0_200proiectdidactic

19
 PROPUNĂTOR:  înv. Balog Beatrice  PROIECT DE LECŢIE 

Transcript of 0_200proiectdidactic

Page 1: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 1/19

  PROPUNĂTOR:  înv.Balog Beatrice

 PROIECT DE LECŢIE 

Page 2: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 2/19

 DATA: CLASA: I, a II – aOBIECTUL: Cunoaşterea mediului

 SUBIECTUL: CLS. I – Primăvara CLS. a II – a – Anotimpurile şi vieţuitoarele

TIPUL LECŢIEI: fixare şi consolidare de cunoştinţe

 SCOPUL LECŢIEI: CLS. I  – fixarea cunoştinţelor legate de anotimpul primăvara

consolidarea deprinderilor de a aplica !n lucrări practice  cunoştinţele acumulate de"voltarea deprinderilor de muncă  !n ec#ipă. CLS. a II – a – fixarea cunoştinţelor legate de anotimpuri şi vieţui$

  toare consolidarea deprinderilor de a aplica !n lucrări  practice cunoştinţele acumulate de"voltarea  deprinderilor de muncă !n ec#ipă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Clasa I:

O1  – să răspundă corect la !ntre%ările legate de anotimpul primăvaraO2 – să selecte"e imaginea care repre"intă anotimpul primăvara

O3 – să motive"e alegerea făcută, av&nd la %a"ă cunoştinţele  asimilateO4 – să enumere, pe %a"a imaginilor din manual, activităţi specifice

  anotimpului primăvaraO5 – să sta%ilească valoarea de adevăr a unor enunţuri date, pe %a"a

  cunoştinţelor legate de anotimpul primăvaraO6   – să reali"e"e o lucrare practică care să repre"inte anotimpul

  primăvara, folosind materialele dateO7  – să$şi de"volte mo%ilitatea g&ndirii, spiritul de o%servaţie, spiritul

  de ec#ipăO8 – să participe activ şi cu interes la oră

Clasa a II – a:O1  – să clasifice lunile anului !n funcţie de anotimpuriO2 – să preci"e"e caracteristicile fiecărui anotimpO3 – să enumere activităţile specifice fiecărui anotimp, precum şi

  aspecte din viaţa unor vieţuitoare

Page 3: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 3/19

O4 – să asocie"e enunţurile date cu anotimpurile potriviteO5  – să sta%ilească anotimpul !n care se desfăşoară diferite activităţi,

  pe %a"a imaginilor dateO6  – să reali"e"e o lucrare practică care să repre"inte anotimpul

  primăvara, folosind materialele dateO7  – să$şi de"volte mo%ilitatea g&ndirii, spiritul de o%servaţie, spiritul

de ec#ipăO8  – să participe activ şi cu interes la oră

 METODE I PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, o%servaţia, munca independentă,

 'ocul didactic, (Copacul ideilor)

 MI!LOACE DIDACTICE:

  $ scrisoare de la Al%ă ca *ăpada Cls. I+ $ fişe de lucru - , creioane colorate Cls. a II – a+ $ planşă – Copacul ideilor   $ fişe de lucru - , creioane colorate

$ polistiren cu (copăcel), material mărunt fluturi, %u%uru"e, flori,  frun"e, păsărele, f&n, ouă, melci

 BIBLIO"RA#IE:Curriculum /aţional

0anual de Cunoaşterea mediului, clasa I, 1d. 2idactică şiPedagogică, 3ucureşti, -445Caietul elevului $ Cunoaşterea mediului, clasa I, 1d. Aramis, -446

 PROPUN$TOR: inst. 3alog 3eatrice, 7coala de Arte şi 0eserii Săuca

Scenariul desfăşurării activităţii didactice

Page 4: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 4/19

 ACTIVITATEA PROPUN$TORULUI I  ETAPELE INSTRUIRII 

 ACTIVITATEA ELEVILOR

%lasa I 

 ACTIVITATEA ELEVILOR%lasa a II – a

1& M'()*+ ',-a*./a+',.%

1levii vor fi aşe"aţi pe grupe,astfel+$ cls. I – 8 gr. de 5 elevi$ cls. a II – a – 8 gr. de -elevi$ cls.I, II – 8 gr. specială de9 elevi:iecare grupă va purta c&teun nume+ ;r. %u%uru"elor,

al%inuţelor, fluturaşilor.2& Ca0+a,)a . ',.)*+a,)aa+)*.).   1levii primesc o scrisoarede la Al%ă ca *ăpada, pecare, mama vitregă a !nc#is$o!ntr$un castel, pun&nd pe uşăun lacăt fermecat. Lacătul nuse desc#ide dec&t dacă sunt

rostite nişte cuvinte magice.Copiii sunt rugaţi să o a'ute,!nsă au de trecut nişteo%stacole. :iecare o%stacol 6 o%st. < 6 ore trecut cu

 %ine va de"vălui unul dincuvintele magice.

( ANEXA 1 )  Copiii sunt invitaţi la

(=nt&lnirea de dimineaţă).( ANEXA 2 )

  Se de"văluie elevilor o planşă repre"ent&ndo%stacolele ce le au de trecut.

1levii se aşea"ă pegrupe.

1levii ascultă cuatenţie.

1levii participă la

(=nt&lnirea dedimineaţă).

1levii se aşea"ă pegrupe.

> elevă citeştescrisoarea.

1levii participă la

(=nt&lnirea dedimineaţă).

 ACTIVITATEA ACTIVITATEA ACTIVITATEA

Page 5: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 5/19

 PROPUN$TORULUI I  ETAPELE INSTRUIRII 

 ELEVILOR%lasa I 

 ELEVILOR%lasa a II a

3& A**a,)a +)(). . a'.)%+.)l', $ A"i, la ora de Cunoaştereamediului, ne vom strădui sătrecem de primul o%stacoldiscut&nd şi re"olv&nd fişelegate de anotimpul

 primăvara, cu clasa I, şilegate de anotimpuri cu clasaa II – a.4& R)a%+al./a,)a s+,%+,.l', *s.+) a*+),.', 

$ Pentru a trece de Crăiasa*ăpe"ii va tre%ui săre"olvăm sarcinile trecute pefulgi. Clasa a II – a desprindefulgul cu numărul 8?  2istri%ui grupei clasei a II

 – a o planşă cu 6 copaci şi 'etoane cu lunile anului.

( ANEXA )

$ @eţi avea de lipit pe fiecarecopac care poartă numeleanotimpurilor lunile

 potrivite.$ Clasa I , despre ce anotimpam discutat ora trecută $ 2esc#ideţi manualele la

 pagina 69. Ce anotimp nesugerea"ă imaginea $ Care sunt semnele

 primăverii

$ Ce flori !nfloresc primăvara

1levii ascultă.

... primăvara

... primăvara

...afară este mai cald,

soarele stăluceşte,florile şi copacii!nfloresc, .......g#iocei, lalele,narcise, "am%ile,...

1levii ascultă.

Bn elev desprinde şiciteşte+(Copacul ideilor)

1levii clasei a II – alipesc lunile potrivitefiecărui anotimp.

 ACTIVITATEA ACTIVITATEA ACTIVITATEA

Page 6: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 6/19

 PROPUN$TORULUI I  ETAPELE INSTRUIRII 

 ELEVILOR%lasa I 

 ELEVILOR%lasa a II a

$ Cine se !ntorc din ţărilecalde $ 2aţi exemple?$ Ce fac g&"ele

5& D.,.a,)a *99,.. $ Clasa I, desprindeţi fulgul-.

  2istri%ui clasei I, precum

şi grupei speciale c&te o fişărepre"ent&nd imagini dincele 6 anotimpuri. 1levii vor colora doar imaginilereferitoare la anotimpul

 primăvara. ( ANEXA !)

$ Clasa a II – a , pre"entaţi planşa. Corecte" eventualelegreşeli.$ Care din aceste 6anotimpuri readuce natura laviaţă $ Care sunt semnele

 primăverii

$ Ce fac păsările $ Ce activităţi desfăşoară

oamenii

$ Care este anotimpul cel maicălduros $ Ce activităţi desfăşoarăoamenii vara

...păsările călătoare

...%er"e, r&ndunele,...

... ies dinascun"ătoare, al%inele!ncep să str&ngămiere, .....Bn elev desprinde şiciteşte+(Colorea"ă primă$vara)

1levii colorea"ăimaginea cuanotimpul primăvara.

Bn elev pre"intălunile anului.

...primăvara

...natura se!ncăl"eşte, se !ntorc

 păsările călătoare,!nfloresc primelefloricele,.......construiesc cui%urişi clocesc

...seamănă, plantea"ă!ncep activităţileagricole...vara...culeg unele fructe,seceră gr&ul

 ACTIVITATEA ACTIVITATEA ACTIVITATEA

Page 7: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 7/19

 PROPUN$TORULUI I  ETAPELE INSTRUIRII 

 ELEVILOR%lasa I 

 ELEVILOR%lasa a II a

$ Ce fac puii animalelor

$ Care este anotimpul cel mai %ogat $ 2e ce

$ Ce fac păsările călătoare

$ Ce se !nt&mplă cu frun"elecopacilor $ Pentru care anotimp se

 pregăteşte !ntreaga natură

$ Care sunt semnele iernii

$ Ce rost are "ăpada pentru plante $ Clasa a II – a , desprindeţifulgul ?

  2istri%ui clasei a II – a o planşă conţin&nd denumirilecelor 6 anotimpuri precum şimai multe propo"iţii.

( ANEXA " )

$ @a tre%ui să citiţi cu atenţie propo"iţiile, apoi să coloraţicu culoarea corespun"ătoareanotimpului despre carevor%esc.$ Clasa I, aţi coloratanotimpul primăvara

  @erific fişele, le evalue".Bn repre"entant motivea"ăalegerea făcută.

...da

...am ştiut că este primăvară deoarecesoarele străluceşte,sunt floricele,fluturaşi

...cresc, păsărelele!nvaţă să "%oare

...toamna

...se culeg fructele,legumele, porum%ul...se duc !n ţărilecalde

...!ngăl%enesc şi cad

...iarna

...afară se răceşte,!ng#eaţă, ninge,...

...le apără de frig

Bn elev desprinde şiciteşte+(Bneşte propo"iţiilecu anotimpul

 potrivit)

1levii citesc şicolorea"ă.

 ACTIVITATEA ACTIVITATEA ACTIVITATEA

Page 8: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 8/19

 PROPUN$TORULUI I  ETAPELE INSTRUIRII 

 ELEVILOR%lasa I 

 ELEVILOR%lasa a II a

$ Ce o%servaţi la copilaş !nm&nă $ deci, !n ce anotimpsăr%ătorim Paştele   :elicit elevii că au trecut deaceastă sarcină.$ 2esc#ideţi manualele la

 pagina următoare.$ Ce face copilul din primaimagine $ 2e ce

$ =n vii ce fac oamenii

$ =n grădini ce se face

$ 2ar pe c&mp

$ 2esprindeţi fulgul 6?

$ @eţi avea de citit propo"iţiile de pe această planşă. @eţi colora cu roşu pătrăţelele de l&ngă propo"iţiile adevărate, legatede anotimpul primăvara.

( ANEXA # )

$ Clasa a II – a ciţiţi propo"iţiile legate de

anotimpul vara? 2ar   primăvara   Aprecie" lucrarea elevilor.$ 2esprindeţi fulgul 5?

$ Pe planşă aveţi imagini cu

...ouă de Paşti

...primăvara

...văruieşte trunc#iulunui copac...ca să apere copaculde diferite %oli

...se tunde viţa apoi seleagă

...se seamănă, se plantea"ă...se seamănă

 porum%ulBn elev citeşte+(Adevărat sau fals)

1levii citesc şicolorea"ă.1levii din grupaspecială vor coloraflori de primăvară.

...elevii citesc

Bn elev citeşte+(Decunoaşteanotimpul)

 ACTIVITATEA ACTIVITATEA ACTIVITATEA

Page 9: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 9/19

 PROPUN$TORULUI I  ETAPELE INSTRUIRII 

 ELEVILOR%lasa I 

 ELEVILOR%lasa a II a

diferite activităţi. @eţi aveade preci"at anotimpul !n carese desfăşoară.

( ANEXA $ )$ Clasa I, aţi colorat $ Citeşte prima propo"iţieadevărată?$ Citeşte a doua propo"iţieadevărată?$ Citeşte o propo"iţie falsă?  Aprecie" munca elevilor.@erific florile colorate de

grupa specială.$ Clasa a II – a aţi identificatanotimpurile   1xpun planşa. @erificmodul !n care au lucrat.

6& As.-,a,)a ));a%<l. $ Ce am spus, !n ce anotimpne aflăm$ Ce se !nt&mplă cu copacii

$ Cine sosesc din ţările calde$ Ce$şi construiesc ele $ Ce ies din ascun"ători

  Să desprindem ultimulfulg. 2acă re"olvăm ce ni secere am trecut cu %ine de

 primul o%stacol.$ :iecare grupă veţi primi o %ucată de polistiren de careeste prins un copăcel şimaterial mărunt. @eţi avea deaşe"at materialul mărunt

... da

...un elev citeşte

...elevii citesc

...primăvara

...păsările călătoare

...g&"ele, al%ine,fluturaşi,....

1levii studia"ămaterialele primite.

1levii lucrea"ă.

...da

...!nfloresc şi!nver"esc

... cui%uri

Bn elev citeşte+(Primăvara !n

natură)

1levii studia"ămaterialele primite.

 ACTIVITATEA ACTIVITATEA ACTIVITATEA

Page 10: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 10/19

Page 11: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 11/19

Dragii mei „pitici” din clasa I şi a II– a,

Sunt eu, Albă ca Zăpada,personajul vostru preferat dinpoveste !ă scriu această scrisoaredeoarece sunt foarte necăjită

"ama mea vitregă, rea şi fără

milă, cum o şti#i, de data aceastam$a %nc&is %ntr$un castel părăsit 'euşă a pus un lacăt fermecat carenu se desc&ide dec(t dacă suntspuse nişte cuvinte magice

)(ndunelele, care tocmai se %ntorceau din #ările calde, mi$auşoptit că voi sunte#i nişte copii denădejde

!ă rog ajuta#i$mă* +unoştin#elevoastre pre#ioase vă vor călăui

spre mine Ave#i grijă %nsă,deoarece drumul e greu şi presăratde obstacole*

Page 12: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 12/19

+u speran#a că voi, „piticii” meide %ncredere ve#i străbate drumul

devăluind cuvintele magicepentru a desc&ide lacătul, văaştept cu nerăbdare*

 A voastră, 

Albă ca Zăpada

Page 13: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 13/19

( ANEXA 2 )

MESAJUL ZILEI Bună dimineaţa, „piticilor”!Azi este, _____________, ______ ___________, _______.

ŞTIRILE ZILEI  N) '( s+,9;. % +'.. s9 ' )l.),9( 0)Albă ca  Zăpada ! o Află ce obstacole avem de trecut pentru a ajunge la

castel!

1& 1ste foarte sclipitoare

  Are gene de cristal,  Plete de ninsori pe spate  Iar ca roc#ie un val.

  Crăiasa *ăpe"ii

2& 1 roşie, micuţă,  *%oară ca o al%inuţă.

Page 14: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 14/19

  Are pete negre mici  Seamănă cu$n licurici.

3u%uru"a

3& 2e cum soarele răsare,

  1a porneşte prin ponoare.  2in floare de păpădie

Str&nge miere aurie. Al%ina

4& Are urec#i lungi de tot,  Sare "ilnic ţup, ţup, ţup,

  :uge pe grădini mereu  7tiţi care$i numele său

Iepuraşul Piticii curajoşi ne or "părtăşi#

( ANEXA )

Lipeşte lunile anului la locul potrivit?

Page 15: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 15/19

( ANEXA " )

olorează cu culoarea potrivită, n funcţie de anotimp,

enunţurile date!

Page 16: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 16/19

( ANEXA 2 )

ite"te, apoi colorează cu ro"u pătrăţelul de l#ngăpropoziţiile care vorbesc despre anotimpul primăvara!

Page 17: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 17/19

( ANEXA $ )

Preci"ea"ă anotimpul !n care se desfăşoară activităţile+

Page 18: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 18/19

( ANEXA ! )

Page 19: 0_200proiectdidactic

8/16/2019 0_200proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/0200proiectdidactic 19/19