PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Invatatoare: Scoala Generala Data: 9. XII. 2010Clasa: I BAria curriculara: LIMBA SI COMUNICAREObiectul: LIMBA SI LITERATURA ROMANAUnitatea de invatare: CUVANTUL ELEMENT DE COMUNICARESubiectul: SUNETUL SI LITERA “c”mic de tiparTipul lectiei : Transmitere si dobandire de cunostinteScopul: formarea capacităţii de asociere a sunetului cu litera „c” si exersarea deprinderii de exprimare orală şi scrisă OBIECTIVE OPERATIONALE COGNITIVE:La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili : O1: să identifice sunetul « c » aflat la începutul, în interiorul şi la sfârşitul cuvântului pe baza ilustraţiilor şi a explicaţiilor ;obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică sunetul în cel puţin o situaţie din cele cinci date ;O2: să formuleze propoziţii folosind cuvinte care conţin sunetul nou pe baza ilustraţiilor şi a explicaţiilor ; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev formulează cel puţin o propoziţie ;O3: să recunoască litera « c » mic de tipar din diverse surse ; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev recunoaste litera în cel puţin o situatie din cele trei date;O4: să citească cuvintele ilustrate pe silabe şi integral având la dispoziţie imagini (manual şi alte surse) ; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev citeşte corect cel puţin două cuvinte
O5: să scrie corect litera « c » mic de mână pe baza explicaţiilor date şi a cunoaşterii semnelor grafice ; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev scrie corect cel puţin trei litere ; OBIECTIVE OPERATIONALE PSIHOMOTORII:O5: să scrie corect litera « c » mic de mână pe baza explicaţiilor date şi a cunoaşterii semnelor grafice ; obiectivul se considera realizat dacă fiecare elev scrie corect cel puţin trei litere ; OBIECTIVE OPERATIONALE AFECTIVE:O6: sa se implice activ in desfasurarea lectiei, cu o atitudine pozitiva, manifestand incredere in fortele proprii si placerea dea participa la activitate; STRATEGII DIDACTICEMetode şi procedee: metoda fonetică-analitico-sintetică, conversaţia, povestirea, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, jocul didactic,metoda ciorchinelui. Mijloace de învăţământ: planşă cu litera „c”, fişa de lucru „Incercuieste litera ” şi „Realizează corespondenţa”, planşe ce ilustrează cuvinte ce contin sunetul/litera in diferite pozitii (inceput, mijloc, final), jetoane cu litera data, stelaj, alfabetarForme de organizare: frontal, individual, pe grupe, în perechi Material bibliografic:- M. Ed. C.T. Programe şcolare pentru clasa I, Bucureşti, 2005;- Ghidul învăţătorului, clasa I, Editura Aramis, Bucureşti, 2005;- Dumitru D. Pârâială, Viorica Pârâială, Claudia Balan, Anica Vasilache, Teodora Tanasă - „Activităţi în completarea programului din ciclul primar”, Editura Euristica, Iaşi, 2007;- Nuţa, Silvia – „Metodica predării limbii române în clasele primare”, Editura Aramis, Bucureşti, 2000;
Desfasurarea lectiei
ETAPELE LECTIEI
OB.OP.
CONTINUTUL INVATARII
RESURSE-strategii-
EVALUARE
Moment organizatoric
Se asigura climatul necesar desfasurarii lectiei.Se pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii.
Metode: - conversaţia - explicaţiaOrganizarea activităţii :frontal
EVOCAREAa)Exercitiu de dezghet
O1 O6 O4
Se adreseaza elevilor o ghicitoare: “Ochi, boboc ori radio, Toate au litera...”Copiii raspund :”o”!Elevii sunt solicitati să dea exemple de propozitii formate din cuvinte care conţin sunetul “o” la început, în interior sau la sfârşit.Se analizează:
o numărul cuvintelor din propoziţie
o identificarea cuvântului care conţine sunetul „o”
o despărţirea cuvântului în silabe
o localizarea sunetului în silabă
o refacerea cuvântului
Apoi se cere elevilor sa gaseasca nume care incep cu sunetul si litera “O”.
Metode: - conversaţia - explicaţia - metoda fonetică-analitico-sintetică
Organizarea activităţii :frontal
frontală
b)Reactualizarea cunostintelor c)Verificarea cunostintelor
O1O4O6
Se prezinta o plansa cu imagini si cuvinte care contin sunetul/litera « o »(ou, om , con , coama, Oana, Onu, Miron).Se analizeaza cuvintele marcand pozitia sunetului o. Cuvintele se scriu pe alfabetarul mare. Se citeste lectia din manual in lant, apoi selectiv.
Metode: - conversaţia
- explicaţia - metoda fonetică-analitico-sintetică Mijloace: - planşăOrganizarea activităţii :- frontal
frontală şi individuală observarea sistematica
REALIZAREA
SENSULUIa) Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor
O6
Pentru a putea scrie cuvintele descoperite elevii vor avea nevoie de un semn, semnul sunetului c, noua lor prietenă, litera “c” mic de tipar si “c” mic de mana. Pentru aceasta trebuie să fie atenţi, să răspundă la întrebări, ca să poată recunoaşte litera şi să citească cuvintele care o conţin.
Metode: - conversaţia - explicaţiaMijloace: -plansa; -alfabetar mare,stelaj;Organizarea activităţii :- frontal
frontalăorală observarea sistematca
b) Dirijarea invatarii
O2 O4 O2 O4 O6 O4 O3
*Se prezinta planşa cu litera “c”. Se numeşte “de tipar” pentru că este scrisă de o maşină care poartă numele de tipar, maşină cu care se scriu cărţile. Este literă mică, pentru că mai există şi o literă mare, care se foloseste pentru scrierea numelor sau a primului cuvant din propozitie sau titlu. Se cer exemple de cuvinte care contin sunetul/litera « c »(cana,corn, carne, ac, mac).Se analizeaza cuvintele marcand pozitia sunetului « c ». Cuvintele se scriu pe alfabetarul mare si pe tabla (in centrul tablei litera « c », iar in jurul ei cuvintele gasite (literele care nu au fost invatate inca se inlocuiesc cu buline colorate). *Se alcatuiesc enunturi care contin cuvintele analizate/descoperite. *Se citeşte titlul lecţiei : Litera”c” mic de tipar. *Se poartă o discuţie scurtă pe baza ilustraţiei din abecedar.Solicit elevii sa formuleze propoziţii.
Studierea textului din manual:
o descifrare în mod independent
o citire cu voce tare
Metode: - conversaţia - explicaţia - fonetică analitico- sintetică - exerciţiul - jocul didactic -metoda ciorchinelui Organizarea activităţii : frontalMijloace: - plansa ; - alfabetar mare,stelaj; -tabla, creta colorata Metode: - fonetică analitico- sintetică -explicatia - exerciţiul - jocul muzical - jocul didactic Organizarea activităţii :- frontal -
frontalăoralăobservarea sistematica observarea sistematica frontalăoralăobservarea sistematica
O5 O3 O5
(în lanţ şi selectiv) o citirea model de
către învăţător o alcătuire orală de
propoziţii în care se folosesc cuvinte reprezentate de imagini
o citirea propoziţiei scrisă cu litere de mână în partea de jos a paginii
*Se face analiza propozitiei „Marcu are un canar mic”,apoi:
-stabilirea locului cuvintelor în propoziţie
-despărţirea în silabe a cuvintelor ce conţin sunetul nou-exerciţii de pronunţare a sunetului-exemple de cuvinte ce conţin sunetul nou (marcând poziţia acestuia : la început, în interior, la sfârşit)-intonarea unui cântecel adecvat conţinutului instructiv *Se solicita recunoaşterea literei ”c” mic de tipar pe eşantioanele inmanate -decupaje. *Se identifica prin incercuire litera in urmatorul mesaj-afis(care va fi citit de invatatoare): „Sunt litera „c”, sa stiti De-acum o sa ma cititi: Cal, corn, carte sau curea, Toate-ncep cumine-asa.”Se prezinta litera „c” mic de mana:“Noua prietenă nu a venit singură. Ea este însoţită de litera “c” mic de mana , care e formata din două elemente grafice cunoscute: bastonaşul mic si jumatea de oval .”-prezentarea literei “c” mic de
perechi Mijloace: -alfabetar,reviste,cărţi -esantioane decupate din ziare Metode:-explicatia -demonstratia -exercitiul -munca individualaMijloace:-afis Mijloace: -plansa cu litera “c” -caietele elevilor -tabla
mână -intuirea elementelor componente-scrierea literei la tablă (scrierea model)-scrierea în aer, pe bancă, cu degetul-exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii-reamintirea poziţiei corecte în timpul scrierii-scrierea primelor 3 litere de către elevi-realizarea verificării de către învăţătoare, aprecierea scrisului, acordarea sprijinului, acolo unde este cazul
REFLECTIAa)Obtinerea performantei
O3O4O5
Se solicita rezolvarea fisei de lucru (anexa 1).Se citesc si se explica sarcinile de lucru
Metode: - explicaţia - munca individualăMijloace: - fişe de lucruOrg. activităţii: - individual
frontalăoralăobservarea sistematica
b)Asigurarea transferului
O4O6 O3
Joc didactic: „Observă, potriveşte, citeşte!” realizarea corespondenţei între imagine şi cuvânt prin potrivirea imaginilor perecheSolicit elevii sa lucreze pe grupe. Cer elevilor :1.să unească prin săgeţi imaginile din stânga cu structura cuvintelor dată în partea dreaptă -fisa.(anexa 2) 3.sa gaseasca litera ” c” mic de tipar in alfabetarul clasei.“Stiu cine este?”
Metode: - conversaţia joculMijloace: fise,alfabetarOrganizarea activităţii :- pe grupe,frontal
Aprecierea verbală
Evaluarea activitatii
O6
Se fac aprecieri privind realizarea sarcinilor de lucru.
Metode: - conversaţia Organizarea activităţii :- frontal
Aprecierea verbală
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA
O3 O5 O4 O1 O2
Foarte bine Bine Suficient Identifica litera “c”
Identifica litera a cu mici confuzii/ezitari
Identifica litera “c” cu sprijin
Scrie litera “c” mic de mana
Scrie litera a mic de mana cu mici confuzii, ezitari
Scrie litera “c” mic de mana cu sprijin
Citaste cuvintele/silabele
Citaste cuvintele/silabele cu mici confuzii/ezitari
Citaste cuvintele/silabele cu sprijin
Gaseste cuvinte care incep/contin/se sfarsesc cu sunetul “c”
Gaseste cuvinte care incep/contin/se sfarsesc cu sunetul a cu mici confuzii/ezitari
Gaseste cuvinte care incep/contin/se sfarsesc cu sunetul “c” cu sprijin
Alcatuieste enunturi
Alcatuieste enunturi cu mici confuzii/ezitari
Alcatuieste enunturi cu sprjin
Top Related