0 Proiect Didacticstancu Aurelia

9
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Propunător: Obiectul: Limba şi literatura română Clasa: a V-a B Unitatea de învăţare: Descrierea Subiectul: Adjectivul Tipul lecţiei: predare - învăţare - evaluare Timp alocat: 50' Competenţe generale: 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. Competenţe specifice Conţinuturi asociate 2.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical adjectivul (adjective variabile şi invariabile, acordul cu substantivul, topica adjectivului) 3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate adjectivul (adjective propriu-zise şi adjective provenite din verbe la participiu, adjective variabile şi invariabile, acordul cu substantivul, topica adjectivului); 4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie dificultăţi în scrierea unor categorii morfologice studiate. Competenţe derivate: C1: identificarea, prin rescriere, a adjectivelor în enunţuri date (corelare cu c.s. 3.4); C2: precizarea felului adjectivului identificat în enunţurile date (corelare cu c.s.3.4); O 3: alcătuirea, în scris, a unor propoziţii în care să integreze adjective corespunzătoare cerinţelor date (corelare cu c.s 2.3); C4: explicarea ortografiei cuvintelor sau construcţiilor date (corelare cu c.s 3.4 şi cu 4.3); C5: identificarea rolului expresiv al adjectivelor, într-un text descriptiv (corelare cu c.s. 2.3). Activităţi de învăţare: A1: exerciţii de identificare a adjectivelor în texte literare şi nonliterare date; 1

Transcript of 0 Proiect Didacticstancu Aurelia

Page 1: 0 Proiect Didacticstancu Aurelia

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Propunător: Obiectul: Limba şi literatura românăClasa: a V-a BUnitatea de învăţare: DescriereaSubiectul: AdjectivulTipul lecţiei: predare - învăţare - evaluareTimp alocat: 50'Competenţe generale: 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competenţe specifice Conţinuturi asociate2.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical

adjectivul (adjective variabile şi invariabile, acordul cu substantivul, topica adjectivului)

3.4 sesizarea corectitudinii utilizăriicategoriilor gramaticale învăţate

adjectivul (adjective propriu-zise şi adjective provenite din verbe la participiu, adjective variabile şi invariabile, acordul cu substantivul, topica adjectivului);

4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie

dificultăţi în scrierea unor categorii morfologice studiate.

Competenţe derivate: C1: identificarea, prin rescriere, a adjectivelor în enunţuri date (corelare cu c.s. 3.4); C2: precizarea felului adjectivului identificat în enunţurile date (corelare cu c.s.3.4); O 3: alcătuirea, în scris, a unor propoziţii în care să integreze adjective corespunzătoare cerinţelor date (corelare cu c.s 2.3);C4: explicarea ortografiei cuvintelor sau construcţiilor date (corelare cu c.s 3.4 şi cu 4.3);C5: identificarea rolului expresiv al adjectivelor, într-un text descriptiv (corelare cu c.s. 2.3).

Activităţi de învăţare:A1: exerciţii de identificare a adjectivelor în texte literare şi nonliterare date;A2: activitate de analiză morfo-sintactică a adjectivelor identificate în textele dat;A3: exerciţii de alcătuire a cel puţin patru enunţuri în care să integreze adjective variabile şi invariabile;A4: activitate de explicare a ortografiei adjectivelor în funcţie de numărul şi cazul în care se află;A5: discuţii referitoare la rolul expresiv al adjectivelor (cu valoare stilistică de epitet) în textul descriptiv studiat.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, jocul didactic, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, analiza gramaticală, „scaunul autorului”;

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grupe, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală, interevaluarea.

Resurse:

1

Page 2: 0 Proiect Didacticstancu Aurelia

a. umane: 31 de elevi ai clasei a V-a B;b. materiale / mijloace de învăţământ:), fişe de lucru în grup, laptop, videoproiector, ecran de

proiecţie;c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE

1. ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Iaşi: Polirom.2. NICOLA, Ioan, 1994, Pedagogie, ediţia a II-a, Bucureşti: EDP R.A. 3. PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediţia a V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti: Ed. Paralela 45.5. PĂUN Emil, POTOLEA Dan (coord.),2002, Pedagogie, Iasi: Polirom.6. MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII, CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU CURRICULUM, 2002, Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română, învăţământ primar şi gimnazial, Bucureşti: ARAMIS PRINT.

2

Page 3: 0 Proiect Didacticstancu Aurelia

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE INSTRUIRII DIDACTICE/

DURATA

CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE

FORME ŞI INSTRUMENTE DE

EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare a

activităţii1. Moment

organizatoric

1’

* Salutul;* Prezentarea invitaţilor;* Notarea absenţelor în catalog;* Asigurarea unui climat adecvat desfăşurării lecţiei.

Elevii de pregătesc pentru începerea orei de limba şi literatura română

2. Captarea atenţiei şi asigurarea

climatului afectiv

5’

* Propune elevilor un joc de intercunoaştere prin care fiecare elev numeşte o trăsătură morală a unui coleg, printr-un cuvânt care începe cu sunetul-iniţială a prenumelui.* Notează pe flip-chart adjectivele enumerate de elevi.

*.Solicită elevilor să precizeze valoarea morfologică a cuvintelor notate.

* Numesc un coleg şi îl descriu printr-un un cuvânt care începe cu acelaşi sunet cu prenumele acestuia. De exemplu: „Ana este amabilă.”* Notează pe caiet adjectivele pe care profesorul le notează pe flip-chart. * Elevii precizează valoarea morfologică a cuvintelor (adjective).

Jocul didactic

Conversaţia euristică

Conversaţia examinatoare

Activitate frontală

3

Page 4: 0 Proiect Didacticstancu Aurelia

3. Anunţarea temei şi a

competenţelor derivate

1’

* Anunţă elevii că în această lecţie vor consolida cunoştinţele despre adjectiv.* Prezintă obiectivele operaţionale într-o formă accesibilă elevilor.* Notează la tablă data şi titlul lecţiei: Adjectivul. Consolidare

* Ascultă, apoi notează titlul lecţiei în caiete.

Expunerea Activitate frontală

4. Verificarea, reactualizare,

sistematizarea, şi esenţializarea cunoştinţelor

5`

*Solicită elevilor să definească adjectivul, să numească şi să ilustreze categoriile de adjective, să precizeze funcţiile sintactice pe care le poate îndeplini adjectivul.*Verifică modul de efectuare a temei pentru acasă, solicitând elevilor să citeasă textele în care au descris pădurea într-o dimineaţă de vară. În aceste texte a trebuit să integreze adjectivele: propice, silenţios, lila, compus.

* Elevii definesc adjectivul, prezintă clasificarea acestuia, precizează funcţiile sintactice pe care acesta le îndeplineşte.* Citesc rezolvarea temei pentru acasă.

Conversaţia examinatoare

Activitate frontală

4. Dirijarea procesului de consolidare a

cunoştinţelor/ de dezvoltare a

competenţelor15`

A1 - * Profesorul solicită elevilor să noteze pe caiete două-trei adjective folosite de colegii lor în compuneri.A2 - * Solicită elevilor să precizeze felul adjectivelor identificate şi să selecteze încă un adjectiv de acelaşi fel din cele srise pe flip-chart.* Solicită un elev să citească textul pe care îl regăseşte pe fişa de pe masă. Textul este proiectat în acelaşi timp.A3, A4 - * Distribuie elevilor fişe de lucru. (anexa 1)* Verifică modul de rezolvare

* Notează pe caiete adjective identificate în compunerile colegilor.

* Precizează felul adjectivelor identificate. Selectează încă un adjectiv de acelaşi fel dintre cele scrise pe flip-chart.

*Un elev citeşte textul, ceilalţi urmăresc corectitudinea lecturii.

* Elevii rezolvă sarcinile date.

* Prezintă soluţiile cerinţelor şi

Conversaţia examinatoare

Analiza gramaticală

Exerciţiul

Analiza gramaticală

videoproiectorlaptop

fişe de lucru diferenţiat

Activitate frontală

Activitatea pe grupe

Activitate frontală

* Aprecierea verbală a răspunsurilor

* Observarea sistematică

*Aprecierea verbală a

4

Page 5: 0 Proiect Didacticstancu Aurelia

a cerinţelor. Soluţiile prezentate de fiecare grupă vor fi consolidate prin rezolvarea unui alt exerciţiu asemănător.

notează pe caiete informaţiile. răspunsurilor

5. Obţinerea performanţei

10’

* Solicită elevilor să redacteze o compunere de 5 – 10 rânduri în care să descrie una dintre încăperile unei fabrici de ciocolată. Sarcina va fi elaborată diferenţiat, pe baza aceluiaşi criteriu, al rezultatelor şcolare. (anexa 2)A5 - *Verifică modul de rezolvare a sarcinilor, solicitând câte un elev din fiecare grupă să citească propriul text. Ceilalţi elevi formulează aprecieri şi recomandări în legătură cu redactarea textului şi cu modul de prezentare a acestuia.

* Primesc fişele şi ascultă explicaţiile.

* Elevii rezolvă sarcinile date.

* Citesc textele.

* Formulează aprecieri şi recomandări în legătură cu redactarea textului şi cu modul de prezentare a acestuia.

Explicaţia

Scaunul autorului

Conversaţia examinatoare

Fişă de lucru diferenţiat

Activitate frontală

Activitate individuală

Activitate frontală

*Observaţia sistematică

*Autoevaluare*Interevaluare

6. Integrarea evaluării de tip

formativ5’

*Disribuie elevilor câte o fişă care conţine un test formativ. Proiectează conţinutul fişei şi explică elevilor modul de rezolvare a sarcinilor. * Prezintă soluţiile sarcinilor de lucru şi punctajul oferit pentru fiecare răspuns.*Solicită elevilor să schimbe lucrarea cu culoegul de bancă pentru interevaluare.* Verifică punctajele obţinute de elevi.

*Elevii rezolvă sarcinile după indicaţiile profesorului.

*Elevii se autoevaluează şi se interevaluează pe baza răspunsurilor şi baremului prezentate de profesor.

Conversaţia examinatoare Fişe de lucru

videoproiectorlaptop

Activitate frontală *Aprecierea

verbală

*Observarea sistematică

*Autoevaluare*Interevaluarea

7. Intensificarea procesului de

retenţie şi

* Comunică elevilor tema pentru acasă:T1:

* Notează tema pentru acasă. Explicaţia Manualul Activitate frontală

* Observarea sistematică

5

Page 6: 0 Proiect Didacticstancu Aurelia

transfer

3’

Exerciţiul 1, pagina 189. Alcătuiţi enunţuri în care adjectivele identificate în textul de la exerciţiul anterior să aibă alte funcţii sintactice decât cele din text.T2: Exerciţiul 4, pagina 189. Alcătuiţi un text de 4-5 rânduri în care să folosiţi trei dintre adjectivele cu rol de epitet identificate în text.

8. Evaluarea activităţii didactice

5’

* Solicită elevilor să-şi exprime opiniile despre activitate, folosind metoda A, B, C:Am învăţat.... ......Bine a fost că...........Cred că......................*Apreciază global şi individual aportul elevilor la lecţie.* Notează elevii cu participare reprezentivă la activitate.

* Elevii exprimă aspectele pozitive şi aspectele negative ale activităţii, tinând cont de obiectivele propuse la inceputul lecţiei.

Conversaţia

A, B, C

Activitate frontală

* Aprecierea verbală, prin calificative

* Apreciere cu note

6