Proiect Didactic Lumea Slava

22
Proiect didactic Şcoala cu clasele I-VIII, Croitori Prof: Vintila Marius Data: 04.06.2013 Obiect: Istorie Clasa a V-a Unitatea de învăţare: Etnogeneza europeana Titlul lecţiei: Lumea slavă – Rusia kieveană Tipul lecţiei: mixtă (predare-învăţare) Timp: 50 minute Obiectivul general: de a analiza lumea slavă la începutul Evului Mediu – sedentarizarea, structura socială, creştinarea şi constituirea Rusiei kievene; Obiectivele operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili: a) INFORMATIONALE Să analizeze pe hartă direcţia de deplasare a slavilor şi zonele europene în care s-au aşezat; Să enumere ramurile de popoare şi limbi slave; Să identifice, pe baza unor texte, modul de organizare, structura socială a slavilor în primele secole ale sedentarizării lor; Să explice cum s-a produs creştinarea slavilor; Să prezinte procesul de constituire a Rusiei kievene; Să completeze un rebus istoric; b) FORMATIVE Sa aprecieze contextul european de formare a popoarelor slave; Sa manifeste interes pentru orice informatie istorica referitoare la popoarele slave;

description

Proiect Didactic Lumea Slava

Transcript of Proiect Didactic Lumea Slava

Page 1: Proiect Didactic Lumea Slava

Proiect didactic

Şcoala cu clasele I-VIII, CroitoriProf: Vintila MariusData: 04.06.2013Obiect: IstorieClasa a V-aUnitatea de învăţare: Etnogeneza europeanaTitlul lecţiei: Lumea slavă – Rusia kieveanăTipul lecţiei: mixtă (predare-învăţare)Timp: 50 minute

Obiectivul general: de a analiza lumea slavă la începutul Evului Mediu – sedentarizarea, structura socială, creştinarea şi constituirea Rusiei kievene;

Obiectivele operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:

a) INFORMATIONALE Să analizeze pe hartă direcţia de deplasare a slavilor şi zonele europene în care s-au

aşezat; Să enumere ramurile de popoare şi limbi slave; Să identifice, pe baza unor texte, modul de organizare, structura socială a slavilor în

primele secole ale sedentarizării lor; Să explice cum s-a produs creştinarea slavilor; Să prezinte procesul de constituire a Rusiei kievene; Să completeze un rebus istoric;

b) FORMATIVE Sa aprecieze contextul european de formare a popoarelor slave; Sa manifeste interes pentru orice informatie istorica referitoare la popoarele slave;

Organizarea spatiului de instruire si a resurselora) Locul de desfasurare: sala de clasa;b) Clasa: omogena cu potential intelectual mediu si bun;c) Material didactic: fise de evaluare, mape de lucru (fise de lucru), manualul, video-

proiector etc.

Metode si procedee: - expunerea sistematica a cunostintelor;- conversatia euristica;- invatarea prin descoperire;- lucrul cu materiale didactice.

Forme de organizare si evaluare: frontala, individuala, pe grupe, sistematica.

Page 2: Proiect Didactic Lumea Slava

Desfasurarea activitatii

Secventele instruirii

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

Forme si instrumente de evaluare

I Organizarea clasei si captarea atentiei

-Consemnarea absentelor;-Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar desfasurarii lectiei

-Elevul de serviciu comunica absentii;-Pregatesc mapele

Conversatie

II Reactualizarea, sistematizarea si esentializarea cunostintelor10’

-Activeaza elevii printr-un set de intrebari;

-Cum s-a desfasurat procesul de romanizare?

-Ce se intampla cu locuitorii din dacia dupa retragerea romana?

-Ce populatie migratoare patrunde in spatiul carpatic de la nord de Dunare?

-Elevii raspund la intrebarile profesorului

-Procesul de romanizare s-a desfasurat pe o perioada de cateva secole prin introducerea elementelor romane precum adminstratia, armata, colonistii, veteranii, adoptarea limbii latine de catre autohtoni.-Romanii au retras din Dacia pe fondul atacurilor migratorilor administratia si armata, restul populatiei continuand sa traiasca la nord de Dunare acolo unde conditiile de viata erau prielnice.-In spatiul Carpatic de la nord de Dunare patrund valuri succesive de migratori astfel in primul val patrund gotii, hunii care nu se vor aseza aici ci vor migra mai departe, marturie ale trecerii lor fiind descoperirile arheologice de la Pietroasele „Closca cu pui de aur”, in al doilea val patrund slavii, bulgarii si ungurii dintre care cei mai numerosi sunt slavii.

Conversatie

Conversatie

Conversatie

Evaluare frontala

Evaluare frontala

Evaluare frontala

Page 3: Proiect Didactic Lumea Slava

-Care erau relatiile dintre autohtoni si slavi?

-Care era forma de organizare a locuitorilor vechii Dacii?

-Care sunt formatiunile politice din Transilvania?

-Care sunt formatiunile statale de la sud de Carpati mentionate in „Diploma Cavalerilor ioaniti”?-Cum, unde si cand s-a format poporul roman?

-Relatiile erau pasnice de coexistenta, slavii influentand pe autohtoni atat in viata politica, economica si culturala cat si lingvistic prin adaugarea la limba vorbita a elementelor slave.-Traiau in obsti satesti alcatuite din tarani liberi. Mai tarziu apar forme de organizare politica precum cnezatul si voievodatul care erau de origine slava.-Voievodatul lui Menumorut pe Crisuri cu centrul la BihareaVoievodatul lui Gelu pe Somesuri cu centrul la Dabaca.Voievodatul lui Glad in Banat cu centrul la Cuvin.Mai tarziu apar voievodatul lui Gyla cu centrul la Balgrad(Alba Iulia), voievodatul lui Ahtum cu centrul la Morisena;-Voievodatul lui LitovoiVoievodatul lui TeneslauCnezatul lui Ioan si Fargas-Sunt atestate pormatiuni politice conduse de jupanii Gheorghe si Dimitrie.

Conversatie

Conversatie

Evaluare frontala

III Anuntarea temei si a obiectivelor2’

-Realizeaza trecerea la tema noua;-Comunica si scrie la tabla titlul lectiei si obiectivele;-Imparte elevilor fisele de lucru.

-Sunt atenti la obiectivele lectiei;-Noteaza titlul lectiei.

Expunere

Page 4: Proiect Didactic Lumea Slava

IV Dobandirea noilor cunostinte25’

„Lumea slava”-Imparte eelevii in patru grupe, fiecare grupa primeste cate o fisa;-Pe baza acestora va realiza schema lectiei;

-Timpul- secolele VIII-X;

Spatiul –Europa centrala si de est;

-Proiecteaza si identifica pe harta spatiul;

-Face referire la lectia anterioara cu intrebarea „Cine erau slavii?”;

-Trece informatia pe tabla, cere elevilor sa raspunda la intrebarea din fisa nr.2, „Cum erau organizati slavii inainte si dupa sedentarizare

-Realizeaza schema pe tabla:-traiau organizati in obsti gentilice iar apoi satesti conduse de cnezi sau jupani;-stapaneau pamantul in comun;-dupa migratie devin sedentari;-treptat apare proprietatea privata;-Cere elevilor sa extraga fisa nr. 3 adresand intrebarea „Care era structura

Fiecare grupa va extrage informatiile cerute de profesor din fisa de lucru;

Noteaza in caiete;

Urmaresc harta pe videoproiector;

Slavii au fost unul dintre cele mai numeroase popoare migratoare din Europa;Inainte traiau in obsti gentilice si stapaneau pamantul in comun;Dupa sedentarizare relatiile gentilice s-au destramat, apar obsti satesti sau teritoriale iar pamanturile arabile devin proprietate privata.

Elevii noteaza schema in caiete

Elevii raspund ca in cazul obstii satesti exista o aristocratie care stapanea

Fisa de lucru

Expunere

Power-Point

Fisa de lucru

Expunerea sistematica a cunostintelor

Fise de lucru

Evaluare pe grupe

Evaluare cu ajutorul proiectiei

Evaluare pe grupe

Evaluare frontala

Page 5: Proiect Didactic Lumea Slava

sociala a slavilor?”-Explica termenul de tarani dependenti;

-Realizeaza scheme:Clase sociale-aristocratia-boierii -taranii-liberi -dependenti

-Adreseaza intrebarea din fisa nr.3 „Cum se numeau codurile de legi eleborate de acestia?”

-Explica termenul „pravila”;

-Cere elevilor sa extraga fisa nr.1 si sa raspunda la intrebarea „In cate ramuri de popoare si limbi s-au constituit slavii?”

-Realizeaza pe tabla schema celor trei ramuri ale slavilor;

Dupa locul de asezare slavii se impart in:-slavii rasariteni(rusi, ucrainieni, bielorusi)-slavii sudici(bulgari, croati, sarbi)-slavii apuseni(polonezi, cehi, slovaci)

pamantul numita la slavi, boieri;Taranii erau la inceput liberi in cadurul obstii satesti, au devent treptat dependenti fata de boieri;

Noteaza in caiete

Elevii raspund: „slavii au elaborat din timpuri coduri de legi numite „pravile”;

Elevii raspund: „in trei ramuri principale”

Elevii noteaza schema in caiete;

Explicatia

Fise de lucru

Explicatia

Expunerea sistematica a cunostintelor

Evaluare frontala

Page 6: Proiect Didactic Lumea Slava

Slavii de rasarit sau estCu ajutorul videoproiectorului ii dirijeaza pe elevi sa descopere informatiile necesare adresand intrebari odata cu derularea proiectiei;-Unde erau asezati slavii de est?Noteaza pe tabla raspunsul: au fost asezati de-a lungul Niprului;-Cum erau organizati slavii?Noteaza raspunsul: erau organizati in obsti satesti si targuri printre care Novgorad si Kiev;-Cine a intemeiat primul stat rusesc?Rurik(862-879)si urmasul acestuia OlegPun bazele primului stat rusesc cu capitala la Kiev

-Care a fost soarta varegilor in aceste conditii?varegii au fost asimilati de slavi;-Cum a influentat Imperiul Bizantin pe slavii de rasarit?Face re ferire la fisa nr.5 adresand intrebarea: „In ce an s-au crestinat rusii si in timpul carui conducator?”Datorita influentei bizantine in anul 989 rusii s-au crestinat in frunte cu cnezul Vladimir;

Elevii urmaresc atenti proiectia si raspund intrebarilor adresate de profesor;

-in special in teritoriul cuprins pe Nipru;

-in obsti satesti si targuri pe care varegii scandinavi le-au unificat in orase mari precum Novgorad si Kiev;

-in secolul al IX-lea (862-879)Rurik care isi avea centrul de putere la Novgorad, urmasul lui Rurik, Oleg anexeaza orasele Kiev si Smolensk creand un stat slav cu capitala la Kiev;

-putini la numar au fost repede asimilati de slavi;

-prin convertirea la crestinism de rit ortodox;Elvii urmaresc cu atentie fisa nr.5 si raspund in anul 989 in timpul cnezului Vladimir;

Conversatie euristica

Invatare prin descoperire in Power-Point

Conversatie euristica

Expunerea sistematica a cunostintelor

Evaluare cu ajutorul proiectiei

Page 7: Proiect Didactic Lumea Slava

Slavii de sud-Timpul si spatiul unde sunt cunoscuti?

-Cine erau bulgarii?Noteaza pe tabla: Bulgarii, migratori de origine turco-tatara se aseaza la sud de Dunare, ii invinge pe slavi dar sunt asimilati de acestia.-Cine a fost primul conducator care s-a proclamat tar?In anul 927 Simeon se va proclama tar al bulgarilor si grecilor. Statul creat nu va reusi sa se mentina fiind distrus de bizantini in anul 1018;

-Cand reapar statele bulgare?In 1185 Petre si Asan pun bazele unui tarat romano-bulgar;

-Unde au fost localizate triburile sarbo-croate?In jurul anului 640 cuprinzand teritoriul lor actual sunt mentionate triburile slave sarbo-croate;Slovenii au fost atrasi sub influenta occidentala iar slavii sub cea bizantina;Astfel principatele slavilor din sud ajung vasele Imperiului Bizantin

-In secolul al VII in Pen. Balcanica;Noteaza in caiete informatia;-Migratori de origine turco-tatara care in anul 681 ii intalnim la sud de Dunare sub comanda lui Asparuch ii invinge pe slavi insa sunt asimilati de acestia.Noteaza in caiet informatiile;-Cnezul Boris(852-889) a transformat Bulgaria intr-un regat crestin. Urmasul acestuia Simeon s-a proclamat tar al bulgarilor si grecilor in anul 927;Urmasii acestuia nu vor reusi sa mentina statul care va fi distrus de bizantini in anul 1018 prin victoria imparatului bizantin Vasile al II-lea Bulgaroctonul.Noteaza in caiete informatiile;

-In 1185 are loc rascoala fratilor Petre si Asan care vor pune bazele unui tarat roamno-bulgar;Noteaza in caiete informatiile;

-In jurul anului 640 pe teritoriul lor actual;In secolul al VIII-lea slovenii au fost crestinati in rit latin si atrasi in sfera de influenta apuseana;-Sarbii asezati pe cursul raului Sava traind in triburi s-a format ca stat in secolul al IX-lea.In anul 1042 sub comanda cnezului

Invatare prin descoperire in Power-Point

Conversatie euristica

Expunere sistematica a cunostintelor

Evaluare formativa

Evaluare cu ajutorul proiectiei

Page 8: Proiect Didactic Lumea Slava

incepand cu sec al XI-lea.

Slavii de Vest-Care a fost prima formatiune politica a acestora si de cine era condusa?Statul lui samo(623-658) care dupa moartea sa statul s-a destramat.

-Cine a fost fondatorul statului Moravia Mare?

Cere elevilor sa extraga fisa nr.4 adresand intrebarea: „Cine au fost Chiril si Metodiu?”In anul 906 Moravia Mare este distrusa de triburile maghiare

Cehii si polonii vor forma la randul lor state independente care vor intra in sfera de influenta a imparatilor germani;

Cere elevilor sa extraga fisa nr.5 care face referire la studiul de caz Vladimr cel Mare.

Voislav devin independenti.Noteaza informatiile in caiete;

A fost statul lui Samo creat din unirea slavilor de apus, dupa moartea sa statul s-a destramat;Noteaza in caiete informatiile;

Cnezul Mojmir care a reunit triburile slavilor moravieni si slovaci.Noteaza in caiete;

Elevii raspund: Chiril si Metodiu au fost misionari care au avut un rol deosebit in crestinarea slavilor;Elevii noteaza in caiete;

Elevii extrag fisa nr.5 si raspund cerintelor si descopera ca pe drumul comercial ce reunea Marea Baltica de Constantinopol situat pe raul Nipru a aparut un stat al slavilor numit Rusia Kieveana;Acesta era condus de cneji, iar cel mai

Invatare prin descoperire in Power-Point

Conversatie euristica

Expunerea sistematica a cunostintelor

Evaluare formativa

Evaluare cu ajutorul proiectiei

Page 9: Proiect Didactic Lumea Slava

de seama conducator al lor a fost cnezul Vladimir care i-a crestinat pe rusi in anul 989.

V Consolidarea cunostintelor(feed-back-ul)5’

Pentru a consolida cunostintele elevilor imparte fiecarei grupe un rebus istoric

Elevii sunt atenti si completeaza rebusurile

Problemati-zareaExplicatia

Evaluare sumativa

VI Tema pentru acasa 1’

Cere elevilor sa raspunda pe caiete acasa la urmatoarele intrebari:-In ce zone ale Europei s-au asezat slavii? Enumerati triburile slave?-Cum era organizata societatea slavilor in primele secole ale sedentarizarii lor.-In ce imprejurari s-a produs crestinarea slavilor?-Notarea elevilor care s-au facut remarcati

Elevii isi noteaza in caiete tema pentru acasa.

Conversatia

Page 10: Proiect Didactic Lumea Slava

Anexa

Rebus istoric

1. Precizaţi o altă denumire a slavilor. 2. Numiţi unul din popoarele din ramura de sud a slavilor.3. Prin asimilarea autohtonilor s-au constituit cele trei ......................... de popoare şi limbi slave.4. Prin aservire ţăranii liberi deveneau........................5. În creştinarea slavilor un rol deosebit l-au avut misionarii ........................şi6. ...........................7. Centrul Rusiei kievene era oraşul......................8. Cum erau numiţi la unele popoare aristocraţii, cei care deţineau pământuri întinse?

Rezolvând rebusul veţi descoperi, pe coloana A-B, numele unui conducător al Rusiei kievene.

Page 11: Proiect Didactic Lumea Slava

A

B

Page 12: Proiect Didactic Lumea Slava

Fisa 1Regiunile ocupate de slaviSlavii populau partea centrală şi răsăriteană a Europei. Începâmd din secolul al IV-lea

d.Hr. ei au migrat către apus, ocupând teritorii locuite de germani. În secolul al VII-lea au pătruns în Peninsula Balcanică. Asimilându-i pe autohtoni (germani, traco-romani), s-au constituit cele trei ramuri de popoare şi limbi slave.

-Subliniaţi, din text, care sunt regiunile pe care le ocupă slavii.

Fisa 2Sedentarizarea slavilorÎn primele secole ale erei creştine, vechii slavi cunoscuţi în izvoarele medievale sub

numele de sclavini şi anţi trăiau în obşti gentilice, în cadrul cărora oamenii stăpâneau pământul în comun. După migraţie, întâlnind populaţii mai avansate din punct de vedere economico-social, slavii s-au sedentarizat. Relaţiile gentilice s-au destrămat prin apariţia obştii teritoriale sau săteşti. În interiorul acesteia, pământul arabil era în proprietate privată.

-Subliniaţi, pe baza textului, sub ce nume erau cunoscuţi slavii şi cum erau organizaţi înainte şi după sedentarizare.

Page 13: Proiect Didactic Lumea Slava

Fisa 3Structura socialăÎn cadrul obştii săteşti s-a format o aristocraţie alcătuită din cei ce stăpâneau pământ

mai mult. Aceştia erau numiţi la unele popoare slave boieri. Boierii aserveau pe ţăranii liberi ce aparţineau obştilor săteşti. Aceştia deveneau ţărani dependenţi. Astfel s-a format şi la popoarele slave societatea medievală. Concomitent a apărut şi statul. Slavii au elaborat de timpuriu coduri de legi numite pravile.

-Subliniaţi,care este structura socială a slavilor şi cum se numeau codurile de legi elaborate de aceştia.

Fisa 4Creştinarea slavilorÎncepând cu secolul al IX-lea, slavii s-au creştinat. Acest lucru a grăbit procesul de

trecere la societatea medievală a popoarelor slave. Un rol deosebit în creştinarea slavilor l-au avut misionarii Chiril şi Metodiu.

-Subliniaţi când s-au creştinat slavii şi în ce împrejurări.

Page 14: Proiect Didactic Lumea Slava

Fisa 5Rusia kieveanăPe drumul comercial care unea Marea Baltică de Constantinopol au apărut multe

oraşe. Dintre ele, cel mai important a devenit Kievul, situat pe râul Nipru. El a devenit centrul unui stat al slavilor de răsărit numit Rusia kieveană. În fruntea Rusiei kievene se găseau conducători numiţi cneji. Ruşii s-au creştinat în 989 în timpul cneazului Vladimir.

-Subliniaţi în ce regiune şi în jurul cărui oraş s-a format Rusia kieveană.-Identificaţi, din text, cum se numeau conducătorii statului şi care a fost cel mai de

seamă conducător slav.

Page 15: Proiect Didactic Lumea Slava

Studiu de caz: Rusia kieveanăOraşul Kiev, în secolul

al IX-lea, a devenit centrul unui stat al slavilor de răsărit numit Rusia kieveană (de la numele tribului ruşilor). Statul a fost condus de către cneji.

Ruşii s-au creştinat în 989 în timpul cneazului Vladimir (980-1015).

Statul Rusia kieveană a cunoscut o perioadă de dezvoltare în timpul lui Iaroslav cel Înţelept (1019-1054). În timpul său s-a alcătuit prima carte de legi numită ,,Pravila rusă’’ din istoria acestui popor. Iaroslav este cel care a zidit la Kiev catedrala Sfânta Sofia, o capodoperă din punct de vedere arhitectural şi al picturii. După moartea lui Iaroslav statul se va fărămiţa în mai multe cnezate care nu vor rezista atacurilor mongole.

DicţionarBoier-mare proprietar de pământ, nobil.Obşte sătească-este o colectivitate umană

care se caracterizează prin munca în comun şi prin îmbinarea proprietăţii private cu cea colectivă.

Pravilă-lege, obicei, tradiţie, regulă de comportare.

Page 16: Proiect Didactic Lumea Slava