0 Proiect Didactic Vi

download 0 Proiect Didactic Vi

of 8

description

...

Transcript of 0 Proiect Didactic Vi

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15 martie 2010OBIECTUL: Limba i literatura romnCOALA: coala cu Clasele I-VIII ,,Andrei Mureanu OradeaPROFESOR : Monica DumitraCLASA : a VI-a C

UNITATEA DE NVARE: Literatura cult- Opera epicSUBIECTUL LECIEI: Receptarea operei epice ,,Amintiri din copilrie de Ion CreangTIPUL LECIEI: dobndirea de noi cunotine;

SCOPUL LECIEI: cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilor COMPETENE GENERALE I SPECIFICE:1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare

1.1 distingerea ntre informaiile eseniale i cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legturi sau diferenieri ntre informaiile receptate din surse diverse1.4 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse

3.1 diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit3.2 identificarea modurilor de expunere ntr-un text epicOBIECTIVE OPERAIONALE:

precizarea timpului i a spaiului n care se petrec ntmplrile;

evidenierea modurilor de expunere folosite de autor;

identificarea momentelor aciunii; identificarea verbelor i pronumelor de persoana I nelegerea relaiei autor-narator-personaj; identificarea tipurilor de personaje;

STRATEGIA DIDACTIC:RESURSE: capaciti normale de nvare a elevilor, cunotinele lor anterioare, timpul de nvare: 50 minute.Metode i procedee: conversaia euristic, metoda ciorchinelui, observaia, problematizarea, nvarea prin descoperire, explicaia, exerciiul, lucrul cu textul;MIJLOACE DIDACTICE:

Limba i literatura romn, manual pentru cls a VI-a, Mihaela Suciu, EDP* pentru minoriti Fie pentru activitatea independent, fie adaptate pentru elevii cu C.E.S. Portofoliul elevilor Video-proiector (fragment video La ciree)

FORME DE ORGANIZARE A NVRII: activitate frontal i activitate individual;MODALITI DE EVALUARE: Evaluare frontal Evaluare formativ Evaluare prin calificative

BIBLIOGRAFIE:

Mihaela Suciu ,Limba i literatura romn, manual pentru cls a VI-a, EDP Bucureti, 2001* manual pentru minoriti Ion Creang, Povestiri, Amintiri, Editura Minerva, Bucureti, 1985 Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia Educaional, Cluj-Napoca, 2002 C-tin Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii n coal, Ed. Polirom,Iai, 2001

SCENARIU DIDACTICMOMENT ORGANIZATORIC: salutul, notarea absenilor, verificarea existenei temelor pentru acas i a volumelor Amintiri din copilrie pe bncile elevilor;I. ACTUALIZAREA CUNOTINELOR NSUITE ANTERIOR Profesorul va verifica tema pentru acas att calitativ, ct i cantitativ (ex.2, 3 i 7 de la pagina 153).Se verific nsuirea noiunilor referitoare la viaa i creaia scriitorului, importana operei ,,Amintiri din copilrie de Ion Creang, tem, ncadrarea n roman a fragmentului studiat. II. CAPTAREA ATENIEI:

Profesorul folosete metoda ciorchinelui pornind de la cuvntul epic, elevii reuind s gseasc numeroase cuvinte referitoare la termenul propus.

III. ANUNAREA TITLULUI LECIEI I A OBIECTIVELOR:

- Astzi vom discuta despre Elemente de structur i compoziie n Amintiri din copilrie de I. Creang.- La sfritul orei va trebui s( se anun obiectivele operaionale ).

IV. DIRIJAREA NVRII: Profesorul trece pe tabl titlul leciei: Elemente de structur i de compoziie

a) Profesorul i anun pe elevi c vor viziona un fragment din ecranizarea Amintirilor... i c trebuie s fie ateni pentru a descoperi diferene ntre text i film

Elevii sesizeaz cteva diferene: introducerea n film a ntmplrii cu smntnitul oalelor, care n roman este anterioar fragmentului studiat, Nic surprinde convorbirea dintre tatl su i unchi suindu-se pe acoperiul unei magazii, etc.b) Profesorul scrie pe tabl primele elemente de structur: Timpul i spaiul aciunii Elevilor identific n manual structurile corespunztoare acestora i i noteaz n caiete citatele.c) Este notat pe tabl al doilea element: etapele aciunii i se discut despre ordinea desfurrii evenimentelor i despre momentele subiectului.- se mpart elevilor fie de lucru ( exerciiul 1) i li se cere s rezolve urmtoarele:Exerciiul 1 Aciunea i momentele subiectului

- Punei ideile principale de mai jos n ordinea desfurrii evenimentelor n text, numerotndu-le n partea stng.

- Indicai prin sgei momentul subiectului cruia i corespunde fiecare idee principal.

Se verific corectitudinea rspunsurilor. d) Profesorul anun urmtoarele elemente: Relaia autor- narator- personajeElevii sunt ntrebai:

P: Ce este autorul?

E: Autorul este o persoan real care scrie opere literare; el creeaz naratorul, personajele i aciunea.

P: Cine este autorul textului?

E: Autorul textului este Ion Creang.P: Ce este naratorul?

E: Vocea desemnat de autor s l reprezinte n oper; el nu exist dect n interiorul operei literare;

P:Ce tipuri de naratori ai nvat?

E: Narator care povestete la persoana a III-a, neimplicat n aciune, i narator care povestete la persoana I.

Se identific n textul studiat verbe i pronume de persoana I i se constat c n ,,Amintiri din copilrie avem un narator de persoana I, care este n acelai timp i personaj.Elevii noteaz n caiete caracteristicile naratorului- personaj.

e) Profesorul scrie pe tabl urmtorul element: PersonajeleSe discut despre tipurile de personaje nvate, iar elevii constat c nu toate personajele sunt la fel de importante n aciune. Profesorul noteaz pe tabl clasificarea personajelor dup locul deinut n aciune i introduce termenul de personaj figurant. - Solicit elevilor s rezolve Exerciiul nr. 2 Personajele de pe fia de lucru;- Indicai personajele din text n ordinea apariiei:

- Clasificai-le dup locul deinut n aciune: Principale.................................................

Secundare................................................

Episodice................................................

Figurante................................................

Se verific corectitudinea rezolvrii exerciiului.V. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI:

Feedback-ul a avut loc permanent pe parcursul conversaiei i se concretizeaz prin aprecieri verbale.VI. EVALUARE FORMATIV

Profesorul cere elevilor s rezolve exerciiul nr. 3. de pe fia de lucru.VII.ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI

Se d elevilor, ca activitate independent, completarea fiei nr. 2 despre personajul principal i secundar din fragmentul studiat din Amintiri din copilrie de Ion Creang.SCHIA TABLEIElemente de structur i de compoziie1. Timpul i spaiul aciunii

,, Odat, vara, pe-aproape de Moi...ziua miaza-mare...

,, ...m furiez din cas i m duc...la mo Vasile... , satul Humuleti

2. Epatele aciunii

ntmplrile se desfoar n ordine cronologic, putnd fi identificate n text toate momentele subiectului: expoziiunea (situaia iniial), intriga, desfurarea aciunii, punctul culminant i deznodmntul (situaia final).3. Relaia autor- narator- personaj Autorul textului este Ion Creang.

Naratorul povestete la persoana I (apar verbe i pronume de persoana I).

El este n acelai timp i personaj, fiindc particip direct la aciune.

4. Personajele

Personajele particip n grade diferite la aciune.

Clasificare dup locul deinut n aciune: principal: prezent n toate momentele aciunii, centrul de interes al cititorului;secundar: se definete prin relaia sa cu personajul principal;episodic: nsufleete unul din episoadele textului epic;figurant: simplu element viu al cadrului;Nume .

Fi de lucru

,,Amintiri din copilrie de Ion Creang

Exerciiul 1 Aciunea i momentele subiectului

a) Punei ideile principale de mai jos n ordinea desfurrii evenimentelor n text, numerotndu-le n partea stng.

b) Indicai prin sgei momentul subiectului cruia i corespunde fiecare idee principal.

.........Nic i ia la revedere de la mtua Mrioara i

se furieaz n cire.

..........El se preface c l cere pe vrul Ion la scldat.

..........ntr-o var Nic merge la mtua Mrioara cu

gndul ascuns de a fura ciree.

..........Nic este btut de tatl su.

.... .....Copilul este vzut de femeie, care l ateapt

suprat sub pom.

...........Nic reuete s sar din cire.

...........Seara, paznicul i mo Vasile vin s cear

despgubiri.

...........Cnd mtua lui se mpiedic, Nic sare gardul.

...........Ttl biatului pltete pagubele.

...........Biatul regret ce a fcut.

...........Copilul, urmrit de mtu, distruge toat cnepa.

Exerciiul nr. 2

Personajele

Indicai personajele din text n ordinea apariiei:

...................................................................................................................................................

Clasificai-le dup locul deinut n aciune:

Principale.................................................................

Secundare................................................................

Episodice.................................................................

Figurante.................................................................

Exerciiul nr. 3 Completai spaiile punctate cu datele corespunztoare

despre relaia autor- narator- personaj1. Autorul ,, Amintirilor din copilrie.............................................

1. Expoziiunea

Situaia iniial

2. Intriga

Cauza care produce evenimentele

3. Desfurarea aciunii

4. Punctul culminant

5.Deznodmnt

Situaia final

3. Personajele

2. Naratorul.................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

.........................................................................................................

Personaj principal

.................................

Personaj secundar

..................................................................

Personaj episodic

.................................................................

Personaj figurant

...................................................................................................