Download - Proiect Hiv Sida

Transcript
Page 1: Proiect Hiv Sida

Proiect de lecţie

ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 3, OlteniţaPROFESOR: Iordache Ramona NicoletaDATA: 16 martie 2005CLASA: a VIII - a A

SUBIECT: Informare şi sensibilizare HIV/SIDA TIP DE LECŢIE achiziţionare de informaţii

SCOP Incurajarea unei conduite responsabile în ceea ce priveşte viaţa sexuală, urmărindu-se dezvoltarea personală.

OBIECTIVE GENERALE:1. dotarea elevilor cu instrumente psiho-intelectuale pentru fixarea informaţiei ;2. dezvoltarea comunicării între elevi3. schimbarea prejudecăţilor în ceea ce priveşte căile de transmitere.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:1. să definească termenii HIV/SIDA2. să explice diferenţa dintre cei doi termeni deja definiţi3. să precizeze ce indică testul HIV4. să definească termenul de fereastră imunologică5. să enumere căile de transmitere a virusului HIV6. să enumere căile prin care NU se transmite virusul HIV7. să sublinieze comportamentele de risc dintr-un set propus8. să identifice dintr-un set propus care sunt mijloacele de protecţie împotriva

virusului HIVRESURSE:

1) pliante ;2) tablă şi cretă (albă, colorată)3) timp 50 minutes.

STRATEGIE DIDACTICĂ:1) metode:

a) explicaţia ;b) K-W-Lc) brainstorming d) dialogul dirijat ;e) conversaţia;f) problematizarea.

2) echipamenta) pliante ;b) fişă de lucru.

Page 2: Proiect Hiv Sida

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode şi echipament

Evaluare Timp

Organizarea clasei - salut, appel, conversaţie situaţională

conversaţie 1 min.

Enunţarea planului lecţiei şi a

obiectivelor

-scrierea pe tablă a titlului şi a etapelor urmărite în timpul lecţiei-enunţarea obiectivelor

2 min.

Desfăşurarea conţinutului

►Se va împărţi tabla în trei coloane (Ce ştiu? Ce vreau să ştiu ? Ce am învăţat ?)►Se va împărţi clasa în trei mari grupe de elevi. Se cere elevilor: -să-şi împartă în acelaşi fel foaia de lucru- să noteze tot ce ştiu despre HIV (căi de transmitere, mijloace de prevenire)- se desemnează câte un reprezentant al grupei de elevi ce va strânge fişele şi le va analiza

►Informaţia însumată va fi notată pe tablă în prima coloană. ►Se împart pliante. ►Se definesc cele două concepte, cu diferenţele dintre ele, se enumeră căile de transmitere şi metodele de prevenire. Se cere elevilor:-să completeze a 2-a rubrică ►Se poartă discuţii libere despre problemele prezentate şi eventualele nelămuriri.

Se cere elevilor- să completeze şi ultima rubrică

►Tema rămâne deschisă pentru noi abordări de tipul Comportamente vizavi de bolnavul de SIDA în familie şi în şcoală …

conversation

K-W-L

brainstorming

expunere

dialog dirijat

conversaţia

problematizarea

dialog dirijat

formativă

1 min.

5 min.

5 min.

1 min.

15 min

10 min

5 min.

5 min.

Page 3: Proiect Hiv Sida