0 1 Recapitulare Insecte

11
PROIECT DE LECTIE Data: 25. 02. 2014 Clasa: a VI-a B Unitatea scolara: Scoala cu clasele I-VIII Vadu-Pasii Unitatea de invatare:”Clasificarea animalelor-nevertebrate Tema lectiei: Insecte-Recapitulare ” Tipul lectiei: Recapitulare si sistematizare Profesor: Potirniche Paula Scopul lectiei: Fixarea si consolidarea cunostintelor privind mediul de viata, alcatuire si importanta ale insectelor. Competente specifice: 1.1 Identificarea unor grupe si specii de animale 1.3 Stabilirea relatiilor între factorii de mediu si diversitatea animalelor 2.1 Utilizarea de mijloace si metode adecvate explorarii lumii animale 4.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare Obiective operationale: Să enumere caracterele generale ale grupelor de insecte studiate;

Transcript of 0 1 Recapitulare Insecte

Page 1: 0 1 Recapitulare Insecte

PROIECT DE LECTIE

Data: 25. 02. 2014

Clasa: a VI-a B

Unitatea scolara: Scoala cu clasele I-VIII Vadu-Pasii

Unitatea de invatare:”Clasificarea animalelor-nevertebrate

Tema lectiei: “Insecte-Recapitulare ”

Tipul lectiei: Recapitulare si sistematizare

Profesor: Potirniche Paula

Scopul lectiei: Fixarea si consolidarea cunostintelor privind mediul de viata, alcatuire si importanta ale insectelor.

Competente specifice: 1.1 Identificarea unor grupe si specii de animale 1.3 Stabilirea relatiilor între factorii de mediu si diversitatea animalelor 2.1 Utilizarea de mijloace si metode adecvate explorarii lumii animale 4.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare

Obiective operationale:

Să enumere caracterele generale ale grupelor de insecte studiate;

Să numeasca reprezentantii care aparţin acestor grupe

Sa stabileasca asemanari si deosebiri structurale între grupele de insecte studiate

Să precizeze mediul de viaţă al insectelor şi adaptările acestora, evidentiind legatura dintre forma, alcatuirea corpului si mediul de viata

Să enumere importanta insectelor pentru om si natura

Page 2: 0 1 Recapitulare Insecte

Concepte operationale Observarea si descrierea unor grupe de animale

Observarea caracteristicilor morfologice ale unui animal Evidentierea functiilor organelor si sistemelor de organe in organismul unui animal Stabilirea de relatii între functiile organismului si integrarea in mediu a animalelor

ELEMENTE DE STRATEGIE

Resurse materiale Manualul, planse, postere, poze cu insecte , carton duplex, markere,

lipici,

Resurse procedurale Conversatia euristica.

Observatia

Invatarea prin descoperire

Forme de activitate

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie;

Evaluare: test, observarea sistematica a elevilor.

Bibliografie:

-M.Brandusoiu, C .Androne –Manual de biologie , cls a VI a,ed.EDP,2008

-A.IONEL, Z.PARTIN-Manual de biologie,cls aVI-

Frontala

Individuala

Pe grupe

Page 3: 0 1 Recapitulare Insecte

a,ed.Humanitas,Bucureşti,2004 -N.COSTICĂ,Metodica predării biologiei,Ed.Graphys,Iaşi,2008

DESFASURAREA LECTIEI

Nr.Crt

Momentele lecţiei

O. O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi mijloace didactice

Forme de activitate

Metode de evalure

1. Moment organizatoric

-profesorul saluta elevii-se pun absente

- se pregătesc pentru activitate

2. Captarea atenţiei Elevii sunt anuntati ca in lectia de astazi , vor recapitula insectele , cel mai numeros grup de pe Pamant (cca . 1milion de specii de insecte)

3. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor

- scrie pe tablă titlul lecţieişi anunta elevii ca vor recapitula insectele

- elevii notează titlul lecţiei în caiete –Recapitulare Insecte

Conversaţia Frontal

4. Reactualizarea noţiunilor anterior învăţate

adresează elevilor întrebări din lecţiile anterioare :

Ce sunt nevertebratele?

Care sunt nevertebratele studiate pana acum  ?

- elevii răspund la întrebări:

Nevrtebratele sunt organisme care nu au coloana vertebrala si schelet osos intern.

Nevertebratele studiate sunt:protozare, spongieri, celenterate, viermi, moluste si artropode

ConversaţiaExplicaţia

Observarea sistematică a elevilor

Orala

Page 4: 0 1 Recapitulare Insecte

Ce insecte am studiat ? Am studiat :Colepterele(Carabusul de mai);Diptere(Musca de casa);Himenoptere(Albina);Lepidoptere(fluturi)

5. Dirijarea învăţăriiO.1O.2O.3O.5

Imparte elevii in patru grupe si da fiecarei grupe sarcini de indeplinit

Prima grupa va realizeaza un poster cu principalele caracteristici ale coleopterelor, a doua grupa cu diptere; grupa III, himenoptere si gr.IV cu lepidoptere

ConversaţiaExplicaţia

Postere

ObservareaSistematică a elevilor

Activitatea pe grupe

6. Asigurarea conexiunii inverse

Fixarea cunoştinţelor

Realizeaza un tabel pe o coala duplex , cu toate caracterele celor patru grupe de insecte , pe care il va completa cu ajutorul elevilor

Elevii completeaza acelasi tabel pe coli normale .

ExerciţiulConversaţiaComparatia

Activitateafrontală

7. Evaluarea Test cu diferite tipuri de itemi pe care dupa ce-l termina, la indicatiile profesorului il vor corecta singuri .

Rezolva testul si il corecteaza.La sfarsit isi dau nota.

Explicaţia Activitate individuala scrisa

Page 5: 0 1 Recapitulare Insecte

SCHEMA LECTIEI

RECAPITULARE INSECTE

CARACTERE GENERALE-COLEOPTERE CARACTERE GENERALE - DIPTERE

-2 perechi de aripi:elitre si aripi membranoase-aparat bucal adaptata pentru taiat si mestecat-inmultirea-metamorfoza completa-reprezentant:CARABUSUL DE MAI

-2 perechi de aripi: o pereche membranoase bine dezvoltate , a doua pereche este redusa-aparat bucal adaptat pentru supt si intepat-picioare terminate cu gheare , cu pernite moi si lipicioase-inmultirea-metamorfoza complete-reprezentant:MUSCA DE CASA

CARACTERE GENERALE-HIMENOPTERE CARACTERE GENERALE-LEPIDOPTERE

-2 perechi de aripi membranoase- aparat bucal adaptat pentru lins si supt- inmultirea –metamorfoza completa-reprezentant:ALBINA

-2 perechi de aripi subtiri , acoperite cu solzi fini- aparatul bucal adaptat pentru supt-metamorfoz.a este completa-reprezentant:Fluturele alb al verzei

Page 6: 0 1 Recapitulare Insecte

INSECTE

Animal COLEOPTERE

CARABUSUL DE MAI

DIPTERE

MUSCA DE CASA

HIMENOPTERE

ALBINA

LEPIDOPTERE

FLUTURI

CAP -2antene in forma de evanatai , formate din articole(pipaie si miroase)-2 ochi compusi(vedere slaba)-gura- 6 piese bucale

-cap mobil-antene scurte , indreptate inainte-trompa latita , cu 2 lobi carnosi, strabatuti de canale

-2 antene subtiri indoite in unghi drept (miros si pipait)-2 ochi compusi, 3 oceli asezati in triunghi(vede bine)-buza inferioare , formaeaza un jgheab cu care linge si suge nectarul .

-antene lungi si maciucate-aparatul bucal are o trompa rasucita in spirala , cu care suge nectarul.

TORACE -3 segmente-doua perechi de aripi (elitre si membranoase)-3 perechi de picioare articulate terminate cu gheare ascutite

-o pereche de aripi membranoase ,si o pereche de balansiere cu rol in echilibru-picioare articulate se termina cu pernite moi si lipicioase

-2 perechi de aripi , subtiri si transparente-3 perechi de picioare articulate terminate cu gheare-pe perechea 3 are periute si cosulete pt stransul polenului

-2 perechi de aripi membranoase, acoperite cu solzi- picioare articulate terminate cu gheare(agata)

ABDOMEN -8 segmente -8 segmente -glandele cerii (faguri)-ultimul segment prezinta un ac cu care inteapa dusmanul

-8 segmente

HRANIREA Taie si mesteca (insect , plante)

Dizolva si suge Lins si supt supt

SISTEMUL

RESPIRATOR

trahee trahee trahee trahee

SISTEMUL

CIRCULATOR

Inima si vase de sange Inima si vase de sange Inima si vase de sange Inima si vase de sange

SISTEMUL Tubusoare, inchise la un Tubusoare, inchise la un Tubusoare, inchise la un Tubusoare, inchise la un capat

Page 7: 0 1 Recapitulare Insecte

EXCRETOR capat capat capat

INMULTIREA Metamorfoza completaOua-larve-pupe(nimfe)-adulti

Metamorfoza completaOua-larve-pupe(nimfe)-adulti

Metamorfoza completaOua-larve-pupe(nimfe)-adulti

Metamorfoza completaOua-larve-pupe(nimfe)-adulti

INSECTE

ANIMAL COLEOPTERE

CARABUSUL DE MAI

DIPTERE

MUSCA DE CASA

HIMENOPTERE

ALBINA

LEPIDOPTERE

FLUTURI

CAP

TORACE

ABDOMEN

HRANIREA

SISTEMUL

Page 8: 0 1 Recapitulare Insecte

RESPIRATOR

SISTEMUL

CIRCULATOR

SISTEMUL

EXCRETOR

INMULTIREA