PROIECT DIDACTIC
Propunător: profesor Creţeanu TeodoraData : Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII CogeascaClasa : a IV-a Discilpina : Religie OrtodoxăSubiectul lecţiei : Sfântul Dimitrie cel NouTipul lecţiei : mixtăScopul lecţiei : însuşirea unor cunoştinţe despre viaţa Sf. Dimitrie cel Nou pentru a-i aduce cinstirea cuvenită; cultivarea virtuţilor creştine ;
Obiective operaţionale La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili : O1 – să rezume aspecte semnificative din viaţa Sf. Dimitrie; O2 – să identifice calităţile (virtuţile) Sf. Dimitrie cel Nou; O3 – să descopere puterea şi iubirea lui Dumnezeu faţă de oameni, manifestate prin sfintele moaşte; O4 – să enumere modalităţile de cinstire a Sf. Dimitrie cel Nou O5 – să desprindă învăţături folositoare progresului vieţii lor spirituale.
Strategia didactică1. Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, lectura expresivă, povestirea, demonstraţia cu substitute, expunerea, meditaţia religioasă.2. Mijloace de învăţământ: icoana Sf. Dimitrie cel Nou, imaginea ce infăţişează racla Sf. Dimitrie cel Nou, imagini ce înfăţişează aspecte din viaţa Sf. Dimitrie Basarabov. 3. Forma de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.
Resurse :1. Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a III-a;
Planificarea calendaristică orientativă; Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale : număr de lecţii : 1 durata : 50 minute3. Bibliografice :
Mocanu, Elena, Manual pentru clasa a III-a, Ed. „Sf. Mina”, Iaşi, 2007 Păcurariu, Pr. Prof. Dr.Mircea, Sfinţi daco-români şi români, Ed. „Trinitas”, Iaşi, 2007 Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999 Cucoş, Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom”, Iaşi Muha, Camelia, Caiet de religie creştin – ortodoxă pentru clasa a III-a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2001 Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000
SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
Crt.
Etapele lecţiei Ob.
Op.
Timp
Min.
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi
procedee
Mijloace Forme de
organizare
Evaluare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Momentul
organizatoric
2 min Salutul
Rugăciunea
Notarea absenţelor
Pregătirea pentru lecţia nouă
Salutul
Rugăciunea
Pregătirea pentru lecţia nouă
2 Verificarea
cunoştinţelor
6 min Ce lecţie am făcut săptămâna trecută?
Unde s-a născut Sf. Andrei?
Cum se numea fratele Sf. Andrei ?
Cu ce se ocupau Sf. Andrei?
Unde a mers Sf. Andrei după porunca
Mântuitorului ?
Ce calităţi avea Sf. Andrei ?
Cum a murit Sf. Andrei ?
Când este sărbătorit Sf. Andrei?
Sf. Andrei ocrotitorul
românilor
In Ţara Sfântă
Petru
pescuitul
In Dobrogea
Credincios, curajos,
Răstignit pe curce in X
30 noiembrie
Conversaţia
Conversaţia
Activitate
frontală
Aprecieri
verbale
3 Pergătirea
elevilor pentru
receptarea
noilor
cunoştinţe
1 min Se adresează următoarele întrebări:
Ce alţi Sfinţi şi prieteni ai lui Dumnezeu
cunoaşteţi ?
Elevii răspund :
Filofteia, Ioan de la Suceava,
Parascheva
Conversaţia Activitate
frontală
Aprecieri
verbale
4 Precizarea
titlului şi a
obiectivelor
1 min Se anunţă titlul şi obiectivele lecţiei
Se scrie pe tablă titlul lecţiei:
Sfântul Dimitrie cel Nou
Elevii scriu titlul pe caiete Explicaţia Activitate
frontală
5 Comunicarea noilor cunoştinţe
O1
O2
O3
O4
12 min
Se prezintă elevilor imaginea reprezentându-l pe Sf. Dimitrie cel Nou. Se adresează următoarele întrebări :-Ce vedeţi reprezentat în această icoană ?- Se prezintă aspecte semnificative din viaţa Sf. Dimitrie.“ Sf. Dimitrie cel Nou s-a născut într-un sat numit Basarabov, sat aşezat pe marginea apei Lomului. În copilărie el a fost păstor de vite în satul lui. Trecând anii, el a văzut că toate lucrurile din lume sunt deşarte şi iubind liniştea şi rugăciunea s-a retras într-o peşteră din apropierea satului său, iar după un timp s-a făcut călugăr în mănăstirea ce se afla acolo. In mănăstire el se ruga zi şi noapte lui Dumnezeu, postind şi trăind asemenea îngerilor din ceruri. Pentru viaţa sa deosebită Dumnezeu i-a dat părintelui Dimitrie darul şi puterea de a face minuni. După urcarea sufletului la cer, trupul sfâtului a rămas întreg, neputrezit, bine mirositor, prin el lucrând şi astăzi puterea lui Dumnezeu spre vindecarea bolilor trupeşti şi sufleteşti. »Pentru că s-a născut în localitatea Basarabi, Sf. Dimitrie mai este numit şi Basarabov. Sfânta noastră Biserică îl sărbatoreşte în fiecare an pe 27 octombrie. Şi pentru că a trăit după Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Dimitrie Basarabov este numit şi cel Nou.- Se prezintă icoana Sf. Dimitrie Basarabov.
Elevii privesc cu atenţie.
Sf. Dimitrie cel NouElevii ascultă cu atenţie
Elevii scriu în caiete
Elevii privesc şi ascultă cu atenţie
Elevii ascultă cu atenţie
Elevii privesc palnşele şi ascultă cu atenţie
Observarea dirijată
Conversaţia
Expunerea
Explicaţia
Expunerea
Activitate frontală
Activitate frontală
Activitate frontală
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
6 Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor O1
O2
15 min
Se citeşte lecţia.Se prezintă elevilor imagini cu aspecte din viaţa Sf. Dimitrie Basarabov şi li se cere să prezinte aspectele semnificative din viaţa acestui sfânt, pe baza imaginilor.Se adresează elevilor următoarele întrebări :Unde s-a născut Sf. Dimitrie?Cu ce s-a ocupat în copilărie?Ce a făcut când a ajuns mare?Ce virtuţi avea Sf. Dimitrie?
Cum a dobândit aceste virtuţi?
Cum a răsplătit Dumnezeu viaţa deosebită a Sf. Dimitrie ?Se citeşte minunea descoperirii moaştelor Sf.
Elevii citesc lecţiaElevii prezintă aspecte semnificative din viaţa Sf. Dimitrie cel Nou
Elevii răspund :In satul BasarabiCu creşterea vitelorS-a dus la mănăstireCredinţă, dragoste de Dumnezeu, smerenie A postit, s-a rugat, şi-a păstrat sufletul curati-a dat darul şi puterea de a face minuni.
Povestirea Demonstraţia
Conversaţia
Imagini ce înfăţişează aspecte din viaţa Sf. Dimitrie cel Nou
Aprecieri verbale
O3
Dimitrie Basarabov: »După ce prealuminatul suflet al Sf. Dimitri s-a înălţat la cer, trupula rămas între două pietre mari de lângă peştera unde a trăit.După multă vreme, apa Lomului a venit aşa de mare, încât a luat lemnele şi pietreledin preajma peşterii împreună cu trupul (moaştele) Sf. Dimitrie. Voind Dumnezeu să descopere trupul neputrezit al Sf., a trimis un înger la o copilă, fiica unui om drept credincios, copilă care era rău chinuită de un duh nucurat. Îngerul i-a zis în vis fetiţei voia Sf. Dimitrie prin cuvintele :“ Dacă părinţii tăi mă vor scoate din apă – şi i-a arătat locul - , eu te voi vindeca pe tine”.Sculându-se dimineaţa, fetiţa a spus părinţilor săi visul pe care l-a avut.Adunându-se mulţi oameni şi preoţi, s-au dus toţi la locul cel arătat de copilă, loc unde uneori noaptea, se vedea o lumină mare spre mirarea tuturor. Căutând cu mare grijă în locul descoperit de Dumnezeu fetiţei, locuitorii acelor locuri au aflat în apa Lomului trupul întreg al Sf. Dimitrie spre bucuria deplină a fetiţei ce atunci şi-a aflat vindecarea. »Ce ne descoperă această minune ?Precizare : Pentru rugăciunile sfinţilor, Dumnezeu lucrează prin sfintele lor moaşte săvârşind minuni, arătânduşi astfel iubirea Sa faţă de oameni.Se prezintă imaginea cu racla Sf. Dimitrie cel Nou.
...puterea şi iubirea lui Dumnezeu faţă de oameni, prin sfintele moaşte.Elevii ascultă cu atenţie.
Elevii privesc cu atenţie imaginea.
Lectura expresivă
Conversaţia Explicaţia
Demonstraţia cu substitute
Imaginea cu racla Sf. Dimitrie
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
7 Asocierea O4 3min Precizare :Creştinii pot apela la sfinţi ori de câte ori au nevoie.Ce sunt pt noi cei care ne ajută la nevoie ?Precizare : Sfinţii sunt prietenii lui Dumnezeu şi pot fi şi prietenii noştri, dacă îi cinstim.Se cere elevilor să enumere modalităţile de cinstire a Sf. Dimitrie cel Nou.
Elevii ascultă cu atenţie .
Prieteni
Elevii ascultă
Elevii răspund :Construirea de biserici în cinstea sa, reprezentarea în icoane, purtarea numelui, pelerinaje la moaştele sale, slujbe, cântări religioase, zi de sărbătoare, rugăciune.
Conversaţia
Explicaţia
exerciţiul
Activitate frontală
Activitate frontală
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
8 Generalizarea O5 5 min Profesorul dirijează discuţia pentru a ajuta elevii să formuleze învăţături care se desprind din lecţieSe notează pe tablă
Elevii formulează :- să avem credinţă- să-l cinstim pe sfântul Dimitrie cel Nou
conversaţia Activitate frontală
Aprecieri verbale
9 Aprecierea activităţii elevilor
1min Se fac aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.Se notează elevii care au participat la lecţie.
Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.
Activitate frontală
10 Precizarea şi explicarea temei pentru acasă
2min Se anunţă tema şi se explică elevilor sarcinile de lucru pentru activitatea practicăRealizaţi o minicărticică despre Sfântul Dimitrie cel Nou
Elevii primesc fişele de lucruAscultă cu atenţie indicaţiile
explicaţia Activitate frontală
11 Încheierea lecţiei
2min Cum putem aduce cinstire Sfântului Dimitrie în clasă ?Se impart elevilor fise de lucru care conţine Cndacul 1 al Acatistului Sfântului Dimitrie cel NouRugăciuneaSalutul
Printr o rugăciuneRostesc rugăciunea Salutul
OGLINDA TABLEI/ CAIETULUI
FIŞA DE LUCRU
Rugăciune către Sfântului Dimitrie cel Nou
« Apărătorule al nostru de nevoi , pentru lucrarea de multr minuni, laude de mulţumire aducem ţie, noi, nevrednicii ;Ci ca cel ce eşti minunat şi preamilostiv, izbăveşte-ne pe noi din toate nevoile, ca să cântăm ţie : bucură-te, Sfinte Părinte Dimitrie ! »
(Condacul 1 din Acatistul Sfântului Dimitrie cel Nou)
14.05.2009Sf ântul Dimitrie cel Nou
Învăţături:1. Să fim credincioşi2. Să-L iubim pe Dumnezeu3. Să cinstim pe Sfântul Dimitrie cel Nou