu atenţie.

• Elevii privesc imaginea şi identifică elementele-simbol.

Explica-ţia

Lectura

Observa-rea

dirijată

Imagine cu Pilda semănă-torului

Acti-vitateFron-tală Apreci-

eri verbale

5. Fixarea şi sistematiza

-rea cunoştinţe-

lor

O2

O3

14’ • Se anunţă jocul “Semănătorul şi seminţele” şi se prezintă regulile jocului:

1. Elevii extrag câte un bileţel pe care este scris un fragment din Pilda semănătorului.2. Elevii care au primele patru fragmente solicită celorlalţi colegi să le “descifreze” mesajul de pe bilet.3. Mesajul poate fi descifrat de elevii care au pe bileţele fragmentele explicative corespunzătoare.• Textele scrise pe bileţele sunt:1a Luca 8,5 1b Luca 8,11-122a Luca 8,6 2b Luca 8,133a Luca 8,7 3b Luca 8,144a Luca 8,8 4b Luca 8,15• Observaţie

Toţi elevii participă la joc. • Simbolurile din pildă se sistematizează pe tablă astfel:

-Semănătorul – Dumnezeu-Sămânţa – Cuvântul lui Dumnezeu-Păsările care au mâncat seminţele – îngerii răi.-Locurile în care au căzut seminţele – oamenii.•Se cere elevilor să rezume conţinutul

• Elevii ascultă şi rezolvă sarcinile de lucru.

• Elevii rezumă conţinutul pildei.

Jocul didactic

Povesti-rea

Exerci-

Fişe de lucru

Fişă de

Acti-tate pe

grupe

Acti-vit.atefron-tală

Activi

Apreci-eri

verbale

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava

Page 4: 0_8._pilda_semanatorului

Profesor Vleju Anişoara

O4

O5

O6

pildei.

• Se cere elevilor să rezolve exerciţiul de pe fişa de lucru:1. Găsiţi câte o însuşire pentru fiecare din cele patru categorii de oameni amintite simbolic în pildă şi scrieţi-o în spaţiul liniat. Observaţie:Fişa de lucru va arăta astfel:- locul de lângă drum – oamenii------------- locul pietros – oamenii--------------------- locul dintre spini – oamenii---------------- pământul bun – oamenii-------------------• Se discută însuşirile găsite de elevi.

•Se cere elevilor să rezolve ex. 2 şi 3 din fişa de lucru:2. Identificaţi “spinii”ce-i împiedică pe oameni să asculte şi să împlinească în viaţa de zi cu zi Cuvântul lui Dumnezeu.3. Precizaţi “roadele” pe care le aduce o persoană care ascultă şi împlineşte Cuvântul lui Dumnezeu.• Se discută cu elevii variantele găsite.

• Elevii rezolvă sarcinile de lucru.

• Elevii prezintă oral rezolvarea exerciţiului.

• Elevii dau variante de răspunsuri(banii, mândria etc.).

• Iubirea de aproape, milostenia, înţelepciunea, răbdarea, blândeţea.

• Elevii prezintă şi argumentează răspunsurile date.

ţiul

Exerci-ţiul

Conver-saţia

lucru tateindivi-duală

Activitate

indivi-duală

Activitate fron-tală

Apreci-eri

verbale

Apreci-eri

verbale

6. Asocierea 8’• Se solicită elevilor să găsească conexiuni între Pilda semănătorului şi viaţa lor de şcolari.

Observaţie Profesorul îi ajută cu următoarele întrebări: - Ascult şi împlinesc Cuvântul lui Dumnezeu?

• Elevii dau variante de răspunsuri.

Conver-saţia

Activitate fronta-lă

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava

Page 5: 0_8._pilda_semanatorului

Profesor Vleju Anişoara

- Ce fac pentru aceasta?- Îl iubesc pe Dumnezeu şi pe aproapele, sunt blând, răbdător, milostiv?- Mă las copleşit de micile mele plăceri zilnice (TV, calculator)? Observaţie• Se cere elevilor să mediteze şi să precizeze care din cele petru locuri în care a căzut sămânţa reprezintă sufletul lor.• Profesorul intervine cu întrebări suplimentare şi îi conduce spre următoarele asocieri:- Semănătorul –

învăţătorul(profesorul, părinţii)- Sămânţa – învăţăturile primite la

şcoală (acasă).- Pământul – categorii de elevi.

• Elevii meditează şi răspund.

Medita-ţia

religioa-să

Întărirea răspun-surilor bune

7. Generaliza-rea

2’ • Se cere elevilor să formuleze învăţături folositoare.

• Elevii formulează învăţături folositoare:- Să ascultăm şi să împlinim Cuvântul lui Dumnezeu- Sa “plivim” spinii din sufletele noastre.

Conver-saţia

Activitate

fronta-lă

Apreci-eri

verbale

8. Apreciereaacivit. elevilor

1’ • Se fac aprecieri generale şi individuale, privind pregătirea elevilor pentru lecţie cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.

• Se notează elevii care au participat la lecţie.

• Elevii ascultă aprecierile profesorului.

ActivitateFron-tală

9. Precizarea şi explicarea temei

1’ • Se anunţă, se explică şi se notează tema pe tablă: Redactaţi un scurt text cu titlul Rodul cel bun, pornind de la Pilda semănătorului. Textul se va referi la viaţa de şcoală.

• Elevii notează tema pe caiete. Explica-ţia

10. Încheierea activităţii

1’ • Rugăciunea.• Salutul.

• Rugăciunea.• Salutul.

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava

Page 6: 0_8._pilda_semanatorului

Profesor Vleju Anişoara

Şcoala cu clasele I-VIII Crucea, jud. Suceava