Proiect Def

19
GRADINITA P.P. NR. 7 “CRISTAL” - GALATI STRUCTURA GRADINITA CU P. S. NR.32 – GALATI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA 1

description

GGG

Transcript of Proiect Def

Page 1: Proiect Def

GRADINITA P.P. NR. 7 “CRISTAL” - GALATI

STRUCTURA GRADINITA CU P. S. NR.32 – GALATI

PROIECT DE ACTIVITATEINTEGRATA

1

Page 2: Proiect Def

Educatoare : IULIANA MIHAI Metodist: DOCHITA FLOREA

ELEMENTELE COMPONENTE

ALE

ACTIVITATII INTEGRATE

2

DOMENII EXPERIENTIA

LE

DLC : « Saracutul » de Emil Garleanu –

povestirea educatoarei

DOS : ACTIVITATE PRACTICA

« Coronita pentru buburuza

nazdravana » -aplicatie

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA

INTALNIREA DE DIMINEATA: SALUTUL : „Dimineata a sosit/La gradinita am venit./In semicerc ne asezam/Cu totii ne salutam./A-nceput o noua zi/Buna dimineata copii.”CALENDARUL NATURIIRUTINA: sosirea copiilor,micul dejunTRANZITII: „Bat din palme clap,clap,clap/Din picioare trap,trap,trap,/Ne-nvartim, ne rasucim/Si la centre noi pornim.”

ALA II

Dans tematic : « Dansul fluturasilor si al buburuzelor »

CENTRE DE INTERES ALE ACTIVITATII INTEGRATE

CONSTRUCTII : « Stupi pentru albine »

JOC DE

MASA : « Buburuze, fluturi » - puzzle

ARTA : « Coronita pentru buburuza

nazdravana » - aplicatie

Page 3: Proiect Def

DATA: 17.05.2011GRUPA: Mică « Piticii Isteti »TEMA DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla?TEMA PROIECTULUI: In lumea insectelorSUBTEMA : Vartejuri de aripi printre floriTEMA ZILEI : « Gaze mititele cutreiera pamantul  »FORMA DE REALIZARE : Activitate intregrataTIPUL ACTIVITATII : Mixt ALA I + ALA II + ADE (DLC, DOS)

SUBIECTUL :

DLC : EDUCAREA LIMBAJULUI « Saracutul » de E. Garleanu - povestirea educatoarei DOS : ACTIVITATE PRACTICA « Coronita pentru buburuza nazdravana » - aplicatie

ALA I : Joc de masa « Fluturi, buburuze » - puzzle Constructii « Stupi pentru albine  »

Arta : «Coronita pentru buburuza nazdravana  » - aplicatie

ALA II Dans tematic : « Dansul fluturasilor si al buburuzelor »

SCOPUL ACTIVITATII :

Verificarea si consolidarea cunostintelor despre insecte Stimularea si exersarea limbajului.

Stimularea interesului pentru creatiile literare.Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de

dezvoltarea motricaCunoasterea si utilizarea unor materiale de lucru pentru realizarea

lucrarii.Educarea unor trairi de valoare etica si estetica care sa influenteze

sentimentele si comportamentul copiilor.

3

Page 4: Proiect Def

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE

1.DLC : EDUCAREA LIMBAJULUI « Saracutul  » de Emil Garleanu - povestirea educatoarei

Obiective de referinta: Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa

demonstreze ca l-a inteles; Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei

activitatilor personale si a relatiilor cu ceilalti ; Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc atat

in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor.

Obiective operationale :

a) cognitiv-informationale : O1 : sa expuna cu ajutorul imaginilor si al intrebarilor cel putin doua momente principale ale povestirii ;O2 : sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare utilizand propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical ;O3 : sa aseze plansele in ordinea logica ceruta de firul narativ ; b) psiho-motorii :O4: sa pastreze pozitia corecta pe scaunele;O5 : sa manuiasca materialele puse la dispozitie

c) afectiv-volitive :O6 : sa participe cu interes la desfasurarea activitatii ;O7 : sa manifeste independenta in realizarea sarcinilor activitatii.

STRATEGIA DIDACTICA:

4

Page 5: Proiect Def

a) Metde si procedee: povestirea, conversatia, observatia, explicatia problematizarea, instructajul verbal, aprecierea verbala

b) Mijloace didactice: jetoane cu buburuze, fluturi, flori, buburuze, trifoi din carton verde, tabla magnetica, lipici, carton colorat

c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

2. DOS – ACTIVITATE PRACTICA « Coronita pentru buburuza nazdravana» - aplicatie

Obiective de referinta :

Sa cunoasca si sa diferentieze materiale si instrumente de lucru, sa cunoasca si sa aplice reguli de utilizare a acestora ;

Sa identifice, sa proiecteze, sa gaseasca cat mai multe solutii pentru realizarea temei propuse in cadrul activitatii practice ;

Obiective operationale :

O1 - sa denumeasca materialele folosite in activitate;O2 – să respecte regulile şi indicaţiile primite;O3 – să confecţioneze din carton colorat coronita prin lipirea elementelor date (flori si insecte) ;O4 – să participe activ si afectiv la activitate.

STRATEGIA DIDACTICA :a) Metode si procedee : explicatia, demonstratia, exercitiul, munca

independenta;b) Materiale didactice: coronite din carton colorat , lipici, flori si

insecte din carton colorat;c) Forme de organziare: individual, frontal, pe grupe.

5

Page 6: Proiect Def

CENTRE DE INTERES DESCHISE

JOC DE MASA : «   Fluturi si buburuze   » - puzzle

Obiective oprationale : O1 – sa reconstituie intregul din partile componente;

O2 – sa imbine piesele pentru a alcatui imaginea unor insecte;

ARTA : «   Coronita pentru buburuza nazdravana   » - aplicatie

Obiective oprationale : O1 – sa confectioneze din carton colorat coronita prin lipirea elementelor date; O2 – sa utilizeze corect materialele de lucru.

CONSTRUCTII: „Stupi pentru albine”

Obiective oprationale : O1 - sa asambleze piesele de construit pentru obtinerea stupilor pentru albine ; O2 - sa foloseasca cuvantul „stupi” in contexte adecvate;

STRATEGIE DIDACTICA :

RESURSE PROCEDURALE : conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratiaRESURSE MATERIALE : joc de constructii, puzzle cu insecteFORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, pe grupe

6

Page 7: Proiect Def

BIBLIOGRAFIE:

- M.E.C. “Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani ” - 2008 Georgeta Toma; Daniela Petre;Maruta Ristoiu; Irinela Nicolae;Magdalena Anghel – „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar.” – nivel 3-5 ani,Georgeta Toma; Daniela Petre;Maruta Ristoiu; Irinela Nicolae;Magdalena Anghel –editura Delta- “ Orientari metodice privind aplicarea programei instructive educative in gradinita de copii”, Ed. Scoala galateana. Galati, 2006- Secrieru A, Giurca T, Gaui F, “ Aspecte teoretice si practice in abordarea metodei proiectelor la varstele timpurii”. Ed. Scoala galateana, Galati, 2007

7

Page 8: Proiect Def

SCENARIUL ZILEI

1. Ziua va debuta cu „Întâlnirea de dimineată”, când toti copiii stau pe covor, în cerc, asigurându-se contactul vizual între copii.2. Salutul se face recitand cateva versuri: „Dimineata a sosit/La gradinita am venit./In semicerc ne asezam/Cu totii ne salutam./A-nceput o noua zi/Buna dimineata copii.”La initiativa educatoarei copiii se salute prin intermediul unei baghete cu un fluturas (Metoda interactive “Mingea calatoare”) care circula de la un copil la altul concomitent cu recitarea versurilor “Bagheta se roteste / Si la … ( Maria, Andrei etc) se opreste.”3. Calendarul naturii: Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi a anotimpului de primavara.Se adreseaza copiilor intrebarile care au ca subiect tema saptamanii : «Vartejuri de aripi printre flori ». - Copii, stiti unde am fost ieri ? Am fost intr-o poienita unde am intalnit multe insecte. Voi ce insecte cunoasteti ? Copiii enumera insectele cunoscute de ei : buburuza, albina, furnica, gandacul, libelula, etc.4. Surpriza : Se realizeaza prin intermediul mascotei « Rita Gargarita »« Dar parca am auzit ceva, un bazait… » Linistea este intrerupta de mascota « Rita Gargarita » care vine in vizita la grupa mica. Rita Gargarita le spune prescolarilor povestea ei : este foarte trista pentru ca

8

Page 9: Proiect Def

nu mai are prieteni si sufera foarte mult pentru ca l-a pierdut pe cel mai bun prieten al ei, un carabus. Isi doreste foarte mult sa-si faca noi prieteni si deaceea a si venit la grupa mica unde a auzit ca sunt copii foarte isteti si prietenosi care stiu foarte multe lucruri despre insecte. Pentru a-si arata prietenia Rita Gragarita le-a adus prescolarilor si numeroase daruri : un set de planse pentru a descoperi povestea carabusului impreuna, precum si gargarite din ciocolata pe care le vor primi la sfarsitul zilei.

Tranzitia la centrele de interes se va face cu ajutorul versurilor„Bat din palme clap,clap,clap/Din picioare trap,trap,trap,/Ne-nvartim, ne rasucim/Si la centre noi pornim.”

Centre de interes :

JOC DE MASA : «   Fluturi si buburuze   » - puzzle ARTA : «   Coronita pentru buburuza nazdravana   » - aplicatie CONSTRUCTII: “ Stupi pentru albine”

Activitatea integrata se va incheia cu aprecieri colective si individuale ale educatoarei, copiii vor primi stimulente. Lucrarile la centrul de Arta vor fi asezate la expozitie. In final, copiii vor dansa Dansul fluturilor si al buburuzelor.

9

Page 10: Proiect Def

10

Page 11: Proiect Def

NrCrt.

Etapele activitatii

Continutul stiintific Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Evaluare/ Metode si indicatori

Tipul de inteligenta

1. Moment organizatoric

Voi asiguara conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii.In cadrul Intalnirii de dimineata vom realiza: prezenta copiilor, salutul, calendarul naturii, noutatea zilei, joc ce contine intrebari din tema saptamanii.

ConversatiaBraistorming-ulMetoda „Mingea calatoare”

Bagheta fluturas

InterpersonalaIntrapersonala

2. Captarea atentiei

Se va realiza cu ajutorul mascotei « Rita Gargarita » si o scurta povestire a educatoarei despre necazul buburuzei care isi cauta noi prieteni dupa ce si-a pierdut cel mai bun prieten, carabusul.

ConversatiaExplicatia

Mascota Rita Gargarita

Observarea comportamentului si interesul pt activitate

InterpersonalaIntrapersonala

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Se anunta copiii ca vor asculta povestea unui carabus « Saracutul » de Emil Garleanu si se se enunta obiectivele pe intelesul copiilor.Ii indemn pe copii sa asculte cu atentie povestea pentru a intelege mesajul transmis de aceasta,a observa care sunt personajele si momentele principale

ConversatiaExplicatia

Redarea constienta a temei propuse

InterpersonalaIntrapersonala

10

Page 12: Proiect Def

4. Dirijarea invatarii

Voi prezenta povestea « Saracutul » de Emil Garleanu concomitent cu imaginile reprezentative. In timpul expunerii povestirii voi utiliza intonatia, expresivitatea, gestica si mimica potrivite mentinerii atentiei copiilor.

Se explica cateva cuvinte noi : carabus, vartej, plisc, sturz etc, copiii fiind indemnati sa le foloseasca si in alte contexte.

Le voi adresa copiilor cateva intrebari legate de continutul povestii:

- V-a placut povestea?- Cine este personajul principal?- Ce concluzie putem trage din

aceasta poveste?- Cum s-a numit povestea?

Povestirea Conversatia

Explicatia

Conversatia

Tabla magneticaPlanse cu secventele din poveste

Intelegerea mesajului transmis

InterpersonalaIntrapersonala

11

Page 13: Proiect Def

5. Obtinerea performantelor

Adresez copiilor o serie de intrebari folosind metoda cubului :- Cum s-a numit povestea ?- Unde se desfasoara actiunea povestii ?- Care sunt personajele intalnite in poveste ?- Care e diferenta dintre pasarile de curte si sturz ?- Cine priveste de pe gard intreaga patanie a carabusului ?- Ce concluzie tragem din aceasta poveste ?Tranzitia : « Bat din palme clap, clap, clap / Din picioare trap, trap, trap / Ne invartim, ne rasucim / Si la centre noi pornim » . Astfel se face trecerea catre cealalta activitate care se va desfasura in sectorul ARTA.

ExplicatiaConversatiaMetoda cubului

Cubul Intelegerea mesajului transmis

Observarea comportamentului

InterpersonalaIntrapersonala

6. Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte

Se prezinta fiecare sarcina de la centre.JOC DE MASA : «   Fluturi si buburuze   » - puzzle Copiii vor avea de asamblat piesele din puzzle astfel incat sa obtina fluturi, buburuze. ARTA : «   Coronita pentru buburuza nazdravana   » - aplicatie Copiii vor realiza coronite pentru prietenii Buburuzei prin lipirea unor componente din carton colorat (fluturi, flori ).

ExplicatiaDemonstratiaExercitiul

Instructajul verbal

Puzzle

Fluturi, buburuze, flori din carton coloratCoroniteLipici

InterpersonalaIntrapersonala

12

Page 14: Proiect Def

CONSTRUCTII: “Stupi pentru albine”Copiii vor construi stupi pentru albine din piese de construit.Pentru fiecare centru se are in vedere respectarea sarcinilor si efectuarea etapelor in ordinea specificata.

Piese de construit

7. Incheierea activitatii

Se vor face aprecieri la nivel de activitate cat si copiilor individual.Tranzitia :  « Un, doi, un, doiNoi lucrul am ispravitSi din clasa am iesit”

Dans tematicActivitatea se incheie cu Dansul

fluturilor si al buburuzelor.

ApreciereaConversatia

13