0_0_proiect_didactic_6[1]

10
PROIECT DIDACTIC DATA: ............................ CLASA: a VI-a PROFESOR:Marcu Nicoleta OBIECTUL: Limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Pronumele ELEMENTE DE CONŢINUT: Pronumele şi !"e#$i%ul &ronominl !emon'$r$i% definiţie, clasificare, categorii gramaticale, funcţii si TIPUL DE LECŢIE: de nsu!ire de cuno!tinţe COMPETENŢE (ENERALE: de"voltarea ca#acităţii de e$#rimare scrisă OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: CO(NITIVE % La sfâr!itul orei, elevii vor fi ca#abili% &'(% să definească #ronumele !i ad)ectivul #ronominal demonstr &'+% să identifice caracteristici ale#ronumelui !i ad)ectivului #ronominal demonstrativ* &' % să recunoască categoriile gramaticale s#ecifice #ărţii de &' % stabilească funcţiile sintactice ale #ronumelui demonstrativ* &' % anali"e"e #ronumele !i ad)ectivul #ronominal demonstrativ, res#ectând /algoritmul0 de anali"ă stabilit* &'1% cree"e enunţuri n care includă #ronumele demonstrativ. AFECTIVE % &2(% vor #artici#a cu atenţie !i interes la lecţie* &2+% vor manifesta interes faţă de noul conţinut. STRATE(IA DIDACTICĂ: METODE )I PROCEDEE : conversaţia euristică, e$#licaţia, metoda Ştiu/vreau să ştiu/am învăţat , anali"a gramaticală, e$erciţiul, #roblemati"area, e FORME DE OR(ANI*ARE : frontală, individuală* MI+LOACE DE ÎNVĂŢĂM,NT : manual, culegere, tabel #entru metoda Ştiu/vreau să ştiu/am învăţat , rebus, fi!e de lucru, /cutiuţa cu sur#ri"e0.

description

p

Transcript of 0_0_proiect_didactic_6[1]

PROIECT DIDACTIC

DATA: ............................CLASA: a VI-a PROFESOR: Marcu Nicoleta

OBIECTUL: Limba romn

UNITATEA DE NVARE: Pronumele

ELEMENTE DE CONINUT: Pronumele i adjectivul pronominal demonstrativ definiie, clasificare, categorii gramaticale, funcii sintactice, valori stilistice

TIPUL DE LECIE: de nsuire de cunotine

Competene generale: dezvoltarea capacitii de exprimare scris

OBIECTIVELE OPERAIONALE:

COGNITIVE: La sfritul orei, elevii vor fi capabili: OC1: s defineasc pronumele i adjectivul pronominal demonstrativ;OC2: s identifice caracteristici ale pronumelui i adjectivului pronominal demonstrativ;OC3: s recunoasc categoriile gramaticale specifice prii de vorbire studiate;OC4: s stabileasc funciile sintactice ale pronumelui i adjectivului pronominal demonstrativ;OC5: s analizeze pronumele i adjectivul pronominal demonstrativ, respectnd algoritmul de analiz stabilit;

OC6: s creeze enunuri n care s includ pronumele i adjectivul pronominal demonstrativ.

AFECTIVE:

OA1: vor participa cu atenie i interes la lecie;

OA2: vor manifesta interes fa de noul coninut.

STRATEGIA DIDACTIC:

METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, explicaia, metoda tiu/vreau s tiu/am nvat, analiza gramatical, exerciiul, problematizarea, exerciiile creatoare; FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual; MIJLOACE DE NVMNT: manual, culegere, tabel pentru metoda tiu/vreau s tiu/am nvat, rebus, fie de lucru, cutiua cu surprize.

RESURSE: BIBLIOGRAFICE

a) metodice:

Constana Brboi, Limba i literatura romn n liceu. Calitate i eficien n predare i nvare, E.D.P., Bucureti, 1983; Constantin Parfene, Aspecte teoretice i experimentale n studiul literaturii n coal, Editura Universitii Al. I. Cuza, Iai, 2002;

I. erdean, Metodica predrii limbii romne, E.D.P., Bucureti, 1985;

b) didactice: Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, E.D.P., Bucureti, 2000;

TEMPORALE

- 50 de minute

SCENARIUL DIDACTIC

NR.

CRT.ETAPELE

LECIEIOB.

OP.UNITI DE CONINUT

ACTIVITATEA PROFESORULUI I A ELEVILORMETODEMIJLOACEFORME DE ORGANIZAREEVALUARE

0

Moment

organizatoricAsigurarea condiiilor necesare desfurrii leciei (linite n clas, distribuirea fielor de lucru i a celor de evaluare, pregtirea materialului didactic necesar)conversaia- material didactic FRONTAL

ICaptarea

atenieiOA1Pe tabl este desenat un rebus. Elevii sunt solicitai s descopere verticala A-B, fcnd astfel primul pas spre stabilrea coninutului noii nvri. conversaia

jocul didactic

- rebus (ANEXA 1)FRONTAL-observarea comportamente-lor elevilor

-evaluare iniial

IIEnunarea obiectivelorOA1Se comunic elevilor, n limbaj accesibilizat, coninutul nvrii i performanele ateptate.conversaiaFRONTAL

IIIActualizarea cunotinelorOC1 Se va solicita completarea de ctre elevi a primelor dou rubrici dintr-un tabel ce cuprinde urmtoarele trei rubrici:

TIU

VREAU S TIU

AM NVAT

Elevii completeaz rubricile pe plan cu informaii diverse referitoare la pronumele demonstrativ. Se ncurajeaz mai ales completarea celei de-a doua rubrici, consemnndu-se tot ceea ce elevii vor s tie, chiar dac se va dovedi ulterior c unele lucruri sunt greite.conversaia

metoda tiu/ vreau s tiu/am nvat- plane- portofolii de gramatic

- tabelul (pe plan)

ANEXA 2FRONTAL-evaluare iniial

- analiza rspunsurilor elevilor

IV

VPrezentarea coninutului

Dirijarea nvriiOC1

OC2

OC3

OC4

Se realizeaz, cu ajutorul elevilor, schema la tabl a pronumelui i adjectivului pronominal demonstrativ, schem ce cuprinde urmtoarele aspecte:

I. DEFINIIE

II. CLASIFICARE

III. CATEGORII GRAMATICALE

IV. FUNCII SINTACTICE

V. MODEL DE ANALIZ

conversaia

exerciiul

explicaia

problematiza-rea- schema la tabl (ANEXA 3)

- prezentare Power point

- culegere de exerciiiFRONTAL-analiza rspunsuri-lor elevilor i observarea comportamente-lor acestora

VIObinerea performaneiOC5

OA2

EXERCIII

1. Identificai i analizai pronumele/adjectivele pronomnale demonstrative din textul urmtor:

Aa i omul cel ludros.

Pe dinuntru-i gunos,

Pe cnd acela care tace

E ca butoiul plin i cu capace.

Unuia-i umbl gura fel de fel.

Cellalt, vorbete fapta pentru el.

(Ivan Andreevici Krlov - Dou butoaie)

2. Creai enunuri n care s existe pronume demonstrative cu urmtoarele funcii sintactice:

a) complement direct

b) nume predicativ

c) complement circumstanial de timpexerciiul

exerciiul

creator- tabla

- manualul

- portofolii

- caietele

- fiele de lucru

- prezentare Power point

FRONTAL

INDIVIDUAL- analiza capacitii de a opera cu partea de vorbire studiat

VIIFeedbackulOC7

OA2Profesorul solicit elevii s completeze ultima rubric a tabelului utilizat la nceputul activitii.

Elevii rezolv oral cerina.explicaia- tabelul

(ANEXA 2)FRONTAL-evaluare final

VIIIEvaluarea performaneiOC2

OC3

OC4

OC5

OC6 Evaluarea se realizeaz cu ajutorul unei fie de evaluare (ANEXA 4).

Pe tot parcursul activitii se vor recompensa copiii are dau cele mai bune rspunsuri printr-o vizit la cutiua cu surprize.exerciiul- fia de evaluare final

- cutiua cu surprizeINDIVIDUAL- evaluare final scris

IXReteniaOA1Se verific msura n care obiectivele propuse au fost atinse. conversaiaFRONTAL

XTransferulSe anun tema pentru acas. Se fac aprecieri generale i individuale asupra activitii desfurate.conversaiaFRONTAL- aprecieri generale i individuale

-notare

Anexa 1

DATIV

PRONUME

FORME

POSESIV

PERSONAL

SINE

POLITETE

REFLEXIV

ACUZATIV

TE

FLEXIBILA

ADJECTIVPRONOMINAL

1. Pronumele mie din propoziia Mie mi place s nv. este n cazul........

2. Partea de vorbire care ine locul unui substantiv se numete.....

3. Pronumele are .................. accentuate i neaccentuate.

4. Pronume care exprim ideea de posesie se numete ......................

5. Pronumele care NU devine adjectiv, chiar dac determin un substantiv se numete .......

6. Completai proverbul cu un pronume reflexiv: ,, Lauda de ..... nu miroase a bine.7. Pronume care arat respectul fa de o persoan se numete .................

8. Pronume care arat identitatea subiectului cu un obiect .....................

9. Pronumele m din propoziia M pasioneaz lectura. este n cazul .................

10. Pronume personal, form neaccentuat, caz acuzativ ...

11. Pronumele este o parte de vorbire ..................

12. Cuvntul mea din propoziia Compunerea mea este frumoas. este un ........

Anexa 2

TIUVREAU S TIUAM NVAT

ANEXA 3

Schem ce cuprinde urmtoarele aspecte:

I. DEFINIIE Pronumele care indic (demonstreaz) apropierea sau deprtarea obiectului, n spaiu sau n timp, identitatea sau diferenierea acestuia fa de alte obiecte se numete pronume demonstrativ. II. CLASIFICARE

de apropiere: acesta, aceasta, acetia, acestea; sta, asta, tia, astea (forme populare). de deprtare: acela, aceea, aceia, acelea; la, aia, ia, alea (forme populare). de identitate: acelai, aceeai, aceiai, aceleai. de difereniere: cellalt, cealalt, ceilali, celelalte.

N.B. !!!! Nu confundm pronumele demonstrativ cel, cea cu articolul demonstrativ. III. CATEGORII GRAMATICALE1. Genul

masculin: acesta, acela feminin: aceasta, aceea

N.B.!!! Pentu genul neutru, pronumele demonstrativ are la singular aceeai form ca la masculin, iar la plural, aceeai form ca la feminin.

2. Numrul singular: acesta, acela, acelai, cellalt plural: acetia, aceia, aceiai, ceilali

3. Cazul

nominativ: Acesta e colegul meu. acuzativ: Pe acesta l-am ajutat. dativ: I-a spus acestuia. genitiv: Prinii acestuia au plecat ieri. prepoziie

simpl: pe/la/cu/despre/lng acesta compus: de la/pe la/de pe la acesta

N.B. 1. Cnd st lng un substantiv i se acord cu acesta, pronumle demonstrativ devine adjectiv pronominal demonstrativ.

N.B.2. Adjectivul pronominal demonstrativ poate sta att n faa substantivului determinat, ct i dup acesta.

N.B.3. Adjectivul pronominal demonstrativ de identitate st ntotdeauna n faa substantivului determinat. Acelai copil a venit.

IV. FUNCII SINTACTICE

subiect nume predicativ C.D. C.I. C.C.L. C.C.T. C.C.M. C.C.Cz. atribut pronominal apoziional atribut pronominal prepoziional atribut pronominal genitival V. MODEL DE ANALIZEx. Vorbea despre cellalt.

(despre) cellalt: pronume demonstrativ de difereniere, genul masculin, nr. sigular, cazul acuzativ, precedat de prepoziia compus despre; complement indirect. PAGE

Page 2