03proiect
-
Upload
baciu-mircea -
Category
Documents
-
view
213 -
download
0
description
Transcript of 03proiect
TEME OPTIONAL
Proiect didactic
Obiectul : limba i literatura romn
coala :Tudor Vladimirescu
Clasa : a aptea
Profesor : Alina Safta
Subiectul : ,,Textul argumentativ
Tipul leciei : mixt
Scopul leciei : s se exprime corect i s foloseasc mijloacele expresive ale limbii n diferite situaii ;
Durata : 50 de minute
Obiective cadru
Dezvoltarea capacitii de exprimare oral ;
Dezvoltarea capacitii de exprimare scris ;
Obiective de referin
1.3 s integreze categoriile semantice n structuri lexicale proprii ;
3.1 s recunoasc modalitile specifice de organizare a textului epic ;
2.3 s respecte normele morfosintactice n propoziii i n fraze ;
4.4 s adapteze redactarea la capacitatea de receptare a destinatarului utiliznd o structur grafic adecvat tipului de redactare realizat .
Obiective cognitive
O1. s valorifice noiunile de teorie literar ;
O 2. s precizeze sensurile i valorile morfologice ale unor cuvinte ;
O 4. s utilizeze corect prile de vorbire flexibile i neflexibile ;
O 5. s construiasc ,pornind de la noiunile de teorie predate compuneri ;
Obiective educative
S se exprime nuanat potrivit diferitelor situaii ;
Metode i procedee
Conversaia euristic ; exerciiul ; descoperirea, brainstorming , demonstraia
Activitate n perechi , individual , pe grupe
Metode de evaluare
Observaia sistematic ; sarcini de lucru ; tema de acas ; autoevaluarea ; interevaluarea / aprecierea verbal
Resurse umane i materiale
Clasa de elevi ; manualul ; fie de lucru
Bibliografie
Alina Pamfil ,Limba i literatura romn n gimnaziu .Structuri deschise ,
Editura ,, Paralela 45 ,Piteti ,2003
manualul
Momentele
lecieiOb
opActivitatea propuntoruluiActivitatea
elevuluiMetode strategii
Moment
organizatoricAsigur linitea ,ordinea ,
materialele necesare orei .
Verificarea temei
i a cunotinelorVerific dac elevii i-au nsuit noiunile legate de :adverb , prepoziie ,conjuncie , interjecie.
Ex . fia nr 1
Elevii au avut ca tem de scris n portofolii :
1 argumentai c fragmentul studiat face parte dintr-un poem eroic
2 prezentai imaginea confruntrii dintre cele dou armate ;
3 evideniaz rolul mijloacelor artistice n conturarea ncletrii dintre cele dou armate ;
- Elevii rezolv exerciiile
Elevii citesc tema din portofoliiDescoperirea
Conversaia euristicAct. n perechi
Act pe grupe
Captarea ateniei Aceste compuneri au rolul de a v dezvolta imaginaia de a v nva s selectai ceea ce este esenial , de a v expune punctele de vedere.
Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor Scriu titlul pe tabl .
Profesorul precizeaz obiectivele pe care trebuie s le ating de-a lungul orei .Elevii noteaz titlul lecieiAct .frontal
Reactualizarea cunotinelor i stabilirea sarcinilor de nvare dirijatDai exemple i de alte poeme eroice studiate la clas.
- Pornind de la fragmentul din manual
,,Dan ,cpitan de plai de V. Alecsandri , indicai un argument referitor la personajul prezentat care s demonstreze c fragmentul reprodus face parte dintr-un poem eroic .
- Argumenteaz n cel mult 8 rnduri c fragmentul dat (din ,, Golia ticlosul de G . Cobuc ) aparine unui poem eroic .
-transcrie din fragmentele date versuri n care s comentezi rolul mijloacelor
artistice i modalitilor artistice ntr-un poem.
Le predau elevilor noiunile legate de ,,Textul argumentativ
pornind de la unul pe care l citesc drept model.
Elevii rspund la ntrebrile
profesorului
elevii scriu temele date. .Descoperirea
Conversaia euristic
DescoperireaAct .ind.
Act. pe grupe.
Obinerea performanei
Evaluarea rezultatelor - Comentai ntr-un scurt eseu , urmtorul proverb : ,, Fuga-i ruinoas dar e sntoas care apare ca o concluzie n finalul baladei ,,Paa Hassan .luai proverbul ca o ipotez ,demonstrnd cu argumente c aceast ipotez este sau nu corect , apoi tragei o concluzie .
Comentai apoi i versurile din ,,Scrisoarea III , n care se evideniaz rspunsul lui Mircea n faa lui Baiazid , aducnd argumente .
Comentai atitudinea lui Baiazid n faa lui Mircea.
susinei punctul de vedere privind modul n care literatura ajut la dezvoltarea creativitii
note,aprecieri ,recomandri Elevii discut ntre ei i apoi prezint
opiniile n faa clasei.
Elevii fac autoaprecieri.
demonstraia
brainstormingAct.
pe grupe
Asigurarea
reteniei i a
transferului dau ca tem evaluarea din
manual de la sfritul capitolului .