Proiect Hiv Sida

3
Proiect de lecţie ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 3, Olteniţa PROFESOR: Iordache Ramona Nicoleta DATA: 16 martie 2005 CLASA: a VIII - a A SUBIECT: Informare şi sensibilizare HIV/SIDA TIP DE LECŢIE achiziţionare de informaţii SCOP Incurajarea unei conduite responsabile în ceea ce priveşte viaţa sexuală, urmărindu-se dezvoltarea personală. OBIECTIVE GENERALE: 1. dotarea elevilor cu instrumente psiho-intelectuale pentru fixarea informaţiei ; 2. dezvoltarea comunicării între elevi 3. schimbarea prejudecăţilor în ceea ce priveşte căile de transmitere. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1. să definească termenii HIV/SIDA 2. să explice diferenţa dintre cei doi termeni deja definiţi 3. să precizeze ce indică testul HIV 4. să definească termenul de fereastră imunologică 5. să enumere căile de transmitere a virusului HIV 6. să enumere căile prin care NU se transmite virusul HIV 7. să sublinieze comportamentele de risc dintr-un set propus 8. să identifice dintr-un set propus care sunt mijloacele de protecţie împotriva virusului HIV RESURSE: 1) pliante ; 2) tablă şi cretă (albă, colorată) 3) timp 50 minutes. STRATEGIE DIDACTICĂ: 1) metode: a) explicaţia ;

description

proiect sida

Transcript of Proiect Hiv Sida

Page 1: Proiect Hiv Sida

Proiect de lecţie

ŞCOALA : Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 3, OlteniţaPROFESOR: Iordache Ramona NicoletaDATA: 16 martie 2005CLASA: a VIII - a A

SUBIECT: Informare şi sensibilizare HIV/SIDA TIP DE LECŢIE achiziţionare de informaţii

SCOP Incurajarea unei conduite responsabile în ceea ce priveşte viaţa sexuală, urmărindu-se dezvoltarea personală.

OBIECTIVE GENERALE:1. dotarea elevilor cu instrumente psiho-intelectuale pentru fixarea informaţiei ;2. dezvoltarea comunicării între elevi3. schimbarea prejudecăţilor în ceea ce priveşte căile de transmitere.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:1. să definească termenii HIV/SIDA2. să explice diferenţa dintre cei doi termeni deja definiţi3. să precizeze ce indică testul HIV4. să definească termenul de fereastră imunologică5. să enumere căile de transmitere a virusului HIV6. să enumere căile prin care NU se transmite virusul HIV7. să sublinieze comportamentele de risc dintr-un set propus8. să identifice dintr-un set propus care sunt mijloacele de protecţie împotriva

virusului HIVRESURSE:

1) pliante ;2) tablă şi cretă (albă, colorată)3) timp 50 minutes.

STRATEGIE DIDACTICĂ:1) metode:

a) explicaţia ;b) K-W-Lc) brainstorming d) dialogul dirijat ;e) conversaţia;f) problematizarea.

2) echipamenta) pliante ;b) fişă de lucru.

Page 2: Proiect Hiv Sida

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode şi echipament

Evaluare Timp

Organizarea clasei - salut, appel, conversaţie situaţională

conversaţie 1 min.

Enunţarea planului lecţiei şi a

obiectivelor

-scrierea pe tablă a titlului şi a etapelor urmărite în timpul lecţiei-enunţarea obiectivelor

2 min.

Desfăşurarea conţinutului

►Se va împărţi tabla în trei coloane (Ce ştiu? Ce vreau să ştiu ? Ce am învăţat ?)►Se va împărţi clasa în trei mari grupe de elevi. Se cere elevilor: -să-şi împartă în acelaşi fel foaia de lucru- să noteze tot ce ştiu despre HIV (căi de transmitere, mijloace de prevenire)- se desemnează câte un reprezentant al grupei de elevi ce va strânge fişele şi le va analiza

►Informaţia însumată va fi notată pe tablă în prima coloană. ►Se împart pliante. ►Se definesc cele două concepte, cu diferenţele dintre ele, se enumeră căile de transmitere şi metodele de prevenire. Se cere elevilor:-să completeze a 2-a rubrică ►Se poartă discuţii libere despre problemele prezentate şi eventualele nelămuriri.

Se cere elevilor- să completeze şi ultima rubrică

►Tema rămâne deschisă pentru noi abordări de tipul Comportamente vizavi de bolnavul de SIDA în familie şi în şcoală …

conversation

K-W-L

brainstorming

expunere

dialog dirijat

conversaţia

problematizarea

dialog dirijat

formativă

1 min.

5 min.

5 min.

1 min.

15 min

10 min

5 min.

5 min.

Page 3: Proiect Hiv Sida