,,
,,Animale din povETI
Profesor nvmnt precolar: erbnescu GeorgetaGrdinia OP. NR. 45 Constana
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATData: 28.01.2015Grupa : mijlocie ,,Cluii de mareTem anual de studiu: Cand,cum i de ce se intmplTema saptmnii:Ne-am jucat i am invatTema zilei:,,Animale din povetiTipul de activitate: EvaluareForma de realizare: Activitate integrat DLC+DOS (joc didactic i activitate practic)Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.Durata: O ziLocul de desfurare: Sala de grup
CATEGORII DE ACTIVITI
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):
ntlnirea de diminea Bun dimineaa, prieteni ai animalelor!Salutul, Prezena, Calendarul naturii, Activitatea de grup, Noutatea zileiRUTINE: - sosirea copiilor (deprinderi de autonomie);
- toaleta, igiena (deprinderi igienico sanitare);- ,,Sunt mic, dar harnic (deprinderea de a face ordine in sala de grup)
TRANZIII:,,Dimineaa pe racoare 1,2,1,2...!, 1,2,3, aaz-te unde vrei!, ,,uchi, uchi!,,,Micm degeelele!, cntec ,,Veveria.
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA)
ALA I - JOC DE MAS: Puzzle- cu animale, Imagini din poveti
- ART: Casua mamei capr n anotimpul Toamna/ Iarna- lipire
- TIIN:Aaz-m la csua mea- selectare imagini cu animale slbaticei animale domestice;
- CONSTRUCII: Construiete ce i place-tem la alegere
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE):
Domeniul limb i comunicare (DLC) - educarea limbajului -,,Gsete-mi povestea! - joc didactic
Domeniul om i societate (DOS) activitate practic,,Brri din mrgele pentru Zna Povetilor-
nirare de mrgeleACTIVITI LIBER ALESE (ALA)
ALA II - ,,Carnavalul personajelor din poveti- ,,Sparge balonul cu surprize-joc distractiv
SCOPUL :
Dezvoltarea capacitii de exprimare oral , de nsuire i utilizare corect a semnificaiilorstructurilor verbale orale.
Evaluarea cunotintelor, privind lumea animalelor i a povetilor cu personaje din lumeaanimalelor.
Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric.
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA) IJoc de mas: : Puzzle- cu animale ,imagini din poveti
OBIECTIVE OPERAIONALE:- Cognitive:
- s denumeasc materialele de lucru;- s asambleze elementele componente ale imaginilor date;
- Psiho-motorii:- s manipuleze piesele de puzzle- Afective:
- cultivarea capacitii de a coopera pentru realizarea imaginilor.
tiin: - TIIN:Aaz-m la csua mea-selectare imagini cu animale slbatice i animaledomestice.
OBIECTIVE OPERAIONALE:- Cognitive:
-s intuiasc materialele de lucru;-s aeze imagini cu animale pe macheta care reprezint mediul lor de via;
- Psiho-motorii:-s manipuleze materialele;
- Afective:- cultivarea perseverenei n activitate;
Art: Casua mamei capr n anotimpul Toamna/ Iarna- lipire
OBIECTIVE OPERAIONALE:- Cognitive:
-s denumeasc elemente specifice anotimpului toamna/iarna;-s realizeze peisajul dorit lipind elementele de decor specifice anotimpului toamna sau iarna;
- Psiho-motorii:-s utilizeze corect meterialele de lucru;
- Afective:-exprimarea opiniei fa de lucrarea finalizat.
Construcii: ,,Construieste ce i place- tem la alegere
OBIECTIVE OPERAIONALE:- Cognitive:
-s-i stabileasc tema;-s-i aleag materialele potrivite temei;
- Psiho-motorii:-s participe activ la activitate;
- Afective:-cultivarea capacitii de a coopera n grup.
STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul;Mijloace de nvmnt: puzzle, imagini cu animale, machete ce reprezint o padure/ograd, coli cuimaginea unei casue, lipici, frunze colorate, nori, soare, co cu legume i fructe, copaci, fulgi, oamenide zpad, saniue, brazi, cuburi de lemn, piese lego, jucrii- animale ;Cntec: ,,Veveria
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)
Domeniul Limb i Comunicare (DLC)Subiectul: ,,Gsete-mi povestea!
Mijloc de realizare: joc didactic
Obiective operaionale:- Obiective cognitive:
-s recunoasc siluetele unor personaje din poveti, denumind att personajul ct i povestea din careface parte;-s aeze personajele la imaginea potrivit ;-s se exprime corect n propoziii simple i dezvoltate;-s participe la activitatea de grup, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor ;-s utilizeze cuvinte i expresii literare specifice textului ;
-Obiective psiho-motorii:-s mnuiasc siluetele personajelor-s se deplaseze ntr-un spaiu dat, punnd imaginea la povestea potrivit- Obiectiv afectiv:
-participarea cu plcere la desfurarea jocului.
Sarcina didactic:Selectarea i descrierea imaginilor cu animale din poveti i aezarea pe panoul ce reprezint imagineacu povestea potrivit. Formularea corect a rspunsurilor la intrebrile educatoarei , alctuirea depropoziii corecte din punct de vedere gramatical.Reguli de joc:Copiii sunt imprii n dou echipe (echipa urilor i echipa iezilor). Cele dou echipe au de ndeplinitmai multe sarcini date de Zna Povetilor, pentru a ajuta fiecare personaj s ajunga la povestea lui;pentru fiecare rspuns corect copiii vor fi aplaudai.Participarea copiilor se va realiza prin numrtoarea:,,1,2,3 rspunde dac vrei!, copilul ales deeducatoare vine in fa i alege din cutie un personaj dintr-o poveste, l denumete i spune din cepoveste face parte apoi il aaz la panoul unde se afl inaginea din povestea respectiv.Elemente de joc: surpriza, aplauze, mnuirea materialelor, miscarea, numirea.Resurse:Procedurale: explicaia, demonstraia, jocul, exerciiul, conversaia;Materiale: Imagini cu secvene din povetile, Pungua cu doi bani, Ursul pclit de vulpe i Capra cutrei iezi, siluete ale personajelor din poveti, panou, lipici, magnei, simbolurile echipelor-uri i iezi;Desfurarea: frontal.
Tranziie: ,,uchi,uchi-joc de micare,,Mnua dreapt e n cercMnua dreapt e afari acum e iar in cerc,Scuturm mnua aai acum ne invrtim i la loc ne rsucimS lum jocul de la nceput, uchi, uchi!- se repet jocul folosind i mna stnga, piciorul drept/stng.
Domeniul om i societate (DOS)-activitate practic
Subiectul: ,,Brri din mrgele pentru Zna Povetilor nirare de mrgeleMijloc de realizare: nirare
Obiective operaionale:- Cognitive:-s denumeasc materialele puse la dispoziie precum i etapele de lucru;-s-i dezvolte imaginaia creativ;
- Psiho-motorii:-si consolideze deprinderea de a nira;-s foloseasc ambele mini n rezolvarea sarcinilor.
- Afective:- participarea cu plcere la activitate.
Resurse:Procedurale: explicaia, demonstraia, exerciiul, conversaia, turul galeriei;Materiale: brara model, mrgele, a;Organizatorice: individual;
EVALUAREA: continuu-formativ, observarea comportamentului copiilor, oral, aprecieri privindcorectitudinea rspunsurilor copiilor.DURATA: Educarea limbajului 20-25 minute
Activitate practic 20-25 minute
ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 2)
ALA II - Carnavalul animalelor din poveti joc distractivForma de realizare: jocuri distractive i de micareTipul de activitate: consolidareSCOPUL ACTIVITII: Consolidarea deprinderii de a executa diferite micri pe versuri imuzic, crearea unei atmosfere de bun dispoziie i destinderea copiilor.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a. Cognitiv-informaionale:- S descrie pe scurt animalul pe care-l reprezint.- S spun cum face fiecare animal.
b. Psiho-motorii:- S asocieze unei melodii, diferite micri sugerate de textul unui cntec.- Afective: S-i controleze emoiile i tririle afective.- S participe activ i afectiv la jocuri.
Materiale: mti cu animale: urs, vulpe, lup, capr, iezi, casetofon, muzic-cntece pentru copii,baloane cu bomboane.Formaie de lucru: in cercDesfurarea jocului:Copiii sunt aezai n cerc in picioare. Azi e mare srbtoare/ azi e mare bal/,animalele dinpoveti/vin la carnaval.
-De ce credei voi ca toate animalele s-au adunat la un Carnaval? Pe rnd, fiecare copil trece in faa sise prezint printr-o descriere a sa. Exemplu :Eu am blani rocat, codi stufoas i mi place smnnc pete...cine sunt eu???....vulpea. Apoi se vor aeza n pereche cte doi, vor primii cte unbalon care are n interior o surpriz (bomboane). Copiii trebuie s sparg balonul n timp cedanseaz, pentru a ajunge la surpriz. Ei trebuie s coopereze pentru a gsi metoda cea mai rapidde a sparge balonul. Toat grupa animaluelor vor concura intre ei in perechi. Ctig perechea caresparge cel mai repede balonul.
BIBLIOGRAFIE:
1. Culea, Laurenia-Activitatea integrat din grdini, Ghid pentru cadrele didactice, Editura DidacticaPublishing House, Bucureti, 2008;2. Culea, Laurenia-Planificarea tematic i proiectarea didactic a activitilor de nvare dingrdini nivelul II, Editura Diana, Bucureti, 20093. Preda, Viorica-Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, Bucureti, 2005;4. erban, Anca -Proiect de activitate integrat Drag ne e toamna blnd, n Revistanvmntului precolar, nr. 3 4, Editura Arlequin, Bucureti, 2009;5. Toma, G., Ristoiu, M., Anghel, M. Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntulprecolar, nivel 5-7 ani, Editura Delta Cart, Bucureti, 2009;6. M.E.C.I.-Curriculum pentru nvmnt precolar (3-6/7 ani), 2008.7. www.didactic.ro
SCENARIUL ZILEIMOMENTELE NTLNIRII DE DIMINEA
1. SALUTULActivitatea ncepe cu ntlnirea dintre copii i educatoare. Copiii sunt aezai n semicerc.
,Buna dimineaa, caluii de mare!Educatoarea salut copiii, apoi fiecare copil ii salut colegul de lng el dndu-i mnua. Se
intoneaz cntecul ,,Ursuleii s-au trezit!2. PREZENA
Educatoarea deschide catalogul grupei i spune cu voce tare numele fiecrui copil n ordinealfabetic. Precolarii vor spune prezent sau absent pentru cei care astzi nu au ajuns la grdini.3. CALENDARUL NATURIISe precizeaza ziua in care ne aflam, se amintete ce zi a fost ieri, ce zi va fi maine. Se lucreaz lapanou:
In ce anotimp suntem? In ce lun suntem? Cum este vremea? Cum ne imbrcm?
4. NOUTATEA ZILEIInvitatul special de astzi este Zna Povetilor, care le va spune copiilor ce surprize le-a adus.
Le prezint copiilor primele surprize aduse de Zna Povetilor, acestea se afl la centrele de interes.Astzi avem deschise centrele Joc de mas, Stiin, Art, i Construcii. Dup ce ne jucm la centre,ne vom juca jocul,,Gsete-mi povestea! iar dac v jucai frumos, mai trziu i vom pregti o surprizznei, ii vom face o brar. La sfritul zilei ne vom juca ,,De-a carnavalul personajelor din poveti.Acum fiecare dintre voi vreau s se gndeasc la ce centru se va juca prima dat urmnd ca apoi s seroteasc astfel nct s viziteze toate centrele. Ia s vedem suntei pregtii? Atunci cnd educatoareaspune: 1,2,3, aeaz-te unde vrei, copiii trebuie s mearg la sectorul preferat.5. ACTIVITATEA DE GRUPConst n nviorarea de diminea, recitarea versurilor de mai jos nsoite de micri:
,,Dimineaa pe rcoare 1,2 ,1,2Mergem toi la nviorare 1,2,1,2
Stng ,drept,stngulStngul, dreptul, stngul. (bis)
Cu foarfeca noi incepem 1,2,1,2Cu pompa continum 1,2,1,2
Stng ,drept,stngulStngul, dreptul, stngul. (bis)Morica apoi urmeaz 1,2,1,2
Clopoelul ne acompaniaz 1,2,1,2Stng ,drept,stngul
Stngul, dreptul, stngul. (bis)Dar parc mai era unul 1,2,1,2Am uitat este urubul 1,2,1,2
Stng ,drept,stngulStngul, dreptul, stngul. (bis)
Tranziie: 1,2,3, aaz-te unde vrei
Activiti liber alese (ALA 1)Copiii vor fi ndrumai spre cele trei centre unde li se prezint sarcinile i obiectivele dup care
vor rezolva cerinele.Li se reamintesc copiilor regulile de comportamentul n cazul acestor activiti: vorbim n
oapt pentru a nu-i deranja pe colegi, lucrm ordonat, utilizm cu grij materialele puse la dispoziiei ducem la bun sfrit lucrarea nceput. i supraveghez i intervin acolo unde este nevoie. Copiii serotesc n cadrul centrelor.
La centrul Joc de mas vor mbina piesele de puzzle. La centrul Art vor realiza peisajul dorit, lipind elementele de decor a anotimpului
toamna/iarna;; La centrul tiin vor selecta animalele domestice de cele salbatice i le vor aeza in
mediul lor de via (macheta); La centrul Construcii vor construii la alegere in funcie de ce i doresc.
Dup rezolvarea sarcinilor se vor aprecia lucrrile copiilor i se trece la etapa urmtoare prin tranziia:Micm degetelele,,Micm degeelele/Batem tare palmele/Si micm picioarele 1,2,3 i stm/Inainte ne aplecm/Capul pe spate-l lsm/i ca mingea noi srim 1,2,3 i stm/Iar spre baie noipornim!.Copiii merg la baie apoi se intorc n sala de grup.
EVENIMENTULDIDACTIC
CONINUT TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Metode iprocedee
Mijloace denvmnt
Momentorganizatoric
Se creeaz condiii optime desfurrii activitii propuse:-aezarea mobilierului pe sectoare-distribuirea materialului didacticntlnirea de diminea Salutul: Bun dimineaa...
Prezena, Calendarul naturii,
Activitatea de grup,
Noutile zilei.
Conversaia Catalog pentruprezen
Observareacomportamentuluicopiilor
Denumirea unorcaracteristici aleanotimpului iarna
Captarea ateniei Se face prin prezentarea invitatului surpriz, Zna Povetilorcare a venit la noi pentru c a auzit ca suntei copii istei i tiimulte poveti i a mai auzit c voi cunoatei foarte multelucruri despre animale. Dar s tii c este puin suprat, nu iimai amintete foarte bine povetile, vrei s o ajutai voi? Stii c Zna Povetilor a pregtit foarte multe surprize pentruvoi.
Conversaia
Observaia
ExplicaiaPpua ZnaPovetilor
Frontal
Evaluarea capacitii dereceptare a indicaiiloreducatoarei
Anunarea temei Astzi ne vom juca cu animale din poveti aduse de ZnaPovetilor. La fiecare centru sunt pregtite cteva surprize.Acum fiecare dintre voi vreau s se gndeasc la ce centru seva juca prima dat urmnd ca apoi s se roteasc astfel nct sviziteze toate centrele.Educatoarea verific dac exist un numr optim pentru fiecarecentru dup aceea prezint obiectivele i sarcinile ntr-omanier accesibil copiilor.Tranziie: 1,2,3 aaz-te unde vrei
ConversaiaExplicaia
Observareacomportamentuluicopiilor
Dirijarea invrii
In funcie de opiunile lor, copiii se vor constitui nmicrogrupuri corespunztoare fiecrui sector de activitate.Se va interveni acolo unde este cazul, pentru sprijinireacopiilor.
La centrul Joc de mas vor identifica, vor sorta i vorasambla elemente componente ale unor imagini date, puzzle cuAnimale, Scene din poveti.
La centrul Art vor lipi pe hrtia pregtit de educatoare(pe care este lipit o csu), elemente ale anotimpului iarna sautoamna pentru realizarea unui peisaj.
La centrul tiin vor selecta siluete cu animaledomestice i slbatice apoi le vor aeza pe macheta carereprezint mediul lor de via.
La centrul Constructii vor construii ceea ce i doresc.
Tranziie : Micm degeeleleCntec: ,,Veveria
Explicaia
Conversaia
Demonstraia
Jocul
Exerciiul
Puzzle-,,Animale,Imagini dinpoveti
Hrtie, lipicielementespecificeanotimpuluiiarna/toamna.
Machete cereprezinta opdure/ograd.
Piese de lego,
Cuburi dinlemn.
Animale-jucrii
Analiza rezolvriisarcinilor propuse
Pe grupe i individual
Obtinereaperformanei
DOMENIUL LIMB I COMUNICARE (DLC)
Voi descoperi inca o surpriz adus de Zna Povetilor, o cartecu poveti i o cutie cu surprise. La ridicarea crii, cad filele ipersonajele din ea. Le reamintesc copiilor c astzi o ajutm peZna Povetilor, ei trebuie s gseasc povestea fiecruipersonaj. Le prezint sarcinile de lucru ce trebuiesc rezolvate.Astzi copii, ne vom juca jocul ,,Gsete-mi povestea!, iar cas o putem ajuta pe Zna Povetilor, trebuie s ne imprim ndou echipe (echipa urilor i echipa iezilor). Voi alege un copilspunnd :,,1,2,3 rspunde dac vrei!. Pentru fiecare rspunscorect vei fi aplaudai.Voi prezenta copiilor jocul de prob.Explicarea i demonstrarea jocului:Varianta 1:,,Gsete-mi povestea!-Copiii sunt imprii n dou echipe. Pentru fiecare echip estepregtit cte un set de plane. Copiii vor veni pe rnd, vor aezaanimalele la povestea din care fac parte.
Jocul de prob:Un copil vine la panou, privete prima imagine din crticic,recunoate povestea apoi alege un personaj din cutiua cusurprize l recunoate i l aaz la locul potrivit. Apoi un altcopil este solicitat s formuleze o propoziie despre animalulrespectiv.
Executarea jocului propriu-zis
Explicaia
Exerciiul
Ecusoane cuuri/iezi
Cartea cupoveti.
Imagini dinpoveti.
Siluete cupersonaje dinpoveti.
Panouri.
Frontal
Respectarea regulilor dejoc
Observaii curenteAnaliza rspunsurilor
Analiza modului n careau rezolvat sarcinile
Aplauze
Asigurareareteniei i atransferului
Dup ce copiii au neles regulile jocului se trece la executareajocului propriu-zis. Rspunsurile corecte ale copiilor vor firecompensate cu aplauze.Dup acelai model se va continua jocul de 4-5 ori.
Complicarea jocului
Varianta 2:In continuare voi complica puin jocul, trebuie s fii foarte atenipentru a putea da rspunsul corect.-Joc-exerciiu : Completeaz ce lipsete !
-completarea unor propoziii:
,, Ca s-i fac glasul frumos i subtire,Lupul s-a dus la(fierar).
,,Cocoul a strigat : Cucurigu boierimari !(Dai pungua cu doi bani !)
,,Iedul cel mic s-a ascuns n...iar iedul cel mare s-aascuns ... (n horn, dup u)Ca s fac rost de pete, ursul i-a bgat...nbalt(coada),Moul avea un... i baba avea o ...(coco, gin),,Capra avea trei...(iezi)
Dup terminarea jocului se trece la urmtoarea activitate printranziia:
,,uchi,uchi joc de micare
Conversaia
Explicaia
DOMENIUL OM I SOCIETATE (DOS)- activitatepractic
Brri din mrgele pentru Zna PovetilorExplicaia i demonstraia:
Se vor intui materialele de lucru i se vor explica etapelerealizrii brrilor.
Se fac exerciii de nclzirea minilor:
Mna lebada o facCare d mereu din capLebedele n jur privescMinile eu le rotescDegetele-mi sunt petaleLe deschid ca la o floare.
n realizarea lucrrii se va folosi tehnica de lucru i anumenirare.
Copiii vor fi ndrumai i supravegheai pe tot parcursulactivitii. Voi da explicaii suplimentare acolo unde va finecesar.
Evaluarea:
ExplicaiaDemonstraia
Brar modelCastronele,mrgele, a.
Analiza modului n careau rezolvat sarcina.
Analiza produseloractivitii.
n ncheierea activitii copiii vor analiza lucrrile colegilor dupurmtoarele criterii:
- aspectul estetic al lucrrii,- gradul de finalitate,- ordinea i disciplina din timpul lucrului.
Toi copiii vor fi aplaudai pentru c au reuit s realizezebrrile i pentru ntreaga participare la activitile de peste zi isunt recompensai cu mti cu animale.
Stimulente,,Mti cupersonaje dinpoveti
Incheiereaactivitii
n ultima parte a zilei copiii se vor juca jocul distractiv de-aCarnavalul animalelor din poveti. i jocul ,,Spargebalonul cu surprizeSe vor face aprecieri asupra desfurrii activitii, asupracomportamentului individual i colectiv al precolarilor apoicopiii se pregtesc pentru masa de prnz.
ConversaiaExplicaia
Baloane cubomboane.
Casetofon, CD-cntece pentrucopii.
proiect def. gabi v. forma finala..docx refacut.pdf (p.1-10)proiect def.geo2.pdf (p.11-16)