Post on 06-Feb-2018
1
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
PROIECT DE ACTIVITATE
data: 29.01.2013
nivelul I grupa mica Albinute
propunator: prof. Murgoci Simona
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: evaluare semestriala
SUBTEMA: Ce esti iarna zana sau anotimp ca eu vad si simt?
DOMENIUL DE ACTIVITATE: STIINTE
NIVELUL INTEGRARII: INTEDISCIPLINAR
FORMA DE REALIZARE: activitate matematica
TEMA ACTIVITATII: „Aseaza-ma in grupa mea”
FORMA DE REALIZARE: joc logico-matematic
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual
TIPUL ACTIVITĂŢ II: evaluare
DURATA: 15 min
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de grupa
SCOPUL ACTIVITĂŢ II :
- Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea operatiior de sortare si alcatuire de grupe dupa criteriul
forma/marime, culore, apreciere globala „ mai multe”/” mai putine”/”tot atatea”, punere in perechi
- Verificarea evolutiei reprezentarilor individuale cu privire la forme geometrice, formare de grupe de obiecte
dupa criteriul dat, apreciere globala, punere in perechi;
- Exersarea calită ţ ilor ş i operaţ iilor gândirii, a spiritului de observatie, ordine si independenta in actiune;
operativitatea limbajului matematic;
2
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 -sa grupeze cercurile si patratele dupa culoare, marime
O2 -sa aprecieze cantitatea „ mai multe” „ mai putine” „tot atatea” sau prin „formare de perechi”
O3 -sa sesizeze greş elile strecurate intenţ ionat (mutarea obiectelor dintr-o că suţ ă în alta);
O4 -sa rezolve corect sarcina de pe fisa de evaluare „ formeaza perechi intre grupele de aceasi forma: patrate mari-
patrate mici, cercuri mari-cercuri mici”
SARCINA DIDACTICA: Separarea, denumirea si asezarea pieselor geometrice intr-o grupa de acelaş i fel după
criteriul dat: forma, marime, culoare, apreciere globala a cantitatii, punere in perechi
1. grupeaza cercurile si patratele dupa, culoare, marime ( si fisa de evaluare);-2p
2. apreciaza raportul cantitativ al celor doua grupe 2p
3. sesizeaza greş elile strecurate intenţ ionat (mutarea obiectelor dintr-o că suţ ă în alta)-1p
REGULILE JOCULUI:
- gruparea copiilor in 2 echipe : fulgi si stelute
- jocul are 4 etape (probele de evaluare)
- parcurgerea traseului specificat avand 4 (etape) pentru a ajunge la surpriza din saniuta
- fiecare echipa rezolva pe rand o sarcina data a fiecarei etape (probe)
- fiecare echipa primeste de la Zana Iernii un bulgare de zapada daca a raspuns corect
- daca echipele sunt la egalitate de puncte „bulgari” se trece la proba de baraj (fisa de evaluare)
-rezolvarea corecta a sarcini de pe fisa este punctata cu 3 bulgari pentru fiecare copil (nivel
minimal/mediu/maximal)
- castiga echipa care a acumulat cei mai multi stelute
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, întrecerea, manuirea materialului, aplauze, recompense.
3
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, jocul
MATERIAL DIDACTIC: demonstrativ si distributiv : forme geometrice patrate si cercuri mari si mici de
culoare rosu, galben, albatru; fise de lucru, carioca, trusa diene magnetica, whiteboar, markere colorate pt
whiteboard,
TEHNICI DE EVALUARE:
-evaluare actionala: stadiul de formare a priceperilor si deprinderilor matematice actional-practice:de a sorta,
identifica, grupa forme geometrice dupa criteriul dat
-evaluare orala: nivel de formare a structurilor verbale prin limbaj matematic, folosit ca suport al actiunii (asociaza
cuvantul la actiune, utilizeaza limbajul matematic pentru a verbaliza rezultatul actiunii)
-evaluare in scris- fise de evaluare: stadiul individual de formare a priceperilor si deprinderilor matematice
actional-practic (incercuire, colorare, trasare de linii pentru a forma grupa de patrate si cea de cercuri si de a le
compara cantitativ prin formare de perechi)
GRILA DE PUNCTAJ:
5p- CA- comprtament atins
4p- CD- comportament in dezvoltare
3p CNS- comportament care necesita sprijin
Domeniul/Catego
ria de activitate
Tema
activită ţ ii /
mijloc de
realizare
Tipul de
probă
Material
didactic
Obiective
operationale
–comportamente
masurabile-
Itemi de evaluare /
punctaj
comportament
4
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Domeniul
Stiinte
ACTIVITATE
MATEMATICĂ
“Aş ază -mă
in grupa
mea”
- joc logico-
matematic
- probă
practică
- probă
orală
Forme
geometrice,
obiecte,
jetoane
Fisa nr.1
- să grupeze dupa
cercurile si patratele
dupa culoare, marime
- sa aprecieze cantitatea
multe putine tot atatea
sau prin formare de
perechi
- să sesizeze greş elile
strecurate intenţ ionat
(mutarea obiectelor
dintr-o că suţ ă în
alta);
-grupeaza cercurile si
patratele dupa, culoare,
marime;-2p
-apreciaza raportul
cantitativ al celor doua
grupe prin formare/trasare
de perechi 2p
-sesizeaza greş elile
strecurate intenţ ionat
(mutarea obiectelor dintr-o
că suţ ă în alta)-1p
Evaluat la data:
......................
CA
comportament
atins
CD
comportament
in dezvoltare
CNS
coportament
necesita sprijin
RESURSE BIBLIOGRAFICE: - Curriculum pentru învă ţ ă mântul preş colar, Ed. Didactica Publishing House, Bucureş ti 2009
- Aplicaţ ii ale noului Curriculum pentru învă ţ ă mântul preş colar, Ghid pentru cadrele didactice, vol. II, III, Ed. Didactica
Publishing House, Bucureş ti 2011
- E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activită ţ i bazate pe inteligenţ e multiple”.
- Scrisoarea metodica sept 2014
- Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves
- Mijloace de evidenţ iere a creativită ţ ii didactice în predarea integrată a cunoş tinţ elor din perspectiva noului curriculum-
suport curs CREDIS 2010
SCENARIU DIDACTIC
5
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
III. ACTIVITĂŢ I PE DOMENII EXPERIENŢ IALE –ADE:
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DS -Domeniul „stiinte”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate matematica
TEMA ACTIVITATII: „Aseaza-ma in grupa mea!”
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
Evenimentul
didactic
Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii
didactice
Metode ş i
procedee/
Evaluare
Instrumente si
indicatori
Moment
organizatoric
Se creează condiţ ii optime pentru desfă ş urarea
activitatilor propuse:
- Asez copiii pe scaunele in semicerc, cu fata la tabla
pentru a urmari materialele demonstrative. Pe masuta
sunt asezate materialele pentru fiecare varianta de joc si
fise, creioane/carioca necesare rezolvarii fisei. Asigur o
atmosfera deschisa, nestresanta, in care se poate recepta
mesajul dat de imagine, pe baza succesiunii planului de
intrebari . Copiii pot astfel intelege mesajul transmis de
imagini si actiuni practice prin asezarea, sortarea,
incercuirea pieselor geometrice pentru a intelege
conceptul matematic, pot trai emotiile si sentimentele
produse de intelegerea si receptarea mesajelor,
conceptelor.
- Copiii au acces vizual, actional practic la ceea ce
urmează să li se prezinte.
Captarea
atentiei
1.Introducere in activitate si captarea atentiei
Trezec interesul copiilor si-i motivez pentru a se adapta
Explicatia
Conversatia
Copiii ascultă ş i
manifestă interes
6
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
noilor cerinte.
Recitit copiilor textul si prezint piesele geometrice animate
cu magnet dupa care le asez pe tabla
Am un cerc, patrat
Si la un joc v-am invitat.
Vai, o piesa am uitat!
Patratul mic este cel neprezentat.
Jocul se va repeta mereu
„Aseaza-ma in grupa mea?”
Copiii sunt rugati sa denumeasca piesele geometrice si sa
formeze grupa formelor geometrice
2.Trezirea interesului pentru tema: o realizez prin
elemente de joc, conversatie euristica
„Daca atenti sunteti si corect lucrati in joc alte surprize
aflati.” „Ne-am mai jucat cu piesele geometrice?” „Ce am
facut cu ele?”” Cum ne-am jucat?”
euristica
Joc
faţ ă de tema
propusă .
Copiii se gândesc
ş i oferă soluţ iile
intrebarilor puse de
educatoare/
copiii
Anuntarea
temei si a
obiectivelor
3.Anuntarea temei si trezirea interesului pentru joc:
Astazi ne vom juca un joc numit
„Aseaza-ma in grupa mea?”
4.Transpun obiectivele in sacini de joc:
- grupeaza cercurile si patratele dupa, culoare, marime ( si
fisa de evaluare);-2p
- apreciaza raportul cantitativ al celor doua grupe 2p
- sesizeaza greş elile strecurate intenţ ionat (mutarea
Conversatia
Copiii ascultă cu
atenţ ie
manifestând interes
evenimentului
relatat.
Copiii se gândesc
ş i oferă soluţ iile
intrebarilor puse de
educatoare/copiii
7
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
obiectelor dintr-o că suţ ă în alta)-1p
5.Intuirea materialului didactic
Prezint copiilor trusa cu magneti iar pe tabla sunt desenate
4 diagrame (cercuri) pentru a forma cele 4 multimi dupa
forma. Fiecare diagrama este marcata in partea de sus cu
forma geometrica
- Ce aveţ i pe covor?
-Pe tabla ce sunt desenate? Cate diagrame sunt?
Aleg de pe covor un patrat si intreb copiii
Ce forma are aceasta piesa?
„Aseaza-ma la locul meu?”
Copilul care a raspuns „in grupa patratelor albastre” va
aseza patratul albastru pe tabla
Copiii participa la acţ iune, denumesc materialele cu care
ne vom juca, motivati să ofacă datorita si situatiei
euristice
Am un cerc, patrat
Si la un joc v-am invitat.
Vai, o piesa am uitat!
Patratul mic este cel neprezentat.
Jocul se va repeta mereu
„Aseaza-ma in grupa mea?”
Reactualizarea
cunostintelor
6.Prezentarea regulilor de joc
- gruparea copiilor in 2 echipe : fulgi si stelute
Conversatia
Copiii se gândesc
ş i oferă soluţ iile
intrebarilor puse de
8
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
- jocul are 4 etape (probele de evaluare)
- parcurgerea traseului specificat avand 4 (etape) pentru
a ajunge la surpriza din saniuta
- fiecare echipa rezolva pe rand o sarcina data a fiecarei
etape (probe)
- fiecare echipa primeste de la Zana Iernii un bulgare de
zapada daca a raspuns corect
- daca echipele sunt la egalitate de puncte „bulgari” se
trece la proba de baraj (fisa de evaluare)
7. Jocul de proba
Explic jocul de proba copiilor iar ei actioneaza conform
indicatiilor mele:
-echipa fulgi alege o piesa de pe covor si intreaba echipa
stelute:„Cum se numeste aceasta piesa?”
-echipa fulgi raspunde „patrat mare si rosu”
-echipa fulgi intreaba pe cei din echipa stelute „Aseaza-ma
in grupa mea?”
-echipa stelute aseza piesa pe tabla magnetica in grupa
patratelor mari si rosii. O denumesc.
-Fiecare actiune corecta este recompensata cu aplauze si cu
bulgare
In prima tura de joc copiii vor selecta si grupa
Echipa fulgi intreaba:
„Cum se numeste aceasta piesa?”
„Aseaza-ma in grupa mea?”
echipa stele raspunde, denumeste piesa „ cerc mare si
educatoare/copiii
9
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
albastru”, apoi aseaza in multimea cercurilor mari
albastre.
Cer copiilor sa compare piesa cu celelalte pentru a avea
aceleasi insusiri comune
Recompensez raspunsurile prin aplauze si bulgari
Dirijarea
invatarii/
prezentarea
noului continut
8.Jocul propriu-zis
Varianta 1. „Aseaza-ma in grupa mea !”Grupeaza
patratele, cercurile dupa marime /culoare
Sarcina didactica:
- grupeaza cercurile si patratele dupa, culoare, marime;-
2p
Copiii vor sorta, grupa, verbaliza conform diagramelor
cerute
Echipa stelute:
Patrate mari albastre
Patrate mari rosii
Patrate mari galbene
Patrate mici rosii
Patrate mici galbene
Patrate mici rosii
iDemonstrati
a
Exercitiul
Conversatia,
Invatarea prin
descoperire
Conversatia,
exercitiu
Copiii ascultă cu
atenţ ie
manifestând interes
evenimentului
relatat.
Copiii ascultă cu
atenţ ie
explicaţ iile
educatoarei.
Copiii recunosc ,
identifica,
verbalizeaza si
actioneaza dupa
indrumari verbale
Copiii formuleaza
propozitii simple.
Aprecieri verbale
10
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Echipa fulgi:
cercuri mari albastre
cercuri mari rosii
cercuri mari galbene
cercuri mici rosii
cercuri mici albastre
cercuri mici galbene
Varianta 2 „Aseaza-ma in grupa mea, sa am
pereche uite asa!”-„mai multe, mai putine, tot
atatea, formam perechi”
Sarcina didactica:
- apreciaza raportul cantitativ al celor doua grupe 2p (1p
Evaluare orala
Autoevaluare
Copiii se gândesc,
reproduc dupa
model ş i oferă
soluţ iile cerute de
educatoare/copiii
Evaluare orala
Aprecieri verbale
Analiza
raspunsurilor
Analiza
raspunsurilor
orala si practica:
fisa, criterii pentru
autoevaluare
11
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
este proba scrisa fisa de evaluare)
Cele doua echipe vor sesiza raportul cantitativ prin
comparare si apreciere globala a cantitatiii dar si prin
punere in perechi
Echipa stelute
Compara grupa patratelor mari cu patrate mici si
realizeaza corespondenta prin punere in perechi
Echipa fulgi
Compara grupa cercurilor mari cu cercuri mici si
realizeaza corespondenta prin punere in perechi
Corectez raspunsurile, apreciez actiunile verbalizate,
motivate si recompensam cu aplauze si bulgari
12
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Obtinerea
performantelor
si asigurarea
feedback-ului
Varianta 3
- Proba orala: „Aseaza-ma in grupa mea!”
- sarcina didactica
- sesizeaza greş elile strecurate intenţ ionat (mutarea
obiectelor dintr-o că suţ ă în alta)-1p
Copiii vor inchide ochii pentru a schimba locul
pieselor in grupele formate. Deschid ochii la semnal
Am un cerc, patrat
Si la un joc v-am invitat.
Vai, o piesa am uitat!
Patratul mic este cel neprezentat.
Jocul se va repeta mereu
„Aseaza-ma in grupa mea?”
a) grupa stelute sesizeaza schimbarea pieselor in grupa
si le aseaza motivand ”cercul mare si rosu trebuie
asezat in grupa cercurilor mari si rosii”
b) grupa fulgi sesiseaza schimbarea pieselor in grupa si
le aseaza motivand” patratul mic si galben il asezam in
grupa patratelor mici si galbene”
Demonstratia
Exercitiul
Invatarea prin
descoperire
Conversatia,
Evaluare
Copiii execută si
verbalizeaza actiuni
miş că rile
(facultativ) cerute
de de educatoare
.
Evaluare orala
Aprecieri verbale
13
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
varianta 4
Proba scrisa: Aseaza-ma in grupa mea
c) rezolvarea corecta a fisei de evaluare, sarcina fisei
de evaluare: „ formeaza perechi intre grupa
patratelor/ cercurilor mari si mici”
14
document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna
Criterii de evaluare
-raspunsurile corecte de la cele 4 probe orale sunt
recompensate
-suma raspunsurilor corecte prin numararea fulgilor
Castiga saniuta echipa care are cele mai multe
recompense
Incheierea
activitatii
Se fac aprecieri atât colective cât ş i individuale asupra
modului în care copiii au participat la activitatile din
această zi.
Fac aprecieri pozitive asupra modului cum au participat la
activitate si la toate activitatile zile.
5. Tranzitie joc ritmic
„prima zapada” . Copiii se strang intr-o hora si bat din
maini pe refren, si gesticuleaza miscarile in ritmul
/melodiei textului la final scot din caciula fulgii de ne-a si
ii arunc peste copii
Explicatia
Copiii audiaza
cântecului.