document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor...

14
1 document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna PROIECT DE ACTIVITATE data: 29.01.2013 nivelul I grupa mica Albinute propunator: prof. Murgoci Simona TEMA ANUALĂ DE STUDIU: evaluare semestriala SUBTEMA: Ce esti iarna zana sau anotimp ca eu vad si simt? DOMENIUL DE ACTIVITATE: STIINTE NIVELUL INTEGRARII: INTEDISCIPLINAR FORMA DE REALIZARE: activitate matematica TEMA ACTIVITATII: „Aseaza-ma in grupa mea” FORMA DE REALIZARE: joc logico-matematic FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual TIPUL ACTIVITĂŢ II: evaluare DURATA: 15 min LOCUL DE DESFĂŞ URARE: Sala de grupa SCOPUL ACTIVITĂŢ II : - Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea operatiior de sortare si alcatuire de grupe dupa criteriul forma/marime, culore, apreciere globala „ mai multe”/” mai putine”/”tot atatea”, punere in perechi - Verificarea evolutiei reprezentarilor individuale cu privire la forme geometrice, formare de grupe de obiecte dupa criteriul dat, apreciere globala, punere in perechi; - Exersarea calităţ ilor ş i operaţ iilor gândirii, a spiritului de observatie, ordine si independenta in actiune; operativitatea limbajului matematic;

Transcript of document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor...

Page 1: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

1

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

PROIECT DE ACTIVITATE

data: 29.01.2013

nivelul I grupa mica Albinute

propunator: prof. Murgoci Simona

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: evaluare semestriala

SUBTEMA: Ce esti iarna zana sau anotimp ca eu vad si simt?

DOMENIUL DE ACTIVITATE: STIINTE

NIVELUL INTEGRARII: INTEDISCIPLINAR

FORMA DE REALIZARE: activitate matematica

TEMA ACTIVITATII: „Aseaza-ma in grupa mea”

FORMA DE REALIZARE: joc logico-matematic

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual

TIPUL ACTIVITĂŢ II: evaluare

DURATA: 15 min

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de grupa

SCOPUL ACTIVITĂŢ II :

- Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea operatiior de sortare si alcatuire de grupe dupa criteriul

forma/marime, culore, apreciere globala „ mai multe”/” mai putine”/”tot atatea”, punere in perechi

- Verificarea evolutiei reprezentarilor individuale cu privire la forme geometrice, formare de grupe de obiecte

dupa criteriul dat, apreciere globala, punere in perechi;

- Exersarea calită ţ ilor ş i operaţ iilor gândirii, a spiritului de observatie, ordine si independenta in actiune;

operativitatea limbajului matematic;

Page 2: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

2

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 -sa grupeze cercurile si patratele dupa culoare, marime

O2 -sa aprecieze cantitatea „ mai multe” „ mai putine” „tot atatea” sau prin „formare de perechi”

O3 -sa sesizeze greş elile strecurate intenţ ionat (mutarea obiectelor dintr-o că suţ ă în alta);

O4 -sa rezolve corect sarcina de pe fisa de evaluare „ formeaza perechi intre grupele de aceasi forma: patrate mari-

patrate mici, cercuri mari-cercuri mici”

SARCINA DIDACTICA: Separarea, denumirea si asezarea pieselor geometrice intr-o grupa de acelaş i fel după

criteriul dat: forma, marime, culoare, apreciere globala a cantitatii, punere in perechi

1. grupeaza cercurile si patratele dupa, culoare, marime ( si fisa de evaluare);-2p

2. apreciaza raportul cantitativ al celor doua grupe 2p

3. sesizeaza greş elile strecurate intenţ ionat (mutarea obiectelor dintr-o că suţ ă în alta)-1p

REGULILE JOCULUI:

- gruparea copiilor in 2 echipe : fulgi si stelute

- jocul are 4 etape (probele de evaluare)

- parcurgerea traseului specificat avand 4 (etape) pentru a ajunge la surpriza din saniuta

- fiecare echipa rezolva pe rand o sarcina data a fiecarei etape (probe)

- fiecare echipa primeste de la Zana Iernii un bulgare de zapada daca a raspuns corect

- daca echipele sunt la egalitate de puncte „bulgari” se trece la proba de baraj (fisa de evaluare)

-rezolvarea corecta a sarcini de pe fisa este punctata cu 3 bulgari pentru fiecare copil (nivel

minimal/mediu/maximal)

- castiga echipa care a acumulat cei mai multi stelute

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, întrecerea, manuirea materialului, aplauze, recompense.

Page 3: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

3

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, jocul

MATERIAL DIDACTIC: demonstrativ si distributiv : forme geometrice patrate si cercuri mari si mici de

culoare rosu, galben, albatru; fise de lucru, carioca, trusa diene magnetica, whiteboar, markere colorate pt

whiteboard,

TEHNICI DE EVALUARE:

-evaluare actionala: stadiul de formare a priceperilor si deprinderilor matematice actional-practice:de a sorta,

identifica, grupa forme geometrice dupa criteriul dat

-evaluare orala: nivel de formare a structurilor verbale prin limbaj matematic, folosit ca suport al actiunii (asociaza

cuvantul la actiune, utilizeaza limbajul matematic pentru a verbaliza rezultatul actiunii)

-evaluare in scris- fise de evaluare: stadiul individual de formare a priceperilor si deprinderilor matematice

actional-practic (incercuire, colorare, trasare de linii pentru a forma grupa de patrate si cea de cercuri si de a le

compara cantitativ prin formare de perechi)

GRILA DE PUNCTAJ:

5p- CA- comprtament atins

4p- CD- comportament in dezvoltare

3p CNS- comportament care necesita sprijin

Domeniul/Catego

ria de activitate

Tema

activită ţ ii /

mijloc de

realizare

Tipul de

probă

Material

didactic

Obiective

operationale

–comportamente

masurabile-

Itemi de evaluare /

punctaj

comportament

Page 4: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

4

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Domeniul

Stiinte

ACTIVITATE

MATEMATICĂ

“Aş ază -mă

in grupa

mea”

- joc logico-

matematic

- probă

practică

- probă

orală

Forme

geometrice,

obiecte,

jetoane

Fisa nr.1

- să grupeze dupa

cercurile si patratele

dupa culoare, marime

- sa aprecieze cantitatea

multe putine tot atatea

sau prin formare de

perechi

- să sesizeze greş elile

strecurate intenţ ionat

(mutarea obiectelor

dintr-o că suţ ă în

alta);

-grupeaza cercurile si

patratele dupa, culoare,

marime;-2p

-apreciaza raportul

cantitativ al celor doua

grupe prin formare/trasare

de perechi 2p

-sesizeaza greş elile

strecurate intenţ ionat

(mutarea obiectelor dintr-o

că suţ ă în alta)-1p

Evaluat la data:

......................

CA

comportament

atins

CD

comportament

in dezvoltare

CNS

coportament

necesita sprijin

RESURSE BIBLIOGRAFICE: - Curriculum pentru învă ţ ă mântul preş colar, Ed. Didactica Publishing House, Bucureş ti 2009

- Aplicaţ ii ale noului Curriculum pentru învă ţ ă mântul preş colar, Ghid pentru cadrele didactice, vol. II, III, Ed. Didactica

Publishing House, Bucureş ti 2011

- E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activită ţ i bazate pe inteligenţ e multiple”.

- Scrisoarea metodica sept 2014

- Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves

- Mijloace de evidenţ iere a creativită ţ ii didactice în predarea integrată a cunoş tinţ elor din perspectiva noului curriculum-

suport curs CREDIS 2010

SCENARIU DIDACTIC

Page 5: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

5

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

III. ACTIVITĂŢ I PE DOMENII EXPERIENŢ IALE –ADE:

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DS -Domeniul „stiinte”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate matematica

TEMA ACTIVITATII: „Aseaza-ma in grupa mea!”

FORMA DE REALIZARE: joc didactic

Evenimentul

didactic

Conţ inutul ş tiinţ ific Strategii

didactice

Metode ş i

procedee/

Evaluare

Instrumente si

indicatori

Moment

organizatoric

Se creează condiţ ii optime pentru desfă ş urarea

activitatilor propuse:

- Asez copiii pe scaunele in semicerc, cu fata la tabla

pentru a urmari materialele demonstrative. Pe masuta

sunt asezate materialele pentru fiecare varianta de joc si

fise, creioane/carioca necesare rezolvarii fisei. Asigur o

atmosfera deschisa, nestresanta, in care se poate recepta

mesajul dat de imagine, pe baza succesiunii planului de

intrebari . Copiii pot astfel intelege mesajul transmis de

imagini si actiuni practice prin asezarea, sortarea,

incercuirea pieselor geometrice pentru a intelege

conceptul matematic, pot trai emotiile si sentimentele

produse de intelegerea si receptarea mesajelor,

conceptelor.

- Copiii au acces vizual, actional practic la ceea ce

urmează să li se prezinte.

Captarea

atentiei

1.Introducere in activitate si captarea atentiei

Trezec interesul copiilor si-i motivez pentru a se adapta

Explicatia

Conversatia

Copiii ascultă ş i

manifestă interes

Page 6: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

6

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

noilor cerinte.

Recitit copiilor textul si prezint piesele geometrice animate

cu magnet dupa care le asez pe tabla

Am un cerc, patrat

Si la un joc v-am invitat.

Vai, o piesa am uitat!

Patratul mic este cel neprezentat.

Jocul se va repeta mereu

„Aseaza-ma in grupa mea?”

Copiii sunt rugati sa denumeasca piesele geometrice si sa

formeze grupa formelor geometrice

2.Trezirea interesului pentru tema: o realizez prin

elemente de joc, conversatie euristica

„Daca atenti sunteti si corect lucrati in joc alte surprize

aflati.” „Ne-am mai jucat cu piesele geometrice?” „Ce am

facut cu ele?”” Cum ne-am jucat?”

euristica

Joc

faţ ă de tema

propusă .

Copiii se gândesc

ş i oferă soluţ iile

intrebarilor puse de

educatoare/

copiii

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

3.Anuntarea temei si trezirea interesului pentru joc:

Astazi ne vom juca un joc numit

„Aseaza-ma in grupa mea?”

4.Transpun obiectivele in sacini de joc:

- grupeaza cercurile si patratele dupa, culoare, marime ( si

fisa de evaluare);-2p

- apreciaza raportul cantitativ al celor doua grupe 2p

- sesizeaza greş elile strecurate intenţ ionat (mutarea

Conversatia

Copiii ascultă cu

atenţ ie

manifestând interes

evenimentului

relatat.

Copiii se gândesc

ş i oferă soluţ iile

intrebarilor puse de

educatoare/copiii

Page 7: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

7

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

obiectelor dintr-o că suţ ă în alta)-1p

5.Intuirea materialului didactic

Prezint copiilor trusa cu magneti iar pe tabla sunt desenate

4 diagrame (cercuri) pentru a forma cele 4 multimi dupa

forma. Fiecare diagrama este marcata in partea de sus cu

forma geometrica

- Ce aveţ i pe covor?

-Pe tabla ce sunt desenate? Cate diagrame sunt?

Aleg de pe covor un patrat si intreb copiii

Ce forma are aceasta piesa?

„Aseaza-ma la locul meu?”

Copilul care a raspuns „in grupa patratelor albastre” va

aseza patratul albastru pe tabla

Copiii participa la acţ iune, denumesc materialele cu care

ne vom juca, motivati să ofacă datorita si situatiei

euristice

Am un cerc, patrat

Si la un joc v-am invitat.

Vai, o piesa am uitat!

Patratul mic este cel neprezentat.

Jocul se va repeta mereu

„Aseaza-ma in grupa mea?”

Reactualizarea

cunostintelor

6.Prezentarea regulilor de joc

- gruparea copiilor in 2 echipe : fulgi si stelute

Conversatia

Copiii se gândesc

ş i oferă soluţ iile

intrebarilor puse de

Page 8: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

8

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

- jocul are 4 etape (probele de evaluare)

- parcurgerea traseului specificat avand 4 (etape) pentru

a ajunge la surpriza din saniuta

- fiecare echipa rezolva pe rand o sarcina data a fiecarei

etape (probe)

- fiecare echipa primeste de la Zana Iernii un bulgare de

zapada daca a raspuns corect

- daca echipele sunt la egalitate de puncte „bulgari” se

trece la proba de baraj (fisa de evaluare)

7. Jocul de proba

Explic jocul de proba copiilor iar ei actioneaza conform

indicatiilor mele:

-echipa fulgi alege o piesa de pe covor si intreaba echipa

stelute:„Cum se numeste aceasta piesa?”

-echipa fulgi raspunde „patrat mare si rosu”

-echipa fulgi intreaba pe cei din echipa stelute „Aseaza-ma

in grupa mea?”

-echipa stelute aseza piesa pe tabla magnetica in grupa

patratelor mari si rosii. O denumesc.

-Fiecare actiune corecta este recompensata cu aplauze si cu

bulgare

In prima tura de joc copiii vor selecta si grupa

Echipa fulgi intreaba:

„Cum se numeste aceasta piesa?”

„Aseaza-ma in grupa mea?”

echipa stele raspunde, denumeste piesa „ cerc mare si

educatoare/copiii

Page 9: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

9

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

albastru”, apoi aseaza in multimea cercurilor mari

albastre.

Cer copiilor sa compare piesa cu celelalte pentru a avea

aceleasi insusiri comune

Recompensez raspunsurile prin aplauze si bulgari

Dirijarea

invatarii/

prezentarea

noului continut

8.Jocul propriu-zis

Varianta 1. „Aseaza-ma in grupa mea !”Grupeaza

patratele, cercurile dupa marime /culoare

Sarcina didactica:

- grupeaza cercurile si patratele dupa, culoare, marime;-

2p

Copiii vor sorta, grupa, verbaliza conform diagramelor

cerute

Echipa stelute:

Patrate mari albastre

Patrate mari rosii

Patrate mari galbene

Patrate mici rosii

Patrate mici galbene

Patrate mici rosii

iDemonstrati

a

Exercitiul

Conversatia,

Invatarea prin

descoperire

Conversatia,

exercitiu

Copiii ascultă cu

atenţ ie

manifestând interes

evenimentului

relatat.

Copiii ascultă cu

atenţ ie

explicaţ iile

educatoarei.

Copiii recunosc ,

identifica,

verbalizeaza si

actioneaza dupa

indrumari verbale

Copiii formuleaza

propozitii simple.

Aprecieri verbale

Page 10: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

10

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Echipa fulgi:

cercuri mari albastre

cercuri mari rosii

cercuri mari galbene

cercuri mici rosii

cercuri mici albastre

cercuri mici galbene

Varianta 2 „Aseaza-ma in grupa mea, sa am

pereche uite asa!”-„mai multe, mai putine, tot

atatea, formam perechi”

Sarcina didactica:

- apreciaza raportul cantitativ al celor doua grupe 2p (1p

Evaluare orala

Autoevaluare

Copiii se gândesc,

reproduc dupa

model ş i oferă

soluţ iile cerute de

educatoare/copiii

Evaluare orala

Aprecieri verbale

Analiza

raspunsurilor

Analiza

raspunsurilor

orala si practica:

fisa, criterii pentru

autoevaluare

Page 11: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

11

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

este proba scrisa fisa de evaluare)

Cele doua echipe vor sesiza raportul cantitativ prin

comparare si apreciere globala a cantitatiii dar si prin

punere in perechi

Echipa stelute

Compara grupa patratelor mari cu patrate mici si

realizeaza corespondenta prin punere in perechi

Echipa fulgi

Compara grupa cercurilor mari cu cercuri mici si

realizeaza corespondenta prin punere in perechi

Corectez raspunsurile, apreciez actiunile verbalizate,

motivate si recompensam cu aplauze si bulgari

Page 12: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

12

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Obtinerea

performantelor

si asigurarea

feedback-ului

Varianta 3

- Proba orala: „Aseaza-ma in grupa mea!”

- sarcina didactica

- sesizeaza greş elile strecurate intenţ ionat (mutarea

obiectelor dintr-o că suţ ă în alta)-1p

Copiii vor inchide ochii pentru a schimba locul

pieselor in grupele formate. Deschid ochii la semnal

Am un cerc, patrat

Si la un joc v-am invitat.

Vai, o piesa am uitat!

Patratul mic este cel neprezentat.

Jocul se va repeta mereu

„Aseaza-ma in grupa mea?”

a) grupa stelute sesizeaza schimbarea pieselor in grupa

si le aseaza motivand ”cercul mare si rosu trebuie

asezat in grupa cercurilor mari si rosii”

b) grupa fulgi sesiseaza schimbarea pieselor in grupa si

le aseaza motivand” patratul mic si galben il asezam in

grupa patratelor mici si galbene”

Demonstratia

Exercitiul

Invatarea prin

descoperire

Conversatia,

Evaluare

Copiii execută si

verbalizeaza actiuni

miş că rile

(facultativ) cerute

de de educatoare

.

Evaluare orala

Aprecieri verbale

Page 13: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

13

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

varianta 4

Proba scrisa: Aseaza-ma in grupa mea

c) rezolvarea corecta a fisei de evaluare, sarcina fisei

de evaluare: „ formeaza perechi intre grupa

patratelor/ cercurilor mari si mici”

Page 14: document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajnaplanetacopiilorchiajna.ro/documente/proiecte-didactice/proiect... · -Evaluarea cunostintelor prematematice prin efectuarea

14

document proprietatea Gradinita Planeta Copiilor Chiajna

Criterii de evaluare

-raspunsurile corecte de la cele 4 probe orale sunt

recompensate

-suma raspunsurilor corecte prin numararea fulgilor

Castiga saniuta echipa care are cele mai multe

recompense

Incheierea

activitatii

Se fac aprecieri atât colective cât ş i individuale asupra

modului în care copiii au participat la activitatile din

această zi.

Fac aprecieri pozitive asupra modului cum au participat la

activitate si la toate activitatile zile.

5. Tranzitie joc ritmic

„prima zapada” . Copiii se strang intr-o hora si bat din

maini pe refren, si gesticuleaza miscarile in ritmul

/melodiei textului la final scot din caciula fulgii de ne-a si

ii arunc peste copii

Explicatia

Copiii audiaza

cântecului.