Proiect didactic
Data: 06.06.2014 Propunator: Manda Cornelia
Aria curriculara: Om si societateDisciplina: Istorie universalăClasa: a V-aTitlul lecţiei: Lumea slavă Tipul lecţiei: mixtă (predare- învăţare - evaluare)Timp: 50 minute
Scopul lectiei: de a analiza lumea slavă la începutul Evului Mediu – sedentarizarea, structura socială, creştinarea slavilor
Competete specifice: Analizarea unui eveniment, personaj, fapt istoric pornind de la diferite surse de informatii; Realizarea tabloului unei perioade istorice identificand schimbarile intervenite; Folosirea in contexte noi a termenilor istorici invatati. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei omeneşti; Utilizarea surselor istorice în vederea ilustrării unui fapt istoric.
Competete derivate: analizarea pe hartă a direcţiei de deplasare a slavilor şi zonele europene în care s-au aşezat; enumerarea ramurile de popoare slave; identificarea, pe baza unor texte, a modului de organizare socială a slavilor în primele secole ale
sedentarizării lor; explicarea procesului de creştinare a slavilor; prezetarea principalelor state slave; completarea unui rebus istoric;
Metode şi procedee: conversaţia euristică, analiza de text, explicaţia, demonstratia, expunerea;
Forme de organizare: frontală, individuală, pe perechi;
Evaluarea: pe tot parcursul lecţiei (observare sistematică), prin completarea unui rebus;
Materiale didactice: manualul; fişe de lucru; imagini; rebus istoric.
Desfăşurarea lecţiei
Moment organizatoric (1 minut)
Profesorul salută elevii, notează absenţii în catalog, pregăteşte materialul didactic. Elevii răspund la salut, se pregătesc pentru lecţie.
Reactualizarea si sistematizarea cunoştinţelor (15-20 minute)
Elevii primesc fise de lucru individuale (vezi anexa 1). Prin completarea lor se verifica lectia anterioara: Etnogeneza romaneasca. Primele formatiuni statale romanesti.
Anuntarea titlului si obiectivelor lectiei
Profesoul anunta si scrie pe tabla titlul lectiei - Lumea slava - mentionand obiectivele propuse.
Dobandirea noilor cunostinte (20 -25 minute)
Pofesorul imparte cate o fisa la banca care cuprinde un text despre slavi (vezi anexa 2). Elevii vor citi textul, vor lucra in perechi si vor rezolva cerintele formulate oral (ex. Din ce zona a Europei vin slavii? / In ce directii au migrat acestia? etc.). Pe baza raspunsuilor primite si a completarilor aduse de profesor se alcatuieste schema lectiei (vezi anexa 3).
Realizarea feedback-ului (7 minute)
Pentru a-şi consolida cunoştinţele elevii vor completa un rebus istoric (vezi anexa 4)
Tema pentru acasă (1-2 minute)
Elevii vor raspunde acasa la intrebarile din manual.
Anexa 1
Nume:___________________________
Fisa de verificareEtnogeneza romaneasca. Primele formatiuni statale romanesti
1. Folosind informatiile dobandite anterior, completati coloana B a tabelului de mai jos cu raspunsurile la intrebarile din coloana A:
A B
Ce populatie traia in acest spatiu dupa retragerea stapanirii romane?
Care era forma de organizare a stramosilor nostrii?
Ce populatii au trecut peste acest teritoriu in timpul migratiilor?
Ce s-a intamplat cu autohtonii in timpul migratiilor?
2. Explicati sintagma Etnogeneza romaneasca pornind de la etimologia: etnos – neam, popor, genesis – formare, nastere ____________________________________________________________________
3. Raspundeti triplei intrebari Unde, cand, cum s-au format poporul roman si limba romana?
Unde? Cand? Cum?
4. Cititi cu atentie textul de mai jos. Identificati evenimentul si trei cauze care l-au determinat, completand schema:
“ Din documentele care dateaza din sec. al XI-lea aflam despre existenta inca din sec. al IX- lea a unor cnezate si voievodate pe teritoriul romanesc. Aceste state feudale timpurii s-au format ca urmare a dezvoltarii economice, a cresterii demografice si a aparitiei structurii sociale caracteristice feudalismului si anume, boierii si tranii dependenti.”
cauze
eveniment
5. Definiti cnezatul si voievodatul pornind de la reprezentarea grafica de mai jos;
Cnezat:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Voievodat:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Folosind manualul si atlasul istoric identificati cnezatele si voievodatele pe care le notati in tabelul de mai jos:
Transilvania sec IX. la sud de Carpati sec. XIII Dobrogea sec. X
Obstea sateasca Voievodat -voievod
Cnezat - cneaz
Anexa 2
Lumea slava
“ Slavii ocupau, inaintea migratiei lor, zona centrala si de rasarit a Europei. Incepand cu sec. al IV-lea ei au migrat catre apus, iar in sec. al VII-lea au patruns in Peninsula Balcanica. Erau organizati in obsti satesti, in cadrul carora s-au format clasele sociale specifice: stapanii de pamanturi (boieri) si taranii aserviti. In sec al IX-lea se crestineaza.”
Lumea slava“ Slavii ocupau, inaintea migratiei lor, zona centrala si de rasarit a Europei. Incepand cu sec. al IV-lea ei au migrat catre apus, iar in sec. al VII-lea au patruns in Peninsula Balcanica. Erau organizati in obsti satesti, in cadrul carora s-au format clasele sociale specifice: stapanii de pamanturi (boieri) si taranii aserviti. In sec al IX-lea se crestineaza.”
Lumea slava“ Slavii ocupau, inaintea migratiei lor, zona centrala si de rasarit a Europei. Incepand cu sec. al IV-lea ei au migrat catre apus, iar in sec. al VII-lea au patruns in Peninsula Balcanica. Erau organizati in obsti satesti, in cadrul carora s-au format clasele sociale specifice: stapanii de pamanturi (boieri) si taranii aserviti. In sec al IX-lea se crestineaza.”
Lumea slava“ Slavii ocupau, inaintea migratiei lor, zona centrala si de rasarit a Europei. Incepand cu sec. al IV-lea ei au migrat catre apus, iar in sec. al VII-lea au patruns in Peninsula Balcanica. Erau organizati in obsti satesti, in cadrul carora s-au format clasele sociale specifice: stapanii de pamanturi (boieri) si taranii aserviti. In sec al IX-lea se crestineaza.”
Anexa 3
Slavii
Caracteristici:Vin din: Centrul si estul Europei Migreaza spre: Apus
Peninsula BalcanicaOrganizati in: Obsti satestiClase sociale: Boieri
Tarani aserviti/dependenti
Se crestineaza: sec. IX cu aportul misionarilor greci Chiril si
Metodiu
Se impart in:
Rasariteni
Rusi Ucraineni Bielorusi
Sudici
Bulgari Sarbi Croati Sloveni
Apuseni
Cehi Polonezi Slovaci
Rusia Kieveana (sec. X)
Iaroslav cel Intelept(sec. XI)
Moravia Mare (sec. IX)
Statul Cehilor
Taratul bulgar (sec. IX)
Simeon
Anexa 4
Rebus istoric
Rezolvând rebusul veţi descoperi, pe coloana A-B denumirea unui mare popor migrator.
Cehii, polonezii si slovacii faceau parte din ramura slavilor………………….. Rusia Kieveana a cunoscut o mare dezvoltare in timpul domniei lui……………… Chiril si Metodiu au avut un rol important in procesul de …………………………… Capitala Rusiei Kievene era orasul……………….. Stapanii de pamanturi se numeau……………….. Popor din ramura sudica a slavilor………………….
A
B
Top Related