0 Proiect2 Via

9
Şcoala Generală Prejmer, jud. Braşov Anul şcolar 2011/2012 PROIECT DE LECŢIE Data: 25.05.2012 Clasa: a VI-a A Propunător: prof. Ioana Oltean Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Obiectul: BIOLOGIE Unitatea de învăţare: Caractere generale, morfofuncţionale, comportament, adaptări şi impoertanţă ale unor grupe de vieţuitoare (vertebrate) Tema: Mamifere erbivore- recapitulare Scopul lecţiei: fixarea, sistematizarea şi recapitularea cunoştinţelor legate de mamiferele erbivore Competenţe specifice: 1.1.Identificarea unor grupe şi specii de animale. 1.2.Recunoaşterea alcătuirii generale a unui mamifer. 1.4.Explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare. 1.5.Stabilirea relaţiilor între tipurile de comportament şi procesul de adaptare a organismului la mediu 3.1.Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor. 4.1.Exersarea utilizării unor surse de informare. 4.2.Utilizara adecvată a terminologiei, specifică biologiei, în diferite situaţii de comunicare. Competenţe derivate: descrierea alcătuirii corpului calului şi vacii stabilirea adaptărilor la mediul de viaţă şi la modul de hrănire exemplificarea speciilor de animale erbivore şi cunoaşterea habitatelor acestora Tipul lecţiei: lecţie de recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor- varianta bazată pe jocul didactic Demersul didactic: a) resurde procedurale conversaţia euristică brainstorming-ul jocul didactic proiectul de cercetare

description

proiect

Transcript of 0 Proiect2 Via

coala General Prejmer, jud. Braov

Anul colar 2011/2012

PROIECT DE LECIEData: 25.05.2012

Clasa: a VI-a A

Propuntor: prof. Ioana Oltean

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii

Obiectul: BIOLOGIE

Unitatea de nvare: Caractere generale, morfofuncionale, comportament, adaptri i impoertan ale unor grupe de vieuitoare (vertebrate)

Tema: Mamifere erbivore- recapitulare

Scopul leciei: fixarea, sistematizarea i recapitularea cunotinelor legate de mamiferele erbivore

Competene specifice:

1.1.Identificarea unor grupe i specii de animale.

1.2.Recunoaterea alctuirii generale a unui mamifer.

1.4.Explicarea structurii i funciilor organismului unor vieuitoare.

1.5.Stabilirea relaiilor ntre tipurile de comportament i procesul de adaptare a organismului la mediu

3.1.Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor.

4.1.Exersarea utilizrii unor surse de informare.

4.2.Utilizara adecvat a terminologiei, specific biologiei, n diferite situaii de comunicare.

Competene derivate: descrierea alctuirii corpului calului i vacii stabilirea adaptrilor la mediul de via i la modul de hrnire exemplificarea speciilor de animale erbivore i cunoaterea habitatelor acestoraTipul leciei: lecie de recapitulare, sistematizare i consolidare a cunotinelor- varianta bazat pe jocul didactic

Demersul didactic:

a) resurde procedurale

conversaia euristic

brainstorming-ul

jocul didactic

proiectul de cercetare

b) resurse materiale

prezentare PPT

manuale

fie de evaluare

materiale necesare pentru realizarea jocului didactice: cartonae cu imagini, ntrebri etc.

c) forme de activitate

frontal

individual

Locul desfurrii: sala de clas

Evaluare: formativ, prin intermediul fiei de evaluare

Desfurarea leciei

ETAPELE LECIEIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOROBSERVAII

1. Moment organizatoric-pregtesc clasa pentru lecie-se aeaz n bnci i se pregtesc pentru lecie

2. Reactualizarea cunotinelor-prezentare unor proiecte realizate de elevi ca tem pentru acas (Specii de animale erbivore, Calul-rase de cai)-prezint proiectele realizate-discut nelmuririle

3. Captarea ateniei-anun elevii c, pe durata orei, vom juca un joc pentru a ne aminti ceea ce am nvat n leciile anterioare-ascult explicaiile

4. Anunarea temei i a obiectivelor-anun tema leciei, notez titlul pe tabl i prezint obiectivele -noteaz titlul n caiete

5. Desfurarea activitii-pregtesc clasa pentru joc. Cer elevilor s i aleag patru reprezentani care vor rspunde la ntrebri.

-selectez un elev responsabil cu adresarea ntrebrilor i i atenionez pe ceilali elevi c vor trebui s corecteze greelile colegilor

-supraveghez desfurarea jocului

-pe baza rspunsurilor oferite de elevi, realizez schia leciei (n format electronic sau pe tabl)-ascult regulile jocului-aleg reprezentanii clasei

-adreseaz i rspund la ntrebri

-umrresc schia leciei

6. Asigurarea feed-back-ului-cer elevilor s aprecieze rspunsurile oferite de colegii lor-discut

7. Fixarea cunotinelor i evaluarea-mpart elevilor fia de evaluare i anun timpul acordat rezolvrii-citesc i rezolv fia de evaluare-explic rspunsul

8. ncheierea leciei-apreciez activitatea elevilor

Schia leciei

Mamifere erbivore- recapitulare

Mamiferele- animale care nasc pui vii i i hrnesc cu laptele produs de mamele

Erbivore (lat. herba=iarb, vorare=a mnca)- animale care se hrnesc cu plante

Vaca i calul- animale domestice, importante pentru om.

VACA

Alctuirea corpului:

Hrnirea:

nmulirea: CALUL

Alctuirea corpului: Hrnirea: nmulirea: Importana:

-animale de traciune

-crescute pentru carne i lapte

-animale cu valoare economic ridicat

Alte animale erbivore: girafa, elefantul, antilopa, boul, renul, cerbul, crpioara, zebra, mgarul

Exerciiu de evaluare

Descriei, n cteva propoziii, un mamifer erbivor pe care l-ai studiat. Enumerai animale nrudite cu acesta.

Exerciiu de evaluare

Descriei, n cteva propoziii, un mamifer erbivor pe care l-ai studiat. Enumerai animale nrudite cu acesta.Exerciiu de evaluare

Descriei, n cteva propoziii, un mamifer erbivor pe care l-ai studiat. Enumerai animale nrudite cu acesta.Exerciiu de evaluare

Descriei, n cteva propoziii, un mamifer erbivor pe care l-ai studiat. Enumerai animale nrudite cu acesta.Exerciiu de evaluare

Descriei, n cteva propoziii, un mamifer erbivor pe care l-ai studiat. Enumerai animale nrudite cu acesta.Exerciiu de evaluare

Descriei, n cteva propoziii, un mamifer erbivor pe care l-ai studiat. Enumerai animale nrudite cu acesta.Exerciiu de evaluare

Descriei, n cteva propoziii, un mamifer erbivor pe care l-ai studiat. Enumerai animale nrudite cu acesta.ntrebri de evaluare1. Ce sunt mamiferele?

2. Definii animalele erbivore.

3. Unde triesc vaca i calul?

4. Cu ce este acoperit corpul vacii?

5. Cu ce se termin corpul vacii?

6. Cum se numete organul crnos de secreie a laptelui la vac?

7. Descriei aspectul capului vacii.

8. Cte tipuri de dini are vaca?

9. Definii sintagma. unguligrad paricopitat.

10. Ce tip de animal este vaca, dup modul de hrnire?

11. Cte camere are stomcaul unei vaci? Enumerai-le.

12. Cum se numete puiul vacii?13. Cu ce este hrnit vielul?

14. Cum este trunchiul calului spre deosebire de cel al vacii?

15. Cum se numete prul lung i stufos care crete pe gtul calului?

16. Descrie dentiia calului.

17. Ce reprezint bara?

18. Cu ce se termin picioarele calului?

19. Cu ce se termin trunchiul calului?

20. De ce se potcovesc caii?

21. Cte camere are stomacul calului?

22. De ce intestinul subire al calului este foarte lung?

23. Cum se numete femela calului?24. Ct dureaz gestaia la iap?25. Cu ce i hrnete iapa puii?

coad

trunchi acoperit cu pr scurt

mamel (uger) cu 4 mameloane

picioarele: se termin cu degete nvelite n copite

-animal unguligrad paricopitat

dentiia:

-6 incisivi lai

-bar

-msele smluite

cap cu bot lung

-nri

buze

urechi cu pavilioane mari

coarne

-burduf

-ciur

-fois

-cheag

erbivor rumegtor

stomac tetracameral

hrnit cu lapte

viel

fat o dat pe an

trunchi zvelt, acoperit cu pr

-uger cu 2 mameloane

coad format din peri lungi

picioare terminate cu un deget nvelit n copit (unguligrad imparicopitat)

dentiia: incisivi, bar, canini mici, msele cu creste

cap: coam, urechi cu pavilioane mari

-bot lung (nri i gur)

intestin subire foarte lung

erbivor nerumegtor

stomac format dintr-o singur camer

gestaia dureaz un an

iapa fat un mnz

hrnit cu lapte