Post on 05-Jan-2016
description
PLAN DE LECȚIEAlimentele
Profesor: Chirieci Adelina
Materie: Limba și Literatura Engleză
Clasa: 0 C
Număr de elevi: 24
Unitatea de învățământ: Școala gimnazială nr.1, 1 Decembrie
An școlar: 2014-2015
Data: 18 Martie
Tema lecției: Alimentele - Vocabular
Tipul lecției: Lecție de predare
Timp: 45’
Competențe specifice:
1.1 Să recunoască numele alimentelor1.2 Să fie interesați de învățarea unui cântec2.1 Să repete numele alimentelor
Obiective:
La finalul lecției elevii vor putea:
- să recunoască numele alimentelor- să cânte Mie îmi place șunca
Strategii de învățare:
- Strategii de predare: explicarea, repetarea, conversația, jocul de rol, jocul de cărți- Materiale folosite: cartonașe, CD player, manual, fișă de lucru- Managementul clasei: întreaga clasă, individual, echipe- Tipuri de interacțiune: profesor-clasă, profesor-elev, elev-profesor, elev-elev.- Evaluare: orală
Scenariul lecției
T Etapa lecției ConținutTipuri de
interacțiune
Tehnici de predare
Unelte de
predare
Scopul
3’ Începerea lecției
• Profesorul salută elevii și întreabă dacă lipsește cineva.
• Profesorul cântă cu elevii cântecelul de început al lecției.
Profesor – clasă
Conversația CD player
- să verifice dacă toți elevii sunt prezenți.- să creeze o atmosferă plăcută în clasă.
3’ Introducerea
noului material
•Profesorul îi intreabă pe elevi dacă le plac sandvișurile.
• Copiilor li se prezintă tema lecției: Sandvișul uriaș- Alimentele
Profesor – clasă
Clasă - profesor
Explicația Conversația
Manualul- să atragă interesul elevilor pentru a introduce tema- să creeze o bază puternică pentru viitoarea informație
5’ Prezentarea
• Profesorul prezintă alimentele.
• Elevii repetă după profesor numele alimentelor.
Profesor – clasă
Clasă - profesor
Explicația Conversația
Repetarea
Cartonașe
- să mențină interesul elevilor- să îi ajute să creeze o legătură între imagine și cuvânt
15’ Utilizarea noilor cunoștințe
• Elevii primesc fișe de colorat cu alimentele.
•Profesorul le spune cum să coloreze fiecare aliment.
• Profesorul ghidează elevii și îi ajută să îndeplinească cerința.
• Elevii ascultă cîntecul Mie îmi place șunca și încearcă să îl cânte.
Profesor – clasă
Profesor - elev
Elev - profesor
Clasă - profesor
Explicația Conversația
AscultareaRepetarea
Fișa de lucru
CD player
-să fixeze informația
-să utilizeze noile informații pentru a îndeplini o sarcină de lucru
- să amelioreze pronunția
10’ Producerea pe baza cunoștințelor
• Profesorul grupează elevii în echipe și îi încurajează să aleagă un cartonaș. Apoi le
Profesor – clasă
Explicația Conversația
Cartonașe
- să amelioreze pronunția- să încurajeze
acumulate spune să denumească alimentul extras, iar colegul de echipă să răspundă dacă îi place sau nu alimentul respectiv.
• Elevii ascultă instrucțiunile și joacă rolurile.
Elev – elev
Elev - clasă
Joc de cărți
Joc de rol
elevii să vorbească
- să se familiarizeze cu jocul de rol
6’ Verificarea retenției
• Elevii sunt rugați să spună numele alimentelor și să cânte cântecelul învățat.
• Elevii răspund unul câte unul.
(•Profesorul corectează greșelile)
• Profesorul apreciază verbal elevii.
Elev – Profesor
Elev - clasă
(Profesor - clasă)
Conversația
(Explicația)
Cartonașe
- să se asigure că elevii au asimilat noile informații- să verifice pronunțarea corectă a cuvintelor- să îi informeze pe elevi cum s-au prezentat la oră
3’ Încheierea lecției
• Profesorul și elevii cântă cântecelul de încheiere a lecției și salută elevii.
Profesor – clasă
Clasă - profesor
CD player
- să încheie lecția într-un mod plăcut.