0_1_pr_geografie

17
P ROIECT DIDACTIC Inst . Data: Clasa: a IV-a Unitatea de învăţământ: Aria curriculară: OM ŞI SOCIETATE Disciplina: Geografie Unitatea de învăţare: Marile unităţi geografice ale ţării Subiectul: Marile unităţi de relief Tipul lecţiei: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor Obiective operaţionale: O1- să observe dirijat sau nedirijat elemente ale reliefului; O2 - să construiască enunţuri simple şi dezvoltate despre fenomene şi fapte observate; O3 - să descrie în enunţuri simple elemente reprezentate pe suporturi cartografice; O4 - să elaboreze enunţuri explicative referitoare la fenomene din lumea înconjurătoare; O5 - să înregistreze date specifice geografiei, observate sau deja prelucrate; O6 - să demonstreze cunoştinţele însuşite prin completarea cu întrebări şi răspunsuri, conform jocului didactic; O7 - să manifeste un comportament adecvat în activitatea de grup. RESURSE:

description

proiect geografie peda

Transcript of 0_1_pr_geografie

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICInst . Data: Clasa: a IV-a Unitatea de nvmnt:Aria curricular: OM I SOCIETATE Disciplina: GeografieUnitatea de nvare: Marile uniti geografice ale rii Subiectul: Marile uniti de relief

Tipul leciei: recapitularea i sistematizarea cunotinelor

Obiective operaionale:O1- s observe dirijat sau nedirijat elemente ale reliefului;

O2 - s construiasc enunuri simple i dezvoltate despre fenomene i fapte observate;

O3 - s descrie n enunuri simple elemente reprezentate pe suporturi cartografice;

O4 - s elaboreze enunuri explicative referitoare la fenomene din lumea nconjurtoare;

O5 - s nregistreze date specifice geografiei, observate sau deja prelucrate;

O6 - s demonstreze cunotinele nsuite prin completarea cu ntrebri i rspunsuri, conform jocului didactic;

O7 - s manifeste un comportament adecvat n activitatea de grup.

RESURSE:

A) Metodologice:

a) metode i procedee: ~ de comunicare oral: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, nvarea prin cooperare; b) mijloace didactice: fie de lucru, aritmogrif , fia -tiu - vreau s tiu am nvat, explozia stelar c) forme de organizare: frontal, individual , pe grupe .

B) Temporale: ~ durata leciei: 50 minute;

C) Umane: colectiv ~ 23 elevi, cadrul didactic;

Mediul de instruire: ~ organizat n instituie colar;

~ sala de clas.D) Bibliografice:

-Manuela Popescu, tefan Pacearc, ,,Geografie, manual pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis, 2006;

-Emanoil Nicoar, Marcela Pene ndrumtor pentru utilizarea manualului Editura Aramis 2005

-Curriculum naional Programe colare pentru nvmantul primar, Bucureti 2006

-Vasile S. Cucu, Ionica Soare Ghid de predare-nvare a cunotinelor geografice la cls. a IV-a Editura N Ergo Galai 2001 Ioan Nicola

-Nicolae Ilinca , ,,Didactica geografiei, Ed.Corint, Bucureti,2008;

www.didactic.roDESFURAREA LECIEI

Etapele leciei/ durataObop.Activitatea nvtoareiActivitatea elevilorStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare

I. Moment organizatoric

(1 min.) Asigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei, cernd elevilor s-i pregteasc materialele necesare orei.Elevii se pregtesc pentru nceperea leciei.ConversaiaCaiete

Manual

FrontalObservare sistematic

IICaptarea

ateniei

( 7 min.) Voi folosi un aritmogrif cu diverse ntrebri, iar pe coloana A B va rezulta tipul leciei pe care o vom parcurge: Forme de relief .Recapitulare (Anexa 1).Elevii vor rspunde la ntrebrile pe care le adresez.ExerciiulAritmogrifFrontalObservare sistematic

III. Anunarea temei i a obiectivelor

(2 min.)O1O2

O6

O7

Le voi spune copiilor c astzi vom recapitula Formele de relief.Pn la sfritul orei, voi vei reui s alctuii enunuri simple i dezvoltate despre fenomene i fapte observate i ce este cel mai important: s colaborai cu cei din jur.Elevii ascult.Conversaia

Frontal

Desfurat de cadrul didacticObservare sistematic

IV. Dirijarea recapitulrii(25 min.)O1

O2

O3

O4

O5

O6

O7

O5 Lecia se desfoar pe 4 grupe a cte 5 copii.

Voi desena pe patru foi A4 diferite urmtorul tabel:

TIU

VREAU S TIU

AM NVAT

Fiecare grup i alege un reprezentant.

Fiecare reprezentant va extrage cte un bilet pe care este scris una dintre cele patru lecii pe care elevii le-au avut de nvat (Munii Carpai; Dealuri i podiuri; Depresiunea Colinara Transilvaniei ; Cmpiile). Urmtorul pas este formularea de ntrebri despre lucrurile pe care ar dori s le afle n legtur cu informaiile de care nu sunt suficient de siguri. Pentru ultima rubric, fiecare grup va primi informaii diferite dect ceea ce deja dein, n funcie de cerine.

Dup ce s-a revenit la tabel i fiecare a descoperit ceea ce dorea, fiecare grup analizeaz ceea ce au lucrat celelalte grupe. Elevii copiaz pe caietele lor tabelul fcut de mine.

Dup ce au extras subiectul, fiecare grup va sintetiza tot ceea ce tie n legtur cu subiectul extras.

Vor scrie ideile listate

n prima coloan, la rubrica tiu. Dup ce au terminat de sintetizat, fiecare reprezentant va scrie pe foaia A4 ideile listate.

Dup formulare, reprezentantul fiecrui grup va scrie ntrebrile pe foaia A4 , completnd coloana din mijloc (Vreau s tiu). Timp de cteva minute, copiii lectureaz noul material primit. Cu noile idei descoperite n material, se revine la tabel, completndu-se ultima rubric :Am nvat.

Dup ce tot tabelul a fost completat de ctre fiecare grup, elevii se rentorc la tabel i decid asupra a ceea ce au nvat.

ExplicaiaConversaia

Exerciiul

Exerciiul

Exerciiul

CaieteFia de lucru

Bileele

Fia de lucru

Individual

Pe grupe

Individual

Pe grupe

Observare sistematicObservare sistematicObservare sistematicObservare sistematic

V. Obinerea performanelor

(10 min.)

O6

O7Explozia stelar

Elevii sunt mprii n grupe de 5 elevi. Se prezint elevilor cele patru stelue, de culori diferite, i se citete ntrebarea scris pe fiecare.

Se aleg patru elevi, care vor fi reprezentanii grupelor respective i li se distribuie steluele prin tragere la sori. Se precizeaz faptul c fiecare grup va formula numai ntrebri (din lecie) care s conin ntrebarea scris pe stelua lor.

Jocul ntrebrilor Dup ce elevii au formulat ntrebrile se iniiaz un joc, prin care copiii adreseaz celorlali ntrebrile formulate n grupul lor. Timp de lucru: 5 minute.

Se verific apoi oral care grup a gsit mai multe ntrebri i le-a formulat corect. Adreseaz ntrebrile gsite copiilor din celelalte grupe i rspund la ntrebrile solicitate de ceilali.Explicaia

ExerciiulExplozia stelarPe echipeAprecierea verbal

VI. Aprecierea(2 min.)Fac aprecieri cu privire la rspunsurile i comportamentul elevilor .

Acord calificative elevilor.Frontal

Desfurat de cadrul didacticObservare sistematic

VII. Tema pentru acas

( 2 min ) Exerciiile 1,2,3 / 76 din manual. Dau indicaii pentru tema de acas.Elevii i noteaz tema pentru acas.explicaiacaieteFrontal

Desfurat de cadrul didactic

ANEXA NR. 1

Rezolvnd rebusul corect, vei obine tipul leciei. A

1.DEALURI

2. GETIC

3. CMPIA

4.SUBTERAN

5.DEPRESIUNEA

6TREI

ORIENTALI

8.URSUL

MERIDIONALI

10.SARE

SUBCARPATI

12.MURESUL

B1.Zona n care se cultiv via de vie i pomii fructiferi (pl.) .

2. n sudul Subcarpailor se afl Podiul ..... .3.Cea mai joas form de relief.

4.Apa ce izvorte de sub pmnt se numete izvor................

5.Este situat n interiorul Carpailor. ..................Colinar a Transilvaniei .

6.Numrul grupelor n care se mpart Munii Carpai este............

7.Grupa de est a Carpailor este...............

8.Animal ce spunemor, dar nu moare .

9.Grupa de mijloc a Carpailor .

10.Se extrage din subsolul Carpailor (sau din mare) i este foarte bun n bucate .

11.Dealuri la poalele Carpailor .

12.Cel mai important fluviu ce strbate Depresiunea Colinar a Transilvaniei .

ANEXA NR. 2

Munii CarpaiMunii Carpai reprezint un lan muntos o niruire de muni.

Ei se ntind pe teritoriul mai multor ri europene, dar mai mult de jumtate din lungimea lor se afl n Romnia.

Cea mai mare parte a Munilor Carpai s-a format prin ncreirea i ridicarea stratelor de roci care alctuiesc suprafaa Pmntului. Ali muni din acest lan (vulcanii) au aprut n urma ntririi lavei care a nit din interiorul Pmntului. Lava este o materie fierbinte i vscoas situat sub stratele de roci de la suprafaa planetei.

Carpaii sunt muni tineri, care s-au format acum 250 de milioane de ani. Ei sunt alctuii din roci tari.

Cele mai importante resurse sunt pdurile ntinse de fagi i conifere, crbunii, metalele, apele minerale, deoarece acestea asigur buna vieuire a animalelor i a omului.

Munii din irul de vest al Carpailor Orientali formeaz cel mai lung lan vulcanic din Europa.

Cel mai nalt vrf se afl n Munii Tatra din Slovacia i are 2655 m.

Dealurile i podiurile

Dealurile au pante mai nclinate i culmi mai rotunjite, n timp ce podiurile sunt mai netede.

Dealurile s-au format prin ncreirea scoarei terestre, dar mai tarziu dect munii,

Vegetaia este alctuit din pduri de foioase, mai ales stejari i fagi.

Principalele ocupaii ale locuitorilor sunt : cultura viei-de-vie i a pomilor fructiferi, creterea animalelor, exploatarea i prelucrarea zcmintelor de petrol, gaze naturale, crbuni, sare.

Subcarpaii sunt dealuri nalte separate prin depresiuni ntinse i vi largi. Ei mrginesc spre exterior Carpaii Orientali i Carpaii Meridionali, formnd o treapt ntre muni i regiunile mai joase din est i sud..Subcarpaii sunt alctuii din trei grupe : Subcarpaii Moldovei, Subcarpaii de Curbur , Subcarpaii Getici.

n Subcarpaii de Curbur se produc cele mai multe cutremure.

Dealurile de Vest sunt dealuri domoale, puin nalte, separate ntre ele de vile largi ale rurilor. Sunt situate n vestul rii, fac trecerea de la Carpaii Occidentali la Cmpia de Vest.

Prile principale ale Dealurilor de Vest sunt :Dealurile Banatului, Dealurile Criurilor, Dealurile Silvaniei.

Depresiunea Colinar a

Transilvaniei

Depresiunea Transilvaniei este un podi mrginit de muni, ceea ce explic i denumirea de depresiune.nlimile sunt cuprinse ntre 500 i 700 m, i chiar mai mult n apropierea Carpailor OrientaliAre aspect de podi; se mai numete i Podiul Transilvaniei. Nu este neted, ci vlurit, avnd nfiare de dealuri.Depresiunea Transilvaniei este traversat de ruri mari: Olt, Mure, Some, ntre care se afl prile care o alctuiesc . Acestea sunt :-Podiul Somean , n nord ;

-Cmpia Transilvaniei , n centru ;

-Podiul Trnavelor, n sud.

Depresiunea este singura regiune din ar de unde se extrage gazul metan.

Cmpiile

Cmpiile prezint o clim mai blnd, cu temperaturi ale aerului

mai ridicate.

Cmpia de Vest este o cmpie lung i ngust. Prezint relief foarte neted, astfel nct la ploi mari, apele rurilor ies cu uurin din albii, producnd inundaii.

Cmpia de Vest este, dup Cmpia Romn, a doua mare regiune agricol a rii. Oraele sunt importante centre industriale.

Delta Dunrii este o cmpie n formare, acoperit n cea mai mare parte de ape. Peisajul unic al Deltei este protejat.

Delta Dunrii prezint o vegetaie deosebit de bogat , format n special din plante iubitoare de ap : stuf, slcii, nuferi.

n acest minunat paradis triesc sute de specii de psri, peti i animale de ap.

n Delta Dunrii se afl cea mai mare colonie de pelicani din Europa.

Cmpia Romn este nclinat dinspre nord spre sud, dar i dinspre vest spre est. Prezint nlimi pn la 300 m.

Cmpia Romn prezint o vegetaie de step i silvostep. Spre nord, se ntind pduri de stejari. Pentru c solurile sunt foarte fertile , vegetaia natural a fost nlocuit n mare parte cu plante cultivate.

Cmpia Romn reprezint cea mai important regiune agricol a rii. Aici se cultiv cereale, floarea-soarelui, sfecl de zahr i nutre pentru creterea animalelor.

n Cmpia Romn se exploateaz i se prelucreaz petrolul i gazele naturale.Fi de evaluare

1.Stabilii valoarea de adevr a enunurilor :

a)Principalele forme de relief sunt munii, dealurile, podiurile , cmpiile.

b)Dealurile au nlimi cuprinse ntre 250m si 2 000m.

c)Munii sunt formele de relief cele mai nalte.

d)Cmpiile sunt forme de relief netede i joase.

2.ncercuii rspunsul corect:I n ara noastr suprafaa pmntului:

a) este aproape neted;

b) este variabil;

c) are aspect variat.

II. La cmpie exist, n special:

a) cereale;

b) podgorii;

c) puni.

III. Munii sunt acoperii cu pduri de:

a) brad;

b) tei;

c) stejar.

CE?

CARE?

CUM?

UNDE?